Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

След като има магеланец на място ще ми е интересно да разкаже малко повече за ежедневието там. Може би ще разсее разни митове , които се носят заради относителната самоизолация на тази държава.

Примерно как стои въпроса със социалните мрежи и изобщо интернет , има ли някакви ограничения ?

Има ли таксита само за жени , като в Дубай и подобни ?

Практика ли е сред средния саудитец многоженството ?

Пътуват ли много зад граница и кои дестинации са популярни за тях ?

да многоженството е практика

разрешено им е до 4 жени

но рядко има по 4

често срещано е по 2

дали патуват зад граница!

болни са на тази тема  като мравки са ходят на всякъде

таксита само за жени  няма

@warda, ти говориш ли арабски? Какво означава форумното ти име? Ако говориш арабски - можеш ли да се разбираш с египтяни, либийци, мароканци, йорданци? Чувал съм, че в отделните региони говорят на различни наречия, но по мои лични впечатления - поне либийците, египтяните и тунизийците се разбираха помежду си чудесно.

да,аз говоря добре арабски

warda значи цвете

либици мароканци тунизици са с техен местен диалект

мога да ги разбера какво говорят около 20 про

ц

цента

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

warda, преди време в БГ Хелп - форума имаше една девойка Сесил. Да не би да си ти?

 

За останалите ще е много, много,  интересно:

 

Какво не знаете за Саудитска Арабия

 

Арабска мода

 

Питане: Брак между саудитец и чужденка?

 

Разлики

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да,това съм аз,единственият форум във който съм писала за саудитска арабия.

Вече не пиша там,ако някой се зачете във темите ще разбере защо.
стана  ми и кофти когато собсвеникът на саита махна знамето на сауди,а аз съм иписала доста неща.

Магеланци е 2 рият форум във който отварям тема за Саудитска Арабия!


warda, преди време в БГ Хелп - форума имаше една девойка Сесил. Да не би да си ти?

 

За останалите ще е много, много,  интересно:

 

Какво не знаете за Саудитска Арабия

 

Арабска мода

 

Питане: Брак между саудитец и чужденка?

 

Разлики

Благодаря ти,зачетох се сега
ей минало незабравимо

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Да,това съм аз,единственият форум във който съм писала за саудитска арабия.

Вече не пиша там,ако някой се зачете във темите ще разбере защо.

стана  ми и кофти когато собсвеникът на саита махна знамето на сауди,а аз съм иписала доста неща.

Магеланци е 2 рият форум във който отварям тема за Саудитска Арабия!

Благодаря ти,зачетох се сега

ей минало незабравимо

 

Много ще се радвам ако тук се чувстваш добре и пишеш повече! Всякаква информация за Саудистка Арабия би била интересна, но споделиш и нещо лично ще е супер интересно. Всякакви легенди има какво е да си съпруга на саудитец или жена в Саудитска Арабия, но съвсем друго е някой да сподели лични впечатления.

 

В другите форуми видях някъде мнение, че саудистците били много по малко вярващи от колкото изглежда от вън.

 

 

в града, няма плаж,но изън града има къпинги

където който иска може да ходи акто си иска

колкото до краля това вече е друга тема

;) спомни си по времето на комунизма как беше?

тук е точно така с една разлика че има религия

 

Искаш да кажеш, че на тези плажове бих могъл да видя местна жена по бански?

По вереме на комунизма и в България милицията следеше за спазването на социалистическия морал. Нещо подобно ли е религиозната полиция в Саудистка Арабия и какво се смята за тежко и леко провинение?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

 

Да,това съм аз,единственият форум във който съм писала за саудитска арабия.

Вече не пиша там,ако някой се зачете във темите ще разбере защо.

стана  ми и кофти когато собсвеникът на саита махна знамето на сауди,а аз съм иписала доста неща.

Магеланци е 2 рият форум във който отварям тема за Саудитска Арабия!

Благодаря ти,зачетох се сега

ей минало незабравимо

И аз ти благодаря, като започна да пишеш тук, стилът ти на писане  ми навя спомен за онзи сайт. Едно време и аз четях и пишех там. :)

Нормално е в  разните сайтове да има хора, които са там само, за да  дебнат в засада, провокират и намират кусури. :(

Надявам се тук, при нас да ти е добре. :)Защото държавата, в която живееш, бидейки затворена за туризъм е интересна за нас.

Ако правилно си спомням, дъщеричката ти беше Сесил. Сигурно вече е голяма, учи ли още ?

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Още един въпрос за тапиите :) Когато отидеш на хадж получаваш ли някакъв документ, който може да си го сложиш на стената и т.н.? Това че си бил на хадж отбелязва ли се някъде в документите ти? Получваш ли официална титла хаджи, подобно на доктор, инженер и т.н.?

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Warda, и аз се залепих за темата в другия форум - Алекс, благодаря :) Не, че не съм чела какви ли не материали, Признавам, много ме е чегъртало да отида и да видя (не че съм имала възможност). То не е и особено здравословно за мен - както ми знае устата, сто процента ще направя някой гаф и ще бера здрави ядове...  :mellow:

 

В момента служебно имаме една камара хора там - Jazan. Сигурно го знаеш - един от топ приоритетите е на Сауди (и за това такова яйце се пече на дупето на колегите). Много ми се искаше да се отвори опция да скокна до там - по други проекти сбирките с жени се правят в Бахрейн :), този е изключение, но реално шансът е нула. То шантава работа що искам - нито мога да пътувам сама, нито едно вечерно питие мога, ама на - човешка психика. Иска забраненото :) 

 

Та радвам се, че разказваш - за такива очочорени като мен... 

Връзка към мнение

Warda, и аз се залепих за темата в другия форум - Алекс, благодаря :) Не, че не съм чела какви ли не материали, Признавам, много ме е чегъртало да отида и да видя (не че съм имала възможност). То не е и особено здравословно за мен - както ми знае устата, сто процента ще направя някой гаф и ще бера здрави ядове...  :mellow:

 

В момента служебно имаме една камара хора там - Jazan. Сигурно го знаеш - един от топ приоритетите е на Сауди (и за това такова яйце се пече на дупето на колегите). Много ми се искаше да се отвори опция да скокна до там - по други проекти сбирките с жени се правят в Бахрейн :), този е изключение, но реално шансът е нула. То шантава работа що искам - нито мога да пътувам сама, нито едно вечерно питие мога, ама на - човешка психика. Иска забраненото :)

 

Та радвам се, че разказваш - за такива очочорени като мен... 

https://www.youtube.com/watch?v=nELXeOPC7XM

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно.

 

Нашият проект - най-големият LNG проект в света - си е баш в пустинята - утре може да кача някоя снимка, като имам достъп до сървъра. Точно за раздвижване на икономиката в този беден район е стратегията. Вчера бях на специална презентация - като видях инструкциите за работа при онези температури: 60 градуса спират, и изведнъж ми се отщя да ходя даже на посещение там (те пък един килим опнали)  :lol:

 

Аз си признавам, че имам негативно отношение към тяхната сегрегация към жените. Помня как се държаха с мен в Лондонския ми офис и пипаха гнусливо докладите, които им представих - това беше за един друг Сауди проект, Rabigh. Тоест, сегрегация без никакъв повод, без да им нарушавам правилата, на чужда територия... Ама cultural gaps. Разбира се, не реагирах по никакъв начин, после оревах орталъка на приятелите си :) И пак ми е интересно и напирам... хаха

 

Извинявам се, ако съм досадила. Ще се радвам на повече разкази - до границата, до която ти е приятно!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Преди време списвах в една арабска тема в един небезизвестен женски форум и там имаше разкази за Саудитска Арабия. Ще се разровя назад и ще споделя, каквото открия. А страстта ми към арабския свят идва от факта, че поради естеството на работа на баща ми, прекарах една част от детството си в Сирия и винаги съм я възприемала като втори дом.

Доколкото знам, хаджът е в определено време на годината, а през останалото време се прави малкият хадж - умрата, и то
денонощно. Знам също, че при приемане на мюсюлманството, се получава някакъв китап, който да удостоверява това. Нещо, като нашето кръщелно. На пропусквателните пунктове за Мека могат да ти го поискат. Жените също се проверяват щателно, но от женска полиция. Много хора са пробвали да проникнат в забранетите места, най-вече, поради факта, че са забранени. Но истината е, че е много трудно. Трябва добре да се познават традициите, ритуалите, маниерите... изобщо, всичко. Може да те запознае всеки - таксиджията, персонала на хотелаи да те докладва. Все пак, на никой вярващ няма да му е приятно да му щракат с фотоапарати под носа, предполагам.

А който се интересува по-задълбочено, най-известният християнин, успял да проникне в Мека е Richard Fransis Burton. Не само е минал незабелязан (по онова време с риск да му отрежат главата), но е автор и на един от най-добрите пътеписи на тази тема - A Personal Narrative of a Pilgrimage to Al-Madinah and Meccah(1855). Книгата я препоръчвам на всеки, който се
интересувам от темата :)
 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Галя, уреди твоя приятел Матеев на работа временно при вас! Почасово... За откриването на някой обект не ви ли трябва музика за събитието?

 

В момента служебно имаме една камара хора там - Jazan. Сигурно го знаеш - един от топ приоритетите е на Сауди (и за това такова яйце се пече на дупето на колегите). Много ми се искаше да се отвори опция да скокна до там - по други проекти сбирките с жени се правят в Бахрейн :)

Та радвам се, че разказваш - за такива очочорени като мен...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравейте на всички, малко съм нов във форума, да не кажа че може би това ми е втори-трери пост в целия ми живот, така че не ме критикувайте много :) Аз също съм ходил в Саудитска Арабия, Риад, това беше преди около 10-тина години. Наистина едно много интересно място и то не толкова защото има какво да се види или прави но защото е просто много трудно достъпно. Аз се добрах до там защото сестра ми работеше там като стюардеса за принц Алуалиид (по-горе снимките).

 

Попринцип там европейците (expats) живеят в така наречените компаундс. Тези компаунди са доста големи, този беше около 5,000 човека. Има си всичко вътре - от кино, до супермаркет, училище и т.н. Вътре е най-подреденото и чисто и спокойно място на планетата, никой буквално не заключва нищо (това на много места по света го казват че е така, но реално не е, но в този компаунд беше наистина така). Алкохолът обаче не е позволен никъде, даже и в компаундите. Но всички си произвеждат сами, едни англичани съседи всичко правеха, бира, водка, уиски...Между водката и уискито нямаше много разлика, но това настрана. За да влезеш в компаунда се минаваше пред невероятно много проверки а отпред имаше.... танк. Истински танк с човек вътре си чака ако дойде някой неприятел да изтреля някой си снаряд. :)

 

Аз лично излизах няколко пъти, предимно ходихме до един мол, преди десет години нямаше наистина какво да се прави друго там. Жените не могат да карат коли, нито да работят. То там кино няма, да не говорим че и един мъж не може да излезе с жена освен ако не са женени или да са първа линия роднити (майки, бащи, сестри, братя). Та със сестра ми имахме специално разрешително което доказваше че имаме кръвна връзка. В самият мол ни спираха няколко пъти да ни проверява религиозната полиция - ходят си момчетата с едни дървени пръчки и така. В самите магазини рабоят предимно филипинци, мъже само, интерестното е че в магазин за белио за жени работят мъже а попринци сещате се че това не е "правинлно" там но като жените не могат да работят... :)

 

Другото е че по това време бензинът беше наистиан по-евтин от водата, доколкото си спомням беше 0,09 USD за.... ГАЛОН. 

 

Мога още много да пиша но да не ви отегчавам, спирам до тук ако някой има някакви въпроси съм насреща. Но може би доста неща вече са се променили. По-нататък може и някоя снимка да постна. Поздрави, Петър Моллов


Две снимки от интернет:

1. Самолета на който сестра ми работеше, 747. 

219.jpg

 

2. Сетра ми повреме на посещението на принца в България (до него в ляво). 

https://www.24chasa.bg/Article/166711

Редактирано от pmollov
  • Харесвам 34
  • Браво 1
Връзка към мнение

На мен ми е интерсно как се женят и изобщо си намират жени тамошните мъжете, след като е забранено да излизат и да се виждат, ако не са законна двойка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вили, викаш да уредя Матеев да прави техно и хаус парти тук?  :lol:

 

attachicon.gifDJI_0008.jpg

Мястото е идеално за парти!! 

 

На мен ми е интерсно как се женят и изобщо си намират жени тамошните мъжете, след като е забранено да излизат и да се виждат, ако не са законна двойка.

Договарят се родителите предварително. 

Връзка към мнение

По мои спомени, или поне едно време, майката на момчето избира жената. Отива и даже на гости, при семейството и, вижда и лицето, ако ходи с хиджаб, примерно. Мъжа може да я е виждал само на снимка чак до сватбата. Доверява се на вкуса на мама и така :)

Връзка към мнение

Много интересна тема warda, поздравления и благодарности за споделеното!

 

Има две неща, които са ми особено любопитни за Саудитска Арабия

 

Мина, за която говориш по-горе, наистина е едно малко чудо на планетата! Знам, че има над 100 000 климатизирани шатри за около 3 милиона поклонници по време на Хадж. Чета, че се инвестират милиарди, за да ги правят от фибростъкло и солидно покритие от тефлон, след големия пожар през 1997 г. Всяка шатра е 8 на 8 метра, кодирани са по страни с цветен маркер, имат скъпи сензорни системи за пожар, стриктни номера и са разпределени в огромни квартали. Виждат се дори от космоса. Наистина е като отделен град-организъм в симбиоза с Мека.

 

post-3680-0-62055600-1466592281_thumb.jpg

 

http://www.amusingplanet.com/2014/08/mina-city-of-tents.html

 

Друго, което ме впечатли - наскоро гледах едно видео с недобро качество, снимано явно с любителски телефон или подобно, но изглежда напълно автентично и куриозно - касае се за ето този огромен 9 метров пясъчен фонтан-гейзер в източна Саудитска Арабия при Al-Ahsae. Дали някои от вас знаят какво е обяснението на тези бълващи от земята потоци пясък? Сонда? Кладенец? Изпускане на налягане от подземен резервоар? Или друго?

Много ми допадна и цитата от Корана, прикрепен в думите към видеото: 

"And the earth throws up her burdens (from within)" 99.2 

 

https://www.youtube.com/watch?v=1gUPx8G-MNo

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

По мои спомени, или поне едно време, майката на момчето избира жената. Отива и даже на гости, при семейството и, вижда и лицето, ако ходи с хиджаб, примерно. Мъжа може да я е виждал само на снимка чак до сватбата. Доверява се на вкуса на мама и така :)

 

Да, и аз съм чувала, че в голяма част от Азия болшинството от браковете се уговарят от родителите...

Връзка към мнение

Да, наистина в тази част на света повечето бракове са уговорени между семействата, но това е и защото бракът е един вид свързване на две семейства, не само на двама отделни души. 

 

В Индия и Бангладеш изготвят нещо като CV, в което пише професиите и образованието освен на съответния мъж/жена, търсещ си половинка и на техните роднини. Благосъстоянието също се взема предвид, а в Индия и кастата. 

 

Също така огромна е разликата между уреден и принудителен брак. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Друго, което ме впечатли - наскоро гледах едно видео с недобро качество, снимано явно с любителски телефон или подобно, но изглежда напълно автентично и куриозно - касае се за ето този огромен 9 метров пясъчен фонтан-гейзер в източна Саудитска Арабия при Al-Ahsae. Дали някои от вас знаят какво е обяснението на тези бълващи от земята потоци пясък? Сонда? Кладенец? Изпускане на налягане от подземен резервоар? Или друго?

 

 

 

Бай Добри, така се правят изкуствените острови. На видеото не е ясно, но фонтанът го прави кораб, който изпомпва пясък от морето и го насипва. После специални машини го уплътняват, те са едни огромни вибриращи перфоратори. Това съм го виждала в Дубай, предполагам, че тук е същото.

 

7.jpg?1427886701

11.jpg?1427886679

 

8.jpg?1427886698

 

Ето го целият процес на създаване на такъв остров:

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Вили, викаш да уредя Матеев да прави техно и хаус парти тук?  :lol:

 

attachicon.gifDJI_0008.jpg

 

Не знам публични партита правят ли, но според мен Матеев ще се съгласи да ги консултира за озвучаването на някоя джамия срещу виза ;) Аз лично съм възмутен от качеството на озвучаването на  джамиите. Сигурно повечето хора знаят наизуст молитвите, но подобряването на качеството ще ги направи по благи за ухото ;)

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Опасявам се, че става въпрос за много по-рядко геологично явление, а не за човешка дейност. Или поне такава е настоящата научна теория за явлението, доколкото чета - и това видео, колкото и да е зле, се оказва безценно. В много редки случаи в пустините се образуват дълбоки процепи, които с времето се запълват с базалтов пясък и слаб инертен материал и чакълести седименти. На английски им викали clastic dike:

 

post-3680-0-46871000-1466605860.jpg

 

И ако от някъде в земята избие газ или има сеизмична дейност, се образува силно налягане върху този clastic dike - и той прави най-логичното - изхвърля слабия материал, запълнил дълбокия процеп, мощно нагоре като гейзер или фонтан, освобождавайки напрежението. На Марс така изригва въглероден диоксид, а на Титан - вода. Предполагам, че е нормален процес на много планети, но тук на земята е огромна рядкост, освен класическия воден гейзер да видиш пясъчен, но ето че именно Саудитска Арабия е тази, която ни доставя този рядък спектакъл. Все пак за акуратност да отбележим, че това не е на 100% доказана теория все още.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Не знам публични партита правят ли, но според мен Матеев ще се съгласи да ги консултира за озвучаването на някоя джамия срещу виза ;) Аз лично съм възмутен от качеството на озвучаването на  джамиите. Сигурно повечето хора знаят наизуст молитвите, но подобряването на качеството ще ги направи по благи за ухото ;)

https://www.youtube.com/watch?v=z5JGLgYxOLM

На мен ми е интерсно как се женят и изобщо си намират жени тамошните мъжете, след като е забранено да излизат и да се виждат, ако не са законна двойка.

женитбите в сауди

post-4597-0-94395800-1466606844_thumb.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?v=MZU3qsWLfUA

видеото е от най хубавият салон за сватби в джеда кава се лелати

post-4597-0-85990000-1466606989_thumb.jpg

 

това видео е годеж

https://www.youtube.com/watch?v=ufqmRbi4hw8

Редактирано от warda
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Доколкото знам, хаджът е в определено време на годината, а през останалото време се прави малкият хадж - умрата, и то

денонощно. Знам също, че при приемане на мюсюлманството, се получава някакъв китап, който да удостоверява това. Нещо, като нашето кръщелно. На пропусквателните пунктове за Мека могат да ти го поискат.

 

 

Както преполагах трябва някаква тапия :) Този китап колко бързо се получава? Трябва ли да минеш през някакъв задължителен “курс“ или е като при християните по “бързата процедура“? ;)

Когато кандидастваш за виза за хадж или умра, трябва ли да представиш и някаква друга тапия, като препоръка от местния мюфтия или нещо подобно?

На мен ми е интерсно как се женят и изобщо си намират жени тамошните мъжете, след като е забранено да излизат и да се виждат, ако не са законна двойка.

 

Бил съм при бедуински племена на Синайския полуостров и там ми обясниха как е трика. Има публични събирания, където девиците танцуват. По време на танц забратка им пред лицето постепенно пада и когато падне напълно те  срамежливо си я оправят, като я вдигат, но това е достатъчно за момент момчетата да им видят лицата. От там нататък момчетата и момичетата си заплюват любим и уреждането на брака става през родителите.

Мога още много да пиша но да не ви отегчавам, спирам до тук ако някой има някакви въпроси съм насреща. Но може би доста неща вече са се променили. По-нататък може и някоя снимка да постна. Поздрави, Петър Моллов

 

Напротив, никого не отекчаваш. Всяка информация от първа ръка е добре дошла!

 

Първият ми върос е с какви визи бяхте и как ги уредихте?

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.