Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Върнаха ми парите за билет в швейцарски франк в Уникредит и има такса 6 лв.Пише,че щом искам аз това значи се счита за изходящ превод. И курса на франка е с 8 стотинки разлика купува-продава.За 340 франка загубих 27 лв.

Screenshot 2023-12-09 at 19-10-31 tariff_ind_bg_external_04092023.pdf.png

Screenshot 2023-12-09 at 19-11-14 tariff_ind_bg_external_04092023.pdf.png

Screenshot 2023-12-09 at 19-15-39 Валутни курсове - УниКредит Булбанк.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Заради това ползвам нон стоп кърв или ако ме питат за банкова сметка давам Revo или Wise. избягват се точно такива неща с курсове и измислени таксички.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Отново поскъпва тегленето на пари

 

Банки увеличават редица такси преди празниците. Поскъпват както услуги като внасяне е теглене на пари в брой, така и услуги по поддръжка на разплащателните сметки.
Инвестбанк вече взима по-висока такса за внасяне на пари по сметка на НАП на каса – става въпрос за внасяне на осигурителни вноски и данъчни задължения на граждани. Ако вносителят на средствата се различава от данъчно-задълженото лице от 11 декември таксата вече е минимум 4,50 лева за суми до 2000 лева, при 4 лева преди това. За по-големи суми таксата е 0,20% от сумата над 2000 лева.
Нови такси е обявила и „УниКредит Булбанк“, но от 16 декември. Повишава се таксата за внасяне на пари в брой по платежни сметки за основни операции, като банката взима минимум 2,45 лева, а не 0,85 лева както е сега. За теглене на пари каса в банката таксата за сума до 1000 лева става  6,45 лева такса, при 3,50 лева преди това.
Повече взима банката и за теглене на нейни клиенти от банкомат на банката - 0,12% от сумата или минимум 0,28 лева. Сега таксата е само 25 стотинки, независимо от сумата. Ако пък правите това от банкомат на друга банка, таксата става 0,17% от сумата, но не по-малко от 1,35 лева.
За поддръжка на сметката с издадена дебитна карта, клиентите вече ще плащат по 3 лева на месец, ако в нея постъпват регулярно суми, и 5 лева, ако не се ползва често. Сега таксите са съответно 2,55 лева и 3 лева. Двойна става и таксата за блокиране на сметка – 4 лева, а за получаване на адрес на извлечение на хартия ще ни струва 6 лева, при 2 лева в момента.

 

За повече инфо тук.

  • Харесвам 3
  • Шок 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

В търсене съм на нова карта за плащане в чужди валути при пътуване, за да заместя финално Дайнърса. Картите ми при ДСК отпадат автоматично заради превалутирането. Кърв на стандартен план не ми върши работа вече заради ниските лимити, а не мога да открия аргументи за мен за платен план. Револют остава що/годе добър вариант, въпреки че виждам доста коментари за по-лоши обменни курсове напоследък (ще се тества скоро). Така като гледам май за момента изглежда доста добра офертата на ПИБ за MC Gold с 0.75% кешбек и 1 година без такси (и без такси след това при транзакции за годината над 14к). Някой открил ли е друга подобна карта, която да е без такса превалутиране, с кешбек и с приемлива годишна такса на фона на условията?

Връзка към мнение
На 22.12.2023 г. в 22:29, Konst каза:

В търсене съм на нова карта за плащане в чужди валути при пътуване, за да заместя финално Дайнърса. Картите ми при ДСК отпадат автоматично заради превалутирането. Кърв на стандартен план не ми върши работа вече заради ниските лимити, а не мога да открия аргументи за мен за платен план. Револют остава що/годе добър вариант, въпреки че виждам доста коментари за по-лоши обменни курсове напоследък (ще се тества скоро). Така като гледам май за момента изглежда доста добра офертата на ПИБ за MC Gold с 0.75% кешбек и 1 година без такси (и без такси след това при транзакции за годината над 14к). Някой открил ли е друга подобна карта, която да е без такса превалутиране, с кешбек и с приемлива годишна такса на фона на условията?

Виж iCard - няма кешбек, но курсовете за чужда валута са много добри. Мисля, че все още има промо без такса първата година, иначе таксата е 20€ на година. Тук съм писала за нея: 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
3 hours ago, Радослав said:

Кредитните карти на ПИБ имат .25% превалутиране....

Пак остава 0.5% кешбек при достатъчно висок оборот.Курсовете ги намирам за добри ( поне до третата цифра след запетаята) 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не знам коя тема би била подходяща, но статията ми се вижда полезна.

 

ATM Operator Fees in 80 Countries Worldwide

https://travel-dealz.com/blog/atm-fees/

 

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, stanimir каза:

Не знам коя тема би била подходяща, но статията ми се вижда полезна.

 

ATM Operator Fees in 80 Countries Worldwide

https://travel-dealz.com/blog/atm-fees/

 

Пише, че УниКредит Булбанк таксуват 6лв., а това не е вярно. Такава такса имат банкоматите на Райфайзен банк(скоро не съм тествал, че нали се сляха с ОББ) за чуждестранни карти.  Пише, че само ДСК и ЦКБ нямат такса, а то на практика всички нямат такса освен горепосочената.

 

Вероятно е по-полезна таблицата за Revolut https://www.dropbox.com/s/ajifjmncdazhzm6/Revolut_FreeATM.xlsx?dl=0 макар и не обновявана повече от 3 години.

 

 

Връзка към мнение

Само да споделя, че от Булбанк вече третират зареждането на Револют като картова операция и начисляват сериозна такса. Преди минаваше като ПОС операция без такса. Така, че да имате предвид ако решите да заредите Револют през карта на Булбанк.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Обадих се на съпорта им и според тях не е такса, а имало разлика от превалутиране и утре след осчетоводяването щяло да ми се възстанови салдото. Да о да е така. Явно излишна аларма съм вдигнал в предният пост.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Трябва ми нова карта,която да замени Diners. Погледнах iCard, но някои такси не ми допадат.

Имам карти в ОББ и ДСК, но ми трябва карта с по-добри курсове и без такса превалутиране.

Също така мога ли някъде да си направя годишна застраховка за пътуване и къде бихте ми препоръчали?

 

Връзка към мнение
На 1.01.2024 г. в 21:55, Stryper каза:

Трябва ми нова карта,която да замени Diners. Погледнах iCard, но някои такси не ми допадат.

Имам карти в ОББ и ДСК, но ми трябва карта с по-добри курсове и без такса превалутиране.

Също така мога ли някъде да си направя годишна застраховка за пътуване и къде бихте ми препоръчали?

 

Гледам че Инвест Банк продава еврото на 1.959 и от там нататък превалутира по курсовете на Виза/МК. Кредитните карти имат 0.5% кешбек. 

Нямам опит с тях. Само четох тарифи и общи условия.

Ако някой има опит, нека сподели за евентуални подводни камъни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, dimitrov6 каза:

Забелязах в ОББ мобилното банкиране на брат ми нова сметка, освен досегашната. Може това да са тези безплатните за заплати.

20240108_080557.jpg

Старият IBAN е на KBC.
Новият - на ОББ. Старият ще е валиден до март 2025. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 16.12.2023 г. в 22:42, Иван Попов каза:

Отново поскъпва тегленето на пари

 

Банки увеличават редица такси преди празниците. Поскъпват както услуги като внасяне е теглене на пари в брой, така и услуги по поддръжка на разплащателните сметки.
Инвестбанк вече взима по-висока такса за внасяне на пари по сметка на НАП на каса – става въпрос за внасяне на осигурителни вноски и данъчни задължения на граждани. Ако вносителят на средствата се различава от данъчно-задълженото лице от 11 декември таксата вече е минимум 4,50 лева за суми до 2000 лева, при 4 лева преди това. За по-големи суми таксата е 0,20% от сумата над 2000 лева.
Нови такси е обявила и „УниКредит Булбанк“, но от 16 декември. Повишава се таксата за внасяне на пари в брой по платежни сметки за основни операции, като банката взима минимум 2,45 лева, а не 0,85 лева както е сега. За теглене на пари каса в банката таксата за сума до 1000 лева става  6,45 лева такса, при 3,50 лева преди това.
Повече взима банката и за теглене на нейни клиенти от банкомат на банката - 0,12% от сумата или минимум 0,28 лева. Сега таксата е само 25 стотинки, независимо от сумата. Ако пък правите това от банкомат на друга банка, таксата става 0,17% от сумата, но не по-малко от 1,35 лева.
За поддръжка на сметката с издадена дебитна карта, клиентите вече ще плащат по 3 лева на месец, ако в нея постъпват регулярно суми, и 5 лева, ако не се ползва често. Сега таксите са съответно 2,55 лева и 3 лева. Двойна става и таксата за блокиране на сметка – 4 лева, а за получаване на адрес на извлечение на хартия ще ни струва 6 лева, при 2 лева в момента.

 

За повече инфо тук.

За пръв път и ПИБ видях, че са почнали да ми взимат пари за депозиране на банкомат. Изроди са всичките. 🙂 

Връзка към мнение
На 9.12.2023 г. в 19:12, dimitrov6 каза:

Върнаха ми парите за билет в швейцарски франк в Уникредит и има такса 6 лв.Пише,че щом искам аз това значи се счита за изходящ превод. И курса на франка е с 8 стотинки разлика купува-продава.За 340 франка загубих 27 лв.

Screenshot 2023-12-09 at 19-10-31 tariff_ind_bg_external_04092023.pdf.png

Screenshot 2023-12-09 at 19-11-14 tariff_ind_bg_external_04092023.pdf.png

Screenshot 2023-12-09 at 19-15-39 Валутни курсове - УниКредит Булбанк.png

Преди няколко месеца имах една драма с наем на апартамент в Маями (Vrbo, не AirBnB). Оказа се някакъв мошеник, който ми беше взел парите 6 месеца по-рано и вече го нямаше никакъв, когато дойде време да заминавам. От агенцията казаха, че други са отсядали там, т.е. не е чак несъществуващ апартамент, но явно не е бил негов и го дава под наем, когато ги няма собствениците (примерно някой, който им се грижи за апартамента), но когато те се появят или имат свой гост, се скрива. Та странното е, че макар и 6 месеца по-късно, от Expedia (собствениците на въпросното Vrbo) ми казаха да отида в банката и да пусна оспорване (срокът нормално е само 45 дни). ПИБ се съгласиха, пуснаха оспорването и то мина. Само че по картата ми върнаха до стотинка левовете, които бяха стрували платените преди 6 месеца долари, въпреки че бях платил в долари и беше редно да върнат такива. Разликата беше над 60 лева, но нямах думата, защото това реално не ми беше чак загуба, а щеше да е печалба от курсова разлика. 🙂 А иначе при всякакви връщания от билети ме цакат с някакви 0.3% примерно, защото се води "получаване на пари", а не "отмяна на транзакция". Отмяната се случва само ако връщането е до ден-два и ако търговецът правилно цъкне каквото трябва, за да стане отмяне, а не връщане. Но това да са ни проблемите, бих казал.

Връзка към мнение
преди 1 час, Гост каза:

За пръв път и ПИБ видях, че са почнали да ми взимат пари за депозиране на банкомат. Изроди са всичките. 🙂 

За дебитна или кредитна карта?

Връзка към мнение
преди 1 час, bad kid каза:

За дебитна или кредитна карта?

За дебитна - когато си вкарваш пари в разплащателната сметка. Преди 2 години примерно направиха платено внасянето на каса и ни пратиха да си внасяме на банкоматите, където е безплатно. Е, сега вече и там е станало платено. Т.е. вече не можеш да си внесеш пари без такса. Отдавна не може и да изтеглиш пари на каса без такса, скоро чакаме да стане платено и на банкомат. Нямат насищане. Всичките. Да, сигурен съм, че ако питам, ще ми кажат "ако си купите такъв и такъв пакет, ще ви стане безплатно". И при някакво ниво на активност на ползване може и да има смисъл. Но във всеки случай няма да е безплатно - а до оня ден беше.

Връзка към мнение
На 22.12.2023 г. в 22:29, Konst каза:

В търсене съм на нова карта за плащане в чужди валути при пътуване, за да заместя финално Дайнърса. Картите ми при ДСК отпадат автоматично заради превалутирането. Кърв на стандартен план не ми върши работа вече заради ниските лимити, а не мога да открия аргументи за мен за платен план. Револют остава що/годе добър вариант, въпреки че виждам доста коментари за по-лоши обменни курсове напоследък (ще се тества скоро). Така като гледам май за момента изглежда доста добра офертата на ПИБ за MC Gold с 0.75% кешбек и 1 година без такси (и без такси след това при транзакции за годината над 14к). Някой открил ли е друга подобна карта, която да е без такса превалутиране, с кешбек и с приемлива годишна такса на фона на условията?

Всъщност съмнявам се, че "без такси" означава и без такса превалутиране. Поне при мен с две промоционални карти на ПИБ (една Виза и един Мастър) то си е 0.25% от доста години вече - и толкова беше и при предишните ми, непромоционални. Но при положение че става дума за стотинки до максимум 1-2 лева при някой по-скъп билет за далечна дестинация, просто съм го преглътнал. Много повече ме дразни това, че Дайнърс прекратиха програмата с бизнес салоните (след като преди това я подрязаха до 12 посещения за година), ама каквото - такова. Не се сещам нещо в областта на банковите услуги, което да става по-изгодно за друг, освен за банкерите. 🙂

Връзка към мнение
преди 17 часа, Гост каза:

За пръв път и ПИБ видях, че са почнали да ми взимат пари за депозиране на банкомат. Изроди са всичките. 🙂 

Е това си е от преди няколко месеца... и аз спрях да ползвам тази опция. 

За сега кеш съм само в ТБИ / до 5000лв/ и от там ги прехвърлям накъдето си реша

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

ДСК копаят ли копаят..

Не стига, че официалният картов курс им е: "Приложим курс на Банка ДСК за картови транзакции BGN/ EUR 1.980610" , ами и са изтрили всички транзакции в банкирането, преди Януари 2023, и в Средства, и в Карти.

Ако искаш онлайн справка за повече от няколко седмици накуп (за 2023) - пускаш заявка и чакаш да ти я сметнат, като е било през 1998г, на гишетата...

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

В момента, освен ТБИ, коя банка предлага дебитна карта с най-добри условия - месечна такса, такса за теглене на банкомат, евентуални такси за зареждане на Револют. Общо взето за тези неща ми трябват, защото обмислям да се разделям с ТБИ.

Връзка към мнение
На 12.01.2024 г. в 13:18, macf1an каза:

ДСК копаят ли копаят..

Не стига, че официалният картов курс им е: "Приложим курс на Банка ДСК за картови транзакции BGN/ EUR 1.980610" , ами и са изтрили всички транзакции в банкирането, преди Януари 2023, и в Средства, и в Карти.

Ако искаш онлайн справка за повече от няколко седмици накуп (за 2023) - пускаш заявка и чакаш да ти я сметнат, като е било през 1998г, на гишетата...

Тези аборигени от край време са така, в друга банка това не съм го виждал. Достъпни са транзакции само за предходната година, всичко назад във времето просто изчезва. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

Опитвам се да добавя кредитна карта от Пощенска банка в Curve, защото не поддържат Google Pay, но след като въведа всичко излиза екрана за зареждане на Mastercard Security Check, но казва че не може да бъде добавена и не получавам известие в m-Token-на на банка за потвържедине и реално не мога да добавя картата.

Някой би ли ме посъветвал какво да направя?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Victoria
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.