Прескочи до съдържание

Роуминг в ЕС от българските мобилни оператори


Препоръчани мнения

Някой може ли да ми обясни как точно се разграничава, кое е ЕС и кое не е от гледна точка на Роуминг? Защо Гваделупа, Френска Гвиана, Мартиника, Реюнион, Сен-Бартелеми, Сен-Мартен, Азорските острови, Мадейра и Канарските острови са ЕС от гледна точка на роуминг, а Британските вирджински острови, Френска полинезия и т.н. не са ЕС? С какво е по ЕС Швейцария, Норвегия или Исландия от тези уж европейски територии?

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

Малко е объркано и за четене , и за обяснение. Преди време се интересувах живо (щях да ходя до Гваделупа), но е сигурно , че и мобилните оператори не знаят. Та с две думи:

1) едните са OMR ( outermost regions )

2) другите са OCT (with overseas countries and territories )

 

Първите са в EU , но не и в Шенген. Вторите не са в EU. Фарьорските о-ви и Гренландия също не са в EU. Островите, които са в EU са 9: Канарски, Азори, Мадейра, Френска Гвиана, Мартиника, Гваделупа, Майот, Реюнион, Сен Мартен. Но не и Сен Бартелеми (били са в EU до 2012г.обаче),  Аруба, Кюрасао и т.н.

 

Редактирано от stanislavpp
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Георги Матеев каза:

Остава да направят нещо по въпроса и за чудовищните 6-7 лв/мин. в Турция и щастието ще е (почти) пълно.

Е, ти утре ще поискаш и за Китай, и Япония :lol:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , tch каза:

Е, ти утре ще поискаш и за Китай, и Япония :lol:

ООН, СТО и т.н. ако са организации на място може да въведат някакъв максимум на роуминг тарифите. Очевадно е, че свободния пазар се провали при роуминга и въпреки многото оператори няма никакво желание за конкуренция при роуминга. В света се образува олигопол, който държи тарифи с екстремно висока печалба и нулева конкуренция.

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 55 минути , tch каза:

Е, ти утре ще поискаш и за Китай, и Япония :lol:

Не, но по-другата седмица не бих отказал евтин роуминг в Мианмар и Лаос :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Георги Матеев каза:

Не, но по-другата седмица не бих отказал евтин роуминг в Мианмар и Лаос :) 

Ти се радвай, че изобщо има роуминг в Мианмар ;) Преди 5-6 години само с местни карти можеше да се ползват мобилните телефони ;)

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 5 месеца по-късно ...

някой знае ли, ако напълно си си изхабил мобилния интернет от плана за месеца /този на бързата скорост, ясно че остава някакъв неограничен, но много бавен/, и в рамките на същия период си в ЕС за няколко дни какво става с мобилния интернет в роуминг, който е безплатен - има ли го или поради изхабения национален интернет, не можеш да го ползваш?

 

питах оператор в А1, който ми каза, че трафикът в роуминг е отделно количество извън националния интернет, така че щял да бъде наличен, но нещо ми се струва прекалено добре, за да е истина...

Връзка към мнение
преди 17 минути , antea каза:

някой знае ли, ако напълно си си изхабил мобилния интернет от плана за месеца /този на бързата скорост, ясно че остава някакъв неограничен, но много бавен/, и в рамките на същия период си в ЕС за няколко дни какво става с мобилния интернет в роуминг, който е безплатен - има ли го или поради изхабения национален интернет, не можеш да го ползваш?

 

питах оператор в А1, който ми каза, че трафикът в роуминг е отделно количество извън националния интернет, така че щял да бъде наличен, но нещо ми се струва прекалено добре, за да е истина...

има различни планове - за едни мобилния в роуминг е част от националния пакет, а за други - не. обикновено тарифите са различни. в моята група има и от двата вида на различни номера и на различни планове

Връзка към мнение
преди 19 минути , antea каза:

някой знае ли, ако напълно си си изхабил мобилния интернет от плана за месеца /този на бързата скорост, ясно че остава някакъв неограничен, но много бавен/, и в рамките на същия период си в ЕС за няколко дни какво става с мобилния интернет в роуминг, който е безплатен - има ли го или поради изхабения национален интернет, не можеш да го ползваш?

 

питах оператор в А1, който ми каза, че трафикът в роуминг е отделно количество извън националния интернет, така че щял да бъде наличен, но нещо ми се струва прекалено добре, за да е истина...

На мен ми стана интересно - аз едва ли ще ти помогна, но да сверя часовника... 

 

Тук - UK - ползваш националния си план до момента, в който го изхабиш, после минаваш на стандартната вътрешна тарифа, валидна и за ЕС съответно. 

 

Не е ли така и в България? 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Гост каза:

На мен ми стана интересно - аз едва ли ще ти помогна, но да сверя часовника... 

 

Тук - UK - ползваш националния си план до момента, в който го изхабиш, после минаваш на стандартната вътрешна тарифа, валидна и за ЕС съответно. 

 

Не е ли така и в България? 

най-често не е - в плановете масово интернетът е неограничен, а гигабайтите, които се вписват в договорите са тези на бърза скорост, след като ги изхабиш, скоростта става доста бавна, но пак може да се ползва нещо - така че на практика няма как да си изхабиш изцяло интернета, и от там ми идва колебанието какво точно ще се случи - дали ще има интернет в роуминг /точно за Англия ми трябва/, и ако го има - дали ще е от "бавния" или от нормалния

Редактирано от antea
Връзка към мнение
преди 2 минути , antea каза:

най-често не е - в плановете масово интернетът е неограничен, а гигабайтите, които се вписват в договорите са тези на бърза скорост, след като ги изхабиш, скоростта става доста бавна, но пак може да се ползва нещо - така че на практика няма как да си изхабиш изцяло интернета, и от там ми идва колебанието какво точно ще се случи - дали ще има интернет в роуминг /точно за Англия ми трябва/, и ако го има - дали ще е от "бавния" или от нормалния

Направо ми се събра мозъка - благодаря! 🙂 Тук неограничен интернет е огромно изключение.

 

Аз не съм наясно с българските гигабайти, хеле пък бърза скорост 🙂 но си мисля - на база опит: ти или имаш безплатен интернет, или нямаш. А1 ще ти предостави интернет чрез някой от местните доставчици,  тук две скорости няма 🤔

 

Връзка към мнение
преди 30 минути , antea каза:

питах оператор в А1, който ми каза, че трафикът в роуминг е отделно количество извън националния интернет, така че щял да бъде наличен, но нещо ми се струва прекалено добре, за да е истина...

 

Мисля, че правилно са ти отговорили. Никога не съм успявал да си използвам целия интернет, включен в плана и нямам личен опит, но със сигурност националните и тези, които ти дават всеки месец в ЕС (извън България) се отчитат отделно. Поне с българските оператори е така.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Гост каза:

 на база опит: ти или имаш безплатен интернет, или нямаш. А1 ще ти предостави интернет чрез някой от местните доставчици,  тук две скорости няма 🤔

 

ами да, всъщност звучи много логично да е така, откъде местният оператор ще знае, че националният "бърз" е изхабен, мерси! 🙂

Връзка към мнение
преди 32 минути , antea каза:

Питах оператор в А1, който ми каза, че трафикът в роуминг е отделно количество извън националния интернет, така че щял да бъде наличен, но нещо ми се струва прекалено добре, за да е истина...

При нас е така. Имахме 2GB въпреки, че бяхме използвали интернета в България. Напоследък ми е проблем, че няма как да разбера кога сме надвишили тези 2 ГБ в роуминг и не знам колко ще платим накрая. Особено откакто децата започнаха да го ползват.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

супер, три потвърждения вече, май няма какво да го мисля повече 🙂 синът ми има 12 или 15 GB, нещо такова, и всичките ги е изпукал, следващият му период започва другата седмица, а в петък пътува за Лондон и се бях поразтревожила как ще съществува без интернет 3 дни 😅

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , antea каза:

синът ми има 12 или 15 GB, нещо такова, и всичките ги е изпукал, следващият му период започва другата седмица

Колко клипчета трябва да се изгледат за толкова трафик 😅

  • Смея се 2
Връзка към мнение
10 minutes ago, Гост said:

Направо ми се събра мозъка - благодаря! 🙂 Тук неограничен интернет е огромно изключение.

 

Аз не съм наясно с българските гигабайти, хеле пък бърза скорост 🙂 но си мисля - на база опит: ти или имаш безплатен интернет, или нямаш. А1 ще ти предостави интернет чрез някой от местните доставчици,  тук две скорости няма 🤔

 

 

5 minutes ago, antea said:

ами да, всъщност звучи много логично да е така, откъде местният оператор ще знае, че националният "бърз" е изхабен, мерси! 🙂

Местните доставчици ти предоставят достъп до тяхната клетъчна (Боже, колко остарял звучи този термин) мрежа. Мобилният интернет работи така, че последният маршрутизатор преди Интернет винаги е в домашната ти мобилна мрежа. На този маршрутизатор са закачени всички "умни" платформи за акаунтинг, които следят точно за бърза и бавна скорост, дали потребителят е в роуминг или роумва в домашната си мрежа, ....

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

поразгледах си фактурите и наистина ползвания в роуминг интернет се отчита отделно и си излиза на отделен ред, така че очевидно ще има, но след поста на akair няма да се изненадам и да е от бавния, ако е така - здраве да е 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , antea каза:

ами да, всъщност звучи много логично да е така, откъде местният оператор ще знае, че националният "бърз" е изхабен, мерси! 🙂

Всъшност не става въпрос за бърз и бавен интернет (въпреки, че са точно такива 🙂 ), а за различни технологии. В България като ти свършат включените в плана мегабайти просто ти спират достъпа до GPRS, UMTS, HSDPA или HSUPA мрежите и можеш да се свързваш само чрез CSD. В Англия си ги има същите мрежи, но търговската политика на операторите е различна.

Връзка към мнение
4 minutes ago, koliob said:

В България като ти свършат включените в плана мегабайти просто ти спират достъпа до GPRS, UMTS, HSDPA или HSUPA мрежите и можеш да се свързваш само чрез CSD.

По-скоро ти променят максималната разрешена скорост - дали през RADIUS, дали през промяна в профила в HLR/HSS, дали през някой DIAMETER accounting, дали в някоя външна шейпваща кутия - няма значение...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , akair каза:

По-скоро ти променят максималната разрешена скорост - дали през RADIUS, дали през промяна в профила в HLR/HSS, дали през някой DIAMETER accounting, дали в някоя външна шейпваща кутия - няма значение...

Сигурно е точно така (не съм много грамотен технически), но в такъв случай промяната практически пак води до ограничения, които позволяват да се ползва само достъп до CSD.

Връзка към мнение
10 minutes ago, koliob said:

Сигурно е точно така (не съм много грамотен технически), но в такъв случай промяната практически пак води до ограничения, които позволяват да се ползва само достъп до CSD.

CSD е друга технология, различна от споменатите от теб технологии за пакетен пренос на данни в мрежи от второ и трето поколение. Най-просто нещата изглеждат така - трафикът е бърсти по природа. Средна скорост от 5 Мбпс не означава, че всяка милисекунда минава 1/1000 от 5  Мбпс, а че за 1 секунда има 5Мбпс, които могат да минат изцяло от милисекунда 187 до милисекунда 650. Това, което шейпърите правят е да "шейпват" трафика - казват на маршрутизатора да "затегне кранчето" и да не пуска повече от някакво количество данни за секунда - напр. 128Кбпс. Ако има повече трафик, маршрутизаторът първо го реди в опашка, за да може да го достави в следващия период, в който има тоукън за този юзър (разбирайте 128-те Кб в следващата секунда) или го изхвърля/изтрива/дропва, ако вече е ненужен.

Шейпър на ниска скорост създава UX (User Expirience) подобен на този, при който потребителят ползва CSD (което е различна технология), но това не означава че тези две исконно различни концепции са една концепция.

При мрежите от четвърто поколение вече преносът на данни е само и единствено пакетен, което малко променя картината, но основните правила остават същите.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Със сигурност е отделно, пробвах го това преди 15-ина дни. Бях изхабила изцяло националния, а като получих смс-а при включване в роуминга си даваше оставащите в роуминг.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

akair е прав - технологията на пренос не се променя, само скоростта се ограничава в домашния GGSN. Не е ясно дали чуждите GGSNи (които ни обслужват в роуминг) ще могат да реализират такова ограничение, затова принципът на намаляване на скоростта след изчерпване на пакета се практикува само в домашните мрежи на трите ни оператора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.