Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Рим


Spqr

Препоръчани мнения

Моля за малко помощ. Има ли вариант за придвижване до летище Чампино. За съжаление полета е в 6.30 сутринта. Има ли вариант да се придвижа с някой нощен автобус или директно да се ползва такси? 

Връзка към мнение
преди 52 минути , Slav Andonov каза:

Моля за малко помощ. Има ли вариант за придвижване до летище Чампино. За съжаление полета е в 6.30 сутринта. Има ли вариант да се придвижа с някой нощен автобус или директно да се ползва такси? 

Преди имаше денонощно автобуси от Термини, не вярвам сега да няма. Друг е въпроса, ако не сте близо ( на пешеходно разстояние) от Термини, дали си заслужава такси дотам и автобус или направо такси до летището.

Връзка към мнение
преди 17 минути , bobole4e каза:

Преди имаше денонощно автобуси от Термини, не вярвам сега да няма. Друг е въпроса, ако не сте близо ( на пешеходно разстояние) от Термини, дали си заслужава такси дотам и автобус или направо такси до летището.

Запазили сме места в Roma camping in town. Малко е далеч от Термини -12 км. Най-добрата оферта за трансфер е 50 евро. Та това е въпроса - има ли вариант да спестим малко за...  италиански сладолед, примерно.😀

Връзка към мнение
Преди 1 час, Slav Andonov каза:

има ли вариант да спестим малко за...  италиански сладолед, примерно.😀

Има - сменяте хотела  😉 .Първо ходене в Рим ли е това? Интересен избор на локация за щурмуване на града всекидневно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Slav Andonov каза:

Запазили сме места в Roma camping in town. Малко е далеч от Термини -12 км. Най-добрата оферта за трансфер е 50 евро. Та това е въпроса - има ли вариант да спестим малко за...  италиански сладолед, примерно.😀

Само за информация - виж такси-услугата на букинг

booking-taxi_Rome-Ciampino.png.a2bad2699cd77be6ef763845601654a5.png

 

Аз не мога да ги препоръчам, защото имам само един, при това - неуспешен опит преди три седмици. Един ден преди полета платих на букинг 42 евро за такси от летище Фиумичино до хотел в Municipio VIII (~25km).

След 30 минути чакане на летището и още 20 минути чакане на телефона, букинг ме информираха, че колата на техния римски партньор имала accident, те ще ми върнат парите, а пък аз да си взема друго такси. Ако цената на другото такси е по-висока, те щели да ми възстановят разликата след като им пратя разписката.

Хванахме първото бяло/официално такси на стоянката пред изход 2 на терминал 3 и по таксиметър платих 40 евро (~24km), така че нямаше какво допълнително да ми се възстановява. Предварително платената сума ми беше върната по картата същия ден.

 

П.П. Тук https://www.turismoroma.it/en/node/18690 има информация за лицензираните от Comune di Roma таксита.

Редактирано от VladimirK
Връзка към мнение
преди 2 часа, Slav Andonov каза:

Запазили сме места в Roma camping in town. Малко е далеч от Термини -12 км. Най-добрата оферта за трансфер е 50 евро. Та това е въпроса - има ли вариант да спестим малко за...  италиански сладолед, примерно.😀

Приеми офертата за трансфера. Много ти е ранен полета, а си далече, не знаеш колко време ще отнеме пътуването освен ако не си решил да прекараш нощта на летището, но то е малко и няма нищо. В дневните часове трафикът е натоварен и разстоянието от/до Чампино-център Рим е 45-60 мин.

Официалните таксита имат фиксирани тарифи: до Чампино 30 евро, до Фиумичино - 40. Приложението за такситата е FREE NOW (mytaxi), през него може да се плати предварително с карта.

преди 2 часа, stormbringer каза:

Някой друг има ли проблем с отварянето на https://parcocolosseo.it ? От няколко дни не мога 

Ползвай сайта https://www.coopculture.it/en/products/ticket-colosseum-forum-and-palatine-_24h/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тарифите са фиксирани (30 от Чампино и 48 от Фумичино) само до центъра на Рим и по специално в рамките на Аурелианските стени. До този къмпинг на 12км трябва да се провери. Има доста оплаквания, че въпреки това шофьорите се опитват да раздуват тези тарифи под различни предлози (става дума за такси от летищата, към тях може и да е различно). Нямам личен опит, но понеже обмислям такси/ трансфер от летище Фумичино проучвам възможностите и аз. 

Връзка към мнение
преди 21 минути , Бръмбар каза:

Тарифите са фиксирани (30 от Чампино и 48 от Фумичино) само до центъра на Рим и по специално в рамките на Аурелианските стени. До този къмпинг на 12км трябва да се провери. ..

Именно, затова препоръчах да се възползва от офертата за трансфера. Аз имах оферта за трансфер, организиран от мястото за настаняване, което беше в центъра, за 55 евро с посрещане на Чампино.

През приложението, което казах, спазват фиксираните тарифи, няма как иначе, личен опит. Ползвахме такси и в града за средно голямо разстояние, което хванахме  на стоянки, единият път платихме по таксиметъра, но вторият път шофьорът уговори устно цената преди да тръгнем. Римските таксита практикуват по всички начини.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 29.09.2021 г. в 9:41, feel_the_rush каза:

И ние сме с билети 29 октомври-1 ноември. Датите са избрани точно заради ученическата ваканция от 1 ден 🙂 Започвам и аз да правя програма. Ще изчета първо всичко назад и ще задавам тогава въпроси.

Явно ще сме ученическа група 😊 Записвам се тук и аз, да следя за идеи

Връзка към мнение

Явно да 🙂 Аз харесах един апартамент до Ватикана вече, стори ми се най-разумно. Всичко около Campo de Fiori, което ми беше първоначалната идея, е или супер тясно или супер скъпо. Районът около Термини не ми харесва. Също взех билети за Ватикана за 7:30ч, преди да отворят официално за поселитетли. То едиствената възможна дата е 30 октомври. И сега ударих на казус с Колизеума. Искам да взема билети за Арената и Подземията, но всичко е изчерпано. В момента единствено за 1 ноември има места, 10:30ч, обиколката е 75 минути, а полета на Уиз е в 14:25ч. Хич не обичам да бързам и да се притеснявам, когато разглеждам подобни места. Засега ще изчакам и ще следя билетите. Струва ми се, че пускат нови тайм слотове от време на време. Останалите докъде го докарахте с организацията?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , feel_the_rush каза:

Явно да 🙂 Аз харесах един апартамент до Ватикана вече, стори ми се най-разумно...

Аз само да вметна, че районът на Ватикана ми се стори тегав от гледна точка на местата за хранене. Доста по-малко са отколкото в популярните райони и повечето от тях са откровено туристически капан. Ние се оказахме там по обяд, след посещението в Св. Петър и преди посещението във ватиканските музеи. Разходихме се, установихме, че няма много къде да избираме и обядвахме в едно заведение в близост до Св.Петър, пълно естествено, а храната беше лоша. То и времето ни за обяд беше ограничено. Не знам за вечеря как е.

Между другото разхождайки се по улиците около музеите, докато дойде часа за влизане, случайно попаднахме на магазини на фен клубовете на Рома и Лацио, така един малък футболист, племенника ми случайно се уреди с футболен подарък. 

Първоначално и аз бях харесала места за настаняване около Ватикана, също и в Трастевере, цените там много ми допаднаха. Обаче Ватикана ми идва малко далече за всекидневното обикаляне пеша до всичко интересно отдясно на реката. После се сетих, че @Цвете беше споделила тук в тази тема, че ежедневното ползване на градския транспорт заедно със загубата на време в трафика й е дошло в повече при първото посещение на Рим и припознах себе си в думите й. @Цвете, благодаря ти 😘! Като пристигнахме там, където бях резервирала (до пиаца Венеция), се уверих за пореден път, че съветите на магеланци са безценни. 

@feel_the_rush  изборът си е твой, аз само споделям впечатленията си от района на Ватикана. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление и аз късно тръгнах да купувам билети и може би и защото 1 ноември е почивен ден в Италия, всичко беше резервирано в най-евтините тарифи (т.е билети само, без разни допълнителни екстри). За Ватиканските музеи имаше слот само от 17.30ч нататък, докато се чудех и 17.30 се продаде, гледах и опцията преди отваряне от 7.30, но не сме от най ранобудните, а и резервирах хотел в район Монти, което предполага още по-ранно ставане и отиване до там, затова предпочетох да платя с по 7 евро повече за билет с аудио гайд за слот от 12.30.

Хотела, който резервирах   е Relais Forus Inn - https://www.forusinn.com/, на ул Кавур 194 (хотела е с безплатно анулиране, рейтинга в букинг е 9.0, та ако не е хубав района или някой има други забелжки, да казва - имам още време да анулирам, но като гледам как са се вдигнали междувременно цените, не е ясно какво ще намеря).

За Колизеума същата работа, на 31/10 всички слотове само за билети бяха заети, та взех някаква измишльотина  с мултимедия и малка група, която ми излезе с 20 евро повече, отколкото ако бях купила само билети, но нейсе, ще го преживея, макар че от самата услуга не виждам особена добавена стойност. Реших, че не ми се рискува с повече изчакване.

Статията и препоръките за места за хранене на @Jenbel, ми бяха много полезни и набелязах разни места, ще видим кое ще се осъществи и ще споделя впечатления след това, живот и здраве. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Бръмбар каза:

Хотела, който резервирах   е Relais Forus Inn - https://www.forusinn.com/, на ул Кавур 194 (хотела е с безплатно анулиране, рейтинга в букинг е 9.0, та ако не е хубав района или някой има други забелжки, да казва - имам още време да анулирам, но като гледам как са се вдигнали междувременно цените, не е ясно какво ще намеря).

ОК е, Монти е хубав район. Има метростанция наблизо. Единствено може да ви е шумно откъм улицата, но ще се прежалите. Един куп забележителности са ви на 5 минути разстояние.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря на всички за мненията и помощта. Сега имам нужда от малко съвет за Ватикана. Ще сме там на 31.10.21, което е последната неделя на месеца и входа е безплатен. Изисква ли се някаква предварителна резервация (на сайта няма такава опция за неделя)? Някакви съвети, кога да щурмуваме входа?

Връзка към мнение

Мисля, че безплатните недели са отменени заради Ковид мерките. Ето тук - https://www.museivaticani.va/content/dam/museivaticani/pdf/pop_up/covid_musei_vaticani_en.pdf

 

image.png.d1a855e036871e8c2c41d0de1f285e19.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , feel_the_rush каза:

Мисля, че безплатните недели са отменени заради Ковид мерките. Ето тук - https://www.museivaticani.va/content/dam/museivaticani/pdf/pop_up/covid_musei_vaticani_en.pdf

 

image.png.d1a855e036871e8c2c41d0de1f285e19.png

Ами за това е питането. 

The Vatican Museums and Gardens will be closed to the public on Monday 1 November,
on Wednesday 8 December and on Saturday 25 December.

 Когато искам да запазя билети ми дава това.

Не пише, че е затворено на 31.10. А билети не се продават.

Screenshot_2021-10-07-11-21-57-32.jpg

Screenshot_2021-10-07-11-21-40-88.jpg

Връзка към мнение
преди 18 минути , Slav Andonov каза:

Някакви съвети, кога да щурмуваме входа?

Ранния следобед е по-добре. Сутрин минават групите, предварителни резервации и т.н. - спират цялата опашка, за да влязат те когато се появят. Към 13ч вече е относително празно( за този музей) и влизането става доста по-бързо. Друг е въпроса вече дали това време до затваряне ще ви стигне, всеки си е с различно темпо и интереси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Slav Andonov каза:

Ами за това е питането. 

The Vatican Museums and Gardens will be closed to the public on Monday 1 November,
on Wednesday 8 December and on Saturday 25 December.

 Когато искам да запазя билети ми дава това.

Не пише, че е затворено на 31.10. А билети не се продават.

Screenshot_2021-10-07-11-21-57-32.jpg

Screenshot_2021-10-07-11-21-40-88.jpg

В неделя по принцип са затворени (с изключение на безплатната последна неделя преди, но тя вече не се провежда заради ковид)

 

image.png.0bb2ea092868d13a40cabd38cca04ff7.png

 

 

 

Връзка към мнение
преди 24 минути , Slav Andonov каза:

Ами за това е питането. 

The Vatican Museums and Gardens will be closed to the public on Monday 1 November,
on Wednesday 8 December and on Saturday 25 December.

 Когато искам да запазя билети ми дава това.

Не пише, че е затворено на 31.10. А билети не се продават.

Screenshot_2021-10-07-11-21-57-32.jpg

Screenshot_2021-10-07-11-21-40-88.jpg

Просто е затворено, затова не се продават билети.

Връзка към мнение
преди 4 минути , feel_the_rush каза:

Просто е затворено, затова не се продават билети.

Благодаря на всички за бързата реакция. Купих билети за 29.10. Съботата е разпродадена, за съжаление. Ще променяме плана 🙂

Връзка към мнение

Аз също имам въпрос - за някой ходил наскоро, какво е положението с опашките пред Св. Петър? Могат ли да се купуват билети на място за купола? И отворен ли е входа през Систинската капела?

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз взех билети за Ватикана, но за събота, вечерно посещение от 19:00, за да може през деня да разглеждаме други неща. Имаше билети, купих ги преди около 5-6 дни. Ние обаче ще сме там седмица преди "ученическата" група.

Този път подходих по-рано, защото при предишното ни пътуване не успях да взема билети и решихме да отложим всичко ватиканско за следващо посещение. Та и аз се включвам към въпроса на @feel_the_rush за Свети Петър.

 

Имам и допълнително питане, някой влизал ли е в Термите на Каракала и какви са му впечатленията? Силно съм изкушена да ги видим, на снимков материал много ми харесва мястото.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.