Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

Аз доколкото прочетох, въпроса е "Как трябва да ходят жените мюсюлманки", а не "как ходят", има голяма разлика :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

Аз доколкото прочетох, въпроса е "Как трябва да ходят жените мюсюлманки", а не "как ходят", има голяма разлика :)

 

Ако няма официален дрескод, а както виждаш, реално никъде няма такъв, хората се обличат така както смятат, че е приемливо това да се прави. За проучването обаче не прочетох сред мъжете или жените е правено. Има вариант при който жената смята, че нещо е приемливо, но мъжът и или семейството я задължава да се облича по друг начин.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

хората се обличат така както смятат, че е приемливо това да се прави. 

Въобще не съм сигурен, че хората правят нещата така, както биха отговорили на въпрос какво трябва или какво е приемливо да се прави.  
Ако направиш анкета дали трябва и дали е приемливо да се дават подкупи, вероятно 90% от хората ще кажат, че не е, но много вероятно да се окаже, че поне половината от същите хора биха дали/взели подкуп в реална ситуация. 
Ако попиташ хората дали трябва и дали е приемливо да се изневерява, сигурно пак мнозинството хора биха казали, че не е, и пак много вероятно да се окаже, че повечето от тях са изневерявали в реалния живот.
Ако питаш хората дали е добре да се лъже, мнозинството ще кажат, че не е, въпреки, че всеки човек ежедневно изрича множество лъжи.
 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 7 часа, Topfly каза:

Проучването ...............  си е много сериозна наука.

Това сериозно ли?

 

А в по-генерален план:

Точните науки са науки, за всичко останало ... следва думата наука да е в "".

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , Фил каза:

Въобще не съм сигурен, че хората правят нещата така, както биха отговорили на въпрос какво трябва или какво е приемливо да се прави.  
Ако направиш анкета дали трябва и дали е приемливо да се дават подкупи, вероятно 90% от хората ще кажат, че не е, но много вероятно да се окаже, че поне половината от същите хора биха дали/взели подкуп в реална ситуация. 
Ако попиташ хората дали трябва и дали е приемливо да се изневерява, сигурно пак мнозинството хора биха казали, че не е, и пак много вероятно да се окаже, че повечето от тях са изневерявали в реалния живот.
Ако питаш хората дали е добре да се лъже, мнозинството ще кажат, че не е, въпреки, че всеки човек ежедневно изрича множество лъжи.
 

Не е случайно, че проучването на общественото мнение си е много сериозна наука. Има въпроси на които хората съзнателно лъжат, но с различни методологии това може да се коригира. Задават се контролни въпроси, проучването се прави лично или анонимно онлайн и т.н.

За дрехите примерно аз бих направил лично проучване, защо ако една жена е в бурка, а отговори, че е нормално да е без бурка може да и зададеш контролен въпрос и т.н. При въпроси обаче давате ли подкуп, лъжете ли или изневерявате ли и т.н. е по добре да се направи анонимен въпросник през интернет и в който има поне 2-3 контролни въпроса т.н.

Връзка към мнение
преди 18 минути , ven62 каза:

Това сериозно ли?

 

А в по-генерален план:

Точните науки са науки, за всичко останалото ... следва думата наука да е в "".

Абсолютно сериозно и най-лесно е да го провериш на изборите. Не е ли равносилно почти с чудо, че от нормална извадка от 1000 души може да направиш прогноза със статистическа грешка от няколко процента как ще гласуват 5,10, 20 или дори 100 милиона души?

Не е ли чудо, че един екзит пол направен в 200 секции в деня на изборите и ползващ отговора на 16 000 избиратели, може да направи точна прогноза как ще гласуват няколко милиона избиратели в цяла България? Бъди сигурен, че зад тази точност седи много сериозна наука!

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

Аз не мога да бъда многословна по темата за проучванията, но мога да ти кажа нещо по картинката. :) 

В момента, в който на публично място жена си позволи да свали покривалото на главата, до няколко минути към нея се насочват хора от нравствена полиция.

Следва покриване, разговор с мъжа и вероятна глоба!

Същото се случва и ако случайно жена говори на публично място с мъж, който не е неин роднина!

 

Е, кажи ми ти къде ще са тези 3% с открити коси там? :) 

Връзка към мнение
преди 9 минути , Mary каза:

Аз не мога да бъда многословна по темата за проучванията, но мога да ти кажа нещо по картинката. :) 

В момента, в който на публично място жена си позволи да свали покривалото на главата, до няколко минути към нея се насочват хора от нравствена полиция.

Следва покриване, разговор с мъжа и вероятна глоба!

Същото се случва и ако случайно жена говори на публично място с мъж, който не е неин роднина!

 

Е, кажи ми ти къде ще са тези 3% с открити коси там? :) 

И аз да кажа нещо по повод тези 3%...

 

За първи път в историята на фирмата две колежки от Щатите посетиха наш обект в Саудитска Арабия през август. И аз трябваше да отида Октомври там, дори беше одобрено от Директора на проекта в Сауди, но шефът ми не ме пусна... Още се пукам от яд :huh: ама извинението със Safety беше категорично - и наистина рисковете са много големи. Всички колеги, които са били там, ми го казаха. Ако нравствената полиция реши, че в нещо си сбъркал, моментално биваш затворен. Това ми го казаха директно. 

 

Та в изискванията дори за нас, чужденките професионалисти, абаята още от аерогарата беше задължителна. И се носи непрекъснато. Пишеше го в меморандума, който получих. И още един милион изисквания. За какви 3% изобщо се говори, акъл ми не го побира, ама нейсе... Проучвания. 

 

 

Връзка към мнение
42 minutes ago, ven62 said:

Това сериозно ли?

 

А в по-генерален план:

Точните науки са науки, за всичко останало ... следва думата наука да е в "".

Зад методологията на проучванията седи 1 много точна наука - статистика (и sampling). Затова една добра методология вади относително точно резултати, както е описал и  @Topfly

А за останалото - в някои части на англоезичния свят на останалото му казват arts, liberal arts, ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Mary каза:

 

Е, кажи ми ти къде ще са тези 3% с открити коси там? :) 

Не знам какво сте се хванали за тези 3%, като те са на границата на статистическата грешка. Има ли ги или ги няма ли ги не променя много общата картина. Вероятно една от тези 3% е саудистката принцеса Амира ал-Тавил, която си позволява и така да се появява и снима на публични места

 

5207583734_c2254ec71c.jpg

2032.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&f

most-beautiful-arabian-woman.jpg

 

 

До колкото знам в определени затворени комплекси за чужденките също е възможно да се разхожат с непокрити коси.

 

Като цяло в Саудистска Арабия за жените е позволено тези 4 вида покриване на главата

 

main-qimg-fcc0f390b9151f65ee91d0f05c0b15

 

Хиджаба и чадора обаче реално не са по строг дрескод от това което се изисква в държавата Ватикана в непубличните за туристи места. Скоро и Мелания Тръм си покри косата, когато бяха на посещение при папата.

 

0da.jpeg

 

 

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

:) Амира ал-Тавил покрива направо 100% от изключенията... 

 

Чужденките в затворените комплекси - да. Ако се състоят само от чужденци. Извън тях - не. Дори посещението на жени професионалисти по принцип си беше революционно там и на мен ми беше безкрайно интересно да разбера нещата от кухнята... И много неща разбрах. 

 

А ние просто си говорим и споделяме личен опит, който може да е интересен на магеланци, а ти захапваш всяка кауза бетер булдог :biggrin:

Връзка към мнение

Topfly, прав си за статистическите данни, но направи разлика между тези два въпроса:

- С какво се обличате?

- С какво смятате, че е приемливо да се обличате?

 

Примера ти с принцесата е не на място, защото дори и тя, което си е в Саудитска Арабия се облича подходящо и е с покрита коса.  

Примера със затворените комплекси също не е по темата защото в статията се говори за "публични и обществени места".

Примера ти с официално посещение във Ватикана изобщо няма място тук!

 

Ако оставим настрани Саудитска Арабия, което си е изключение в много отношения и погледнем към ... Ливан например, ще разберем от снимката, че 50% са жените с някакъв вид кърпа на главата. Това няма как да е вярно!

В Ливан около 40% от населението са християни, които не покриват главите си.

От останалите 60%, трябва почти всички да са покрити... Е, но не са!

 

С това аз приключвам спора, защото не искам да пиша повтаряеми постове, с които няма да те убедя в нищо. :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, ven62 каза:

Това сериозно ли?

 

А в по-генерален план:

Точните науки са науки, за всичко останало ... следва думата наука да е в "".

И аз мисля като теб - щом няма мерни единици, другото е тракане на зъби.:)

И друг път съм давала за пример любимо начало на книга:" Лъжите са три - Малката, Голямата и ...Статистиката"...

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 42 минути , Mary каза:

В Ливан около 40% от населението са християни, които не покриват главите си. :) 

Сега Rainy пак ще ме обвини, че захапвам темата като булдог :D , но защо трябва да се пишат такива работи? При християните покриването на главата също е традиция.

 

gallery_41348.jpg

4571ce2f3baa91c66b5e8b4327d7f544.jpg

 

В Ливан има доста набожни християни и не вярвам определен процент от тях и жените по селата да не го правят. Дори в България ако вземем бабичките по селата може да изкараме, че едно 5-10% от жените ходят с кърпа на главата.

 

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение
преди 18 минути , AlexandraKo каза:

И аз мисля като теб - щом няма мерни единици, другото е тракане на зъби.:)

И друг път съм давала за пример любимо начало на книга:" Лъжите са три - Малката, Голямата и ...Статистиката"...

 

Това че много хора използват статистиката за манипулация и дори я манипулират изобщо не означава, че статистиката е виновна за това. Цели бизнеси, като застраховането изграждат бизнес модела си върху статистиката. Ако статистиката беше лъжа всички застрахователи щяха да фалират ;)

 

Манипулацията и лъжите обаче не са характерни само за статистиката, а за всяка информация която получаваме. Просто винаги трябва да се отнасяме достатъчно критично към информацията която получаваме, като я проверяваме, обмисляме, засичаме с друга информация и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моля темата да се върне към същината си - информация за Саудитска Арабия!

За статистика можете да си отворите тема и да я обсъждате там. :) 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Topfly каза:

Сега Rainy пак ще ме обвини, че захапвам темата като булдог :D , но защо трябва да се пишат такива работи? При християните покриването на главата също е традиция.

:biggrin: Накрая ще ни ошамарят и двамата...

 

Аз много отдавна съм идентифицирала прилики между всички религии - и общото не е покривалото за глави, а ''интересното'' им отношение към жените. Последно в пътеписа за Мианмар бях засегнала това - като лично мнение, и не изключих християнството, а посочих Атон в определен контекст... 

 

Тук просто се зачепатих за процента, защото темата ми е интересна; защото имам какво да споделя от 1 л. ед. ч. относно Саудитска Арабия; защото мисля, че това ще е интересно. И защото сметнах статията за жълта, тоест не носи релевантна информация, но пък предизвиква патъртдии :) 

 

Иначе културните различия са безкрайно интересно нещо, с които работя пряко много години и се изкушавам да споделям публично понякога... 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Topfly каза:

Сега Rainy пак ще ме обвини, че захапвам темата като булдог :D , но защо трябва да се пишат такива работи? При християните покриването на главата също е традиция.

 

gallery_41348.jpg

4571ce2f3baa91c66b5e8b4327d7f544.jpg

 

В Ливан има доста набожни християни и не вярвам определен процент от тях и жените по селата да не го правят. Дори в България ако вземем бабичките по селата може да изкараме, че едно 5-10% от жените ходят с кърпа на главата.

 

Прав си за християнките които си покриват главите.

Понеже наскоро бях в Русия и естествено там храмовете са православни като нашите, та влизахме многократно на различни места и всички жени без никакви изключения бяха с прибрана под кърпа коса и закрити рамене. Естествено повечето от тях като излезнат от храма сваляха кърпата, но това е друг въпрос :) Най-вероятно ако ги питаш дали трябва да ходят с кърпа ще отговорят с "Да", но не го правят и това ще обърка статистиката :)

Ние тук в България нали 500 години сме били под робство и сме били длъжни да се подчиняваме на всичко, пък после дошъл и комунизма и пак ни карал да се подчиняваме, та сега като дошла демокрацията и всички като сме се юрнали да "сме свободни", дори в храмовете "сме свободни". (напушени, пияни, с минижупите....но обикаляме църквата на великден) :)

Малко лирични отклонения се получиха.

А за Саудитска Арабия - колегата който беше командировка там ми каза, че не е видял жена с открито лице там. (не че е обикалял много, те са го тормозили с работа повече). Спомена, че всички в самолета влизали в тоалетните да се преобличат и забулват, а на излитане от Истанбул били с дънки и потничета.

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 8/9/2017 в 15:55, boogy83 каза:

Миналата година за малко ми се размина да ме пратят в Саудитска Арабия по работа, но бях болничен и пратиха един колега. Визата лесно му я извадиха, но ние работим с една Английска фирма, която продава и в Саудитска Арабия, та беше изпратена покана и със всичките документи той отиде при някакъв "Мохамед" :) и за 10 минути са му оправили визата.

Беше в Ал Кобар, но не съм го разпитвал много да разказва. Каза, че са го водили в Бахрейн (което е точно до Ал Кобар) на алкохолен туризъм :) Там всичко било разрешено и много саудитци ходели почивните дни там да играят хазарт и да пият алкохол....

 

Бахрейн е прочут с проституцията и освен алкохолен туризъм развиват и секс . Наричат го Кондом оф Бахрейн . Доста опасно беше да се прибираме от работа със служебната кола ,защото живеехме в първото градче до Сауди бридж и пияните , друсани и сексуално задоволени саудитци и други вкл . бяха  стресиращо и потресаващо опасни . След като посетих Кувейт мнението ми за Бахрейн се вдигна с няколко степени ;)  

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Покрай посещението - пардон, наминаването :lol: на @Георги Матеевпрез Рияд, да спомена малко саудитски клюки :) 

 

Днес се разговорихме с един от моите колеги на тема Саудитска Арабия. Компанията има сериозно присъствие там - извън най-големият газов обект в света, започваме изграждане на Световен Excellence Технологичен Център за промишлени газове (това не е търговска тайна, официално е оповестено в пресата, но все пак няма да демонстрирам имена, те не са и важни).  

 

На мен за една идея ми се размина посещението на строителния обект  - първо ми разрешиха, после ми забраниха и щях да пукна на мъка :) Но се прецени като много рисково. В обекта има 100,000 мъже, които не са в допир с жени с месеци и години (някои от тях) и идеята да отида там изправи косата на шефа ми на клечки :biggrin:

 

Впоследстие две мои колежки все пак направиха пробив и отидоха - за първи път в историята на фирмата. Мерките за сигурност са били колосални - всъщност, аз бях наясно с тях, защото ги имах в мейла си, но е друго да ти го разказват. 

 

Та моят колега - и двете ми колежки - обясняваха какъв луд купон настава в самолета преди и след кацане :) Преди кацане тоалетните се задръстват - следва преобличане в абая за жените, задължително, и дълги дрехи за мъжете. Моите колежки ми показваха снимките си с абая - служебен разход.. хахахахаа. На излитане - още по-голям купон. Колегата вика - аз бях единственият чужденец, който не се преоблече в къси гащи и фланелка, а саудитките - до една в къси поли. :lol:

 

Няма да се спирам на мрачните истории сега, които са ми разказвали други колеги... Просто друг свят. Много ще се радвам да го видя някога - за малко. :) 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
На 11.10.2017 г. в 20:10, Vanessabg каза:

След като посетих Кувейт мнението ми за Бахрейн се вдигна с няколко степени ;)  

Какво за Кувейт?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Какво за Кувейт?

За Кувейт :  най - неорганизираното летище , на което съм била.Един дълъг коридор , че и на две нива. Моите ми вадиха е -виза ,но не си мислете ,че ще спестите време. Английският на повечето служители там е далеч от среден и първо  чаках на дългата опашка от всички .По средата на опашката се усетих ,че вече ми трябва предварително отнякъде да си взема виза.Насочих се към една служителка .Тя на полуразбираем англ. ми обясни на втория етаж.По едни адски стълби се изкачих на второ ниво.Там пак шах и мат.Тръгнах по въпросния коридор.След почти в края вече подминах с нищо не оказано въпросното мястох е- виза.Чаках  на опашка.Полицаят пък що да говори англ.След изчаках се оказа ,че това че имам подадена е- виза ,не означава че ще ми я бият в паспорта.Първо се плаща 3 кувейтски динара на една машина и тя ти дава разписка с номера.Не приема др.валута.Ходя да сменям на половината разстояние пари в банката (единствената на летището) .Връщам се обратно.Пак опашки .Е ..разгеле  имам виза он аравъл за 3 месеца.Гордейте се ,БЪЛГАРИ !!! Нашите паспорти са по -силни от кувейстките .Те кандидатстват за виза за България ,а ние сме горди европейци и бам след около  час ходене и търсене имах виза. Но това беше началото и не спираше с Кувейсктите небевалици.Излизам от летището .Намирам вляво къде са такситата.След пак цигански английски  и съвещание от 3 таксиметрови шофьори (бакшиши на варненски)  никой няма идея къде се намира хотела ми ??!! Питат мен !!!!??? Баси  ...

Накрая звънят на телефона ,оставен от моите на резервацията и разгеле вече съм на път.Има едно табло с цени до всеки район в Кувейт.Така ми каза ,че струва 8 кувейскти динара.Забравих да кажа ,че летището е мръсничко.Не съм била в Египет и Кайро ,но незнам защо така си го представям.Хаос и малоумие в комбинация със самочувствие. Кувейците може да са били на мода ,но моите катарци за нищо не ги давам.То няма как да не преживея културен шок от Хамад интернешинъл ейропорт и бам в Кувейт .

Миналата година от дубайското метро и бам в истанбулското.Все едно смених два века !!! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
  • 2 години по-късно ...

Добро утро🇸🇦

Както писах  в миналият пост  забравих си паролата и сега вместо Warda  станах флафи , е името на моята   котка.

Сега малко новини  около нас какво е положението, ние сме карантина с вечерен час, след 15 часа след обяд  и до 6 сутринта  е забранено да се излиза .карантината свършва утре , понеже при нас началото на седмицата се води от неделя ( илиом ал ахад) на арабски тоест преведено 1 ден.

иначе си се заразяваме  всеки ден  около 1600  .

да видим от утре какво ще стане.

международни полети все още няма, има вътрешни линии и то ако се съберат хора за полета.

джамиите са затворени  с изключение  на Голямата джамия (Мъсджит Ал Харам ) Мека. и там само за персонала  на джамията е отворена .0dd948c383c507a2741697ef5d1b44d1.jpg.cc1ccf336dce8040a0d729b2065d6617.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.