Прескочи до съдържание

Роуминг в ЕС от българските мобилни оператори


Препоръчани мнения

В крайна сметка наистина ако си в чужбина и ползваш роуминг за да се обаждаш на чужд номер (френски например) ще излиза по-евтино, отколкото ако си в България и се обаждаш на същия френски номер. В единия случай обаждането се таксува спрямо тарифния план, във втория случай - като международен разговор. Доста недомислено според мен...

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Иван Попов каза:

http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=208573

Ето и условията за ЕС.:)

От тези условия пак не можах да разбера с мобилния нет какво се случва...

Връзка към мнение
1 hour ago, П.Кръстев said:

В крайна сметка наистина ако си в чужбина и ползваш роуминг за да се обаждаш на чужд номер (френски например) ще излиза по-евтино, отколкото ако си в България и се обаждаш на същия френски номер. В единия случай обаждането се таксува спрямо тарифния план, във втория случай - като международен разговор. Доста недомислено според мен...

Това не е вярно.

Дал съм пример в темата по-напред.

И в двата случая обаждането се таксува спрямо тарифния ти план, като отдавна съществуват планове, при които включените минути важат и за национални и за международни разговори, без ограничения

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , cybersimo каза:

Това не е вярно.

Дал съм пример в темата по-напред.

И в двата случая обаждането се таксува спрямо тарифния ти план, като отдавна съществуват планове, при които включените минути важат и за национални и за международни разговори, без ограничения

Извадка от често задаваните въпроси в страницата на Теленор:

 

Capture.thumb.JPG.3e62b78c0dd438765013531e7d7fadac.JPG

 

Capture.thumb.JPG.6163bb1e438e826d6da2e8d0eed41f16.JPG

 

http://www.telenor.bg/content/роуминг

 

Аз не съм казал, че няма планове, които имат включени минути в международни разговори.

Факт е обаче, че в единия случай обаждането се таксува по тарифа все едно звъниш в България, а в другия случай като международен разговор.

Ако нямаш включени минути за международни разговори, тогава наистина ще ти е по-скъпо да звъниш от България до Франция, отколкото от Германия до Франция през роуминг.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Таксува се като международен разговор, само и единствено ако тарифния ти план няма включени международни минути - с други думи не винаги.

Идентично е на другия случай.

Връзка към мнение

Да предполжим, че нямаш никакви включени минути в плана, отново обаждането от България ще излезе по-скъпо :) Единствената опция да не плащаш по-скъпо е в твоя случай, когато имаш включени минути.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
Just now, П.Кръстев said:

Да предполжим, че нямаш никакви включени минути в плана, отново обаждането от България ще излезе по-скъпо :)

Да това вече е вярно твърдение.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Уатея каза:

Аз точно за Мтел се чудя, като ползвам неограничен интернет в България, как ще е в роуминг.

От *88 ми обясниха , че до 3ГБ мобилните данни в роуминг са  безплатни и след това по 7€ на 1ГБ

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
13 minutes ago, liliya said:

От *88 ми обясниха , че до 3ГБ мобилните данни в роуминг са  безплатни и след това по 7€ на 1ГБ

На *88 или не са запознати или са обяснили само за твоя план.

Някои планове ще предлагат всички МБ от националните, други само % от тях. Обърнете се към акаунт мениджъра на вашата фирма или в магазин, ако сте частен клиент.

Това важи и за другите оператори - ограниченията за ползване на минути/мб в роуминг след 15.06 ще са различни в зависимост от плановете ви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Между другото, Ментел още цакат старите си корпоративни клиенти (община) с по 7-8лв на МБ в Европа.

Един приятел се прибра от Италия със стотина лева сметка за няколко пускания на датата. 

При справка с акаунт мениджъра............."Ами договорът е такъв и ако някой от шефовете ви реши, може да се преразгледа". Да не повярвя човек! Какво от това, че още от миналата година по някоя си Евр. директива цените на всички оператори бяха ограничени, мисля до максимум 10-12 стотинки за МБ. 

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_bg.htm

Редактирано от Georgi_G
Връзка към мнение
1 hour ago, Georgi_G said:

Между другото, Ментел още цакат старите си корпоративни клиенти (община) с по 7-8лв на МБ в Европа.

Един приятел се прибра от Италия със стотина лева сметка за няколко пускания на датата. 

При справка с акаунт мениджъра............."Ами договорът е такъв и ако някой от шефовете ви реши, може да се преразгледа". Да не повярвя човек! Какво от това, че още от миналата година по някоя си Евр. директива цените на всички оператори бяха ограничени, мисля до максимум 10-12 стотинки за МБ. 

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/telecoms-internet/mobile-roaming-costs/index_bg.htm

Този приятел чувал ли е за Business Roaming Unlimited? Трябвало е просто да попитате за този роуминг акаунт мениджъра, вместо да разчитате на "уж автоматично влезли" промени.

Аз не бих си пуснал Data в роуминг без да попитам, дори и да съм 100% сигурен, че някаква си директива би трябвало да е влязла в сила.

Връзка към мнение
преди 48 минути , cybersimo каза:

Този приятел чувал ли е за Business Roaming Unlimited? Трябвало е просто да попитате за този роуминг акаунт мениджъра, вместо да разчитате на "уж автоматично влезли" промени.

Аз не бих си пуснал Data в роуминг без да попитам, дори и да съм 100% сигурен, че някаква си директива би трябвало да е влязла в сила.

За друго идеше реч, но както и да е.

 

И да, питал е. Отговорът, че всичко е с според общите условия.

 

А по повод Бизнес .......,  какво като съм съм го чувал? Просто след проста сметка не ми пречи да отсвиря всички супер-гига-изгодни предложения на операторите за туристически роуминг. 

Само да кажа, че от Април миналата година, изобщо не съм се ограничавал нито с дата, нито с разговори, защото знам какво да чакам като сметка на база общи условия.

 

Ей ги на и максималните им цени:

https://www.mtel.bg/rouming-tarifen-plan-eurotariff

Редактирано от Georgi_G
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

В крайна сметка да взимаме ли някакви ограничителни мерки за разговори и интернет в ЕС или все едно сме в България ? 

Имат ли разлика входящи и изходящи ?

Доколкото разбрах делим таксата от плана ни на 7.7 и това ползваме като нет.  После плащаме същата цифра на гигабайт. Дали е точно ?

Връзка към мнение

Всеки да си провери тарифата, за да няма изненади.

На мен ми дойде мейл за служебни телефон, не знам на каква точно тарифа е към Мтел, но обявиха, че минутите, които имам ще важат в ЕС, но интернета, който е 2ГБ не!

Ще проверя тия дни и личния как е, че ми е много интересно, понеже на него имам само пакет с интернет, без никакви минути.

Връзка към мнение
преди 21 минути , Kris каза:

В крайна сметка да взимаме ли някакви ограничителни мерки за разговори и интернет в ЕС или все едно сме в България ? 

Имат ли разлика входящи и изходящи ?

Доколкото разбрах делим таксата от плана ни на 7.7 и това ползваме като нет.  После плащаме същата цифра на гигабайт. Дали е точно ?

Не знам за другите оператори, но приложението MyTelenor на Теленор, автоматично изчислява колко МБ мога да използвам в ЕС.

Например, моят план е с 10000МБ, като в ЕС ми се полагат 3550МБ.

 

Майка ми е с план с включени 8000МБ, тя също има 3550МБ позволени в ЕС пак според MyTelenor.

 

Не съм сигурен дали има значение това, че наредбата влиза в сила няколко дни преди да ме занулят и дали пък другия (пълен отчетен) месец няма да имам повече МБ.

 

3.5 ГБ са ми напълно достатъчни, но все пак. :-)

 

Относно разговорите, приложението не казва нищо, те са ми неограничени към всички в БГ. До колкото разбирам си ги ползвам, както си искам в рамките на разумните граници, както са определени с наредбата.

Връзка към мнение
Преди 1 час, yordanov каза:

Не знам за другите оператори, но приложението MyTelenor на Теленор, автоматично изчислява колко МБ мога да използвам в ЕС.

Например, моят план е с 10000МБ, като в ЕС ми се полагат 3550МБ.

 

Майка ми е с план с включени 8000МБ, тя също има 3550МБ позволени в ЕС пак според MyTelenor.

 

Не съм сигурен дали има значение това, че наредбата влиза в сила няколко дни преди да ме занулят и дали пък другия (пълен отчетен) месец няма да имам повече МБ.

 

3.5 ГБ са ми напълно достатъчни, но все пак. :-)

 

Относно разговорите, приложението не казва нищо, те са ми неограничени към всички в БГ. До колкото разбирам си ги ползвам, както си искам в рамките на разумните граници, както са определени с наредбата.

Откъде в MyTelenor се вижда? 

Връзка към мнение
преди 10 минути , Алекс каза:

Откъде в MyTelenor се вижда? 

В приложението за айфон се вижда, както е на снимката.

 

До преди да влезе тая наредба това с 3550МБ го нямаше. Да не би пък да е нещо друго, ако ти не го виждаш при теб, хм. Нямам в плана си изрично включени МБ в ЕС..

IMG_2881.JPG

Връзка към мнение
Преди 1 час, yordanov каза:

дали пък другия (пълен отчетен) месец няма да имам повече МБ.

 

За новите им планове Тотал са дадени мегабайтите в роуминг. За 10000 МВ в България дават 4200МВ в ЕС, така че предполагам, че и ти ще получиш толкова, дори и да не си точо на план Тотал.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При Мтел за бизнес клиенти положението е следното:

 

Имам много и най-различни планове в групата и за всички формулата е една и съща:

 

месечната такса умножена по две и след това разделена на 15 дава колко ГБ от плана може да ползвате в ЕС. 

 

ПРИМЕР:

 

15 лв месечна такса с 6гб интернет - (15х2):15=2гб от общо 6 могат да се ползват в ЕС.

За минутите няма ограничения - колкото имате за национални разговори, толкова може да ползвате в ЕС. Горния план е с 1000 минути към всички, следователно всички 1000 могат да се изразходят в ЕС. 

 

Но все пак е най-добре да питате за да сте сигурни. И не забравяйте да правите разлика между международен разговор, иницииран докато сте в България и разговор докато сте извън България (роуминг). Както стана ясно, не всеки план може да ползва предоставените му минути и за международни разговори, какъвто е моя случай. 

Връзка към мнение

А всеки мегабайт над лимита струва... 2 стотинки. Като си спомня, че при нужда съм ползвал при 10 лева на мегабайт, чак ме досмешава за какво операторско издребняване става въпрос с тези ограничени трафици... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря много.

Имам по 2 ГБ на телефоните от Мтел. Ако са свършили значи плащам по тези 7+ евро на ГБ. Ако не остатъка по формулата, така ли ?

Ако си говорят два бг телефона в ЕС извън бг има ли разлики ?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.