Прескочи до съдържание

бързи въпроси Нидерландия - кратки новини и въпроси


Ardent

Препоръчани мнения

Някой има ли сметка в ABN Amro гледам, че вече са на Английски и са отворени за чужденци.

Единствено има 2Евро такса месечна, ама ме интересува поддържат ли Софорт плащане, където са отстъпките за някои полети?!

Връзка към мнение
преди 2 часа, vinidj каза:

Някой има ли сметка в ABN Amro гледам, че вече са на Английски и са отворени за чужденци.

Единствено има 2Евро такса месечна, ама ме интересува поддържат ли Софорт плащане, където са отстъпките за някои полети?!

Аз имам сметка, макар че не съм се логвал отдавна (дълга история). Популярната система в Холандия е iDeal и се поддържа със сигурност, за Софорт не мога да гарантирам. Макар и всички банки да са задължени да отварят сметки на европейци, не съм сигурен че е чак толкова лесно, холандците са бюрократични до безобразие и може да имаш ядове дори да успееш да отвориш сметката, а за някакви дребни неща в последствие да искат живото ти присъствие. Така например до преди 2 години все още го имаше великия параграф 22, че за да подпишеш договор за наем за квартира трябва да имаш банкова сметка, а за да имаш банкова сметка ти искат адрес...

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Георги каза:

Така например до преди 2 години все още го имаше великия параграф 22, че за да подпишеш договор за наем за квартира трябва да имаш банкова сметка, а за да имаш банкова сметка ти искат адрес...

Все още съществува това правило, но по-неприятното в случая е, че изпращат пластиката на посочен холандски адрес, след което се посещава локален клон на банката за получаване на пин код. Това са правилата за ING Bank, но предполагам, че условията са подобни и при останалите банки...

 

П.П.: Ако не ме лъже паметта искат и холандски мобилен номер, което дори май беше по-важното условие при откриване на сметка отколкото настоящ холандски адрес...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

На сайта на холандските и белгийските железници усилено се рекламира промоция на международните влакове между двете страни - между 25 април и 8 май купуваш два билета на цената на един. Пробвах обаче и на двете места и при процеса на избор на билети така и не мога да я намеря тази промоция, винаги ми излиза нормалната цена. Някой може да ли да помогне?

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте. Предстои ми пътуване до Айндховен и Тилбург. Ще използвам влак между двата града. От летището до гарата ще се придвижа с автобус. Въпросът ми е, трябва ли да се заплаща допълнително за превозване на куфар в автобуса и ако използвам OV Chipkaart, мога ли с нея да платя и за багажа?

Връзка към мнение
преди 12 минути , Petar Barbolov каза:

Здравейте. Предстои ми пътуване до Айндховен и Тилбург. Ще използвам влак между двата града. От летището до гарата ще се придвижа с автобус. Въпросът ми е, трябва ли да се заплаща допълнително за превозване на куфар в автобуса и ако използвам OV Chipkaart, мога ли с нея да платя и за багажа?

Нямаш проблеми, качвай си куфара в автобуса, не се плаща нищо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ще използвам темата да попитам някой, живеещ в/около Айндховен за насоки при търсене на квартира (общежитието не е много сигурно, на 24.06 ще се разбере) или някои трикове при търсене/агенция... за 1-ва година студент.

Кръщелник ми е и ми се ще да помогна някак, защото знам, че намирането на жилище в Нидерландия е много трудно. А доста измами има с предлагане на квартири и предварително заплащане. 

Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Проблемът с намирането на място под наем за студенти в Нидерландия е повсеместен. На първо място съществува физически недостиг на свободни жилища, който е още по-силно изразен в така наречените студентски градове на страната. От друга страна съществува и Параграф 22, според който сключване на договор за наем в Нидерландия е възможно единствено при наличие на банкова сметка в местна банка. И тук следва изненадата. За да си откриеш банкова сметка в нидерландска банка е нужно..........позна, да имаш регистриран адрес на територията на Нидерландия...

 

Именно поради казаното по-горе, студенти първа година в Нидерландия обикновено минават или през настаняване в общежитие осигурено от съответния университет или през една от специализираните агенции за недвижими имоти в страната, които обслужват чуждестранните студенти. Във всеки град има подобна агенция, която работи онлайн на следния принцип. Регистрираш се в нея и плащаш определена административна такса. Посочваш и свои предпочитания - район, цена, обзавеждане и т.н. Агенцията има ангажимент срещу платената такса да ти предложи едно място за настаняване, като изпраща снимки и кратко описание. За съжаление всичко се случва дистанционно, тоест, или скачаш в тъмното или отказваш. Ако откажеш, имаш право на още един опит, след което агенцията повече няма ангажимент към теб или започваш да плащаш за всяко следващо предложение. Ако приемеш предложението, превеждаш депозит и при пристигане на място се свързваш с агенцията за уговаряне на среща с наемодателя и сключване на договор, адресна регистрация и откриване на банкова сметка. Доста е фрустриращо, но като цяло нямаш друг реален вариант ако липсва човек на място, който евентуално да помогне...  

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , Duke каза:

Проблемът с намирането на място под наем за студенти в Нидерландия е повсеместен.

Много благодаря за пояснението!

Знам, че е трудно- племенницата е в Хага (2-ра година), едно друго познато дете е в Грьонинген (намерило е квартира от 1 ноември- все е нещо), остана кръщелника в Айндховен. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте и моята племенница ще учи в Нидерландия, гр. Бреда. Засега опитите за намиране на квартира са безуспешни. Дали имате познати, които учат там и евентуално освобождават квартира или тепърва ще учат, за да търсят съвместно? Може да ми пишете на лични, за да не разсейваме останалите.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , alienad каза:

Здравейте и моята племенница ще учи в Нидерландия, гр. Бреда. Засега опитите за намиране на квартира са безуспешни. Дали имате познати, които учат там и евентуално освобождават квартира или тепърва ще учат, за да търсят съвместно? Може да ми пишете на лични, за да не разсейваме останалите.

 

Трудно е, преди години беше супер трудно, не съм следял напоследък, но няма причина да е по-лесно. Ако от университета предлагат съдействие, дори да изглежда доста скъпо, ако може да си го позволи да го вземе. Вече като мине една година там може да се ориентира как е на място и да потърси друго, по-подходящо място.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 17.06.2022 г. в 13:19, aleksandrina каза:

Ще използвам темата да попитам някой, живеещ в/около Айндховен за насоки при търсене на квартира (общежитието не е много сигурно, на 24.06 ще се разбере) или някои трикове при търсене/агенция... за 1-ва година студент.

Кръщелник ми е и ми се ще да помогна някак, защото знам, че намирането на жилище в Нидерландия е много трудно. А доста измами има с предлагане на квартири и предварително заплащане. 

Благодаря предварително!

Конкретни насоки, много не мога да дам специално за Айндхове, но  гледайте за всякакви варианти( Общежития, квартири, студентски хотели , всичко), дори и скъпи поне за 2-3 месеца, на място ще бъде по-лесно да си намери. Изключително трудно е да се намери стая под наем/ студио или каквото и да е на този етап тук.. Пробвайте в групи , познати  българи, някой все ще знае нещо или ще чуе. Не чакайте до последният момент! Живеем в Грьонинген, тази година са отпуснати доста места за студенти, така че се очаква голям наплив, предполагам че и другите университети са пуснали повече места за прием . Наистина проблема с квартирите е голям. Стискам палци да намерите нещо! Успех!

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Stilianchito каза:

 Стискам палци да намерите нещо! Успех!

Много благодаря! Младежа в Айндховен е приет на общежитие - онзиден ми се обади да ми каже 🎉 . А младежа в Грьонинген ще има квартира от 1 ноември- ще трябва да измисли нещо за 2 месеца.

  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
А Иг7оаньнша

Здравейте! Искам да ви попитам дали знаете някоя квартира в Холандия град Тилбург. Моля ако някой знае да се свърже с мен да ми пише. Благодаря ви предварително!

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! И аз съм част от не успелите да се преборят с намирането на квартира - град Тилбург, студент втора година. Ако някой търси съквартирант или има някакво предложение, моля пишете.

Връзка към мнение

От 01.01.2023 , Нидерландия вдига с 350% държавната летищна такса (€7.95 на €28.58) , което ще сложи ефективен край на по-евтините билети, не важи за транзитиращи.

 

https://www.telegraaf.nl/nieuws/31325100/prijs-vliegticket-knalt-omhoog

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Очакват се стачки по летищата. Имате ли представа дали е имало проблеми с кацащите в понеделник и дали се знае нещо за днес?

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Нямам идея доколко е новина, но груповия билет за нидерландските железници вече е в диапазона от 2 до 7 човека, което е много удобно за пътуване на изключително ниски цени на големи разстояния в страната. На практика двама или трима човека пътуват еднопосочно за общо 32 евро, четирима за 35 евро, петима за 38 евро, шестима за 41 евро и седмина за 44 евро. Това е практически подарък за пътуване на по-дълги разстояния при положение, че пътуват само двама човека, а също така е изключително изгодно и за пътуване на къси разстояния в случай, че пътуват повече от трима човека. Само за пример, еднопосочно пътуване от летище Схипхол до Грьонинген струва 27,90 евро, а с груповия билет на практика дори ако пътуващите са само двама единият от тях ще пътува почти безплатно. Особеното е, че груповия билет важи за пътуване в извън натоварените часови пояси от 09:00 ч. до 16:00 часа и след 18:30 часа в делнични дни и без ограничения в събота, неделя и официални празници. Покупката на билета става през уеб сайта на железниците, като опциите са две - електронен билет в приложението или генериран от системата билет готов за разпечатване...

 

Ето и линк за покупка и условия за ползване:

 

https://www.ns.nl/producten/reizen-in-de-daluren/p/groepsticket-daluren

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 7 минути , 招き猫 каза:

Колко време е от Айдховен до Амстердам с рейса до гарата и влак?

 

В зависимост от чакането на автобуса до гарата - от 2 часа до 2:30 мин.

 

Прави си справка на ns.nl

Ако не си взимаш някакъв комбиниран билет в автобуса може да се чекираш и с банкова карта, но не забравяй и да се чекаутнеш преди да слезеш.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Буса от летището на Айдховен до гарата значи може и с дебитна карта/апълпей да платя директно вътре. Същото ли е и за влака между Утрехт/Амстердам/Лайден?

Връзка към мнение

До колкото съм наясно, билетите за влаковете се купуват от машини (или от гише), като дебитните/кредитни карти са обичайния начин на плащане. Валидират се преди излизане на перона. И тъй като аз обикновено пътувам само в рамките на града (Амстердам), с OV-карта, нямам идея как е в междуградски условия. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ПП.

ще пътувам с Револютски карти, виза и мастер и една кредитна УКБ, все още ли някъде могат да не ги приемат? Да се надяваме че поне за влакове/автобуси няма да имам проблем?

Връзка към мнение
преди 42 минути , 招き猫 каза:

ПП.

ще пътувам с Револютски карти, виза и мастер и една кредитна УКБ, все още ли някъде могат да не ги приемат? Да се надяваме че поне за влакове/автобуси няма да имам проблем?

Кредитна VISA ще бъде приета от автоматите на NS, но няма да бъде приета в магазините Albert Heijn, например. Дебитни карти по-скоро ще минат навсякъде, но все пак има условности защото нидерландската банкова система е малко по-особена и консервативна към външни платежни средства...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.