Прескочи до съдържание

Роуминг в ЕС от българските мобилни оператори


Препоръчани мнения

20 minutes ago, Ilian359 said:

Не е ясно дали чуждите GGSNи (които ни обслужват в роуминг)

Такава постановка няма. В 101% от случаите трафикът минава през домашния GGSN и през домашния PGW (в мрежите от 4-то поколение).

Връзка към мнение
преди 39 минути , Тони каза:

Със сигурност е отделно, пробвах го това преди 15-ина дни. Бях изхабила изцяло националния, а като получих смс-а при включване в роуминга си даваше оставащите в роуминг.

Няма такава сигурност. Както казах има два варианта и зависи вашия план към кой от двата е

Връзка към мнение
преди 7 минути , akair каза:

Такава постановка няма. В 101% от случаите трафикът минава през домашния GGSN и през домашния PGW (в мрежите от 4-то поколение).

В 2G и 3G трафикът минава през чуждия GGSN. В по-новите технологии не съм компетентен.

Връзка към мнение
5 minutes ago, Ilian359 said:

В 2G и 3G трафикът минава през чуждия GGSN. В по-новите технологии не съм компетентен.

Погледни в 3GPP-то за справка 😉

Трафикът минава през чуждия SGSN и домашния GGSN в мрежите от второ и трето поколение (2G и 3G).

Редактирано от akair
Връзка към мнение

Отделно са си националния и международния интернет, но и при двата имаш определни МБ на висока скорост, която пада след изчерпването им. Поне при Теленор е така:

 

 

975CE722-BA7E-4177-9A73-D1E1EDC8F273.jpeg

Връзка към мнение
преди 33 минути , Ivko каза:

Отделно са си националния и международния интернет, но и при двата имаш определни МБ на висока скорост, която пада след изчерпването им. Поне при Теленор е така:

 

 

975CE722-BA7E-4177-9A73-D1E1EDC8F273.jpeg

Въпроса беше за А1, където гарантирам, че има и от двата вида - и заедно, и отделно

Връзка към мнение

Абсолютно съм сигурна, че при А1 националния и в роуминг са отделно!  Поне при план “нещо си безкрай” от преди 1,5години.

Имам живееща във виртуалния свят прекрасност, опитът ми е голям. Добре, че въведоха безплатния роуминг в ЕС, че преди години плащах редовно огромни суми за “само за малко се логнах”.  

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Плановете в моята фирма са от февруари 2018. И аз лично съм подписал условията. Има и заедно и отделно. Прочетете си договорите за да разберете с какво разполагате.

Редактирано от cybersimo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@antea, отделно е, със сигурност. Националния ми Интернет е само 1 ГБ на макс скорост, изчерпвам го бързо, а в роуминг е 3 ГБ. Всеки план на А1 си има определен Интернет за Бг и за ЕС, нямат общо. Сега дори го тествсх това след като нац ми е изчерпан, бях два пъти подред в чужбина, 3 ГБ си беше и си харчех на воля. Не мога дори да го изхарча, плана ми е L. Така че споко. 

 

  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Вече са отговорили - този в роуминг ти е отделно.  Дори  и него да изчерпиш не е чак толкова страшно. 

При моя план на А1 после се плаща по 0.013 ст.  за MB или това е 13лв. и нещо за GB.  

Извън ЕС ми е 23 лв.  на MB 😄

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Да, вече са отговорили - има и двата варианта - и заедно и отделно

 

https://www.a1.bg/promeni-rouming-business

 

 

Screen Shot 2018-07-10 at 7.54.54.png

Screen Shot 2018-07-10 at 7.54.54.png

Редактирано от cybersimo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, akair каза:

Погледни в 3GPP-то за справка 😉

Трафикът минава през чуждия SGSN и домашния GGSN в мрежите от второ и трето поколение (2G и 3G).

Моя грешка, за която се извинявам. През цялото време си мислих за SGSN, а съм писал GGSN 😕

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Сега се рових отново в информация за европейския роуминг и намерих това:

 

"A special example is Saint Martin, which is part of the EU and has free roaming for EU phones, while in Sint Maarten, the other half of the Caribbean island, prices are high, as it is not part of the EU. "

 

Френската част на острова има безплатен роуминг, но холандската няма. Хубавото е, че известният плаж Махо бийч се намира на 500 метра от френската част и вероятно има покритие с европейски роуминг 🙂 Там нета е жизнено“ важен, защото така може да се гледа на живо разписанието на самолетите.

🙂

Безплатен роуминг има и на остров Сен Бартелми, който 2007-ма година се е отделил от Гвадалупа, но продължава да бъде част от Франция.

 

Лоша новина е, че при твърд Брекзит вероятно ще се върнат високите роуминг тарифи с Великобритания 😞

 

Има обаче надежда и за разширение на държавите с безплатен роуминг:

"On 7 June 2017, Boris Iarochevitch, Head of Division of the Eastern Partnership, Regional Cooperation and OSCEEuropean External Action Service, told Georgia’s Public Broadcaster that the EU plans to abolish roaming fees for the six members of the Eastern Partnership; Georgia, Ukraine, Azerbaijan, Armenia, Moldova, and Belarus by 2020.[38]"

 

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Topfly каза:

Има обаче надежда и за разширение на държавите с безплатен роуминг:

"On 7 June 2017, Boris Iarochevitch, Head of Division of the Eastern Partnership, Regional Cooperation and OSCEEuropean External Action Service, told Georgia’s Public Broadcaster that the EU plans to abolish roaming fees for the six members of the Eastern Partnership; Georgia, Ukraine, Azerbaijan, Armenia, Moldova, and Belarus by 2020.[38]"

А страните от западните Балкани - кога? :rolleyes:

 

Връзка към мнение
На 6.10.2018 г. в 12:26, Topfly каза:

Там нета е жизнено“ важен, защото така може да се гледа на живо разписанието на самолетите.

Следи се и в бара на плажа, даже пускат и ATC-то на живо, то нали това им е оборота и на тях 🙂 Но да, че му е малко шашав статуса на този остров и съвсем са го овапцали. Чудя се дали има местен оператор, който да покрива и двете части на острова.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...
Иван Попов

Нови цени за роуминг в Европа!

Цената на минута разговор с ДДС не трябва да е на 45 ст., а на СМС - 14 ст., доставчиците трябва да съобщят за промените.

За повече инфо тук.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази статия е малко боза:

"Максималните цени в български лева с ДДС не следва да превишават 0,445 лв. на минута за повиквания и 0,14 лв. на съобщение. "

 

Като се чете човек може да си помисли и всичко, и нищо. Според мен всеки план си има БЕЗПЛАТНИ минути/МБ за роуминг. Евентуално след като се изчерпят може да се мине към плащане ...

Връзка към мнение

По-скоро дeвойката е смесила роуминг с междунардни разговори и се е получила кашата. :wink:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 10/7/2018 at 5:17 PM, Георги said:

Следи се и в бара на плажа, даже пускат и ATC-то на живо, то нали това им е оборота и на тях 🙂 Но да, че му е малко шашав статуса на този остров и съвсем са го овапцали. Чудя се дали има местен оператор, който да покрива и двете части на острова.

За съжаление няма, а на Махо бийч интернета от френските оператори постоянно играше играта тука има- тука няма 😞 С по голяма упоритост обаче можеше човек да погледне информацията за полетите...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Не е точно роуминг, но ЕС отново се намеси на пазар, където конкуренцията видимо не работи:

 

От днес телефонните разговори в ЕС стават по-евтини

https://www.dnevnik.bg/evropa/2019/05/15/3905874_ot_dnes_telefonnite_razgovori_v_es_stavat_po-evtini/?ref=home_main_news

 

Няма никаква икономическа логика в това разговорите до чужд оператор в България да са значително по евтини от разговорите с чужд оператор в ЕС.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
преди 7 минути , dimitrov6 каза:

за около 0.40 лв,а цената за минута в БГ е

0.40 лв...? На приложения от теб скрийншот пише 2,4 стотинки (на мен на сайта ми пише 1.5 цента)... Пробвал ли си го и как работи ако си го пробвал? Предполагам, че ще върши работа ако имаш WiFi, но ако нямаш и трябва да ползваш 3/4G, пак трябва да си купиш Roaming пакет от оператора (ако ползваш БГ картата си). Ако пък ползваш чужда, вече опираме до множество подобни програми като Viber Out, Skype Call и т.н., което не е предмет на текущата тема за роуминг от родните оператори.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , chandni каза:

0.40 лв...? На приложения от теб скрийншот пише 2,4 стотинки (на мен на сайта ми пише 1.5 цента)... Пробвал ли си го и как работи ако си го пробвал? Предполагам, че ще върши работа ако имаш WiFi, но ако нямаш и трябва да ползваш 3/4G, пак трябва да си купиш Roaming пакет от оператора (ако ползваш БГ картата си). Ако пък ползваш чужда, вече опираме до множество подобни програми като Viber Out, Skype Call и т.н., което не е предмет на текущата тема за роуминг от родните оператори.

Преди малко се опитах да звъня през това приложение в един магазин на Виваком,че пуснали пакети с неограничен интернет,но никой не вдигна.Подаряват за 0.40 лв безплатно тестване,значи към 16 минути към български номер през интернет,ако няма добра връзка става с обратно набиране и цената е 5 ст.  Аз имам само 100 безплатни минути договор във Виваком и ми бяха свършили. Ако не е за тази тема нека да се премести в точната.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.