Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

Е, Жоре, отказа ли се?

  Аз може да се пробвам зимата, ще видим.

Искам @warda да ни разказва още - моля ти се Warda, пиши ни!!!

Имаше група във Фб - Кралство Саудитска Арабия, там една жена ( може и да е Warda, не знам) качваше много снимки и разкази, дано не се е отказала. 

  Аз знам причините, по които подобни жени се отказват да споделят и бих искала да кажа на Warda, че в този форум все още се срещат широко скроени хора, които са научени на уважение към различните култури из света.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
1 hour ago, Георги Матеев said:

Благодаря ти за гениалната идея, но за съжаление няма да се възползвам от нея. :)

 

Да, напълно те разбирам! И аз нямам нерви за подобни формалности. Поне като имаш цели 10 часа транзитен стоп няма ли да се опиташ да се разходиш из града? Кой знае може да попаднеш на някой по-разбран митничар и да ти дадат разрешение за една разходка. Но, от това, което пишеш явно имат доста затворена система.

 

Happy_Traveler, аз не си падам от най-широко скроените, особено пък ако става въпрос за ислямски диктатури уважението ми клони към нула, но определено уважавам изборът на всички магеланци да пътуват и когато мога ще помагам. А, и така научавам толкова много от всички вас!

Връзка към мнение

Миналата година за малко ми се размина да ме пратят в Саудитска Арабия по работа, но бях болничен и пратиха един колега. Визата лесно му я извадиха, но ние работим с една Английска фирма, която продава и в Саудитска Арабия, та беше изпратена покана и със всичките документи той отиде при някакъв "Мохамед" :) и за 10 минути са му оправили визата.

Беше в Ал Кобар, но не съм го разпитвал много да разказва. Каза, че са го водили в Бахрейн (което е точно до Ал Кобар) на алкохолен туризъм :) Там всичко било разрешено и много саудитци ходели почивните дни там да играят хазарт и да пият алкохол....

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 час, Happy_Traveler каза:

Е, Жоре, отказа ли се?

Ни най-малко - просто го отлагам за известно време, докато саудитците усетят неотложната нужда от туристи :)

Преди 1 час, Crazy Horse каза:

Поне като имаш цели 10 часа транзитен стоп няма ли да се опиташ да се разходиш из града?

Транзитната виза също е бая сложна, а и 10 часа са прекалено малко. Когато му дойде времето ще отида направо за по-дълъг период и ще пообиколя повечко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз мисля, че рано или късно ще се промени. Ей на Иран, после Катар, някой от -становете, Беларус... Малко по малко... 

Връзка към мнение

Може да не е по темата ,но ще споделя нещо любопитно за Саудитска Арабия.

На днешния ден (10 август) през 610 г. архангел Гавраил се явява на неграмотния Мохамед и му нарежда да "чете" и "рецитира" Божието слово. Това е началото на Корана.Мястото е близо до Мека...планината Нур,пещерата Хира.След това Мохамед приема и исляма! Наричат го и за пророк.   Мюсюлманите наричат архангел Гавраил - Джибрил. В продължение на 3 г. Мохамед получава видения и Джибрил му разяснява Божието слово за исляма- Корана.

Би следвало тази страна,както приема за свещенни Мека и Медина,така да приеме,че от християнството тръгва началото на религията им. По тази причина би следвало да са толератни към тези "друговерци" и да ги допускат тук и там. Дано узреят един ден!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Би трябвало, ама... Уж мерки за сигурност. Началото на исляма не се приема от християнството, а още от юдаизма - с първи пророк Мойсей, после Иисус и т.н. - много други. И Авраам като баща на всички нас.

 Нямат интерес просто - те печелят милиони на година от поклонници, които чакат, за да идат. От ходили знам, че е пълно с хора и мн. бутане. Бивало при толкова наплив на мюсюлмани, които регулират с квота, да разрешат и туристи... Все пак мюсюлманското население е почти половин свят като бройка, а пари за поклонение винаги имат...

 Даже ако живееш в КСА - християните имат едно ID - червено мисля беше, а мюсюлманите - зелено. Така лесно да бъдат разпознавани ако ще ходят към Мека/Медина.

 А като бях в Катар - обратното - допускаха всякакви хора на джамия, но там, където са църквите и хинду храмовете не допускаха мюсюлмани, пак - мерки за сигурност. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Саудитска Арабия планира инвестиции за 2,7 млрд. долара в развлекателния сектор

Стъпката е част от плана на консервативното кралство да се отвори към света, следвайки дългосрочна стратегия за намаляване на зависимостта си от петрол

http://www.investor.bg/novini/346/a/sauditska-arabiia-planira-investicii-za-27-mlrd-dolara-v-razvlekatelniia-sektor-246996/

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Фил каза:

Най-интересното е, че тази забрана не е някаква много стара забрана, а е въведена през 1990-та година. Тогава група жени са направили протест за повече права с коли в центъра на Рияд и от тогава са забранили на жените да карат коли...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Zaro каза:

А снимката на шофьорската книжка? :ph34r:

При снимката за паспорт и лична карта го има същия проблем... В Саудистка Арабия обаче далече не всички жени си крият лицето. Ето снимка от преди няколко дни когато на жените им разрешиха да посещават събития на стадиони

 

?m=02&d=20170923&t=2&i=1202628258&r=LYNX

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Topfly каза:

Ето малко информация в част от мюсюлманския свят как се обличат жените

 

29825-632x358.jpg

Може ли източник на тази информация/снимка?

%-ното отношение е към ...? Всички жени? Само мюсюлманките?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mary каза:

Може ли източник на тази информация/снимка?

%-ното отношение е към ...? Всички жени? Само мюсюлманките?

 

Не е точно неговата снимка, но данните са същите от hurriyetdailynews

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mary каза:

Може ли източник на тази информация/снимка?

%-ното отношение е към ...? Всички жени? Само мюсюлманките?

 

http://www.economic.bg/bg/news/3/Kak-tryabva-da-izglejda-myusyulmankata-v-arabskite-strani.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Topfly каза:

Ето малко информация в част от мюсюлманския свят как се обличат жените

 

29825-632x358.jpg

 

преди 14 минути , Topfly каза:

Чак сега разбрах какво показва снимката, защото това не съвпада с моите наблюдения. :)

От статията:

Цитат

Участниците в проучването са били накарани да посочат между 6 изображения на различно облечени жени „коя жена е облечена най-подходящо за публични и обществени места?“.

Има разлика между действителността и ... проучвания относно най-подходящо-облечена жена за публични и обществени места.

Турция, Ливан и Саудитска Арабия според мен не се вписват в посочените проценти.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хаххаа, какъв Пакистан 2% без нищо??? Аз почти не познавам пакистанки, които се забулват, а дори да го правят, е само в определени моменти и като иранците го премятат през главата наполовина. Даже тези в Англия са по-забулени, отколкото тези в Лахор, Карачи, Исламабад... С никаб 30%??? Това пък кой го измисли? Никаб някоя жена на имам или в Swat и някъде, където има талибани. Пакистанките носят дуппата, която често е само на раменете и понякога задната част на главата, аз съм ходила на сватби с по 2000 човека и малцина са били забулени.

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 21 часа, Mary каза:

 

Чак сега разбрах какво показва снимката, защото това не съвпада с моите наблюдения. :)

От статията:

Има разлика между действителността и ... проучвания относно най-подходящо-облечена жена за публични и обществени места.

Турция, Ливан и Саудитска Арабия според мен не се вписват в посочените проценти.

От къде знаеш каква е действителността в Саудитска Арабия?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Topfly каза:

От къде знаеш каква е действителността в Саудитска Арабия?

От разказите на моя приятелка, която живя няколко години там.  :) 

 

Изобщо цялата тази схема не отразява действителността и това си е видно от текста. Това е проучване, включени са определени хора, които избират измежду 6 картинки.

И процентите са свързани с отговорите на хората, а не с някаква реалност.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 минути , Mary каза:

От разказите на моя приятелка, която живя няколко години там.  :) 

 

Изобщо цялата тази схема не отразява действителността и това си е видно от текста. Това е проучване, включени са определени хора, които избират измежду 6 картинки.

И процентите са свързани с отговорите на хората, а не с някаква реалност.

Проучването на общественото мнение си е много сериозна наука. Не знам до колко репрезентативно е конкретното проучване, но по принцип подобни проучвания са много по точни от личните впечатления на хора. Ако например почнеш да правиш проучване за политическите нагласи сред приятели и познати може да получиш тотално различна картина спрямо реалната обстановка на избори.

 

При обличането е много важно да са отгороли представители на всякакви демографски групи в тежестта на техния брой в обществото. Ако жиевееш в град и там напаравиш проучване или имаш впечатления, резултатите ще са съвсем различни спрямо резултатите на село или в различни райони ан държавата и т.н.

 

Естествено и такива проучвания лесно се манипулират, ако това е целта на този който ги прави и затова винаги е много важено да знае кой прави и поръчва дадено проучване.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.