Прескочи до съдържание

Ало! Ало! - новини от Париж (и Франция)


Роца

Препоръчани мнения

На 4.06.2022 г. в 17:09, Dreamm каза:

Моля за информация какви са ковид мерките в Париж, ако някой вече е запознат 🙂@Роца

Благодаря.

Да допълня @EliDion, в момента изискванията за носене на маски отпаднаха навсякъде, освен в болници и медицински завесения изабщо. В транспорта са силно препоръчителни, но не задължителни. Сертификати не се изискват.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ако планувате да идвате насам в близките дни, имайте предвид, че в Париж (и цяла Франция) се очакват горещини, от днес, та поне до неделя. Прогнозите са за 34-39 градуса в Париж и над 40 за южна Франция в събота и неделя. 

  • Шок 4
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Моля ви да ме посъветвате за кои забележителности да купя билети предварително, освен за Айфеловата кула. Имаме самолетни билети и резервация в хотел за септември, но се притеснявам, че ситуацията с Ковид може да се влоши.

Връзка към мнение

Аз съм от тези, които обичат всичко да им е организирано предварително, барабар с резервациите за ресторант (какво да правиш, професионална деформация), та бих казала "за всички" 😂

Но, като цяло - бих препоръчала предварително закупени билети за музеите, особено по-популярните. Така може да спестите време от чакане на опашката, но пък от друга страна, сте вързани с ден и час и имате по-малко място за импровизации с програмата. Също така, ако искате да посетите някоя специална изложба, съветът ми е да купите билети предварително. 

Проверете и на сайтовете на забележителностите, които искате да посетите, понеже покрай ковида за много от тях нямаше начин да се купят билети на място, а само с предварителна резервация.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Покрай предвижданата енергийна криза през зимата, правителството ни призовава към "енергийна сдържаност".

По този повод, светлините на Айфеловата кула ще започнат да гаснат поне час по-рано (23ч45, вместо 1ч) и блещукащите светлинки на всеки час са вече намалени на 5 минути. 

 

И по "културната" част - по случай 150-годишнината на картината "Импресия. Изграващо слънце" на Клод Моне (нарисувана на 13 ноември 1872г), музеят Marmottan подготвя изложба, наречена "Срещу слънцето", в която ще бъдат представени картини на много известни художници (Дюрер, Рубенс, Търнър, Курбе, Мунк, Миро...) - https://www.marmottan.fr/en/expositions/facing-the-sun/ (21 септември 2022 - 29 януари 2023).

  • Харесвам 2
  • Браво 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@Роца , това с "енергийната сдържаност" и икономията става някаква лудост. Няма да спамя темата.

Имам един въпрос. Как върви и на какъв етап са възстановителните дейности по "Парижката Света Богородица"?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, krasen_denev каза:

Имам един въпрос. Как върви и на какъв етап са възстановителните дейности по "Парижката Света Богородица"?

Ами, отвън няма никакви видими промени (минах оттам в началото на август) - опасана е със скеле и има един кран.

 

Иначе според сайта на парижкото кметство:

- вътрешната консолидация, обезпрашаване, изчистване на следите от пожара, разчистване на отломките, укрепване на трасепта, махането на органа са приключили в края на 2021ва година

- тази година се предвижда да завърши почистването на органа, възстановяване на големите картини, почистване на сводовете, почистване и оправяне на техническото оборудване (електричество, вентилация и т.н.). Над 1000 дъба са били отсечени за новата структура на покрива и шпила, дажа вече трябва и да са оформени в 45 дъскорезници.

- започнало е и изваждането на 1000 м3 камъни, с които да се реконструират сводовете (при пожара са увредени 15% от сводовете на катедралата).

 

И всичко това трябва по план да завърши през 2024 година, когато катедралата отново да отвори врати за служби и посещения. Целта е всичко да е готово до Олимпиадата.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

В момента Франция не е добра дестинация за пътуване с кола. От няколко седмици има стачка на работниците в някои петролни рафинерии и затруднения в снабдяването с гориво. Много бензиностанции са затворени, а където са отворени- опашките са големи, а цените - високи. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Вече снабдяването с гориво се поразреши. Няма как, в момента е есенната ваканция и французите трябва да могат да пътуват 😉

 

И тъй като е краят на октомври и Коледа чука на вратата (нищо, че в нашия селски супермаркет още отпреди месеце вече продават коледните календари с шоколадчета 😂), вече обявиха датите за празничните светлини на Шанз-Елизе - ще бъдат запалени на 20 ноември и ще блестят до 02 януари 2023, като тази година червеното ще бъде заменено от златисто. И понеже тенденцията е към икономия на енергия, светлините ще блещукат до 23ч45, вместо до 2ч сутринта като предни години и ще бъдат със седмица по-кратки. 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
Иван Попов

"Нотр Дам" избра обзавеждането, с което ще отвори отново врати през 2024 г.

orig.jpg?_=1687610846

Парижката катедралата "Нотр Дам", която беше частично унищожена от пожар през 2019 г., трябва да отвори врати в края на 2024 г. с ново обзавеждане за извършване на богослуженията от масивен тъмнокафяв бронз, както и с 1500 места за сядане, изработени от дъб, предаде АФП, като се позова на два от избраните проекта.

768x.jpg?_=1687610764

Изложбата "Notre-Dame de Paris: au cœur du chantier" на 6 март 2023 г. в Париж. Ново подземно пространство в предния двор на катедралата отвежда посетителите на образователно пътешествие, което изобразява продължаващото строителство на катедралата след пожара през 2019 г. (Снимка: Getty Images)

 

На френския скулптор и дизайнер Гийом Барде (51 г.) е възложена изработката на литургичното обзавеждане, съобщи архиепископът на Париж Лоран Улрих. Френската дизайнерка Йонна Вотрен (43 г.) пък ще направи столовете за вярващите и посетители от цял свят - средно 12 милиона души годишно преди пожара.

768x.jpg?_=1687610760

Изложбата "Notre-Dame de Paris: au cœur du chantier" на 6 март 2023 г. в Париж. Ново подземно пространство в предния двор на катедралата отвежда посетителите на образователно пътешествие, което изобразява продължаващото строителство на катедралата след пожара през 2019 г. (Снимка: Getty Images)

768x.jpg?_=1687610762

Изложбата "Notre-Dame de Paris: au cœur du chantier" на 6 март 2023 г. в Париж. Ново подземно пространство в предния двор на катедралата отвежда посетителите на образователно пътешествие, което изобразява продължаващото строителство на катедралата след пожара през 2019 г. (Снимка: Getty Images)

Когато влязат в катедралата "в края на декември 2024 г., ако всичко върви добре", посетителите ще открият ново място за извършване на кръщенета, олтар за богослуженията, амвон, поставка за осветения хляб и други, каза Улрих.

Триизмерните модели на бъдещото оборудване показват единство на формите - геометрични, стабилни и масивни, "не минималистични", каза той пред АФП. Архиепископът на Париж уточни, че те ще излъчват "внушително присъствие чрез простотата на линиите си".

768x.jpg?_=1687610757

Изложбата "Notre-Dame de Paris: au cœur du chantier" на 6 март 2023 г. в Париж. Ново подземно пространство в предния двор на катедралата отвежда посетителите на образователно пътешествие, което изобразява продължаващото строителство на катедралата след пожара през 2019 г. (Снимка: Getty Images)

Столовете са изработени от масивен дъб и са закачени един за друг, а облегалките им са като решетки. Те напомнят "вертикалността и колоните на катедралата" и "позволяват на окото да премине през тях", обяснява епископ Улрих.

768x.jpg?_=1687610766

Изложбата "Notre-Dame de Paris: au cœur du chantier" на 6 март 2023 г. в Париж. Ново подземно пространство в предния двор на катедралата отвежда посетителите на образователно пътешествие, което изобразява продължаващото строителство на катедралата след пожара през 2019 г. (Снимка: Getty Images)

При повторното отваряне на "Нотр Дам" посетителите ще могат да открият и реликварий, създаден от художника Силвен Дюбюисон. Там ще бъде поставен тръненият венец на Христос в центъра на син кръг върху златна подложка, отбелязва АФП, цитирана от БТА.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Тъкмо влизах да напиша същото и @EliDion ме е изпреварила 😉 - заради метежите по предградията вечер от няколко дни насам, от снощи започнаха да спират движението на автобусите и трамваите в Париж и района от 21ч нататък. Очаква се тези мерки да продължат и през уикенда. За другата седмица още не се знае.

Метрото и РЕРа засега се движат безпроблемно.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Ако някой пътува тази седмица насам, да има предвид, че ще има засилено полицейско присъствие почти навсякъде и може би, затворени улици/райони.

Причините са няколко: първо, посещение на крал Чарлс III и Камила, последвано от посещение на Папата в Марсилия в края на седмицата и служба на стадион. Едновременно с това тече световното първенство по ръгби, а в неделя е мачът ПСЖ - Олимпик Марсилия, което е еквивалента на Левски - ЦСКА у нас. В събота в Париж ще има техно-парад, плюс очаквани протести (така и не разбрах за какво, ама се очакват 😄).

Абе, тази седмица не е най-добрата за туризъм.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Олимпиадата наближава и започват да говорят за повишаване на цените (хотелите и апартаментите са ясни). 

Днес обявиха, че от юли до септември догодина единичният билет за метрото от 2.10 евро ще стане 4 евро, а карнето от 10 билета от 16.90 ще стане 32 евро.

За посетителите на Олимпиадата ще има пас Paris 2024, който ще е 16 евро на ден и 70 евро на седмица.

  • Шок 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 28.11.2023 г. в 22:25, Роца каза:

Олимпиадата наближава и започват да говорят за повишаване на цените (хотелите и апартаментите са ясни). 

Днес обявиха, че от юли до септември догодина единичният билет за метрото от 2.10 евро ще стане 4 евро, а карнето от 10 билета от 16.90 ще стане 32 евро.

За посетителите на Олимпиадата ще има пас Paris 2024, който ще е 16 евро на ден и 70 евро на седмица.

Всяко зло, за добро, както се казва в народната поговорка🙂. Като спомена билети, реших и аз да потърся какво е писано из нета и така попаднах на анонс, че днес 30 ноември в 10:00 часа централно европейско време ще пускат в продажба 400 000 билети за всички спортни състезания. Наредих се по-отрано по наше време и успях да купя за 35 евро 1 билет на съпруга за волейбол - мъже квалификации. Нищо, че нашият национален отбор не се класира, той пак иска да усети състезание от такава величина. Мислех да взема за всички ни билети за плуване, евентуално атлетика, но при първото нямаше от по-евтините, а за второто, докато се зачудя искаме ли, всичко се разграби 🙂 Нищо, по-нататък може пак да пуснат в продажба билети за простосмъртни. Ако не, ще зяпаме по парижките екрани :wink:

Покачването на цените, включително и за транспорт, е предсказуемо, не не очаквах чак двойно да е. И с това ще претръпна, но най-голям кошмар бих изпитала, ако хостът ми отмени резервацията за нощувките. Тогава си е... мамата. Пу-пу, да чукна на дърво, няма да мисля такива неща. Сега съм доволна от успешната покупка, макар и едничка:smile3:

 

Роца, благодаря за парижкото подсещане :thank_you:

  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към мнение

Браво на теб! Аз билети не съм търсила, но след познатите ми, една колежка беше изтеглена при първата продажба и казваше, че най-евтините билети, които намерила, били 180 евро. А зетят на една приятелка беше намерил оше по-скъпи (пак при първото теглене при първите продажби). То тогава и много хора се оплакваха от високите начални цени. После започнаха да пускат и по-евтини билети.

Иначе аз с нетърпение чакам Олимпиадата вече да е приключила (пък ако ще и да ми излезе име на хейтър 😂). В момента транспортът е ужасен, особено по предградията, текат ремонти навсякъде в самия Париж, направо да те откажат да ходиш там 😄

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , Роца каза:

Браво на теб! Аз билети не съм търсила, но след познатите ми, една колежка беше изтеглена при първата продажба и казваше, че най-евтините билети, които намерила, били 180 евро. А зетят на една приятелка беше намерил оше по-скъпи (пак при първото теглене при първите продажби). То тогава и много хора се оплакваха от високите начални цени. После започнаха да пускат и по-евтини билети.

Иначе аз с нетърпение чакам Олимпиадата вече да е приключила (пък ако ще и да ми излезе име на хейтър 😂). В момента транспортът е ужасен, особено по предградията, текат ремонти навсякъде в самия Париж, направо да те откажат да ходиш там 😄

Разбирам те. Представям си каква строителна площадка е …

Днес за плуването билетите почваха от 80€, а за леката атлетика от 40€. За последната се разколебах, че състезанията ще са чак на Стад дьо Франс и с дълга сесия от 3 часа, през които не е ясно какво ще видиш от птичи поглед. Това са цени за квалификации. Финали/медали не ги и гледам, защото все пак сумата при нас ще е по 3. Аз и щерката също сме си набелязали занимание по интереси - музеят на Диор🤩
Все пак, ако чуеш от познати за бъдеща продажба на билети, моля те свиркай🙂. Доколкото разбрах, пролетта ще има и някакви препродажби. Аз уж съм си направила профил в сайта, но ми пратиха уведомителен имейл чак вечерта преди продажбата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 30.11.2023 г. в 21:36, ДиянаВ каза:

музеят на Диор🤩

Планирайте на време посещението, че свършват местата. Ние така изгоряхме.

Но понеже кифлата беше само на 6, не се усети като отидохме само до магазина на Диор в съседство. То и там си е като музей де 🙂 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Вчера по случай 400-годишнината на двореца във Версай, Жан-Мишел Жар изнесе концерт в Галерията на Огледалата:

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

По случай 100-годишнината от смъртта на Гюстав Айфел, довечера на Айфеловата кула ще има светлинно шоу.

Започва в 21ч френско време (22ч българско), ще продължи около час и ще бъде излъчвано пряко във ФБ страницата на Айфеловата кула и ФБ страницата и Ютюб канала на артиста, който го е създал, Микаел Канитро.

 

Къде ще може да се гледа: 

https://www.facebook.com/TourEiffel/

https://www.facebook.com/michaelcanitrotofficial/

https://www.youtube.com/michaelcanitrot

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Ако ще сте в Париж по време на Олимпиадата (като @ДиянаВ ), запасете се с търпение по отношение на транспорта. Хаосът ще бъде дори по-голям от обикновено.

Вчера обявиха списъка на метростанциите, които ще бъдат затворени по време на цялата Олимпиада:

Porte-d’Issy

Tuileries

Concorde

Champs-Élysées-Clemenceau

Colette-Besson

Porte-de-Versailles

Други ще бъдат затваряни за няколко часа, за ден или повече, в зависимост от провежданите състезания в района:

Boulogne-Jean-Jaurès

Michel-Ange-Molitor

Boulogne-Pont-de-Saint-Cloud

 

Като цяло, поне 200 гари и метростанции ще бъдат засегнати по време на игрите. На Gare de Nord ще регулират пътникопотока още преди пероните, предвиждат в някои моменти на деня да се налага 15 минути (да се разбира поне 20-25) преди изобщо да можеш да стигнеш до влака. 

Горе-долу същото се очаква и за:

Porte de Saint-Ouen

La Motte-Piquet-Grenelle

Châtelet-Les-Halles

La Fourche

 

Линиите с най-много проблеми ще бъдат:

метро - 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13 et 14

трамваи - T3a и T3b

регионалните влакове по линиите - J, L, N, P и U (Transilien)

РЕР - B, C и D 

 

Карта със засегнатите станции и гари може да видите тук: https://anticiperlesjeux.gouv.fr/je-minforme/carte-interactive-impacts-deplacements-ile-france

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

И да продължим на олимпийска тематика - в официалните магазини на Олимпиадата или на местата, където ще се провеждат състезанията, ще може да се плаща само с банкови карти на VISA или в брой, тъй като VISA е официалният партньор на олимпийските игри в Париж. 

Ако имате друг вид карта, ще трябва да плащате в брой, или да минете през спецално мобилно приложение.

Това не засяга плащанията онлайн (напр. на билети), където би трябвало да се приемат всички видове банкови карти.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.