Прескочи до съдържание

бързи въпроси Нидерландия - кратки новини и въпроси


Ardent

Препоръчани мнения

Брюксел е добавен просто като възможност, в Германия сме близо до границата с Франция и Брюксел може да бъде обект на специална визита по всяко време в друг момент.

Точно за фенерите ми е идеята за вечерна разходка (плюс ,разбира се, телешкия стек), която централният хотел благоприятства. Но пък ще се възползвам от съвета ти - ако транспортът не е проблемен, може и вместо първа нощувка в центъра, да си спим в Golden Tulip и да пропуснем сутрешната разходка на втория ден из Амстердам - тоест на втората сутрин директно се отправяме към Хага и Делфт. Спим в Делфт и на третия ден минаваме през Киндердайк и ако остане време - Брюксел. Не сме компания, не знам защо съм те заблудила :) , само аз и половинката ми сме. Разликата между централния и нецентралния хотел е около 40 евра на вечер, които могат да бъдат компенсирани със замяна на втората нощувка вместо в Амстердам, в района на Делфт. Но все по-ясно ми се избистря вариантът да останем в Амстердам само за 1 нощувка, дано ни е достатъчно като време един следобед......Смятам, че така най-добре се получава.....Имам време до 9-10 август да го измисля.....

Отново - Жоре, благодаря за съветите, безценен помощник си във всяка тема, в която вземаш отношение..... :thankyou:

Връзка към мнение

ОК, че говореше че си обещала стек, допуснах че е за повече хора :) Така като пишеш със сигурност една нощувка в Амстердам, това ти дава възможност, ако прецените да останете там един следобед и цял ден чак до следващата вечер. Втора нощувка би имала смисъл, ако планирате минимум 2 дни в Амстердам и се чудите за трети...

 

А покрай телешкия стек, виж дали ще се класираш и с най-хубавите ребърца: http://www.beren.nl/welkom/,споменавал съм ги и друг път из темите. Ако деня се падне понеделник - има промоция неограничени за 11.50€. Недостатък тук е, че за допълнителните порцийки чакаш. Иначе 3 парчета стигат за нормален човек, 4 за гладен, 5 са си освинване :)

Връзка към мнение

Аха да се намеся, че от Делфт/Хага през Брюксел до Германия ми се струва тежко и излишно упражнение, и той Георги вече ме изпреварил.

След толкова години престой по онези краища, трябва да си наясно какъв е трафика в Белгия и Брюксел, и че наистина не си струва да си усложнявате живота, като се опитате да влезете и разгледате Брюксел на път за там, за където сте тръгнали.

При условие, че не сте тръгнали на шопинг, (то и без това никой не пазарува в Белгия ;), но сега са намаленията и разпродажбите), моят съвет е да изберете някоя неделя - тогава е най-спокойно за автомобили, влизащи и излизащи от града, както и в самия град.

Връзка към мнение

Твоите ребърца са ми вече в програмата, Жоре, и тях съм ги планирала като атракция за половинката ;)  :P , ама имам рожден ден и съм обещала да почерпя една порция дълго отлаган телешки стек, приготвен перфектно (аз месо почти не ям, телешко - никак, ама пусто обещание, какво да правя...  :)

Иначе - от набелязаното за разглеждане из Амстердам, при положение, че този път няма да ходим по музеи, не можах да събера чак за два пълни дни....вероятно и седмица там няма да ми омръзне, но смятам, че основните неща за гледане се побират за ден (плюс задължителните картофки с майонеза на Manneken Pis) и при положение, че ме впечатли с отзивите си за Делфт и няма как да го пропуснем, сметнах, че е разумно и осъществимо да съчетаем впечатления от Амстердам и от Холандия извън Амстердам, която е много различна, както и ти самия беше казал в друга тема. А и Амстердам ни е на 500 км от къщи в Германия, та ако нещо изпуснем, винаги можем да повторим (много пъти  ;) ). 

 

Lyubina, благодаря за съвета, вероятно точно така ще направим - Брюксел ще е една бъдеща дестинация, когато му дойде времето. И без това от толкова четене за Холандия и Амстердам , сега хич не ми се захваща и с Брюксел.... :) 

Редактирано от obsession
Връзка към мнение

Кратък въпрос - Ребърцата за 11.50 в Beren - обедно или вечерно меню са? И трябва ли резервация?

 

Не знам дали важи за цялата верига, но поне в Делфт заведението работи само вечер. Добре е да се избягват часовете между 18:00 и 20:00. тогава е масовият час за вечеря на много структурираните холандци. Преди/след това заведението сигурно ще е полупразно :)

 

Резервация е добра идея, може и онлайн да се направи безплатно. 

 

Лека забележка за промоционалните дни. Често в тях си правят събирания разни студентски организации (fraternity е точната дума) и съм ставал свидетел на не много приятни гледки - шумни са, пеят, виждал съм даже да се замерят с кокалчета...абе не е приятна вечерна атмосфера за околните. Макар че лятото ще работят и масите отвън и този ефект ще е минимизиран, а и преди учебната година едва ли има събирания. Но като цяло си мисля, че ако целта не е наистина ядене на корем, някой ден извън промоцията е по-добре да се отиде. 

 

 

Твоите ребърца са ми вече в програмата, Жоре, и тях съм ги планирала като атракция за половинката ;)  :P , ама имам рожден ден и съм обещала да почерпя една порция дълго отлаган телешки стек, приготвен перфектно (аз месо почти не ям, телешко - никак, ама пусто обещание, какво да правя...  :)

Иначе - от набелязаното за разглеждане из Амстердам, при положение, че този път няма да ходим по музеи, не можах да събера чак за два пълни дни....вероятно и седмица там няма да ми омръзне, но смятам, че основните неща за гледане се побират за ден (плюс задължителните картофки с майонеза на Manneken Pis) и при положение, че ме впечатли с отзивите си за Делфт и няма как да го пропуснем, сметнах, че е разумно и осъществимо да съчетаем впечатления от Амстердам и от Холандия извън Амстердам, която е много различна, както и ти самия беше казал в друга тема. А и Амстердам ни е на 500 км от къщи в Германия, та ако нещо изпуснем, винаги можем да повторим (много пъти  ;) ). 

 

При положение, че нямате набелязани обекти в Амстердам, може да отнеме между 5 минути и колкото си искаш дни :) Това им е красотата на градовете, които са подходящи за разходка - не следваш точен график, а просто се шляеш и отнема точно толкова време, колкото ти е приятно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За ребърцата гледах ресторанта в Амстердам Юг. Но видях само обедно меню за 10 евро - супа, 3 сандвича и още нещо. На други места в центъра има ли подобни или по-добри обедни менюта, или пица на корем!?

В зоопарка има ли вътре някакви ресторанчета? Или само сандвичи се продават?

Редактирано от elmapl
Връзка към мнение

За ребърцата гледах ресторанта в Амстердам Юг. Но видях само обедно меню за 10 евро - супа, 3 сандвича и още нещо. На други места в центъра има ли подобни или по-добри обедни менюта, или пица на корем!?

В зоопарка има ли вътре някакви ресторанчета? Или само сандвичи се продават?

 

Търси ги ребърцата във вечерното меню. Нямам идея защо имат меню за обяд като отварят след 16:00... Но като цяло това обядват холандците - супи и сандвичи :) Не мога да помогна за други места за хранене в Амстердам, общо взето винаги сме се оправяли на крак, дюнерджийници колкото искаш. Вариация на дюнер с холандски привкус е Kapsalon - месо от дюнер, пържени картофи, отгоре салата и запечено с кашкавал. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,Магеланци....

 

След решението да оставим Норвегия за другото лято,се насочихме към Холандия--Амстердам.Времето е края на октомври-24 до 29 примерно.Четох по темите повечето хора летят до и от Айндховен, но бърза справка на билетите на България Еър и Wizz показва че Bulgaria Air 24-29.10 SF-AMS е 330 лв а Wizz 24-28 SF-EIN 297 лв (на ниво на билет plus)Като включа и билетите до и от Амстердам даже излиза повече...Та въпросът-- е аз ли нещо бъркам,цените бяха такива и преди 2 месеца когато проверявах,не вяравам да се пътува без багаж на basic билети на Wizz???Ще питам и още нещо--големи колебания имаме около настаняването--дали на хотел или airbnb квартира.Препоръчват се няколко хотела около Westerpark,напр.Meininger,Golden Tulip но тази локация добра ли за пешеходно разглеждане,че ние така си обикаляме пеш.../???

Връзка към мнение

Здравейте,Магеланци....

 

След решението да оставим Норвегия за другото лято,се насочихме към Холандия--Амстердам.Времето е края на октомври-24 до 29 примерно.Четох по темите повечето хора летят до и от Айндховен, но бърза справка на билетите на България Еър и Wizz показва че Bulgaria Air 24-29.10 SF-AMS е 330 лв а Wizz 24-28 SF-EIN 297 лв (на ниво на билет plus)Като включа и билетите до и от Амстердам даже излиза повече...Та въпросът-- е аз ли нещо бъркам,цените бяха такива и преди 2 месеца когато проверявах,не вяравам да се пътува без багаж на basic билети на Wizz???Ще питам и още нещо--големи колебания имаме около настаняването--дали на хотел или airbnb квартира.Препоръчват се няколко хотела около Westerpark,напр.Meininger,Golden Tulip но тази локация добра ли за пешеходно разглеждане,че ние така си обикаляме пеш.../???

 

Да, ако държиш на Plus билета на Уиз, файда няма. И по принцип е проблемна файдата, защото Айндховен - Амстердам са 50-ина евро двупосочен, което изяжда много от евентуалната разлика. Хората, които пътуват до Айндховен с цел да видят Амстердам почти съм сигурен, че не плащат по 300лв на билет :) Да отбележа само, че и уизката цена ми се вижда нереално висока като за края на септември, но пък може да са понапълнили самолета...

 

airbnb или хотел си е лично твоя преценка, имахме една много дълга и напоителна тема тук по въпроса, но в крайна сметка опира до твоето усещане и представи. Аз бих бил фен на airbnb, особено ако изнамериш типичен холандски апартамент с големия хол, малки стаички на втория етаж и супер стръмни стълби, по които ще ти е зор да си качиш куфара. 

 

Westerpark като район ми е непознат, но си на 1-2км от външния ръб на центъра в най-лошия случай, така че съвсем постижимо за разходка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Westerpark - на 15-ина минути от гарата.

Синът ми живееше в Bos en Lommer, което е след или поне на същото разстояние от гарата / центъра.

 

Ако питаш мен - не се съобразявай къде ще отседнете в смисъл по-близо или по-далеч от центъра - не е фатално. Има транспорт - дори и нощем. Ако не искате да ползвате обществен транспорт - има колелета под наем - така съвсем ще се топнете в холандската атмосфера :)

 

Категорично Airbnb.

 

 

... Аз бих бил фен на airbnb, особено ако изнамериш типичен холандски апартамент с големия хол, малки стаички на втория етаж и супер стръмни стълби, по които ще ти е зор да си качиш куфара. 

 

...... 

 

@Георги, забрави да споменеш за градинката от другата страна на хола. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте,Магеланци бихте ли ми казали с какъв транспорт да стигна от Амстердам до Брюксел ,примерно да се тръгне рано сутрин от Амстердам и да се върнем късно вечер в Амстердам .Ще пътуваме края на септември и искам още от сега да взема билети ,също и за ориентировъчни  цени ще помоля

Връзка към мнение

Здравейте,Магеланци бихте ли ми казали с какъв транспорт да стигна от Амстердам до Брюксел ,примерно да се тръгне рано сутрин от Амстердам и да се върнем късно вечер в Амстердам .Ще пътуваме края на септември и искам още от сега да взема билети ,също и за ориентировъчни  цени ще помоля

 

http://nshighspeed.nl- това е твоят сайт, влакове има на всеки час, около 30 евро на посока. 

 

Алтернативно може и с автобус да пробваш, мисля, че megabus и eurolines движат по маршрута, но съвсем няма да е толкова комфортно и да има толкова честоти. Вероятно ще е по-евтино. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А за посещение на Delft,Volendam,Хага и/или други градчета с влак пак ли този сайт или...???

 

http://9292.nl/en#

Посоченият от Георги по-горе сайт е по-скоро ориентиран към пътувания между Холандия и други съседни страни. Той също върши работа, но "библията" е 9292...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Duke,благодаря за сайта,но не мога да се ориентирам само за планиране на пътуването ли е,или могат да се купуват билети направо през него???

Връзка към мнение

Да, билети не можеш да купиш онлайн освен, ако нямаш холандска карта. Но и няма смисъл, понеже цените за вътрешните влакове са фиксирани. Евентуално може да спестиш 1 евро такса, ама не си заслужава мъките. 

 

Сайтът само на влаковете е ns.nl. Той е синхронизиран изцяло със системата на железниците, т.е. закъснения и подобни изскачат на секундата. За 9292 не съм сигурен дали е свързан с тяхната система, но пък обхваща и автобусния транспорт и там можеш да търсиш по-удобно точка до точка. И така :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тъй като планирам 5 дневен престой в Амстердам,темата с билетите извън столицата ме вълнува доста...От "Амстердам за 2 дни" разбрах че най-добре да купим двупосочни билети(от автомат или от гише),но къде се валидират-на турникети или във влака?

Връзка към мнение

Тъй като планирам 5 дневен престой в Амстердам,темата с билетите извън столицата ме вълнува доста...От "Амстердам за 2 дни" разбрах че най-добре да купим двупосочни билети(от автомат или от гише),но къде се валидират-на турникети или във влака?

 

Може би не е зле да попрехвърлиш тази тема: http://magelanci.com/topic/3676-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82-%D0%B2-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-ov-chipkaart/

 

Валидират се на перона, преди да се качиш във влака. На някой гари са с турникети, т.е. без да цъкнеш билетчето няма как да стигнеш до перона, но на други има свободен достъп и трябва да търсиш машинките. Ето така изглеждат машинките на Amsterdam Centraal: 

 

OVchipkaartRTD2.jpg

 

 

Може и да са затворени и да се отварят само след маркиран билет. А свободностоящите стоянки по пероните изглеждат ето така (вляво):

 

checkpoles.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Удачно ли е да планувам еднодневно пътуване Амстердам-Брюксел с ранно тръгване и късно връщане/ с влак /,достатъчни ли ще са 6-7 часа за основните неща-стегнато без мотане?Датата най вероятно ще е 27.10 и не знам в колко се мръква по тези ширини...???

Връзка към мнение

За мен е удачно еднодневно пътуване до Брюксел. С Thalys има сутрешен влак в 7.17 часа и за 2 часа се стига в Брюксел. В момента е на 34 евро, бързо свършват евтините билети. Връщане в 19.52 - отново за 34 е. 12 часа стигат за основното в Брюксел. 

Връзка към мнение

Тъкмо реших да пиша и видях, че Duke ме е изпреварил. Ако нямаш изрична работа в Брюксел - хич и не се хаби да ходиш дотам. Още един в Холандия ще е в пъти по-удачно.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.