Прескочи до съдържание

бързи въпроси Нидерландия - кратки новини и въпроси


Ardent

Препоръчани мнения

Да добавя и аз моите 2ст :) Постижимо е, да, но както Белгия не е само Брюксел така и Холандия не е само Амстердам. Т.е., ако не си планирал да видиш малко от другите неща в Холандия, според мен няма смисъл - остави Белгия за друг път, барабар с Брюж, Лювен и т.н.

 

Ако гониш отмятане на всички столици е отделна тема, в този случай си действай смело. Аз и до Париж съм ходил така за по ден, няколко пъти :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако е да се разходиш до Брюксел и да видиш основните неща в града, за няколко часа нямаш никакъв проблем това да се случи. Е, не можеш да си позволиш да тръгнеш към Атомиум и MiniEurope - далеч е , транспорта до там ти отнема около час, а с такси не си струва парите.

Допълнително, тези часове ще ти стигнат само за пешеходна разходка в центъра на града.

 

Въпрос на приоритети. :)

Връзка към мнение

Сайтът 9292 само за влаковете ли е ,защо като напиша Айндховен-Амстердам ми дава само разписания на влаковете,или аз нещо не прави като трябва.Може ли от същия сайта(9292) да се купи и билет предварително.

Връзка към мнение

Сайтът 9292 само за влаковете ли е ,защо като напиша Айндховен-Амстердам ми дава само разписания на влаковете,или аз нещо не прави като трябва.Може ли от същия сайта(9292) да се купи и билет предварително.

 

Друг междуградски редовен транспорт освен влакове в Холандия няма :) За това и като дадеш като точки само имената на градовете, най-вероятно ти показва от гара до гара. Пробвай например Aindhoven Airport до Van Gogh museum и ще видиш и автобуси, и пеша. 

Връзка към мнение

Може ли от същия сайта(9292) да се купи и билет предварително.

Само с холандска карта. За всеки случай опитай с каквато имаш, но ако не стане от първи път, да си знаеш причината. Автоматите на гарите приемат всички БГ карти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност 9292 не продават билети, само пренасочват към сайта на OV Chipkaart, където може да си заредиш транспортната карта с нужния кредит. 

Връзка към мнение

Здравейте, два бързи въпроса относно опрациите с банкови карти в Холандия. 

 

1. Виза Електрон, издадена от БГ банка. Някой има ли реални впечатления доколко е приложима за теглене на пари в брой? От няколко места дочувам, че най-сигурно е за целта да се ползва Маестро карта, с каквато не разполагам. 

 

2. Временна дебитна карта, издавана от Холандска банка, преди издаването на окончателна такава? Предлагат ли го банките, и ако да, кои? 

 

Благодаря на отговорилите! 

Връзка към мнение

Не е отговор на поставените въпроси, но все пак да предупредя:

 

Последния път (преди 2 месеца) не ми приеха кредитната карта за плащане в AH (Albert Heijn) - най-разпространените супермаркети в Амстердам.

Връзка към мнение

Здравейте, два бързи въпроса относно опрациите с банкови карти в Холандия. 

 

1. Виза Електрон, издадена от БГ банка. Някой има ли реални впечатления доколко е приложима за теглене на пари в брой? От няколко места дочувам, че най-сигурно е за целта да се ползва Маестро карта, с каквато не разполагам. 

 

2. Временна дебитна карта, издавана от Холандска банка, преди издаването на окончателна такава? Предлагат ли го банките, и ако да, кои? 

 

Благодаря на отговорилите! 

 

1. С години съм теглил пари с Visa Electron на Уникредит. Безпроблемно, на банкомати на много холандски банки. В последните 3 години не съм го правил, но не виждам причина ситуацията да се е променила. 

 

2. По мои спомени, след откриване на банкова сметка, дебитната карта я издаваха сравнително бързо и я пускат по пощата на адреса на клиента. Не съм запознат да има нещо такова като временна дебитна карта. 

 

 

Не е отговор на поставените въпроси, но все пак да предупредя:

 

Последния път (преди 2 месеца) не ми приеха кредитната карта за плащане в AH (Albert Heijn) - най-разпространените супермаркети в Амстердам.

 

Там приемат само холандската разплащателна система, кредитните карти за нищо ги нямат. 

Връзка към мнение

Здравейте, два бързи въпроса относно опрациите с банкови карти в Холандия. 

 

1. Виза Електрон, издадена от БГ банка. Някой има ли реални впечатления доколко е приложима за теглене на пари в брой? От няколко места дочувам, че най-сигурно е за целта да се ползва Маестро карта, с каквато не разполагам. 

 

2. Временна дебитна карта, издавана от Холандска банка, преди издаването на окончателна такава? Предлагат ли го банките, и ако да, кои? 

 

Благодаря на отговорилите! 

 

1. Още преди две години в България открих сметка с платежен инструмент Виза Електрон на сина ми, която да служи като резервна. Досега само веднъж му се е наложило да тегли пари от нея в Холандия и проблеми не е имало още на първия банкомат.

 

2. Не съм чул за подобна услуга. Въобще откриването на сметка в холандска банка и последващо снабдяване с карта към сметката е една тромава процедура, но всичко е направено с цел защита на титуляра.

Не е отговор на поставените въпроси, но все пак да предупредя:

 

Последния път (преди 2 месеца) не ми приеха кредитната карта за плащане в AH (Albert Heijn) - най-разпространените супермаркети в Амстердам.

 

Никакви карти освен издадени от холандски банки не приемат в АН и това си е открай време така...

Докато отговарям и видях, че Георги вече е отговорил, ама карай...

Връзка към мнение

@Георги, @Duke,

не мога да споря дали открай време е така.

Доста години синовете ми са в Амстердам.

Когато съм там аз поемам текущите разходи :) ,нищо че вече печелят в пъти повече от мен, :)  а принципно мразя да плащам кеш. т.е. как сме пазарували в AH - най-вероятно кеш.

Важното е, че сега е така.

 

Но пък в другите магазини си приемат кредитни карти - например МедиаМаркт, Икеа, ...

Връзка към мнение

 

 

Но пък в другите магазини си приемат кредитни карти - например МедиаМаркт, Икеа, ...

 

Точно така, потвърждавам, плащал съм с българска VISA без проблем и в Media Markt, и в Ikea, и в Saturn, което беше старото наименование на Media Markt...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Росен Василев

Здравейте,

След месец 14.09-18.09 ми предстои пътуване до Амстердам. Ще съм на гости при приятел, който живее в Hillegom. Имам малко логистични въпроси и се надявам да помогнете. По план кацането ми е в 14:35 часа в Айндховен. Планирал съм да хвана влак Айндховен - Хилегом с минаване през Делфт и Хага, но се опасявам дали ще имам време да направя разходка и в двата града, като в Делфт ми се иска да седна да опитам от ребрата, които Георги така много е препоръчвал из темите  :) . Имам и въпрос относно това дали мога да слизам и да се качвам по време на маршрута. От този сайт: https://www.ns.nl/producten/en/losse-kaartjes/p/enkele-reis видях You can break your journey, though, provided you complete it the same day и това ме кара да си мисля, че е възможно, но ако може някой да потвърди дали е така. Смятам да си взема Amsterdam Pass за престоя ми там, защото съм планирал да посетя няколко музея. Какво означава 1day public transport or canal cruise ticket, което го има за всички pass-овет.е. ако правилно го разбирам имам право да ползвам 24часа транспорт или canal cruise ticket, и ако дори се кача един път на транспорт губя ли правото за canal cruise ticket. И също така с оглед на това, че смятам да обикалям Амстердам предимно пеш, ако реша да ползвам canal cruise ticket откъде е най-удачно да го използвам за разходка из каналите.

Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Здравейте,

След месец 14.09-18.09 ми предстои пътуване до Амстердам. Ще съм на гости при приятел, който живее в Hillegom. Имам малко логистични въпроси и се надявам да помогнете. По план кацането ми е в 14:35 часа в Айндховен. Планирал съм да хвана влак Айндховен - Хилегом с минаване през Делфт и Хага, но се опасявам дали ще имам време да направя разходка и в двата града, като в Делфт ми се иска да седна да опитам от ребрата, които Георги така много е препоръчвал из темите  :) . Имам и въпрос относно това дали мога да слизам и да се качвам по време на маршрута. От този сайт: https://www.ns.nl/producten/en/losse-kaartjes/p/enkele-reis видях You can break your journey, though, provided you complete it the same day и това ме кара да си мисля, че е възможно, но ако може някой да потвърди дали е така. Смятам да си взема Amsterdam Pass за престоя ми там, защото съм планирал да посетя няколко музея. Какво означава 1day public transport or canal cruise ticket, което го има за всички pass-овет.е. ако правилно го разбирам имам право да ползвам 24часа транспорт или canal cruise ticket, и ако дори се кача един път на транспорт губя ли правото за canal cruise ticket. И също така с оглед на това, че смятам да обикалям Амстердам предимно пеш, ако реша да ползвам canal cruise ticket откъде е най-удачно да го използвам за разходка из каналите.

Благодаря предварително!

 

Това за прекъсването на пътуването, за съжаление не мога да помогна. На теория трябва да може, но не знам как се смята с билетчето, което трябва да сканираш всеки път на входи на изход. Дали системата им е настроена така, че като слезеш в Делфт да те пусне?

 

Допълнително, маршрута до Hillegom не минава през Делфт по принцип, та и това може да е допълнителна пречка. Пътувал съм много пъти така, но в ерата на хартиените билети, ще съм много благодарен, ако дадеш прясна информация от първа ръка. Тук Катя Мравката написа, че няма проблем, но наистина питай допълнително и после сподели :)

 

Най-вроятно при покупката на Amsterdam Pass (явно говориш за Amsterdam Holland Pass, да не се объркаме) ще те питат дали искаш еднодневна карта за транспорт или круиз по каналите и ще ти дадат съответното билетче, не мисля че със самият pass работят всички системи и ако се маркираш в транспорт ще се инвалидира круиза. 

 

Круизите тръгват от/до централна гара, така че там е мястото. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Росен Василев

Благодаря Георги, 

За прекъсване на пътуването ще питам направо там дали ще е възможно. Иначе да, за Hillegom не е удачно през Делфт/Хага, искам ако успея да видя поне един от двата града в този ден, защото в другите дни няма да имам такава възможност (два дена в Амстердам и един Zaanse Schans съм планирал. Прикачил съм маршрута, с който смятам да пътувам. Точно за Amsterdam Holland Pass говоря. 

post-2839-0-99113100-1471103495_thumb.png

Връзка към мнение

Алтернатива ти е да си купиш паса онлайн, виждам че предлагат еднодневен билет за всички влакове за 19€, така ще решиш дилемата, че и ще спестиш малко пари. Виждам, че имат collect point на летището в Айндховен, чейндж бюрото на GWK Travelex. 

 

2016-08-13_20-13-51.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Холандия / Нидерландия няма нито тол-такси, нито винетки за леки автомобили. Същото важи и за Белгия и Германия. Освен от изминалите три години, имам и сравнително пресни впечатления - от юни месец. :)

 

Плащала съм един тунел в Холандия, мисля че беше на път Е62, посока Брюксел-Middleburg през Terneuzen.

Редактирано от Lyubina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Lyubina

благодаря. 

 

следващ кратък въпрос : Холандците дразнят ли се (вътрешно), когато не се казва в техно присъствие The Netherlands, а просто Holland? 

Редактирано от natchobg
Връзка към мнение

Това не го знам. :) Не ми се е случвало. Общо взето, малко съм си общувала с тях.

 

По-добре ще ти каже Георги.

 

Но пък, юни месец като бяхме там, три блондинки в кола с българска регистрация, предизвикахме странен интерес от страна на много хора, включително и една полицейска кола се позавъртя около нас, докато бяхме спрели на една бензиностанция. Нищо не казаха хората, само стояха на три метра от нас и ни гледаха. Ние си хапнахме, взехме си нещо от магазинчето на бензиностанцията и тръгнахме по пътя си.

 

:)

 

Не знам, дали защото регистрацията не беше от най-познатите там, или защото бяхме три жени.... и все руси ;)

Редактирано от Lyubina
Връзка към мнение

Lyubina

благодаря. 

 

следващ кратък въпрос : Холандците дразнят ли се (вътрешно), когато не се казва в техно присъствие The Netherlands, а просто Holland? 

 

Не, свикнали са :) Даже туристическия им портал е holland.com. Все пак може да понатрупаш малко точки с местните, ако демонстрираш че знаеш кое е Holland и кое The Netherlands :)

 

Lyubina, най-вероятно защото сте били три руси нехоландки - ей това вече е рядко срещано там :) Български регистрации колкото искаш, много приятели си караха колите от България за да не плащат убийствените местни данъци...което пък е причината магистралите да са им безплатни, както спомена по-горе :)

 

Иначе в цяла Холандия има 1-2 платени тунела, но таксата не е голяма, а и едва ли ще попаднете точно на тях. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътувайки от Ротердам до Брюж, платихме 6 евра за тунел. Други такси в Нидерландия и Белгия не сме плащали.

Специални благодарности на Георги за съветите и указанията - Жоре, ребрата в Делфт наистина си заслужаваха!!! Картофките там също бяха разкошни (за разлика обаче от тези на Manneken Pis). Изкарахме три незабравими дни в Нидерландия и Белгия, ако някой има нужда от пресни впечатления и помощ - готова съм да споделя опита си. :)  

Редактирано от obsession
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътувайки от Ротердам до Брюж, платихме 6 евра за тунел. Други такси в Нидерландия и Белгия не сме плащали.

Специални благодарности на Георги за съветите и указанията - Жоре, ребрата в Делфт наистина си заслужаваха!!! Картофките там също бяха разкошни (за разлика обаче от тези на Manneken Pis). Изкарахме три незабравими дни в Нидерландия и Белгия, ако някой има нужда от пресни впечатления и помощ - готова съм да споделя опита си. :)  

 

Да, точно там е единия тунел. Повечето хора го пропускат, защото централния път Брюксел - Ротердам не минава през него.

 

А няма какво да питаме, хвани нахвърли набързо впечатления и някоя и друга снимка в отделна тема :)

Връзка към мнение

Навигацията ни замъкна там, а аз не бях много в кондиция, за да споря с нея сутринта.... :) 

 

Ок, с най - голямо удоволствие!  :)  

Редактирано от obsession
Връзка към мнение

Навигацията ни замъкна там, а аз не бях много в кондиция, за да споря с нея сутринта.... :)

 

Ок, с най - голямо удоволствие!  :)  

 

Ма то няма и какво да спориш, това си е точния маршрут за Брюж - Ротердам :) 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.