Прескочи до съдържание

Ало! Ало! - новини от Париж (и Франция)


Роца

Препоръчани мнения

От събота ще си имаме вечерен час - от 21ч до 6 сутринта нямаме право да излизаме. Мярката засяга целият парижки район, Руан, Лион, Марсилия и Екс-ан-Прованс, Монпелие, Тулуза, Сент-Етиен, Гренобъл и Лил и засега е в сила в продължение на 4 седмици, а може и да стигне до декември.

 

Но пък, през деня може да видите две интересни изложби в Париж:

- "Тяло и душа" в Лувъра - ренесаснсови италиански скулптури (18/10/2020 - 18/01/2021) - https://www.louvre.fr/en/expositions/body-and-soul-italian-renaissance-sculpture-donatello-michelangelo

- "Габриел Шанел, моден манифест" в Palais Galliera - 01/10/2020 - 14/03/2021 - https://www.palaisgalliera.paris.fr/en/exhibitions/gabrielle-chanel-fashion-manifesto

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Запис на виртуалната гала-вечер в чест на Notre-Dame de Paris, за съжаление ще бъде активен още около три часа:

 

https://www.friendsofnotredamedeparis.org/humanity-rising-notre-dame-reborn/

 

https://avispl.brand.live/c/Humanity-Rising-Notre-Dame-Reborn

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Както, предполагам, сте чули вече, отново сме в изолация от вчера и до 1-ви декември (засега), макар и при малко по-леки условия, отколкото през март. 

 

Тъй като ресторантите, баровете, музеите, театрите и кабаретата са затворени, кабарето Crazy Horse минава на дистанционни спектакли - вечер от 19ч в официалния им Инстаграм акаунт (crazyhorseparis_official) , ще има предавания наживо, в които ще участват артистите от трупата.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

След като сме в частичен локдаун до 1ви декември (засега), коледните светлини по Шанз-Елизе тази година ще бъдат запалени дистанционно, на 22 ноември 2020 в 19ч05 (френско време). И даже ще може да участвате в шоуто.

От вчера и до 20 ноември, може да се запишете за участие на сайта https://illuminations-champs-elysees.com/ . При регистрацията, ще ви поискат име и държава, както и кратко съобщение (до 140 знака). Една "лампичка" ще ви бъде отредена на адрес на Шанз-Елизе при потвърждаването. На 22 ноември, ще трябва да се включите онлайн и на сайта ще видите бутон, който в уречения час ще може да натиснете и да участвате в запалването на коледните светлини. Тогава е ще бъде излъченои вашето съобщени. А след това, от 23 ноември 2020 до 06 януари 2021, видео с церемонията на място, както и имената на участниците, страните и техните съобщения ще бъдат качени на сайта https://www.comite-champs-elysees.com/illuminez-les-champs-elysees-le-22-novembre-prochain/

Аз твърде вероятно ще се запиша 🙂

  • Харесвам 13
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Ако искате да гледате на живо запалването на коледните светлини на Шанз-Елизе, може да го направите тук (започва в 19ч15 френско време) : https://illuminations-champs-elysees.com/

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Нещо не се отваря страницата при мен. Да са приключили ли?

Аха, то е със записване. Ще го гредам после🙂

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@ДиянаВ, в момента на включването на светлините и при мен страницата заби (по всяка вероятност сървърът се е претоварил), та и аз пропуснах сюблимния момент 😉 

Би трябвало да качат запис утре по някое време.

Иначе по-рано тази вечер изглеждаше така (преди и след. Моята лампичка е на Шанз-Елизе номер 39 😉 ) :

 

Champs Elysées 1.jpg

 

Champs Elysées 2.jpg

  • Харесвам 11
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Като сме на виртуална вълна - Жан-Мишел Жар ще прави виртуален концерт в Нотр Дам за Нова Година. Започва в 23:25 на 31 декември

image3-3-693x1024.png

 

 

 

 

 

Аз ще го гледам, ако децата ме оставят, че те тая музика не я харесват много 😀

  • Харесвам 9
  • Шок 1
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Да допълня казаното от @neuromancer за концерта на Жан-Мишел Жар - ще бъде излъчван пряко онлайн в Ютуб, Фейсбук, както и на сайта на France Inter (https://www.franceinter.fr/ ) и на сайта на парижкото кметство (https://www.paris.fr/). Би трябвало да може да се гледа навсякъде по света.

А Нотр-Дам ще бъде виртуално реконструирана от снимките, които са били направени преди да започне реставрацията й (и пожарът). 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Когато парижката компания за градски транспорт (RATP) прояви чувство за хумор - днешната табелка на метростанция Bonne Nouvelle ("Добра новина"):

(Добра новина - 2020 година свърши!) 😂

616520-paris-les-bonnes-nouvelles-qui-no

 

Весело посрещане на Новата година, където и да сте и до нови (скорошни) срещи в Париж! 🥂

 

И ако нямате какво да правите около и след полунощ, може да гледате концерта на Жан-Мишел Жар:

 

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Шанз-Елизе ще бъде реновиран в зелен рай (видео)

Най-известният парижки булевард Шанз-Елизе ще претърпи зелено преобразяване и ще посреща посетителите си с нови пешеходни зони, градини и тунели от дървета.

Според комитета за реновиране на Шанз-Елизе, който от години настоява за промяната, “През последните 30 години легендарният булевард изгуби блясъка си. Прогресивно парижаните го изоставиха и беше засегнат от няколко последователни кризи. Често го наричат най-красивият булевард на света, но за нас, които работим всеки ден тук, това не е съвсем така. Шанз-Елизе има все повече и повече посетители и магазините на големите марки се борят за място на него, но за французите той изглежда износен.”

 

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Имам (а може би имах) някои сантиментални планове това лято да бъда в Париж за една седмица. С тази пандемия обаче се чудя дали да не забравя плановете. В смисъл, че не се знае дали ще може да се пътува въобще, дали няма да има карантина, дали няма да има локдаун, въобще много дали-та... и дали да не отпадне.

 

Другият вариант е да реша например в края на юни/юли/август според положението да купя билети за след два дни.

 

Какво мислят съфорумците, които най-вече живеят в Париж/Франция?

Връзка към мнение

Ох, отсега за лятото е много трудно да се предвиди. Положението се променя със седмици. Например, онзи ден обявиха, че тъй като в момента броят на нови случаи в Париж и района е над критичния праг ще сме под наблюдение за седмица и ако няма подобрение, от другия уикенд могат да обява локдаун за събота и неделя, в допълнение към вечерния час (18ч - 6ч), който ще остане валиден през седмицата. Засега няма обявени дати за отваряне на ресторантите, музеите и забележителностите, даже вече и никой не се наема да прогнозира кога може да стане.

 

преди 5 часа, 123456 каза:

Другият вариант е да реша например в края на юни/юли/август според положението да купя билети за след два дни.

 

Според мен, това е по-доброто решение. Дотогава доста вода ще изтече под Сена и, надявам се, ситуацията ще е по-ведра.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Роца каза:

Ох, отсега за лятото е много трудно да се предвиди. Положението се променя със седмици. Например, онзи ден обявиха, че тъй като в момента броят на нови случаи в Париж и района е над критичния праг ще сме под наблюдение за седмица и ако няма подобрение, от другия уикенд могат да обява локдаун за събота и неделя, в допълнение към вечерния час (18ч - 6ч), който ще остане валиден през седмицата. Засега няма обявени дати за отваряне на ресторантите, музеите и забележителностите, даже вече и никой не се наема да прогнозира кога може да стане.

 

Според мен, това е по-доброто решение. Дотогава доста вода ще изтече под Сена и, надявам се, ситуацията ще е по-ведра.

 

Дано и Сена не спре с тия ограничения. Могат и водата да ограничат и локдаунат.

 

Може би наистина е рисково да се планира. Жалко...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От моите наблюдения като намалеят случаите отпускат режима, после случаите нарастват и затягат режима. Според мен е трудно 5 месеца напред да предвидиш къде ще се падне вълната точно на тия дати. От днес за утре най-добре.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Иван Попов

Айфеловата кула ще бъде пребоядисана в златисто за Олимпиадата.

Кулата ще грейне в цвета, който самият Густав Айфел си е представял.

Айфеловата кула ще бъде пребоядисана в златисто за Олимпиадата

Кафеникавият оттенък на Айфеловата кула може да изглежда като следствие от въздействието на слънцето и дъжда върху металния символ на Париж, но всъщност е точно определен тон кафяво, което се подновява на всеки седем години.

 

Нюансът, непроменян от 1968 г. насам, скоро ще е в миналото.

За Олимпийските игри през 2024 г., които ще се проведат в Париж, прочутата кула ще се сдобие с нов цвят - блестящо златисто, каквото самият Густав Айфел си е представял, че трябва да бъде.

Смята се, че Айфел е харесал този нюанс, за да може монументът да отразява жълтеникавите оттенъци на околните сгради. Новото златисто е и намигване към символиката на златните медали, които ще получат най-добрите спортисти на Олимпиадата.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Не можете да си представите с какво удоволствие публикувам отново в темата, за да ви споделя за 2 изложби (музеите отварят утре):

- едната - за Коко Шанел в Музея на модата е продължена до 18 юли 2021 - https://www.palaisgalliera.paris.fr/en/exhibitions/gabrielle-chanel-fashion-manifesto

- другата - в един от любимите ми музеи - Мармотан - изложба на датска живопис, посветена на "синия час" - https://www.marmottan.fr/en/expositions/the-blue-hour/

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Както вече стана дума в темата по-напред  -  предстои да се осъществи опаковането на Триумфалната арка по проекта на Кристо. 

 

image.png.697bceb5899b2f34cdc39302f17fe232.png


След като веднъж вече имаше отлагане заради пандемията, новите дати са за тази есен:  18.09 - 03.10.2021, така че събитието наближава.
Също така искам да обърна внимание, че за нуждите на проекта се набират екипи от сътрудници, които да помагат и ако някои има интерес и възможност - може да се пробва (цък на долната картинка )


image.png.ba1c1943a67d021393f0eac33e5f1e92.png


Аз лично ще използвам повода за кратка разходка до Париж и вчера, на прИмоцията, си боднах едни билетки:
натам - събота, 18.09 сутрешния полет на Wizz 
обратно - понеделник, 20.09  вечерния полет на Ryan

Ако има и други магеланци, които ще са там по това време, да свиркат. :wink: И дано всичко е спокойно  по отношение на вируси/мируси!
А @Роца да мисли за някой подходящ bouillon, bistro, или нещо подобно,  където да направим минимагеланска парижка сбирка. :grin:


 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 10 минути , Фил каза:

Ако има и други магеланци, които ще са там по това време, да свиркат. :wink: И дано всичко е спокойно  по отношение на вируси/мируси!
А @Роца да мисли за някой подходящ bouillon, bistro, или нещо подобно,  където да направим минимагеланска парижка сбирка. :grin:
 

Роца ще мисли с удоволствие, даже и ще тества предварително 🙂 .

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение

Из рубриката "Човек се учи, докато е жив": вчера най-случайно установих, че в Париж има Музей на канализацията ( @Фил да ме поправи за правилния термин за sewer/égout 😉 ), минавайки покрай него и чудейки се за какво са тия заграждения (защото в момента е в реставрация 😉 ).

Та, ако на някой му е интересно, след катакомбите, може да посети канализацията.

  • Харесвам 6
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Роца каза:

Из рубриката "Човек се учи, докато е жив": вчера най-случайно установих, че в Париж има Музей на канализацията ( @Фил да ме поправи за правилния термин за sewer/égout 😉 )

Ха, опазил ме господ точно теб да поправям! :smile3:

Спомням си, че преди години гледах по научнопопулярните канали едно филмче за парижката канализация и наистина беше много интересно. За разлика от България, например, където канализацията ни е предимно под формата на тръби с различен размер, голяма част от парижката каналазиация са всъщност големи зидани тунели под улиците и даже за да се ориентарат бачкаторите по поддръжката, си имало повтаряне на табелките с име и номер на улицата - отгоре например има табелка "21 Rue Lamartine" и под земята в канализационния тунел - също.  Основен принос за изграждане на парижката канализация има пак вездесъщият Осман, за когото съм споменавал в темата за разгадавене на място по снимка ето тук.
 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 31 минути , Фил каза:

Ха, опазил ме господ точно теб да поправям! :smile3:

Спомням си, че преди години гледах по научнопопулярните канали едно филмче за парижката канализация и наистина беше много интересно. За разлика от България, например, където канализацията ни е предимно под формата на тръби с различен размер, голяма част от парижката каналазиация са всъщност големи зидани тунели под улиците и даже за да се ориентарат бачкаторите по поддръжката, си имало повтаряне на табелките с име и номер на улицата - отгоре например има табелка "21 Rue Lamartine" и под земята в канализационния тунел - също.  Основен принос за изграждане на парижката канализация има пак вездесъщият Осман, за когото съм споменавал в темата за разгадавене на място по снимка ето тук.
 

Ами, може да има някой по-специфичен термин за канализацията, знае ли човек 🙂 

Иначе много си прав - по-голямата част от Париж е "куха" под земята, с тунели, бивши каменни кариери, там са отглеждали и култивирани печурки (т.нар. "парижки гъби").

Някои подземни части ги отварят за посещение понякога, особено покрай дните на наследството (които между другото, тази година се падат на 18 и 19 септември... а май чух, че имаш билети за тези дати 😉 )

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 30 минути , Роца каза:

покрай дните на наследството (които между другото, тази година се падат на 18 и 19 септември... а май чух, че имаш билети за тези дати 😉 )

Ехеее, супер :smile3:, не бях обърнал внимание, че се пада същия уикенд, благодаря, че ми обърна внимание! 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Айфеловата кула ще отвори отново за посетители на 16 юли (прясно пребоядисана в златисто, както е била в началото на ХХ век).

Билетите ще са в продажба оонлайн т 1ви юни нататък.

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.