Прескочи до съдържание

бързи въпроси Лондон - бързи въпроси


Препоръчани мнения

Процедурата съм я описал подробно тук.

 

Тамън два пъти го бях прочела, преди да попитам за по - практичен начин в моя случай  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте магеланци! Аз вчера се върнах от Лондон.

Пътуването Варна-Лутън и обратно и целият престой в Лондон мина неусетно. Изпълнихме програма мах. Много неща видяхме, много впечатления натрупахме, и ще имаме много хубави спомени. Пътуването с двуетажните автобуси не е за пропускане. И винаги на вторият етаж. Внимавайте със слизането по стълбичката, малко е трудничко, но само докато се свикне, че трябва да се държите много здраво за парапета. Ние пътувахме само с Ойстери. Купихме ги от машина на станция за метро. Ние не видяхме гишета с оператори за тази цел. Не е трудно. Два три бутона се натискат, слагаш парите на съответното място, като ние за един ойстер бяхме предвидили -5 паунда депозит +10 паунда. С една операция закупихме 3 ойстера за 45 паунда. И така се возихме до откат. Само с автобуси. Много е удобно. Бях си разпечатала карта Map bus от сайта им. А имахме и мобилно приложение заредено в телефон. Проблем никакъв. Слизахме от един автобус, качвахме се на следващ и така до съответната забележителност. Важно е да се знае, че на ден повече от 4,50 паунда не може да бъдат изтеглени от ойстера. А това са 4 пътувания, /едно пътуване е 1,5 паунда/. Всички останали пътувания за деня до 24,00 часа са безплатни. Дори можете да проверите горното на всяка машина за ойстери с допир на картата. И ще ви излезе история на пътуванията за ден - с кой номер автобус и в колко часа сте го ползвали. Ще видите, че петото, шестото и т.н. са 0 паунди.

Ние стигнахме до 10 пътувания на ден. Единични билети се купуват от същите машини, но колкото разбрах са 4,50 паунда. Не ни се наложи да купуваме единични билети. Бях избрала хотел на 20 мин. пеш от спирката на Изи бас. Така, че отиването ни до хотела при пристигането и при отпътуването ни - от хотела до спирката го извървяхме пеш. Ойстера го върнахме на същите машини, пак с два бутона, и с допир на ойстера до съответното място на машината. Машината ни върна депозита от 5 паунда +остатъка, който не можахме да използваме, понеже излизането ни от хотела и придвижването ни  към спирката за автобуса, за да ни отведе до Лутън, беше в 2,00 часа посред нощ. След 24,00 часа не работят станциите на метрото. Не сме ползвали метро, не сме ползвали влак.

Някой знае ли какво става , ако ползваш и друг тип транспорт ? Предполагам , че този лимит от 4,50 се увеличава драстично. Аз като пресмятам дневната карта за 7 паунда ще излезе най-удачно.
Връзка към мнение

На сайта на ТФЛ има колко е лимита, ако ще ползваш само автобуси е по-нисък, иначе по-висок, в пикови часове още по-висок

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На сайта на ТФЛ има колко е лимита, ако ще ползваш само автобуси е по-нисък, иначе по-висок, в пикови часове още по-висок

Имаш ли линк, аз не откривам тази информация на сайта. Извини ме , ако съм прекалено прям.

Връзка към мнение

Някой знае ли какво става , ако ползваш и друг тип транспорт ? Предполагам , че този лимит от 4,50 се увеличава драстично. Аз като пресмятам дневната карта за 7 паунда ще излезе най-удачно.

Ако ще ползвате Ойстер карта, то в зависимост от вида на пътуванията(дали само с автобус или и с метро, както и от/до коя зона), ще бъдете таксувани максимално с дневния лимит - ако пътувате само с автобус, то цената ще е на дневна карта за пътуване с автобус. Когато маркирате Ойстера и достигнете тази цена, но повече няма да ви таксуват.

Малко по-подробно съм го написала в Лондон - магелански пътеводител.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако ще ползвате Ойстер карта, то в зависимост от вида на пътуванията(дали само с автобус или и с метро, както и от/до коя зона), ще бъдете таксувани максимално с дневния лимит - ако пътувате само с автобус, то цената ще е на дневна карта за пътуване с автобус. Когато маркирате Ойстера и достигнете тази цена, но повече няма да ви таксуват.

Малко по-подробно съм го написала в Лондон - магелански пътеводител.

Четох внимателно пътеводителя. Наистина едно голямо браво и с голямо възхищение ти благодаря.

 

До колкото до въпрпоса ми просто исках да разбера какъв е смисъла от травел картата в разписанието? Излиза , че е абсурдно безполезна на 100%.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Четох внимателно пътеводителя. Наистина едно голямо браво и с голямо възхищение ти благодаря.

 

До колкото до въпрпоса ми просто исках да разбера какъв е смисъла от травел картата в разписанието? Излиза , че е абсурдно безполезна на 100%.

Благодаря!

Не е съвсем така - Ойстера струва пари и ако пътуваш само за ден-два, не винаги си струват.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От септември е в сила нова, по-ниска тарифа за автобусите. В рамките на един час имате право на второ, безплатно пътуване с автобус. То е валидно, ако прехвърляте от трамвай и автобус на автобус и трамвай само. Когато има метро по-средата, намалението не е валидно. 

 

Ето в оригинал най-важното. Извинете липсата на детайлен превод (поради липса на време в момента).

 

  • The ‘hopper’ will also be given to passengers switching from bus to tram, tram to bus or tram to tram within an hour.
  • The ‘Hopper’ fare will also apply to customers who pay discounted pay as you go fares (Bus & Tram Discount, Jobcentre Plus Travel Discount, Young Visitor discount and some Zip Oyster photocards).
  • Customers who travel on a Tube or train between their two bus or tram journeys will not currently be eligible for the Hopper fare. But from 2018, passengers who travel on a Tube or train between their two or more bus or tram journeys will also be eligible for the ‘Hopper’ fare.
  • The ‘Hopper’ fare will not be applied at the time of travel to journeys by Oyster customers exiting the Tram network at Wimbledon and subsequently catching a bus. Oyster customers who “miss out” in this way at Wimbledon will be sent automatic refunds.
  • The introduction of the ‘Hopper’ fare comes ahead of the Mayor’s previously announced four-year fares freeze on all TfL services. The fares freeze, which comes into force in January 2017, will put money back into the pockets of Londoners. An average household will save around £200 over the four years.
  • For example, regular users of the 7 Day Bus & Tram Pass will save around £400 over the four year term. In 2020, a bus journey will still cost £1.50 and a Tube journey from Finsbury Park to Oxford Circus will still cost £2.90 in the peak and £2.40 at all other times.

 

https://www.london.gov.uk/press-releases/mayoral/mayor-celebrates-launch-of-hopper-bus-fare

Връзка към мнение

Благодаря!

Не е съвсем така - Ойстера струва пари и ако пътуваш само за ден-два, не винаги си струват.

Нали все пак можеш да си възстановиш депозита за Ойстера.
Връзка към мнение

Нали все пак можеш да си възстановиш депозита за Ойстера.

Нямам време сега да прочета, но имаше някакви условия при връщането на Ойстера. Със сигурност е затруднено възстановяването на суми по-големи от 10 паунда. Възстановяването става на машини.

Аз моя си го пазя. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нямам време сега да прочета, но имаше някакви условия при връщането на Ойстера. Със сигурност е затруднено възстановяването на суми по-големи от 10 паунда. Възстановяването става на машини.

Аз моя си го пазя. :)

Април месец като летяхме до Лондон с малката взех Ойстер, въпреки, че имахме реално един ден там и един в предвижване към летището. На гара Виктория отидох на гише да върна Ойстера и ми върнаха освен депозита и 9 паунда (бях заредила в него 15 паунда за два дена престой). Сега Ноември пак смятам да взема Ойстер, защото ми беше много удобен , пък и дребното иска на Емирейтс кабинковия, а там с Ойстер е по-изгодна цената.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, и аз така, взехме со Ойстер ходихме си 3 дни на воля и накрая я върнахме и си получихме остатъка + депозита. Супер си е тази карта.

Връзка към мнение

Ойстера може да се върне и на машините, не зависимо къде, не е задължително да се върне на същата  машинка от където е закупен. Да, връща се всичко, депозит 5 паунда + това, което е останало като пари. Става лесно - с два три бутона. Можете и да проверявате също, колко са останалите пари всеки ден - например като се прибирате към мястото за нощувка и минете покрай метро станция, можете да проверите колко пари имате още за следващия ден, и ако нямате достатъчни, а сутринта ще бързате, заредете си я. Само срещу едно допиране на съответното място с картата излиза подробна спецификация, с кой номер автобус сте се движили и в колко часа. Така че всичко е ясно. Ние вечер като проверявахме, оказваше се че на екрана не се побират пътуванията - първите четири са по 1,5 паунда, следващите 6-7 пътувания - 0 (нула). Удобно е!

Редактирано от rdd
Връзка към мнение

Добре де, аз не разбирам, при положение, че много хора вече имат от безконтактните карти, защо въобще се занимавате с Oyster? Ползвайте си картите за плащане и това е. А който е с iPhone 6 и нагоре или часовника, може и с Apple pay да плаща.

Връзка към мнение

Здравейте,

имам конкретни няколко въпроса. Ще летим до Лондон с Ryanair, кацаме в 23.10 вечерта. Хотелът ни е до King's Cross Station. Прочетох, че има директен автобус (Citylink), който пътува точно по този маршрут и в двете посоки е даден, че пътува по час и 15 мин. Тъй като виждам, че споменавате доста задръствания, дали има някой тук, който го е използвал? Най- вече ме притеснява на тръгване дали наистина стига от Лондон до Станстед за 1.15 часа? И втори въпрос. Автобусът ще пристигне около 1.30 сутринта na гара King's Cross. С малко дете сме и ме притесняват въпроси свързани със сигурността. Хотелът ни е на 400 м от гарата- безопасно място ли е това по това време, за да стигнем от гарата до хотела? Благодаря!

Връзка към мнение

Здравейте,

имам конкретни няколко въпроса. Ще летим до Лондон с Ryanair, кацаме в 23.10 вечерта. Хотелът ни е до King's Cross Station. Прочетох, че има директен автобус (Citylink), който пътува точно по този маршрут и в двете посоки е даден, че пътува по час и 15 мин. Тъй като виждам, че споменавате доста задръствания, дали има някой тук, който го е използвал? Най- вече ме притеснява на тръгване дали наистина стига от Лондон до Станстед за 1.15 часа? И втори въпрос. Автобусът ще пристигне около 1.30 сутринта na гара King's Cross. С малко дете сме и ме притесняват въпроси свързани със сигурността. Хотелът ни е на 400 м от гарата- безопасно място ли е това по това време, за да стигнем от гарата до хотела? Благодаря!

 

Здравей. 

 

Не съм ползвала автобуса по това време - но пък с кола много пъти, и смея да твърдя, че в този часови диапазон закъсненията са силно невероятни. 

 

Бъди спокойна. Зоната е твърде оживена, а и гарите/автогарите са много добре охранявани. Няма да имате проблеми никакви. Ако случайно нещо се притесниш, спираш първия полицай, но не мисля, че ще ти се наложи. Приятно изкарване :)

Връзка към мнение

 И втори въпрос. Автобусът ще пристигне около 1.30 сутринта na гара King's Cross. С малко дете сме и ме притесняват въпроси свързани със сигурността. Хотелът ни е на 400 м от гарата- безопасно място ли е това по това време, за да стигнем от гарата до хотела? Благодаря!

Аз за сигурността мога да потвърдя, че няма проблем, вече два пъти пътувам сама с 4 годишното си дете по нощите, защото такива бяха полетите на Райан (добре че пуснаха следобеден, та следващото пътуване кацаме по светло) и никой не ме е закачал. 

Връзка към мнение

Много Ви благодаря. А за закъснение, според вас вместо обявените 1,15 часа колко да си отделим за на връщане към Станстед?

 

Доколкото помня, самолетът е в късния следобяд/привечер. Което означава пътуване в час пик, а това значи с много непредвидими последици. Една катастрофа на магистралата и закъснение с 1 час е съвсем реално. Тук полицията директно блокира трафика.

 

Когато пътувам с кола/автобус, аз лично винаги си поставям за цел пристигане 2 часа преди полета, прибавям 1 час и тогава времето за пътуване. И независимо от тези мерки на няколко пъти почти изпусках полет...

 

Решението е лично твое - какви нерви имаш :)

Връзка към мнение

Полетът е в 16.30, значи от препатили да разбирам, че не е лошо да тръгнем по обяд в 12 :-)

И ние се връщаме с този полет и съм купила билети за 12:00 с easybus, може и да повисим на летището, но поне ще ни е спокойно. Иначе когато съм пътувала към Гетуик от Виктория ми е отнемало час-час и половина максимум.

Връзка към мнение

Полетът е в 16.30, значи от препатили да разбирам, че не е лошо да тръгнем по обяд в 12 :-)

 

Така бих постъпила аз - при мен стана правило да тръгвам 4 часа преди полет с кола - когато пътят е около 1 - 1.15 часа, но и не само аз :) Една група приятели магеланци ще вземат автобус в 16 часа за самолет на Уиз в 8.15. Вярно, в момента Лутън има проблеми, а Станстед не, но и двете летища са на много натоварени магистрали. Бих посъветвала като минимум 2 часа плюс времето за пътуване. Това наистина е лично решение :)

И ние се връщаме с този полет и съм купила билети за 12:00 с easybus, може и да повисим на летището, но поне ще ни е спокойно. Иначе когато съм пътувала към Гетуик от Виктория ми е отнемало час-час и половина максимум.

 

И още една дама така разсъждава :)

Връзка към мнение

.

Полетът е в 16.30, значи от препатили да разбирам, че не е лошо да тръгнем по обяд в 12 :-)

 

Аз досега не съм ползвал летище Станстед, но се питам - вместо да убиваш толкова часове в път (ако има задръстване) или на летището (ако стигнеш бързо), защо не ползваш Stansted expres от Ливърпул стрийт ...  :rolleyes:

Цената на билета е 12.5 паунда като се купи предварително.
При железниците няма задръствания :) , пътуването е 50мин. и няма да се притесняваш кога ще стигнеш   ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря ви, супер, така ще направя и аз. Ще ви задам още един въпрос, сигурно е мн тъп, но въпреки, че доста сме пътували, в UK не сме били до сега. За един ден според вас може ли да се разгледат Уиндзор и Хемптънкорт, няма да сме с кола. С тригодишно сме, както споменах :-)

Връзка към мнение

Благодаря ви, супер, така ще направя и аз. Ще ви задам още един въпрос, сигурно е мн тъп, но въпреки, че доста сме пътували, в UK не сме били до сега. За един ден според вас може ли да се разгледат Уиндзор и Хемптънкорт, няма да сме с кола. С тригодишно сме, както споменах :-)

 

Няма тъпи въпроси :) Напълно е възможно от гледна точка на разглеждане - НО пътуването е лек проблем. Няма директна връзка и трябва да се връщате до Централен Лондон с влака, т.е. 1,5 часа пътуване в едната посока. 

П.П. Аз нямам опит с пътуване с малки деца :) Но бих препоръчала да се отдадете само на Уиндзор. Има патици, разходки с корабче, на детенце ще му е по-интересно... Час и половина с влак от единия замък до другия ще лудне.

 

.

 

Аз досега не съм ползвал летище Станстед, но се питам - вместо да убиваш толкова часове в път (ако има задръстване) или на летището (ако стигнеш бързо), защо не ползваш Stansted expres от Ливърпул стрийт ...  :rolleyes:

Цената на билета е 12.5 паунда като се купи предварително.

При железниците няма задръствания :) , пътуването е 50мин. и няма да се притесняваш кога ще стигнеш   ;)

 

 

Много вярно! Последният път пътувах с него, но цената беше 18 паунда. С оглед на факта, че много магеланци си намират много евтини автобусни билети - по паунд, по два, а самолетните понякога ги копаете хептен без пари :), гледам да не препоръчвам скъп транспорт. Факт е, че по-добро от влака тук няма :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.