Прескочи до съдържание

бързи въпроси Нидерландия - кратки новини и въпроси


Ardent

Препоръчани мнения

за разлика обаче от тези на Manneken Pis

 

 

А, както и на всякъде другаде, и в Брюксел не навсякъде хубавите белгийски ;) картофки са наистина хубави. Но не съм се сетила да споделя от къде да се купуват. Като намеря време, ще споделя в белгийската тема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет, от вторник се наслаждаваме на 40 градусови жеги, но за това по-късно в темата ми за Ротердам. 

Бърз въпрос относно P+R системата на Амстердам: 

 

Георги е написал: "Може би най-добрата опция за вас и вашият автомобил. Така оставяте колата срещу символична сума на паркинг в покрайнините на града и ползвате градски транспорт до центъра. Цената е 8€ за първия ден + 1€ за следващи дни, ако влезете в паркинга преди 10 сутринта и 1€ на ден, ако влезете след 10 сутринта. Т.е. влизайте след 10  :)От там си купувате допълнителен двупосочен билет за градски транспорт до центъра, който струва 5€ за 1 човек, 5€ за двама, 5.90€ за трима, 6.80€ за четирима, 7.70€ за петима. Много е важно да използвате този билет и в двете посоки, ако не сте маркирали билета за връщане до 1 час след искане да напуснете паркинга, ще ви се наложи да платите по нормални тарифи, които са доста по-скъпи.". 

 

Може ли да ми обясните как точно да чекирам билета, така че да се възползвам от P+R тарифата? Четох и брошурата, и обяснението на сайта, но не съвсем всичко ми стана ясно. 

 

Плановете са утре, събота, да се разходим за един ден в Амстердам. Мисля да паркирам на P+R Olympisch Stadion. И от там с тр. 16 до центъра. 

 

Благодаря! 

Редактирано от natchobg
Връзка към мнение

Може ли да ми обясните как точно да чекирам билета, така че да се възползвам от P+R тарифата? Четох и брошурата, и обяснението на сайта, но не съвсем всичко ми стана ясно. 

 

Не помня дали този сайт съм дал в пътеводителя, но мисля, че е добре обяснено: http://www.iamsterdam.com/en/visiting/plan-your-trip/getting-around/parking/park-and-ride

 

1. Влизаш в паркинга и си взимаш билетче, както на всеки нормален паркинг. 

2. Купуваш си брой билети за градския транспорт от машините там, за всеки пътник трябва да има отделен билет. 

3. Чекираш закупените билети, както при всяко возене - или на спирката ако има чекин машини, или директно в трамвая/автобуса. Чекираш ги и на влизане, и на слизане. 

4. Чекираш закупените билети в центъра и пак на слизане в паркинга. 

5. Отиваш с билетите до машините, да видиш какво трябва да платиш, вероятно 1€. Предполагам тук машината ще ти поиска и билетчето, което си взел при влизане в паркинга и ще го върне маркирано обратно, така че да можеш да излезеш. 

 

Не съм я правил процедурата де, но трябва да е това. Само 6. ми е малко мътна точка, но ще се справиш със сигурност :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не помня дали този сайт съм дал в пътеводителя, но мисля, че е добре обяснено: http://www.iamsterdam.com/en/visiting/plan-your-trip/getting-around/parking/park-and-ride

 

1. Влизаш в паркинга и си взимаш билетче, както на всеки нормален паркинг. 

2. Купуваш си брой билети за градския транспорт от машините там, за всеки пътник трябва да има отделен билет. 

3. Чекираш закупените билети, както при всяко возене - или на спирката ако има чекин машини, или директно в трамвая/автобуса. Чекираш ги и на влизане, и на слизане. 

4. Чекираш закупените билети в центъра и пак на слизане в паркинга. 

5. Отиваш с билетите до машините, да видиш какво трябва да платиш, вероятно 1€. Предполагам тук машината ще ти поиска и билетчето, което си взел при влизане в паркинга и ще го върне маркирано обратно, така че да можеш да излезеш. 

 

Не съм я правил процедурата де, но трябва да е това. Само 6. ми е малко мътна точка, но ще се справиш със сигурност :)

 

На нас пък ... съвсем - щото я няма. :P  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, благодаря ти за изчерпателния отговор! И аз предположих, че процедурата си е като при стандартното чекиране с билет, ама понеже тук около Ротердам пътуваме само с кола, не ми е много ясно. 

 

Друг въпрос: ние сме трима възрастни и дете на 7 години. Доколкото разбирам, цената на билета от P+R до центъра е 6.80 Е за четирима ни. Значи общо 2х6.80+1, което е към 15Е. Ако е така, не знам дали няма да е по удачно за нас да паркираме някъде из града на по-тънка тарифа, пр. 2Е / час и да се мотаем колкото си искаме. Разликата от няколко Е плюс или минус не е от значение :-)

Редактирано от natchobg
Връзка към мнение

Георги, благодаря ти за изчерпателния отговор! И аз предположих, че процедурата си е като при стандартното чекиране с билет, ама понеже тук около Ротердам пътуваме само с кола, не ми е много ясно. 

 

Друг въпрос: ние сме трима възрастни и дете на 7 години. Доколкото разбирам, цената на билета от P+R до центъра е 6.80 Е за четирима ни. Значи общо 2х6.80+1, което е към 15Е. Ако е така, не знам дали няма да е по удачно за нас да паркираме някъде из града на по-тънка тарифа, пр. 2Е / час и да се мотаем колкото си искаме. Разликата от няколко Е плюс или минус не е от значение :-)

Според мен, това което те е посъветвал Георги е по-добре. В центъра на Амстердам е лек ужас по отношение на паркиране. Ако извадите късата клечка - може и половин-един час да се въртите и да търсите място за паркиране.

Връзка към мнение

Георги, благодаря ти за изчерпателния отговор! И аз предположих, че процедурата си е като при стандартното чекиране с билет, ама понеже тук около Ротердам пътуваме само с кола, не ми е много ясно. 

 

Друг въпрос: ние сме трима възрастни и дете на 7 години. Доколкото разбирам, цената на билета от P+R до центъра е 6.80 Е за четирима ни. Значи общо 2х6.80+1, което е към 15Е. Ако е така, не знам дали няма да е по удачно за нас да паркираме някъде из града на по-тънка тарифа, пр. 2Е / час и да се мотаем колкото си искаме. Разликата от няколко Е плюс или минус не е от значение :-)

 

Не, 6.80+1. Транспортния билет за P+R е двупосочен. Имай предвид, че не е неограничена карта за транспорт, включва просто паркинг-център двупосочно, трябва в рамките на час да приключиш пътуването. 

 

А и центъра на Амстердам не е 2 евро на час, по-скоро 4-5 :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, аз имам два малко по-специфични въпроса, надявам се някой да успее да ми отговори:

1. Видях снимки на Амстердам през зимата и останах очарован. Тъй като е доста на север искам да попитам дали края на януари/началото на февруари е подходящо време за посещение, защото не искам спомените ми да се изчерпят с това колко студ съм брал. :)

2. Въпрос с повишена трудност: всяка година ли замръзват каналите или само в най-големите студове?

Поздрави!

Връзка към мнение

Здравейте, аз имам два малко по-специфични въпроса, надявам се някой да успее да ми отговори:

1. Видях снимки на Амстердам през зимата и останах очарован. Тъй като е доста на север искам да попитам дали края на януари/началото на февруари е подходящо време за посещение, защото не искам спомените ми да се изчерпят с това колко студ съм брал. :)

2. Въпрос с повишена трудност: всяка година ли замръзват каналите или само в най-големите студове?

Поздрави!

 

1. На мен все ми е студено в Амстердам. Случвало се е юни да карам синът ми да пуска парното. В същото време температурите не падат под 0 т.е. падат много рядко. Снегът също не е често явление, а и да вали не се натрупва. Спомням си преди 2-3 години ми разправяха, че взели под наем машини за чистене на сняг от Германия за няколко дни. Но като цяло духа, вали и времето не е приятно. Тук мога да цитирам един познат. "Е, все с нещо се плаща." Така че живеещите в Амстердам плащат с времето" :)

2. Не

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Зимно време може да имаш през април, лятно време може да имаш февруари - всичко се случва :) Температурите като абсолютни стойности са височки, но влагата кара фактора feels like да е сериозен. Ако си очарован от зимните снимки, да знаеш че като цяло сняг не се задържа много в Холандия, и ако мислиш да ходиш специално с тази цел е силно вероятно да останеш разочарован :)

 

Каналите не замръзват всяка година, даже е изключение. Последното замръзване до степен да се карат кънки по каналите беше преди 3-4 години, с нетърпение чакам следващото за да се метна ласт минит да покарам пак :) Ако искаш все пак да караш кънки сред природата, има една изкуствена няколко километрова писта в един парк, почти като истинска е. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 ...Ако искаш все пак да караш кънки сред природата, има една изкуствена няколко километрова писта в един парк, почти като истинска е. 

 

Къде е тази писта. Не я знам. Не, че карам и кънки де. Ама за обща култура.

Връзка към мнение

Къде е тази писта. Не я знам. Не, че карам и кънки де. Ама за обща култура.

 

https://www.flevonice.nl/- Сега лятото има други неща. А иначе карането на кънки в Холандия по замръзнали канали е едно най-големите удоволствия, дори за хора, които за първи път се качват :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

А, Flevo парка го знам - разхождал съм се там 1-2 пъти. Големия ми син от около 2 години живее съвсем наблизо - Amsterdam Muiderpoort.

Иначе по време на замръзнали канали не съм бил. Утре заминавам за Амстердам. Ще има сериозен инструктаж: при първото замръзване само да ми кажат моите синове - другото е лесно - сам ще се поканя :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, прочетох доста информация и въпросът ми е следният:

От летището в Айндховен има ли по евтин вариант до Амстердам от този с автобус за 40€ в двете посоки?

Връзка към мнение

Здравейте, прочетох доста информация и въпросът ми е следният:

От летището в Айндховен има ли по евтин вариант до Амстердам от този с автобус за 40€ в двете посоки?

 

Няма по-евтин вариант, който да е достатъчно удобен и гъвкав. Влак+автобус от градски транспорт ще ти излезе около 50€ в двете посоки. Аз все пак препоръчвам влака като по-удобен и приятен транспорт :)

 

Когато ходих преди 3 години с влака беше по 13-14 евро в посока .

 

19.20 е днес и то без таксата за билет, демек 20.20. 

Може да пътуваш с Евролаин билета е 9€ на посока но трябва да се купи с Холандска карта.

 

От летището да града май е 2,2€

 

Да, така е . Автобусите обаче са само 3 пъти на ден, трябва да има късмет човек с графика или да има желание да се поразходи малко из Айндховен, докато стане време за автобуса :) Цената на билетчето е 3 евро за хора без OV-чипкарта, 2.20 е само за хора с карта. 

Връзка към мнение

Благодаря за бързите отговори. Група сме от 4 човека и предложиха да вземем кола под наем, която излиза около 80€, защото с бус ни излизало 160€(40x4), но аз категорично отказах за кола в Амстердам, още повече ще отседнем в централна част. Затова и реших да ви попитам за по евтин вариант.Къде мога да проверя графика за тези 3 автобуса дали няма да паснат с нашия и тези 3 са по линия Айндховен-Амстердам-Айндховен ?

Връзка към мнение

Благодаря за бързите отговори. Група сме от 4 човека и предложиха да вземем кола под наем, която излиза около 80€, защото с бус ни излизало 160€(40x4), но аз категорично отказах за кола в Амстердам, още повече ще отседнем в централна част. Затова и реших да ви попитам за по евтин вариант.Къде мога да проверя графика за тези 3 автобуса дали няма да паснат с нашия и тези 3 са по линия Айндховен-Амстердам-Айндховен ?

 

http://eurolines.nl - плаща се само с холандска карта обаче, по незнайна причина не приема чужди карти. Предполагам на място може да купиш билети също, но може да не са по 9€. За четирима може би това да е добра оферта, групов билет за влака, 55€ на посока за всички: https://www.ns.nl/producten/en/losse-kaartjes/p/ns-groepsretour/ Недостатък, е че отново ти трябва холандска карта...

 

Колата под наем не е лош вариант, ако от избраната фирма имат офис някъде в близост до хотела. Еднократно може да пребориш задръстванията, а макар и да е натоварено холандците са културни шофьори. 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

Благодаря, за автобусите проверих излиза 9 евро в посока Айндховен-Амстердам, но за момента няма разписание за декември месец явно е доста рано.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,ния сме група от  5 човека и ще посетим Холандия от 29.09 до 04.10.  Програмата не е следната, два дена ще отделим за Амстердам един ден за Хага и един ден смятаме да отидем до Антверпен .Въпросите са ми,заслужава  ли си да отделим един ден за  Антверпен или да го заменим с Ротердам .Ще отседнем в Uitgeest и всеки ден ще пътуваме до Амстердам откъдето тръгват  автобусите на Eurolines  .каква карта за градски транспорт  ще ме посъветвате да си взема.Ще бъда благодарен на всякакви съвети.И още един въпрос, след като взема билет Uitgeest-Amsterdam може ли да сляза в Зандам и после да продължа с същият билет до Амстердам.

Връзка към мнение

Здравейте,ния сме група от  5 човека и ще посетим Холандия от 29.09 до 04.10.  Програмата не е следната, два дена ще отделим за Амстердам един ден за Хага и един ден смятаме да отидем до Антверпен .Въпросите са ми,заслужава  ли си да отделим един ден за  Антверпен или да го заменим с Ротердам .Ще отседнем в Uitgeest и всеки ден ще пътуваме до Амстердам откъдето тръгват  автобусите на Eurolines  .каква карта за градски транспорт  ще ме посъветвате да си взема.Ще бъда благодарен на всякакви съвети.И още един въпрос, след като взема билет Uitgeest-Amsterdam може ли да сляза в Зандам и после да продължа с същият билет до Амстердам.

 

Ако не търсите нещо специално в Антверпен (например диаманти :)) не мисля, че има смисъл да биете целият път до там. За един ден в Белгия избирате или Брюксел (добра смесица между евроинституции, стара архитектура, бира и шоколад), или Брюж (но до там транспорта не е бърз за еднодневен трип). Помислете дали да не вземете кола под наем и да отидете от Хага до Брюж в този ден. Иначе според мен си стойте в Холандия. 

 

На Хага, в зависимост от интересите ви, също може цял ден да е много. Ако няма да ходите по музеи може Хага да я комбинирате с Делфт. Или пък резервния ден да е Делфт+Ротердам. Абе Хага+Делфт+Ротердам са си два дни, така го брой. Иначе може да отрежете едно от трите (аз бих отрязал Ротердам), другите две да ги минете по-стегнато и резервния ден да е за Брюж с кола под наем. 

 

Нямате транспортна карта между Uitgeest и Амстердам, всеки ден ще трябва да купувате двупосочен билет за влака. Колкото до това дали може да разцепите пътя, не мога да ти гарантирам на 1000%, на теория може, на практика има гари, които са обслужвани автоматично и не знам ако слезеш в Zaandam дали няма да ти глътне билетчето или други подобни проблеми. Просто ми е малко остаряло инфото, попитай като стигнеш в Амстердам на информацията - любезни са и говорят английски. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.