Прескочи до съдържание

Кратки и бързи въпроси за Рим


Spqr

Препоръчани мнения

На 1.06.2022 г. в 14:14, kremm каза:

Привет! След като си заплатя такса за резервация за ден и час за Колизеума, какво трябва да получа на мейл? За сега само, че е минало плащането имам потвърждение.

Получаваш си потвърждението, което е с QR-код.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Имам следните въпроси относно Ватикана:

1. Относно градините на Ватикана виждам, че има опция само за „guided tour“. Това означава ли, че няма опция самостоятелно човек да се разхожда из тях без гид?

2. Намирам два типа билети: „Vatican Museums and Sistine Chapel“ за 22 евро и „Guided Tours for Individuals - Vatican Gardens and Sistine Chapel“ за 40 евро, като втория пише, че включва и „the Gallery of the Candelabras, the Gallery of the Geographical Maps, the Gallery of the Tapestries (Renaissance art)“. Това май не са всички музеи, които се включват в първия билет, нали? Аз искам да посетя Систинската капела, Ватиканските музеи (колкото се може повече) и градините. Кой билет да взема в такъв случай?

Capture1.PNG.a1bd6cd75c5a496f79e904dd67e50a5c.PNG

Capture2.PNG.f03eec425e66ebc198e9d47c16512b0c.PNG

3. За базиликата Св. Петър четох, че е безплатен входа, но се чакало до 2 часа за влизане. Някой може ли да сподели впечатления дали е така и как може да се оптимизира това чакане без да се запазва тур с група?

4. В гифт-шопа на Ватикана продават ли се ватикански монети евро-центове?

Благодаря предварително.

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, SPQR89 каза:

Capture1.PNG.a1bd6cd75c5a496f79e904dd67e50a5c.PNG

Capture2.PNG.f03eec425e66ebc198e9d47c16512b0c.PNG

3. За базиликата Св. Петър четох, че е безплатен входа, но се чакало до 2 часа за влизане. Някой може ли да сподели впечатления дали е така и как може да се оптимизира това чакане без да се запазва тур с група?

 

Ако няма да се качвате на купола, отидете в късния следобед. Базиликата е отворена до 18.30 или 19 часа в зависимост от сезона и особено през зимата след 17.00 ч. опашките чувствително намаляват.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, SPQR89 каза:

 

/cdn-cgi/mirage/f4efd12ac0446dd45daea0e049a97b0c9b4f983d1ea4cbfed0051772e68a1763/1280/https://magelanci.com/uploads/monthly_2023_01/Capture1.PNG.a1bd6cd75c5a496f79e904dd67e50a5c.PNG

/cdn-cgi/mirage/f4efd12ac0446dd45daea0e049a97b0c9b4f983d1ea4cbfed0051772e68a1763/1280/https://magelanci.com/uploads/monthly_2023_01/Capture2.PNG.f03eec425e66ebc198e9d47c16512b0c.PNG

3. За базиликата Св. Петър четох, че е безплатен входа, но се чакало до 2 часа за влизане. Някой може ли да сподели впечатления дали е така и как може да се оптимизира това чакане без да се запазва тур с група?

 

Спомням си, че бях чела, че като се стигне до Сикстинската капела може да се излезе през дясната врата в дъното, която уж е за организирани групи и от там се озоваваш точно до базиликата „Св. Петър“ и се избягват опашките пред входа на катедралата откъм площада (обаче така мисля, че се изпускат някои неща от музеите). Разбира се аз като бях  там забравих за това и се редих на опашката отвън. Но в никакъв случай не беше 2 часа, въпреки, че опашката изглеждаше огромна и имах чувство, че ще чакаме 4 часа, сигурно за 30 минути се изниза. Доста бързо вървеше.

 

Иначе е безплатно, да. А ако искате да се качите до купола и искате да ползвате асансьор до някъде, се заплаща билет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 8.01.2023 г. в 13:20, SPQR89 каза:

Имам следните въпроси относно Ватикана:

1. Относно градините на Ватикана виждам, че има опция само за „guided tour“. Това означава ли, че няма опция самостоятелно човек да се разхожда из тях без гид?

2. Намирам два типа билети: „Vatican Museums and Sistine Chapel“ за 22 евро и „Guided Tours for Individuals - Vatican Gardens and Sistine Chapel“ за 40 евро, като втория пише, че включва и „the Gallery of the Candelabras, the Gallery of the Geographical Maps, the Gallery of the Tapestries (Renaissance art)“. Това май не са всички музеи, които се включват в първия билет, нали? Аз искам да посетя Систинската капела, Ватиканските музеи (колкото се може повече) и градините. Кой билет да взема в такъв случай?

Capture1.PNG.a1bd6cd75c5a496f79e904dd67e50a5c.PNG

Capture2.PNG.f03eec425e66ebc198e9d47c16512b0c.PNG

3. За базиликата Св. Петър четох, че е безплатен входа, но се чакало до 2 часа за влизане. Някой може ли да сподели впечатления дали е така и как може да се оптимизира това чакане без да се запазва тур с група?

4. В гифт-шопа на Ватикана продават ли се ватикански монети евро-центове?

Благодаря предварително.

1. Да, градините се посещават само в компанията на гид.

2. Едните са с гид, другите са без. Така или иначе, в Систинската капела не се говори. Ще ви разкажат каквото има за нея преди това. Ако искате да вземете максимума, купете си от билетите, с които влизате с гид преди да отворят музеите рано сутринта.

3. Не ви трябва тур с група, можете да влезете сами. Като цяло, опашките са големи и се акумулират в течение на деня, тъй като групите, излизащи от музеите обикновено стигат на площада на обяд. Бих ви препоръчала да отидете по-рано сутринта, няма да чакате изобщо. Наредете се на опашката за купола. Като го обиколите, директно се влиза в катедралата, не се чака отново на опашка. Тайната връзка от Систинската капела вече не същуствува, така че не разчитайте на нея.

4. Идея си нямам, най-добре вижте дали магазинът има уебсайт и проверете там.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

А защо да не съществува връзката между Сикстинската капела и базиликата? Тя си е за удобство на групите, които са си платили за това. По време на пандемията не беше отворена, защото не пускаха групи. 

 

 

Пропуска се стъбището на  Момо, ако минете по прекия път от Сикстинката капела.

stylbiste vatikana muzei

 

Относно стълбите на Момо си има начин да се видят преди всичко в музея без да излизате, а после, ако има възможност да минете през десния изход от Сикстинската капела, за да пропуснете опашката на площада. Преди да започнете обиколката в Музеите, отивате към Пинакотеката, оттам Museo numismatico. Има пощенски клон, малка книжарница и оттам почват стълбите. Слизате надолу, снимате се, не излизате от изхода и обратно нагоре, за да започнете истинската обиколка.

Спойлер

XVCKI.png

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Последният път в Рим си купих електронен билет за 24 часа през приложението за 7 евро,но имах големи проблеми с отварянето на бариерата в метрото. Не разбрах дали трябва задължително да ти е включен NFC,но след 10 минути опити да вляза го включих и май от това успях . Има само един терминал на всички бариери за такъв QR код и е като в София метрото при влизане с пластика. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Другата седмица съм в Рим. За влизане във Ватиканските музеи и Свети Петър(+ изкачване) има ли някакви ограничения относно чанта дамска - размери напр? Питам, защото за изкачване на кулата в Пиза чанти, дори и малки, бяха забранени, оставят се на гардероб.

Връзка към мнение
преди 22 часа, clevermary каза:

Другата седмица съм в Рим. За влизане във Ватиканските музеи и Свети Петър(+ изкачване) има ли някакви ограничения относно чанта дамска - размери напр? Питам, защото за изкачване на кулата в Пиза чанти, дори и малки, бяха забранени, оставят се на гардероб.

Ние декември месец бяхме с раници с размер точно като за малък салонен на Уиз и във Ватиканските музеи не ни пуснаха с тях. Сега си гледам снимките от там и виждам хора с по-малки раници, така че предполагам че с дамска чанта среден размер или малка раничка е ок. В Свети Петър ни пуснаха с въпросните раници, минава се само секюрити, но ако ще се качвате на върха, на тясното стълбище е малко неудобно с голяма чанта.

Нямаше го варианта за изход с групите от Сикстинската капела, поне когато ние бяхме, защото стоеше охрана до изходите, а тълпите от групи, с които можеш да се слееш ги нямаше... Не че се оплаквам, доста по-спокойно разглеждане беше от предишния път.

За купола на Свети Петър, ако трябва да се чака на редовната опашка обаче добре си преценете дали си струва да рискувате да загубите 3-4 часа по абсолютно безумно организирани опашки. Ние съжалихме, макар че гледката наистина е хубава. Има и други хубави гледки из Рим.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм се качвал на купола дни преди Коледа в края на работното време, опашката беше 5-6 души. И сега предполагам,че няма да има много хора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 4.02.2023 г. в 15:57, master_of_germs каза:

и прераства в многочасово шляене из Рим

Някога били сте в Ботаническата градина? Има бамбукова гора. Аз бих искал да я видя.Влиза се с билет.

bamboo-walk.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

Влязох да огледам как става купуването на билети за Ватиканските музеи и виждам ,че такива(обикновени) няма от средата на март до първата седмица на април. Правя планове за ходене в Рим края на март. Дали с напредване на времето ще се появят билети или ще трябва на място да купуваме?

Връзка към мнение
Преди 1 час, soniapro каза:

Влязох да огледам как става купуването на билети за Ватиканските музеи и виждам ,че такива(обикновени) няма от средата на март до първата седмица на април. Правя планове за ходене в Рим края на март. Дали с напредване на времето ще се появят билети или ще трябва на място да купуваме?

Проверявайте. Появяват се разни единични, но дали ще са в удобни за вас дни и часове ...

Миналата година ходих през юни и до последно не можах да си взема в удобен ден и час, но на място си купихме и то без много чакане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , soniapro каза:

При смяна на линия А с линия В на Термини сменя ли се перона ? В един тракинг ми изписва след като сляза да изчакам на място за другата линия.

Сменя се перона.Има табели и няма да е трудно да се ориентираш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Есента  слязох на метро станция Spagna,където  са Испанските  стълби,но излязох долу на площада пред тях. Дали може  да се стигне  до горната  им част с ескалатор на метрото ,защото  виждам ,че има вход горе,но дали е отворен. Гледах в Интернет някакви снимки на буренясал ескалатор и заключен вход на високото.

2023_02_16_20.54.08.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Племенникът с приятелката си ми заминават утре за Рим и нямало онлайн билети за Колизеума и Ватикана вече. Аз и двата пъти в Колизеума съм купувала на място. На място дали могат да си купят билети и къде и кога е най-добре да отидат?

Връзка към мнение
На 16.02.2023 г. в 20:48, dimitrov6 каза:

Есента  слязох на метро станция Spagna,където  са Испанските  стълби,но излязох долу на площада пред тях. Дали може  да се стигне  до горната  им част с ескалатор на метрото ,защото  виждам ,че има вход горе,но дали е отворен. Гледах в Интернет някакви снимки на буренясал ескалатор и заключен вход на високото.

2023_02_16_20.54.08.jpg

Това не вход за метрото, а има асансьор, който води до входа на метрото, там където сте излязли на площада. Може и да използвате асансьора да се качвате до горната част на стълбите, безплатен е.

 

 

Не се продават билети за Колизеума на място. Да пробват от други сайтове, но ще са по-скъпи.

Този е читав https://www.getyourguide.com/?cmp=brand&cq_src=google_ads&cq_cmp=6656899609&cq_con=78792541373&cq_term=get your guide&cq_med=&cq_plac=&cq_net=g&cq_pos=&cq_plt=gp&campaign_id=6656899609&adgroup_id=78792541373&target_id=aud-476515432771%3Akwd-297342945529&loc_physical_ms=1001449&match_type=e&ad_id=404065821761&keyword=get your guide&ad_position=&feed_item_id=&placement=&device=c&partner_id=CD951&gclid=Cj0KCQiArsefBhCbARIsAP98hXRXuknDhi6EwlY5T_RINBObzjtth5JYLTNoowXdG2qC6-rkDC9NkAgaAu2pEALw_wcB

 

Този също https://www.tiqets.com/en/colosseum-tickets-l145769/

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 19.02.2023 г. в 12:42, Lady Vengeance каза:

Това не вход за метрото, а има асансьор, който води до входа на метрото, там където сте излязли на площада. Може и да използвате асансьора да се качвате до горната част на стълбите, безплатен е

Открих го,но преди това тръгнах по едни ескалатори нагоре и излязох на Вила Боргезе и после се върнах ,и тогава го намерих.

Електронният билет за 100 минути май не може да комбинираш автобус 520 от летището и метрото, защото при мен излязоха 3 възможности преди да го активирам,или само автобус,или метро,или тролейбус. Аз избрах метрото,но докато го разбера се возих нелегално в автобуса до Чинечита. После трябва за до 2 минути след активиране да отвориш турникети на метрото.

  • Замислям се 2
Връзка към мнение

 

На 21.02.2023 г. в 18:03, soniapro каза:

Към  посетилите  наскоро Ватиканските музеи - какъв час е по-удачен за посещение - преди обяд , по обяд или  следобяд, кога би имало по-малко хора?

Ние бяхме на 29-ти януари,неделя!Предвид,че тогава е безплатно,опашката сутринта около 9:30 беше километрична!Ядосах се много,но отидохме и разгледахме площада и катедралата(дори присъствахме на служба) и около 12:10 часа,малко след поздрава на Папата се запътихме към входа на музеите-от километричната опашка нямаше и помен!До входа нямаше жив човек,защото вероятно всички бяха на площада,за да слушат папата!Разгледахме музеите почти необезпокоявани,като изключение направи единствено Сикстинската капела-там опашката едвам пълзеше...

Редактирано от crazyhorse
Допълнение
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 26.01.2023 г. в 16:27, PolinaS каза:

Ние декември месец бяхме с раници с размер точно като за малък салонен на Уиз и във Ватиканските музеи не ни пуснаха с тях. Сега си гледам снимките от там и виждам хора с по-малки раници, така че предполагам че с дамска чанта среден размер или малка раничка е ок. В Свети Петър ни пуснаха с въпросните раници, минава се само секюрити, но ако ще се качвате на върха, на тясното стълбище е малко неудобно с голяма чанта.

 

В такъв случай има ли гардероб, където да се остави подобен багаж на място? Също така имате ли представа дали допускат сгъваеми чадъри (не успях да намеря конкретно инфо на сайта им)?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.