Прескочи до съдържание

бързи въпроси Нидерландия - кратки новини и въпроси


Ardent

Препоръчани мнения

Бележка на Георги: темата е за бързи и кратки практически въпроси, които може да ви дойдат на акъл при планиране на пътуване до Нидерландия. Ако търсите съвет по подробен план, пуснете отделна тема :)

 

И на мен ми предстои скоро това упражнение с комбинираното пътуване, та се чудех има ли къде да си зарежа багажа докато се шматкам няколкоко часа. 

Багажно има ли на гарата или на летището някъде? (знам, че едното е в мазето на другото)

Връзка към мнение

И на мен ми предстои скоро това упражнение с комбинираното пътуване, та се чудех има ли къде да си зарежа багажа докато се шматкам няколкоко часа. 

Багажно има ли на гарата или на летището някъде? (знам, че едното е в мазето на другото)

 

На летището има със сигурност. Различен размер, различни тарифи. 

 

http://www.schiphol.nl/Travellers/AtSchiphol/Luggage/LuggageLockers.htm

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Двоумя се дали да направя опит да отида до Харлем,заслужава ли си?В Амстердам ще бъда само за 10 ч.,трябва да го отбележа.:)Възможно е и време да не ми остане,не мога да преценя.Не държа да обиколя много места в Амстердам .

Съжалявам,ако някъде темата е коментирана.

Връзка към мнение

Двоумя се дали да направя опит да отида до Харлем,заслужава ли си?В Амстердам ще бъда само за 10 ч.,трябва да го отбележа. :)Възможно е и време да не ми остане,не мога да преценя.Не държа да обиколя много места в Амстердам .

Съжалявам,ако някъде темата е коментирана.

Аз не бих губил време до Харлем, ако имам само десетина часа в Амстердам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ОК е, до колкото искаш да видиш място, което не е препълнено с туристи, казвал съм и друг път, че Холандия извън Амстердам има доста по-различно излъчване, но за толкова кратко време и аз не знам дали има смисъл. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравеите Магеланци ,през септември ми предстои пътуване да АМСТЕРДАМ , ще бъдем 5 ти ма за пет нощувки бихте ли ми дали някакъв съвет къде да спим.За сега под 1550лв не намирам и в airbnb, може и в околностите ако има добър транспорт и  се стига  бързо да центъра .Стига и билетите да не са скъпи че иначе няма смисъл от цялото това упражнение.Приемам всякакви съвети. 

Връзка към мнение

Здравеите Магеланци ,през септември ми предстои пътуване да АМСТЕРДАМ , ще бъдем 5 ти ма за пет нощувки бихте ли ми дали някакъв съвет къде да спим.За сега под 1550лв не намирам и в airbnb, може и в околностите ако има добър транспорт и  се стига  бързо да центъра .Стига и билетите да не са скъпи че иначе няма смисъл от цялото това упражнение.Приемам всякакви съвети. 

 

Прочете ли частта "Къде да отседнем" в пътеводителя? Общо взето района на Sloterdijk е добър баланс между цена/отдалеченост. Може и в други градове да се спи, но разликата не е чувствителна, а транспорта е скъп. Т.е. ако намериш нещо с 50 евро по-евтино на вечер за всички, силно вероятно тези 50 евро да ги давате всеки ден за влака. 

 

Airbnb е може би най-добрата опция с оглед на многото хора и продължителния период, но имай предвид, че като цяло цените в Амстердам и Холандия като цяло са високи, по 30€ на човек на вечер е даже добре. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Привет магеланци! :)

Имам въпросче към Георги ,а  и към всички които имат личен опит за следното:

В Холандия съм, но така и не съм ходила до Амстердам /т.е. центъра/.

След 10 дни ще дойдат мои приятели и искам да отидем.

Целта е пешеходно разглеждане на историческия център, вероятно дори без посещение на музеи

- просто разходка.

Ще паркираме автомобила си ето тук

https://www.p1.nl/over-p1

И сега въпроса: как и откъде може да се вземе лодка/корабче за безплатна разходка.

Знам за такова което е ферибот и прекарва така да се каже пътниците от от един бряг на другия.

Обаче имам спомен, че съм чела за корабче което пътува около 20-на минути и не е ферибот.

От централната гара ли се вземе?

Идеята е просто да се потопим за малко в канала :) Не е нужно да правим дълъг круиз

защото сме за малко време.

Ще бъда много благодарна, ако споделите вашият опит. :rolleyes:

Връзка към мнение

От Централна гара.

Като застанеш с гръб към гарата, малко дясно се пада. Има и автобусни спирки, там спира и автобуса от летището в Айндховен.

ето тук:

https://www.google.bg/maps/@52.3782627,4.8974704,3a,75y,21.01h,83.74t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTQUGG1QUH_Nq4VRpJR8D4Q!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Връзка към мнение

От Централна гара.

Като застанеш с гръб към гарата, малко дясно се пада. Има и автобусни спирки, там спира и автобуса от летището в Айндховен.

ето тук:

https://www.google.bg/maps/@52.3782627,4.8974704,3a,75y,21.01h,83.74t/data=!3m6!1e1!3m4!1sTQUGG1QUH_Nq4VRpJR8D4Q!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Тези безплатни ли са?

Аз съм се прекарала тогава. :)

Връзка към мнение

Sorry, това за безплатни - не съм го дочел.

Не, не са безплатни. Аз не знам за безплатни разходки с лодки в Амстердам.

Може и да има - но бих се изненадал - нещо безплатно в Амстедам. :)  Ще следя темата, та и аз да се информирам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оттатък гарата имало 2 фериботчета - за едно късо и за едно по-дълго разстояние - но не е по каналите. Безплатни турчета по каналите няма.

 

И аз да попитам - имам билети за музея на Ван Гог - отделна опашка ли е за подмяна на билетите и спазват ли часа за влизане?

 

За евтин хотел в центъра - през galahotels - hotel Hans Brinker 2 stars 2 nights 1 twin room BB - 131 euro - за юли 2016, но резервирано доста рано.

Връзка към мнение

За евтин хотел в центъра - през galahotels - hotel Hans Brinker 2 stars 2 nights 1 twin room BB - 131 euro - за юли 2016, но резервирано доста рано.

 

Опитай им печените домати с босилек и риган, които предлагат на включената закуска ;)

 

*понякога се налага да поизчакаш, докато извадят новата партида, но си заслужава!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на всички за отговорите. Радвам се, че има все още хора които да споделят видяното и преживяното. Аз вече разбрах повече по въпроса : както казва elmapl това са две фериботчета, като аз знаех само за по-късото. Другото е също но откарва малко по-далече. Като го видя ще пиша - може пък на някой друг да му потрябва :)

Връзка към мнение

Тези две фериботчета нямат нищо общо с туристическите корабчета, които обикалят по каналите.На тези фероботчета се качват холандците, които живеят зад гарата (Nord Амстердам). Обикновено се качват с колелета си, ръчкат се, бутат се. Холандец с колело е ... нещо като бременна жена в линейка - всички трябва да се отдръпнат на прилично разстояние и да дадат моментално път. Преживяването няма нищо общо с разходка по каналите. Прекосяваш едно водно пространство и това е.

Връзка към мнение

За съжаление грам не мога да се ориентирам къде е тоя паркинг за да дам съвет как да се стигне с центъра. Не виждам в сайта да има карта. 

 

Относно безплатните корабчета, от другата страна на гарата се взимат, ето тук: https://www.google.de/maps/@52.3805242,4.8992997,3a,75y,57.24h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1s-KhNSUI1Ho17XJE7EIPH_w!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D-KhNSUI1Ho17XJE7EIPH_w%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D43.494816%26pitch%3D0!7i13312!8i6656?hl=en

 

Нямат абсолютно нищо общо едното с другото, освен че са превозни средства по вода :) Мисля, че са 3 или 4 маршрута общо, като най-краткия е 2-3 минути (1-3 на картинката долу), най-дългия (1-2) може би 10-ина и минава покрай една полупотопена подводница. 

 

19-07-2016 10-10-14.png

 

Мнението на ven62 не е много положително, моето е коренно противоположно. Смятам, че всеки трябва да отдели 10-ина минути от времето си в Амстердам да направи едно двупосочно през канала. Едно от малкото типично холандски неща, които може да изпитате в центъра на Амстердам, който буквално е завзет от туристи като вас :) Не се бутат чак толкова холандците, а ако чакате най-отпред на опашката може да се качите на носа на кораба и да сте почти като Леонардо ди Каприо. 

 

Да не ви надъхвам излишно де, едва ли ще разказвате за преживяването на внуците, но все пак е нещо, което е на удобно място, не отнема много време, напълно безплатно и най-вече - типично холандско. . 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

...

Мнението на ven62 не е много положително, ...на внуците, но все пак е нещо, което е на удобно място, не отнема много време, напълно безплатно и най-вече - типично холандско. . 

 

:)  Имах предвид, че като атракция няма нищо общо с туристическите корабчета, които те разхождат покрай едни от най-красивите места в Амстердам.

Синът ми живее в Nord Amsterdam и едно от тия корабчета съм го ползвал многократно. Не намирам нищо романтично/привлекателно в него - в сравнение с туристическите корабчета.

Иначе съм напълно съгласен, че центъра на Амстердам не е ... типично холандски.

На мен любим квартал/предградие ми е Amstelveen - красота и спокойствие.

 

p.s. Разбира се, че бутането на холандците е преекспонирано - за да подчертая колко са им важни колелета. Ако искаш да видиш ядосани холандци - ходи по велосипедна алея

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жоре, едно въпросче ако позволиш  - къде може да се паркира в Делфт ако планирам една нощувка там? Някои от хотелите в Букинг ми излизат без опция паркинг и се чудя..... 

Връзка към мнение

 

 

Мнението на ven62 не е много положително, моето е коренно противоположно. Смятам, че всеки трябва да отдели 10-ина минути от времето си в Амстердам да направи едно двупосочно през канала. Едно от малкото типично холандски неща, които може да изпитате в центъра на Амстердам, който буквално е завзет от туристи като вас :) Не се бутат чак толкова холандците, а ако чакате най-отпред на опашката може да се качите на носа на кораба и да сте почти като Леонардо ди Каприо. 

 

 

Благодаря Георги. Абсолютно е така. Може да не е туристическа разходка , но е "ходене" по вода.

Ven 62 - благодаря за споделеното. Има нещо вярно, че а като ято грабливи птици с колелетата, но.... вече три месеца съм тук и шофирам всекидневно измежду тях  та вече свикнах с картинката :).

А пък относно круиз с корабче - бях миналата събота в Делфт и вече го правих това упражнение. Делфт ми хареса може би най-много от видяното до тук в Холандия.

Връзка към мнение

Жоре, едно въпросче ако позволиш  - къде може да се паркира в Делфт ако планирам една нощувка там? Някои от хотелите в Букинг ми излизат без опция паркинг и се чудя..... 

 

Тези в центъра няма да имат паркинг, те са надвиснали над каналите повечето :) krasen_denev беше отседнал в Campanile Delft, което е вече леко извън центъра и там паркинг се намира свободно. 

 

Като цяло, само в центъра е проблемно паркирането, на 10-15 минути пеша вече трябва да е ок. Като избереш хотел пиши къде е и ще го измислим. 

Връзка към мнение

Най - общо, умувам над няколко варианта :rolleyes: .

Първият е две нощувки в Golden Tulip Amsterdam West. Първи ден пристигане към 14.00 часа, настаняване, от там разходки по посочената от теб схема (няма да ходим по музеи, обещала съм лека и неангажираща програма). Вторият ден - пак Амстердам. На третия ден сутринта ранно ставане, Zaanse Schans, Хага, Делфт и Брюксел на път за вкъщи (Германия).

Другото, което ми хрумна обаче е, да взема хотел в центъра на Амстердам (спряла съм се на Rho Hotel - точно на площада, с частен паркинг), който ми идва по- скъп, но ако предвидя само една нощувка в Амстердам, смятам, че разходката по твоята схема е реализуема в рамките на половин ден от 14:00 до късно вечерта и колкото е нужно от следващия ден - няма да има проблем с транспорт щом сме в центъра, а и съм обещала най-добрия телешки стек в Амстердам (а още не съм избрала къде :( ). Следващия ден попълваме ако има нещо пропуснато за гледане в Амстердам и от там - Zaanse Schans, Хага, Делфт. Спим в Делфт, което освен, че компенсира по-високата цена на хотела в центъра на Амстердам, дава и възможност за по-дълга и приятна разходка и вечерта, и сутринта в Делфт. Спряла съм се на хотел Bridges House Delft (пише, че има паркинг за 14 евро на ден), или Hotel Koophandel( с паркинг за 12 евро), както и WestCord Hotel Delft (малко встрани, но с безплатен паркинг). На сутринта - кратка разходка, тръгване по някое време лежерно (със или без разходка из Ротердам - според настроението) и минаване през Брюксел на път за Германия.

Трета опция е още по-евтин хотел близо до Делфт, гледам Ibis  и Best Western до Ротердам са по 60-70 евра нощувката с безплатен  паркинг....Изобщо - може да се навържат нещата, умувам кое ще даде най-добрата опция, нямаме нищо задължително и мога да включвам или изключвам всякакви елементи...... :)

Редактирано от obsession
Връзка към мнение

Да, най-добре да почнем отначало. Че за един ден няма как да стане и Заансе Шанс, и Делфт, и Хага, и Брюксел :)

 

Отбелязаната разходка в другата тема е постижима за един следобед, да, особено ако приключи вечер из червените фенери. Ама дано времето е с вас! Принципно транспорта не отнема много време, дали да се избере централен хотел или по-краен си е чисто финансово решение. Другото е +-20 минути, които не са драма, особено като не изисквате да се връщате често в хотела. Предполагам че отивате, мятате багажа и излизате така и така. Даже бих казал, че централния хотел може да отнеме повече време с оглед на навирането с колата в центъра и излизането обратно на другия ден. Но пък особено ако мислите да останете до по-късно предишната вечер, централния хотел ще си е удобство. 

 

Освен това виждам, че сте компания, така че прецени дали градския транспорт няма да излезе дебело...ако сте 4-ма човека, по 5 евро на всеки за билетчета на ден са си 20 евро. Ако хотела с паркинг не е кой знае колко по-скъп директно там :) Така де, няма да задълбавам повече тук, ти ще си направиш сметката. 

 

Всъщност, целта на Zaanse Schans само мелниците ли са? Защото с кола лесно можете да направите и Kinderdijk, а там е доста по-автентично и натурално. 

 

Паркинга в Делфт не е някаква невъзможна сума, сигурно не си заслужава да мислим кварталните улички. Пък и да мъкнете багажи.

 

Аз го виждам ето така: 

 

Първият ден си правите разходката следобед и вечер, дано да е хубаво времето, спите си в Амстердам. Втори ден, може сутринта пак из Амстердам (в този случай няма да има време за Хага според мен), после отпрашвате посока Хага и Делфт, спите в Делфт. Трети ден, потегляте към Германия, пътьом през Киндердайк. Нещо такова. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.