Прескочи до съдържание

Български Банки - кратки въпроси и дискусии


Препоръчани мнения

Аз имам две карти от ПИБ но не ги ползвам. Та сега случайно погледнах покрай темите за картите, че имат и кешбек и 3% към Букинг. Та може да започна да ги ползвам.

Връзка към мнение

Интересна статия в Капитал за ПИБ.

https://www.capital.bg/biznes/finansi/2024/02/01/4582067_pib_sreshtu_sg_grup_purva_bankersko-kolektorska_voina/

 

"ПИБ срещу "С.Г. груп": Първа банкерско-колекторска война

Как една взаимноизгодна сделка от 2019 г. еволюира в огромен необслужван заем за около 300 млн. лв. и молби за несъстоятелност

...

 

За ПИБ пък необслужвана експозиция от порядъка на 300 млн. лв. може да се превърне в тежък капиталов проблем. Към септември 2023 г. базовият ѝ собствен капитал (CET1) е малко над 1.35 млрд. лв., а като съотношение към рисково претеглените активи той е 17.14%. Това е един от особено важните регулаторни показатели, като в момента към минималното изискване за банките по регламент от 4.5% в България са включени и редица буфери - сумарно над 8 процентни пункта. Конкретно за ПИБ има и допълнително изискване от БНБ по т.нар. втори стълб - 2.1 пункта, с което общо исканият от нея CET1 достига почти 15%, а общата ѝ капиталова адекватност трябва да е над 18%. Ако вследствие на провизии базовият ѝ собствен капитал спадне със 150 млн. лв., това ще понижи показателите близо до регулаторните граници, поне докато бъде капитализирана печалбата за 2023 г. от близо 135 млн. лв. Дори и те да не бъдат прекрачени, това намалява потенциала на банката да отпуска нови кредити."

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте, Някой да има формуляр за оспорване на трансакции на Първа инвестиционна банка онлайн, не ми се занимава да ходя в клон и искам да го попълня и подпищша с КЕП и да им го изпратя.

В интернет страницата им не откривам такъв обаче.

Връзка към мнение
преди 22 минути , agenta каза:

Здравейте, Някой да има формуляр за оспорване на трансакции на Първа инвестиционна банка онлайн, не ми се занимава да ходя в клон и искам да го попълня и подпищша с КЕП и да им го изпратя.

В интернет страницата им не откривам такъв обаче.

Не знам как си търсил, но ми отне секунди да потърся в Google. https://www.fibank.bg/bg/procedura-za-podavane-i-razglejdane-na-jalbi-na-klienti

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Patrick K каза:

Не знам как си търсил, но ми отне секунди да потърся в Google. https://www.fibank.bg/bg/procedura-za-podavane-i-razglejdane-na-jalbi-na-klienti

Благодаря ти @Patrick K, просто не се сетих, че може да е в секцията Жалби. Сега ще трябва да го конвертирам в DOC. 🙂 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Банките продължават да вдигат таксите на услугите си

Снимка: Pixabay

За една година най-голямо е повишението на услугата в левове по разплащателна сметка при откриване в офис на банката. Средната такса се вдига с 0,99 лева от 3,18 лв. към 31 декември 2022 г. до 4,17 лв. към 31 декември 2023 г. Когато се издава към нея банкова дебитна карта, повишението е с 0,95 лв. спрямо предишния период до 3,10 лв.

Тегленето с дебитна карта от банкомат с логото на банката вече струва 0,39 лв. и средната такса се повишава с 10 стотинки. Когато банкоматът се обслужва от друга банка, средната цена на трансакцията е 1,19 лв., като поскъпването е с 9 стотинки.

Плащането по директен дебит към същата банка вече струва 3,16 лв., а при към сметка при друга банка – 5,39 лв., като повишението е съответно 0,09 лв. и 0,74 лв.  

Поскъпват и кредитните преводи, като средната такса за превод с хартиен носител към платежна сметка при същата банка се вдига с 85 стотинки до 3,90 лв. При онлайн банкиране тя е без промяна – 46 стотинки.

На хартиен носител превод през БИСЕРА към платежна сметка при друга банка се повишава със 76 стотинки до 5,66 лв., а към платежна сметка към друга банка онлайн банкирането се вдига с 0,12 лв. до 1,15 лв.

Средната услуга при вноска на хартиен носител към платежна сметка на бюджета при същата банка поскъпва с 85 стотинки до 3,94 лв., но при онлайн банкиране остава същата – 50 стотинки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тези, които са клиенти на ПИБ - получавате ли push известия в мобилното приложение? 
От няколко дни спряха при мен и това ми създава излишен дискомфорт и еквилибристики, за да заредя Револют или да платя нещо онлайн

Връзка към мнение

Миналата седмица се бавеше при мен и ме пренасочваше към 3D верификация със СМС. И по някое време пристигна в приложението но поне 2-3 минути се забави, което не ми свърши работа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

днес при проверка в сайта на НАП за автоматично налетите данни за изплатени доходи, виждам при мен и при мъжа ми някакви суми от ПИБ /дребни/, които били ни изплатили, че ни удържали и 10% данък с код за облагаеми парични и предметни награди, само че и двамата не помним нито да сме ги виждали тези суми някъде по сметките ни, нито да сме участвали в някакви томболи и прочие такива "наградни" ситуации, не са и сумите от кешбек, защото те са по-големи

 

някой ако има сметки там, и евентуално си провери, че има и при него някакви такива доходи, и се сети за какво са, нека сподели

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, antea каза:

днес при проверка в сайта на НАП за автоматично налетите данни за изплатени доходи, виждам при мен и при мъжа ми някакви суми от ПИБ /дребни/, които били ни изплатили, че ни удържали и 10% данък с код за облагаеми парични и предметни награди, само че и двамата не помним нито да сме ги виждали тези суми някъде по сметките ни, нито да сме участвали в някакви томболи и прочие такива "наградни" ситуации, не са и сумите от кешбек, защото те са по-големи

 

някой ако има сметки там, и евентуално си провери, че има и при него някакви такива доходи, и се сети за какво са, нека сподели

Може ли линк?

Връзка към мнение
преди 4 часа, antea каза:

днес при проверка в сайта на НАП за автоматично налетите данни за изплатени доходи, виждам при мен и при мъжа ми някакви суми от ПИБ /дребни/, които били ни изплатили, че ни удържали и 10% данък с код за облагаеми парични и предметни награди, само че и двамата не помним нито да сме ги виждали тези суми някъде по сметките ни, нито да сме участвали в някакви томболи и прочие такива "наградни" ситуации, не са и сумите от кешбек, защото те са по-големи

 

някой ако има сметки там, и евентуално си провери, че има и при него някакви такива доходи, и се сети за какво са, нека сподели

Аз имам кредитна при тях и нямам такива суми в справката на НАП.

Най-вероятно са награда от някоя от кампаниите им за плащане с карта.

Но би трябвало да са ви уведомили все пак и да сте получили нещо по картовата сметка. Освен да звъннете на ПИБ и да ги питате, със сигурност при тях ще има информация за изплатени награди.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

открих си ги сама сумите по извлеченията, някакъв извънреден кешбек е било, в края на ноември, пише като основание "Кешбек по кампания с кредитни карти", данъка явно са го внесли ПИБ за тяхна сметка, защото са превели брутната сума,  и нямам такъв удържан данък

Връзка към мнение
преди 1 час, antea каза:

открих си ги сама сумите по извлеченията, някакъв извънреден кешбек е било, в края на ноември, пише като основание "Кешбек по кампания с кредитни карти", данъка явно са го внесли ПИБ за тяхна сметка, защото са превели брутната сума,  и нямам такъв удържан данък

Сигурно си се информирала, но платеца ли е трябвало да плати данъка или си е твоя грижа.

Връзка към мнение

да, това е окончателен данък, който се внася от платеца, и не е грижа на получателя, освен, че стандартно би трябвало да му го удържат при изплащането на дохода, но понякога това не се прави, и платецът го внася за собствена сметка

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 21 часа, antea каза:

открих си ги сама сумите по извлеченията, някакъв извънреден кешбек е било, в края на ноември, пише като основание "Кешбек по кампания с кредитни карти", данъка явно са го внесли ПИБ за тяхна сметка, защото са превели брутната сума,  и нямам такъв удържан данък

Странно. Кешбекът по принцип не би трябвало да е доход, защото той е вид отстъпка от цената на стоките и услугите, която е достъпна до широк кръг от хора. По скоро трябва да е някаква награда от автоматична томбола и т.н..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Възможно ли е да не се начислява кешбек от дебитна или кредитна карта , когато се намира зад Кърв?

Сега установих че моята дебитна карта има някакъв минимален кешбек /0.1 %/ при оборот над 1000 лв месечно/аз ги имам/ , но до сега такъв не ми се е начислявал./пише на всеки месец/

Връзка към мнение
преди 2 часа, Dora Popova каза:

Възможно ли е да не се начислява кешбек от дебитна или кредитна карта , когато се намира зад Кърв?

Сега установих че моята дебитна карта има някакъв минимален кешбек /0.1 %/ при оборот над 1000 лв месечно/аз ги имам/ , но до сега такъв не ми се е начислявал./пише на всеки месец/

Възможно е, зависи твоята банка как третира тези транзакции. Кредитната на ПИБ зад Curve си начислява кешбек.

Връзка към мнение
преди 7 минути , timobg каза:

Възможно е, зависи твоята банка как третира тези транзакции. Кредитната на ПИБ зад Curve си начислява кешбек.

А начислява ли тези 0.25% такса превалутиране когато е зад Curve?

Връзка към мнение

зависи кой прави превалутирането - кърв или другата банка, важат правилата на съответната институция. А това се задава в сетингите на кърв - в каква валута да се чарджва картата

Връзка към мнение
преди 8 минути , neuromancer каза:

зависи кой прави превалутирането - кърв или другата банка, важат правилата на съответната институция. А това се задава в сетингите на кърв - в каква валута да се чарджва картата

Благодаря , но как стои въпроса  когато пазарувам в България . Банките не възприемат ли плащането чрез Curve като плащане на ПОС чужбина? И оттам да начисляват тези такси на превалутиране  въпреки че съм в България.

На Пощенска банка дебитната карта ми начисляваше 0.50% от сумата когато се намираше зад Кърв и плащах в България.. Дали картите на ПИБ действат по същия начин.

Оф , дано го обясних правилно.

Връзка към мнение

Да, плащането с Curve е плащане в чужбина. Тия 0.5% на Пощенска са затова. ПИБ нямат подобна такса, не начисляват и такса превалутиране, защото сумата е в лева.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.