Прескочи до съдържание

Роуминг в ЕС от българските мобилни оператори


Препоръчани мнения

1 hour ago, Hayasko said:

След изтичането на тези 2 ГБ само скоростта ли пада, или и трафикът става платен по тарифата за роуминг?

Става платен и е не повече от 2ст/MB.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Честно казано не виждам драма. Ако всеки си е погледнал условията и евентуалното плащането е по общите правила за таксуване в ЕС: максимум 7,70 EUR на ГБ данни през 2017 г, плюс ДДС? 

Примерно съм си поглеждал потреблението, в чужбина за 4-5 дни без ограничения, но и без изнасилване, пряко сили потреблението ми е 50-100МБ. Говоря за някоя справка, от време на време проверка и изпращане на няколко имейла, 5-10 разговора по Вайбър + някоя снимка. Само да вметна, че пиша за почивка и екскурзия, не за работа, както и че не ползвам и не кисна постоянно във Фейсбук. За копиране на снимките ползвам wifi.

Та си мисля даже платен и примерно надвишен с 1 или 2ГБ, 10-20 лв, все някак се преживяват. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, ще почивам в Сърбия следващата седмица и искам да попитам за тарифите на Теленор за там - какъв пакет е най-изгоден за телефон и интернет? Оператор ми каза за някакъв пакет 29.90 лв. с 600 минути и мегабайти, но дали няма нещо по-изгодно? 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

имате ли представа дали правилата за ЕС роуминг се прилагат и за мобилен интернет на флашка /за лаптоп примерно или data карта за таблет/ или е само, ако пакетът данни е свързан и с услуга за разговори /карти за телефони/?

Връзка към мнение

Имам карта с интернет от Виваком и попитах дали мога да я ползвам в ЕС, но ми отговориха че не мога. Роуминг-а "важи само за сим картите с пакети с телефонни разговори".

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 7/4/2017 в 22:39, cybersimo каза:

Интересно ми е какъв е този план, на кой оператор е и колко струва?

Има на Виваком, Smart U се казва плана и струва 49.99 лв на месец, всичко ти е неограничено дори интернета на максимална скорост. Но в роуминг има ограничение от 7500 МБ.

Може и на другите оператори да има подобни планове не съм ги проверявал.

Връзка към мнение
1 hour ago, antea said:

имате ли представа дали правилата за ЕС роуминг се прилагат и за мобилен интернет на флашка /за лаптоп примерно или data карта за таблет/ или е само, ако пакетът данни е свързан и с услуга за разговори /карти за телефони/?

Когато бяхме в Англия използвахме 4 G модем (бисквитка) от Виваком. Трябваше да се обадя по телефона, за да активират роуминга му. Също така имахме безплатни 2 GB, докато плана в България включва 16GB, но интернета ни помогна много.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, antea said:

имате ли представа дали правилата за ЕС роуминг се прилагат и за мобилен интернет на флашка /за лаптоп примерно или data карта за таблет/ или е само, ако пакетът данни е свързан и с услуга за разговори /карти за телефони/?

След всичко изчетено по темата не открих такова изключение. По-вероятно е роуминг на конкретната карта да не е активиран, защото никога не се е налагало да бъде използван. Обаждаш се на оператора и си го активираш. 

А това, което прилича на флашка, не го наричай така, защото някъде може да предизвикаш сериозно объркване. Флашката е носител на памет. А това е модем, 3G/4G модул, телефон без слушалка, но не и устройство за съхраняване на информация.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
2 hours ago, antea said:

имате ли представа дали правилата за ЕС роуминг се прилагат и за мобилен интернет на флашка /за лаптоп примерно или data карта за таблет/ или е само, ако пакетът данни е свързан и с услуга за разговори /карти за телефони/?

Да същите правила важат и за дейта картите. Поне при Мтел. Формулата за изчисление е същата. Месечната такса умножена по две и разделена на 15 ви дава ГБ за роуминг. 

А иначе устройството е и флашка и модем, тъй като на нея са качени програми и драйвъри за различните операционни системи. Друг е въпроса с какъв капацитет е флашката/модема и колко от тях са достъпни за потребителя. Не е препоръчително да използвате модема за флашка, освен ако не е наложително, за да не изтриете погрешка важни файлове. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

мерси на всички! добре че попитах тук ... оказа се наистина, че трябва човек да се обади и изрично да поиска активиране на роуминг за такива пакети с мобилен интернет; при моя план, който е за 12GB в България, в роуминг ми се полагат 1904 МБ, щяла съм да получа смс-и на съответната сим карта при използвани 60 и 100%.... единственото, на което не успяха да ми отговорят е как точно ще получа смс на карта, която не е поставена в телефон, но нейсе :)

 

Връзка към мнение
52 minutes ago, antea said:

мерси на всички! добре че попитах тук ... оказа се наистина, че трябва човек да се обади и изрично да поиска активиране на роуминг за такива пакети с мобилен интернет; при моя план, който е за 12GB в България, в роуминг ми се полагат 1904 МБ, щяла съм да получа смс-и на съответната сим карта при използвани 60 и 100%.... единственото, на което не успяха да ми отговорят е как точно ще получа смс на карта, която не е поставена в телефон, но нейсе :)

 

Дейта картите също получават СМС. Но в приложението им, което използвате за връзка към интернет през компютъра. От там също можете и да си активирате роуминга и да си изключите ПИН кода, както и куп други опции

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз да благодаря на всички за темата.

Днес се обадих отново на нашия акаунт мениджър и след като ОТНОВО го попитах за роуминг на интернет картата ми, се оказа видиш ли ( леко с половин уста казано) че можело :)

 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
преди 1 час, Двуцветко каза:

Падат таксите за роуминг между страните от Западните Балкани

http://m.dir.bg/dnes/news/26538287/

 

Браво! Много са се разбързали! Нали става дума това да е цел на българското председателство, а то ще стане факт дори и по рано! Дано целите Западни Балкани ги включат и да няма изключения!

Връзка към мнение
Катя мравката

Внимавайте с ВОВ. Нарочно заради роуминга им минах на единствения им план с роуминг easybob и пак ме оставиха без роуминг. Съсипаха ме и мен и близките в къщи докато си купя нова сим карта.

Връзка към мнение
преди 6 минути , Катя мравката каза:

Внимавайте с ВОВ. Нарочно заради роуминга им минах на единствения им план с роуминг easybob и пак ме оставиха без роуминг. Съсипаха ме и мен и близките в къщи докато си купя нова сим карта.

И аз имах проблем с ВОВ,добре че съм с две сим карти,иначе оставах без връзка.:(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Един въпрос. Тъй като плащам 5 лв допълнително за неограничен интернет на бавна скорост в България. В роуминг като ми свършат МБ по плана какво става?

Връзка към мнение

Направи ми впечатление в Ирландия, че БГ операторите (в частност Виваком) отново са намерили “вратичка” в регулацията. На вторият ден от престоя и доста ругаене , че ако не си избереш ръчно добър оператор в Ирландия - нет в роуминг йок. Автоматично те свързват с оператор ,който почти няма нет покритие или скоростта му е типична за 1995год. Предполагам ,че е целенасочена политика за да се ползва минимум нет, докато  човек не се усети да смени роуминг оператора...

Връзка към мнение
Преди 1 час, Krum4ov каза:

Един въпрос. Тъй като плащам 5 лв допълнително за неограничен интернет на бавна скорост в България. В роуминг като ми свършат МБ по плана какво става?

Интернета в роуминг се определя на база пакета в БГ, като всеки оператор си е въвел формула за изчисляване .

Специално при мен (Виваком), в пакета в БГ ми е включен интернет 12000 MB на макс. скорост и след това неограничено на минимална. В роуминг ЕС ми изписва че имам безплатно 5750 МВ и след като ги изчерпам плащам  по 0.014 лв./МБ.

Редактирано от funny
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 20 часа, Двуцветко каза:

Падат таксите за роуминг между страните от Западните Балкани

http://m.dir.bg/dnes/news/26538287/

 

Остава да направят нещо по въпроса и за чудовищните 6-7 лв/мин. в Турция и щастието ще е (почти) пълно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, stanislavpp каза:

Направи ми впечатление в Ирландия, че БГ операторите (в частност Виваком) отново са намерили “вратичка” в регулацията. На вторият ден от престоя и доста ругаене , че ако не си избереш ръчно добър оператор в Ирландия - нет в роуминг йок. Автоматично те свързват с оператор ,който почти няма нет покритие или скоростта му е типична за 1995год. Предполагам ,че е целенасочена политика за да се ползва минимум нет, докато  човек не се усети да смени роуминг оператора...

Дай повече инфо, че детето заминава утре. Към кой оператор да се пикачи

Връзка към мнение

Използвах Водафон и съм безкрайно доволен, автоматично бях прикачен към Eyre и нет нямаше или беше супер лагав.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.