Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Рим


Spqr

Препоръчани мнения

преди 42 минути , Madelin каза:

Имам и допълнително питане, някой влизал ли е в Термите на Каракала и какви са му впечатленията? Силно съм изкушена да ги видим, на снимков материал много ми харесва мястото.

В Рим всичко си заслужава! Рим и Париж са градовете, в които на всяка крачка и зад всеки ъгъл си обграден от изкуство и история. На нас Термите на Каракала много ни харесаха и според мен си заслужават посещението. Има интересни мозайки. Ако сте с Рома пас, можете да ползвате отстъпка от цената на входа.

 

 

No photo description available.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 9 часа, feel_the_rush каза:

Аз също имам въпрос - за някой ходил наскоро, какво е положението с опашките пред Св. Петър? Могат ли да се купуват билети на място за купола? И отворен ли е входа през Систинската капела?

 

 

Вече писах за посещението ни в базиликата, но ще повторя. В ден вторник, 10:30 ч. нямаше опашки, влязохме бързо макар проверките, към 10 минути сумарно да ни е отнело. За купола се продават билети на място, онлайн не съм видяла възможност. На място се избира дали само с асансьора или асансьора+стъпалата, 303 мисля че бяха, има указателна табела.

За входа през капелата не знам със сигурност, но някъде бях попаднала на оферти за група с гид и ползване на този вход.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Madelin каза:

 @feel_the_rush 

Имам и допълнително питане, някой влизал ли е в Термите на Каракала и какви са му впечатленията? Силно съм изкушена да ги видим, на снимков материал много ми харесва мястото.

Мене ме впечатлиха много. И в сравнение с други обекти не отнемат много време.

Тия дни ми излезе една снимка от термите на Каракала отпреди 12 години, онагледяваща как РВД на Чампино и Фюмичино си вършат работата... Шах и мат! 😉

20211008_073707.jpg.6326cd5f176e27da2d25a5874fd57eb2.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

При отпътуване от Рим за България, на дете на 10 год. дали е необходим тест за качване на полета? За влизане в България не е необходим, но дали ще искат на детето за влизане в района на летището и качване на самолета?

 

Връзка към мнение
преди 7 часа, DGTG каза:

При отпътуване от Рим за България, на дете на 10 год. дали е необходим тест за качване на полета? За влизане в България не е необходим, но дали ще искат на детето за влизане в района на летището и качване на самолета?

 

Като правило от 1 септември италианците изискват Green pass за бординг на самолет, но не съм сигурна дали важи за децата. Ето тук официална информация по въпроса:

https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 4.10.2021 г. в 17:04, feel_the_rush каза:

Явно да 🙂 Аз харесах един апартамент до Ватикана вече, стори ми се най-разумно. Всичко около Campo de Fiori, което ми беше първоначалната идея, е или супер тясно или супер скъпо. Районът около Термини не ми харесва. Също взех билети за Ватикана за 7:30ч, преди да отворят официално за поселитетли. То едиствената възможна дата е 30 октомври. И сега ударих на казус с Колизеума. Искам да взема билети за Арената и Подземията, но всичко е изчерпано. В момента единствено за 1 ноември има места, 10:30ч, обиколката е 75 минути, а полета на Уиз е в 14:25ч. Хич не обичам да бързам и да се притеснявам, когато разглеждам подобни места. Засега ще изчакам и ще следя билетите. Струва ми се, че пускат нови тайм слотове от време на време. Останалите докъде го докарахте с организацията?

Така като гледам, май и едни и същи апартаменти гледаме 🙂  А-ха да резервирам един до Ватикана, с гледка към купола на Св. Петър и някой ми го отмъкна под носа 😉

Но после се разчетох повече и стигнах до изводите, които и @Jenbel е направила и заложих на нещо от другата страна на реката.

Колизеума успях да го резервирам за 31ви по обяд, а от Ватикана се отказах за това посещение - иска ми се като за първи път и за малко, да го караме по-лежерно и без бързане под график.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, и ние мислим да го даваме по-лежерно. То е ясно, че Рим за 2 дни не може да се обиколи. Айде, 2 дни и половина. Апартаментът е под Ватикана, в горния край на Трестевере, точно до една от спирките на влака и спирка на 64. Засякох до Пантеона - 1.5км. Имаше и по-удобни настанявания, но все с по-лоши условия за анулация, а аз с този ученик, който могат да го карантинарат от днес за днес, просто не смея. Така, че оставаме там. Благодаря на всички за мненията и съветите.  Дано е хубаво времето и да хапмнем малко вкусна пица 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Придвижването от Чампино до Термини с Ciampino Airlink наистина става много бързо. Взехме си билети от шофьора на буса. Той обаче продава само за шатъла до гарата, там трябва да се купи за влака. Обща цена 2.70 евро. На Термини никой не ни е искал green pass. Изискват ги обаче за всички музеи. Един проверява билетите, друг сертификатите. Показваме pdf от телефона, няма никакви проблеми.

И на нас ни направи впечатление доста по- малкия брой туристи.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Сан Пиетро - минава се през метал детекторите и после се влиза в базиликата свободно. Опашката върви бързо. Голямото чакане е за тези, които искат да се качват на купола, около час. Не проверяват грийнпасове, температури и каквито и да са здравни контроли.

Иначе за всички музеи един гледа билета, друг сертификата. Навсякъде показваме pdf на телефон, няма проблеми. Само на едно място искаха и лични карти за сверка:)

В магазин и ресторант документ не са ни искали. Но времето е хубаво и седим на масички отвън.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не е към въпросите, а по-скоро за информация - поради срещата на Г20 в Рим, има ограничения в транспорта и работното време на много обекти. Днес не работеха част от спирките на метрото - по червената и по синята линия, включително и Термини. Влакчетата просто ги подминаваха. Ограниченията продължават и утре, но за други метро спирки. Също така, в неделя няма да работи Roman Forum и Palatine Hill. Днес Колизеумът беше затворен до 14ч. Има затворени улици, ако някой се движи с надземен транспорт. Това е и причината за кръжащите хеликоптери. Успех на всички в навигирането из града 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Три много бързи въпроса 🙂
 

1.В това време Рим заслужава ли си, или трябва да е по-топличко? Бил съм през май месец и топлото време предразполага повече обиколки, сядане по заведения на открито и тн, сега зимата ок ли е според вас за една бърза 2-3-дневна разходка 🙂

2.Районът на Термини ок ли е за отсядане за 2-3 нощувки? Понеже полета от Чампино е 6:30 сутринта, намерих хотел, който се намира точно до гарата, с цел бързо придвижване.

 

3.Свободните недели все още ли са отменени? 🙂 По това което намерих аз правилата за отмяната уж важат до 31.12.2021 

Връзка към мнение

Зимата определено не е като при приятно топло време. Но ако имате там всичките изисквания за влизане и свободно шматкане може би не е много лоша идея.

ОК си е Термини

Безплатен вход https://culture.roma.it/domenica-2-gennaio-2022-ingresso-gratuito-nel-sistema-musei-di-roma-capitale/

За Ватиканските музеи безплатен вход в последната неделя на месеца.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

1. Била съм и зимата и лятото в Рим, лятото е несравнимо по-очарователен. 🙂 Зимата може да е мъглив и дъждовен, но Рим си е Рим, има какво да се види и на закрито.

2.Щом вече си бил там, знаеш, че районът около Термини си е мизернично място, но е удобен като отправна точка. Ако това не ви притеснява и сте си харесали хотел, резервирай.

3. Не знам.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Kosta Grudov каза:

Три много бързи въпроса 🙂
 

1.В това време Рим заслужава ли си, или трябва да е по-топличко? Бил съм през май месец и топлото време предразполага повече обиколки, сядане по заведения на открито и тн, сега зимата ок ли е според вас за една бърза 2-3-дневна разходка 🙂

2.Районът на Термини ок ли е за отсядане за 2-3 нощувки? Понеже полета от Чампино е 6:30 сутринта, намерих хотел, който се намира точно до гарата, с цел бързо придвижване.

 

3.Свободните недели все още ли са отменени? 🙂 По това което намерих аз правилата за отмяната уж важат до 31.12.2021 

1. През зимата винаги си струва Италия, най-малкото шансът за хубаво време е много по-голям, отколкото у нас. Особено за частта от Италия на югозапад от Апенинската планинска верига.

Ако има места, които могат да са неприятни зимата, това са градовете разположени на морския бряг, заради влагата и много студения бриз при свечеряване. Рим е достатъчно далеч от морето. Понеже впечатленията ми са още пресни, не мисля, че предпочитам летния Рим пред зимния.

2. Съвсем добре си е районът около Термини.

3. https://www.romewise.com/rome-events-in-february.html

Изглежда има какво да се види безплатно, ако се избере точната неделя 🙂

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Била съм края на януари и средата на февруари в Рим. При слънчево време по обяд даже ни беше топло със зимните якета и си ги носихме на ръка. Вечеряхме на открито, под печките , не беше студено.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Знаех си аз, че Рим си заслужава 24/7 365 дни в годината, но да питам все пак 🙂

Благодаря ви много! 🙂

 

EDIT:  За Ватиканските музеи за последната неделя от месеца трябва ли да букна билети през сайта ? Когато се опитам да избера датата пише 0.00 евро, но като сложа 2 билета стават 36 евро 😄 В един сайт видях, че само на място уж ставало..

Връзка към мнение

@Kosta Grudov Според мен Рим си заслужава точно зимата, когато не е жега и тълрите са малко. Аз съм била октомври и моето време за посещение е от септември до април максимум. След това стават страшни жеги за разхождане.  Мои приятели бяха началото на февруари и имат снимки с къс ръкав 😄

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , Kosta Grudov каза:

Знаех си аз, че Рим си заслужава 24/7 365 дни в годината, но да питам все пак 🙂

Благодаря ви много! 🙂

 

EDIT:  За Ватиканските музеи за последната неделя от месеца трябва ли да букна билети през сайта ? Когато се опитам да избера датата пише 0.00 евро, но като сложа 2 билета стават 36 евро 😄 В един сайт видях, че само на място уж ставало..

Прав си!

Рим си е топ дестинация и 10-ка винаги!

Когато за пръв път посетих града беше през юли 2007 - жега, прах, тълпи туристи, мръсотия... гнус! - си казах - никога повече тук! Да, ама още следващия февруари - 2008 се озовах пак там! Нямаше нищо общо Рим с Рим! И като се почнаха едни февруарски визити по за 5-7 дни - четири години поред! Докато не изръшках всичко, което ме интересува. 

Сега пак имам билети за този уикенд, но заради мерките не плащам нищо предварително. Ако PCR-ът е ок - на гейта ще резервирам хотел! Същото ще е и с музеите. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Де се допълня за Рим!

1. Направих тест в Кандиларов на летището T1- 80 лв, резултатът принтиран и с мокър печат след два часа! 

2. На борда на уиз - ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ  - ffp2 маски. Отказват бординг, ако нямаш! Освен маска, искат резултат от теста и EU Digital Passenger Locator Form (dPLF). След проверка - принтират бордна карта!

3. Гранична проверка в Рим - Само с Паспорт - минава се през електронна проверка и тогава никой не ти иска нито Зелен сертификат, нито антигенен или писиар тест! На гише проверяват трите документа!

4. В Рим - настаняване около Термини - с голеееееееезми компромиси. Може, ако черното е любимия ти цвят и обичаш да те лъжат с удобствата на хотелите.

5. Придвижването в Рим -  ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ FFP2 МАСКИ - на улица, музей, градски, метро, ресторанти!

6. Зелен сертификат- Задължителен-почти навсякъде! Валидират го!

7. Не се сърдете, ако ви правят забележки като носите маските под носа или като лигавник!

8. На влизане в България - ако си с писиар - проверяват го обстоятелствено. Изискват и документ за ваксинация, валидират го, че и лична карта гледат! Формализмът явно беше в почивка в понеделник! 

9. Важното е да не ти пука - защото Рим си е Рим и с по-малко туристи е направо очарователен!

Enjoy!

*** Констатациите са направени в периода от 14.01.22 до 17.01.22 г! 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

@antony2001, На Т1, трябва ли да минеш на гише задължително за бордна карта? Не става само он-лайн чекиране , така ли? Дори, когато си с кабинен багаж?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Monika_Koko каза:

@antony2001, На Т1, трябва ли да минеш на гише задължително за бордна карта? Не става само он-лайн чекиране , така ли? Дори, когато си с кабинен багаж?

Това е една от Процедурите на уиз.

Регистрираш се за полет, получаваш място online, но и информация, че БОРДНАТА ТИ КАРТА Е НЕВАЛИДНА. Вземаш си изпечатана от служител на специално гише за проверка на документите.

Screenshot_20220118_142248_com.wizzair.WizzAirApp123.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Частично 🙂 При нас (10.ХІІ.2021 г.) имаше допълнителна паспортна проверка пред гейта, и там машините бяха изключени - задължително се минаваше през гише с граничар. Така и не разбрахме смисъла на упражнението.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.