Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

Още един въпрос за тапиите :) Когато отидеш на хадж получаваш ли някакъв документ, който може да си го сложиш на стената и т.н.? Това че си бил на хадж отбелязва ли се някъде в документите ти? Получваш ли официална титла хаджи, подобно на доктор, инженер и т.н.?

не, няма никаква тапия за хадж,в смисъл никаде не се отбелязва и не ти дават документ на хаджия.

само си отбелязан в регистите на саудитска арабия че с

ходил на хадж и можеш евентуално да отидеш пак след 5години,това важи и за саудитците.

снощи съобщиха че в джамията в мека е имало над 2 милиона поклоници

 

post-4597-0-35831700-1466608086_thumb.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Както преполагах трябва някаква тапия :) Този китап колко бързо се получава? Трябва ли да минеш през някакъв задължителен “курс“ или е като при християните по “бързата процедура“? ;)

Когато кандидатсваш за виза за хадж или умра, трябва ли да представиш и някаква друга тапия, като препоръка от местния мюфтия или нещо подобно?

 

Ти мани тапиите, кво праИм с веществените доказателства?

Че то, матрЯла хартисва... Или, като вариант, да оставим Саудитска Арабия за времената когато одъртеем и директно със секирата :) ( дано това Двуцветко да не го  прочете, че пак ще почнат кошмарите... :) )

 

Дотогава ще се радваме на включванията на репортерите на Магеланци под прикритие от мястото на събитието.

Връзка към мнение

Или, като вариант, да оставим Саудитска Арабия за времената когато одъртеем и директно със секирата :) ( дано това Двуцветко да не го  прочете, че пак ще почнат кошмарите... :) )

 

:rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:  :rofl:

Връзка към мнение

Ти мани тапиите, кво праИм с веществените доказателства?

Че то, матрЯла хартисва... Или, като вариант, да оставим Саудитска Арабия за времената когато одъртеем и директно със секирата :) ( дано това Двуцветко да не го  прочете, че пак ще почнат кошмарите... :) )

 

Дотогава ще се радваме на включванията на репортерите на Магеланци под прикритие от мястото на събитието.

 

Ох, не споменавай за секирата, че и аз ще имам лоши сънища ;)

 

Там не знам как трябва да доказваш.  Скоро една поетеса си изкара тапия, че е девствена цък Не мисля, че е по сложно да си изкараш тапия, че си обрязан? ;) Има хора които обаче доброволно го правят, защото било модерно и по здравословно ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам, събудих се от ужас след като видях униформения да се запътва към мен, нещо му нямах вяра, че ми носи визата :)

Иначе тук се зачетох за пътепис на един от малкото европейци добрал се до Мека

http://mobile.wnd.com/2015/03/the-story-of-a-non-muslim-eyewitness-in-mecca/

Само не мога да разбера защо му липсва част 2 на пътеписа. Опасявам се, че и той може да е имал срещи с униформени по спирки на градски транспорт ..

Tова ми беше адски интересно. Жалко, че е от повече от година, а няма продължение. Но иначе човека си е ок, пише, че след това е ходил до Истанбул...

 

Както преполагах трябва някаква тапия :) Този китап колко бързо се получава? Трябва ли да минеш през някакъв задължителен “курс“ или е като при християните по “бързата процедура“? ;)

В пътеписа горе пише как се става мюсюлманин - казваш пред ходжата "Няма друг бог освен Аллах и Мохамед е неговия пророк" и той ти издава тапия... Само че човека е арабист, знае арабски, молитви, части от Корана наизуст и пак се е притеснявал дали ще мине. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

ТопФлай, това със синайските бедуини или е било шега с вас, или някаква странна местна традиция. В арабските страни сватбите и годежът са обикновено място, където майките си харесват снахи. Но на самите партита в повечето случаи мъжете и жените са раздалени. Иначе просто познати - било съседи, втори братовчеди (дори все още се женят и първи братовчеди, но по рядко) и т.н. Има и случаи, когато младите сами са се харесали - работят заедно или са учили заедно, но това отпада като вариант в СА. Но като някой писа по-рано, това че са уговорени, не значи че са наложени. Майката предлага бъдеща снаха или зет, двамата млади се запознават, почват да поддържат връзка по телефон или дори се виждат, но обикновено в присъствие на други. И ако се харесат има годеж и сватба.

 

Приемането на исляма е дори по лесно от покръстването - в присъствието на минимум двама свидетели трябва да кажеш на арабски, че Бог е един и Мохамед е неговият пророк. По-трудно ще е по време на самия Хадж или Умра да се държиш като мюсюлманин, за да не те разконспирират.

 

Фийл, и аз съм писала в тази тема - дари ще ме познаеш :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Фийл, и аз съм писала в тази тема - дари ще ме познаеш :)

 

Веднага те познах по албума за Йордания. Казах аз още в началото, че виждам много познати лица. Явно има и още :)

 

Иначе, намерих темата. Слагам директен цитат:

 

"Трябва да призная, че първия път се шашнах от числеността на тълпите по време на умра. Помислих си, а как ли е по време на хадж, когато в точно определен ден няколко милиона трябва да минат през точно определено място. Там в Мека разбрах,че ако искат арабите могат да бъдат страшно организирани, макар, изглежда, рядко го искат. Поддръжката на свещената джамия,организацията,чистотата са наистина забележителни.

Представете си стадион и тълпа която се излива след края на мач, или концерт.Такава е приблизително картинката след

молитва, и човек очаква неминуемо да бъде настъпан,блъснат, съборен, или най-малкото да чуе скарване между изнервени

араби,но...тези неща не се случват (с малки изключения), защото цялата Мека(и няколко километра около нея) е територия

наречена харам,тоест важат редица забрани някои от които да убиваш живо същество (освен зловредни насекоми),да изкореняваш дървета и растения, да задържаш за себе си намерено имущество, да се гневиш, нервираш и раздаваш токати...Може да звучи невероятно,но повечето хора в това огромно стълпотворение успяват да спазят забраните и атмосферата е много спокойна и миролюбива."

 

За незапознатите-Свещената джамия в Мека (Масджид ал харам) е най-голямата джамия в света. Към момента в нея могат да се молят едновременно около един милион души. По форма наподобява стадион със закритите помещения встрани (на 4 етажа в момента) и празното пространство в средата, в  чийто център се намира кубовидната конструкция Каба. В посоката на Каба се обръщат всички мюсюлмани по света, когато  изпълняват молитвите си. Разбира се, джамията е била много по-малка, но поради увеличаващия се брой поклонници става необходимо да се разшири, което саудитските власти са правили вече 3 пъти, а в момента  е в процес и четвъртото разширение, което трябва да бъде завършено през 2020г. ‘Гората’ от кранове обещава грандиозен резултат.

За придвижване между етажите има асаньори и ескалатори. Има и пункт,от който си вземаш инвалидна количка – ако си болен, или възрастен и няма да се справиш с големите разстояния ходейки.Това, ако има кой да те бута, а ако няма можеш да си наемеш един украсен стол , нещо като трон на колелца, с бутач - човек, който те бута, и който много умело си проправя път в тълпата,крещейки 'араба,араба' (количка, количка).

Джамията е заобиколена с двор ли да го нарека, по-скоро мраморен площад  с подов климатик, който също се използва за

молитва, а до късно през нощта е пълен с хора, които си правят пикник, срещат се с други хора,почиват си след пазаруване в

мола, или просто се наслаждават на топлите, спокойни нощи.

Сега да кажа най-после за умрата-малкия хадж.  Прави се за два-три часа, тъй като представлява само малка част от същинския хадж,който се изпълнява за три дни и включва и ритуали извън пределите на Мека.

Първо се прави тауаф -7 пъти се обикаля Каба. Понеже постоянно се включват нови хора – едни свършват, други започват да

обикалят –тауафът е денонощен и целогодишен.

После се извървява 7 пъти разстоянието между двата хълма Сафа и Маруа. Тук е мястото където изпитах разочарование, както споменах вече, защото очаквах,че ще го вървим в пущинака на  жегата,а се оказа,че хълмовете са вече в пределите на

джамията. Всичко става на климатик, на мраморен под, и с много чешмички вода наоколо. Не мога да не разкажа за произхода на този ритуал,това ми е една от любимите истории.

В скоби слагам християнските съответствия на имената.

Пророкът Ибрахим (Авраам) оставил втората си жена Хаджар (Хагар) насред пустинята с бебето им Исмаил (Ишмаел).Когато им свършила водата бебето започнало да плаче от жажда. Хаджар тичала отчаяно от единия хълм до другия с надежда да зърне от високото преминаващ в далечината керван. Изминала 7 пъти това разстояние и когато бебето вече изнемогвало от жажда и ритало с крачета в земята бликнал извор. „Зам,зам!” (спри,спри) викала Хаджар ,докато правила купчинка от пясък около водата,за да я събере. Така се появява минералният извор Замзам,който никога не е пресъхвал оттогава. Намира се на няколко метра от Каба, водата му тече от хиляди чешми в джамията и двора и. Има си и отделно място където се чака на опашка да си налееш в туби за вкъщи. Саудитските власти са забранили да се изнася водата му за продан, въпреки това продажбата на уж Зам зам вода е много популярна по света сред мюсюлманите  поради голямото и търсене.

Та това са двата ритуала на умрата-7 пъти около Каба и 7 пъти между Сафа и Маруа в чест на Хаджар.. .Въпреки мрамора и

климатицитене не е толкова лесно, колкото изглежда. Всичко това се прави на бос крак, установих,че стъпалата се подбиват

много бързо на мраморен под,а и има много хора  наоколо, които затрудняват движението.

Забравих да спомена нещо,чието място ев началото. Нали се сещате, че поклонниците в самолета репетираха нещо, което не разбрах какво е. Оказа се, че всеки,който се отправя към Каба с намерение да извърши умра, или хадж, трябва да повтаря  тези думи. Поклонниците, които са на групи го правят  хорово, и тъй като денонощно има групи отправили се нататък ,този напев се чува непрекъснато от всички страни, и прави атмосферата още по-специфична и някак тайнствена.

 

Лабеик Аллахуме, лаббеик....  Тук съм,Господи,тук съм.....

 

Едно важно нещо пропуснах да спомена за масджид ал харам,което  много ме изненада...това единствената джамия в света, в която мъже и жени могат да се молят карашик. Знаете, че по принцип в джамиите, мъжете и жените са в отделни помещения, а ако са в едно, жените трябва да са зад мъжете. Не и там.Там е  позволено ред жени пред,или до, ред мъже....и това много ме шашна защото аз в началото подходих доста спечено,внимавах какво правя,мислех,че ще ми се следят действията под микроскоп едва ли не.... Очаквах там да е някак най-стриктно от всякъде другаде,все пак Мека е....Меката на исляма, ако ми позволите тази нескопосана тавтология.

 

Така,приключих с джамиите и искам да разгледам инфраструктурата. При този наплив от хора,и планински терен се очаква и

ужасен трафик. До някъде е така, но ...градът е прорязан от мрежа тунели, искам да ви ги покажа заради характерният им

арабски дизайн ,всички изглеждат така:

 

Меканското метро

Може би сте чували за смъртните случаи на стъпкани от тълпата  по време на хадж,понякога достигащи до  няколкостотин души. Да се надяваме, че вече няма да има такова нещо,особено след като вече е в действие и модерно метро, което поема товара  от близо 50 000 автобуса и голяма част от пешеходстващите. Метрото е напълно автоматично и води извън Мека където се правят по-голямата част от ритуалите на хаджа,в момента тосъщо се разширява и се планира да стигне и до самата свещена джамия.Около него също има световни рекорди, то е най-бързо планираното и построено метро в света (за по-малко от 2 години),също по време на хадж извозва най-голям брой пътници -72 000 на час, а потенциалът му само  за седмицата на хадж е до 8 милиона души. "

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

ТопФлай, това със синайските бедуини или е било шега с вас, или някаква странна местна традиция. В арабските страни сватбите и годежът са обикновено място, където майките си харесват снахи. Но на самите партита в повечето случаи мъжете и жените са раздалени. Иначе просто познати - било съседи, втори братовчеди (дори все още се женят и първи братовчеди, но по рядко) и т.н. Има и случаи, когато младите сами са се харесали - работят заедно или са учили заедно, но това отпада като вариант в СА. Но като някой писа по-рано, това че са уговорени, не значи че са наложени. Майката предлага бъдеща снаха или зет, двамата млади се запознават, почват да поддържат връзка по телефон или дори се виждат, но обикновено в присъствие на други. И ако се харесат има годеж и сватба.

 

Приемането на исляма е дори по лесно от покръстването - в присъствието на минимум двама свидетели трябва да кажеш на арабски, че Бог е един и Мохамед е неговият пророк. По-трудно ще е по време на самия Хадж или Умра да се държиш като мюсюлманин, за да не те разконспирират.

 

Фийл, и аз съм писала в тази тема - дари ще ме познаеш :)

 

На един турист дошъл от далече, есетествено всичко може да му кажеш ;) , но ми се струваше, че съвсем сериозно обясняваха за традициите на местните бедуини. Казаха ни, че те са едни от най-консервативните мюсюлмани в света и жените им де факто на всякъде ходят като “нинджи“. Нямаха нормални къщи, а живееха в едни колиби и жените им целодневно ходеха облечени от главата до петите.

Основна дума за изборът при сключване на брак естествено имат родителите, но идеята ми бече, че дори и при тези толкова консервативни мюсюлмани има малки вратички с които и младите имат някаква дума за кого да се оженят или омъжат.

Връзка към мнение

На един турист дошъл от далече, есетествено всичко може да му кажеш ;) , но ми се струваше, че съвсем сериозно обясняваха за традициите на местните бедуини. Казаха ни, че те са едни от най-консервативните мюсюлмани в света и жените им де факто на всякъде ходят като “нинджи“. Нямаха нормални къщи, а живееха в едни колиби и жените им целодневно ходеха облечени от главата до петите.

Основна дума за изборът при сключване на брак естествено имат родителите, но идеята ми бече, че дори и при тези толкова консервативни мюсюлмани има малки вратички с които и младите имат някаква дума за кого да се оженят или омъжат.

 

Така описано от теб, това си е сексизъм в най-чист вид! Редно е младежите също да излизат на дансинга и по някое време да започнат да им падат... дънките ;)

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

 

 

Първият ми върос е с какви визи бяхте и как ги уредихте?

 

Сестра ми си имаше работна виза. Ако работиш за Аулалиид, визите не са проблем. За мен: по това време живеех в Холандия и си я изкарах там в посолството. Беше много лесно. Една покана от сестра ми, една апликация и за 2-3 дена ми я направиха. Само че после започнаха проблемите. С тази виза почти винаги бях спиран на всички летища и разпитван какво съм правил в Саудитска Арабия, как съм стигнал до там и т.н. Наложи ми се да си сменя паспорта защото просто не се издържаше, бях вкаран над 10 пъти в стаи за разпити. Даже и в България.

 

Друго което пропуснах да кажа: жените там трябва да са покрити с абая. Естествено не в компаунда но навън.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 

Първият ми върос е с какви визи бяхте и как ги уредихте?

 

Сестра ми си имаше работна виза. Ако работиш за Аулалиид, визите не са проблем. За мен: по това време живеех в Холандия и си я изкарах там в посолството. Беше много лесно. Една покана от сестра ми, една апликация и за 2-3 дена ми я направиха. Само че после започнаха проблемите. С тази виза почти винаги бях спиран на всички летища и разпитван какво съм правил в Саудитска Арабия, как съм стигнал до там и т.н. Наложи ми се да си сменя паспорта защото просто не се издържаше, бях вкаран над 10 пъти в стаи за разпити. Даже и в България.

 

Друго което пропуснах да кажа: жените там трябва да са покрити с абая. Естествено не в компаунда но навън.

 

Само роднина може ли да се покани или някой познат също? Явно след посещение в Саудистка Арабия ще е наложителна и смяна на паспорта..

Връзка към мнение

Само роднина може ли да се покани или някой познат също? Явно след посещение в Саудистка Арабия ще е наложителна и смяна на паспорта..

 

На теб едва ли ще ти дадат виза, защото постоянно ги пишеш СаудиСТка Арабия :P

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение

post-4597-0-36913500-1466776033_thumb.jpg

 

В Саудитска Арабия се намира един изгубен във времето град.

 Неговото име е Мадаин Салих (на арабски: مدائن صالح ) което означава " градът на Салех ".
Архитектурата му е много подобна с архитектурата на Петра.
Сравненията с йорданския розово - каменен град Петра са неизбежни, макар Мадаин Салих да е по-завладяващ в много отношения.
По-малко известен, по-трудно достъпен и затова и по-слабо посещаван, отколкото Петра. Мадаин Салех, изрязан в огромните скали на Арабската пустиня, е известен с гробниците си, датиращи от 100 г. пр.н.е. Макар техният вид да е смятан за по-малко впечатляващ, отколкото на тези в Петра, местният камък е по-устойчив на природните стихии, така че гробниците са по-добре запазени.
  Този древен град, забравен и изгубен в пустинята на Саудитска Арабия е посещаван от 15 000 човека на година. 
Къде: 330 км северно от Медина.
Най-добро време: октомври-април.
 
post-4597-0-77268700-1466776195_thumb.jpg
 
В Южна Арабия и из Хиджаз били открити писмени знаци, графически наподобяващи азбуката на самудяните
(наречена "Самудийска азбука").
 Тази азбука била открита за първи път в централната част на Йемен, близо до днешния град Самуд.
На север от тази област се намира Руб'aл Kхали, на юг Хадрамут, а на запад Шабвах
 
post-4597-0-93184300-1466776262.jpgpost-4597-0-81596800-1466776275_thumb.jpg
 
Набатеямите, които били арабско племе, основали заедно със самудяните кралство в долината Рум, или с другото й наименование – Петра, в Йордания.
На това място могат да се видят най-красивите примери на каменното майсторство на този народ.
В Корана също е споменато за майсторството на самудяните в каменоделието.
Днес обаче това, което е останало от двете общества, са само някои руини, които ни дават представа за изкуството на онова време.
На снимките са изобразени няколко примера на каменното майсторство в долината Петра
 
post-4597-0-44895600-1466776373_thumb.jpg
 
Сравненията с йорданския розово-каменен град Петра са неизбежни, макар Мадаин Салих (Mada’in Saleh) да е по-завладяващ в много отношения.
По-малко известен, по-трудно достъпен и затова и по-слабо посещаван, отколкото Петра, Мадаин Салех, изрязан в огромните излезли на повърхността скали в Арабската пустиня, е известен с гробниците си, датиращи от 100 г. пр.н.е. Макар техният вид да е смятан за по-малко впечатляващ, отколкото на тези в Петра, местният камък е по-устойчив на природните стихии, така че гробниците са малко по-добре запазени.
 
post-4597-0-96592600-1466776520_thumb.jpg
 
Въпреки това, ерозията е сътворила някои причудливи образувания, а многоцветните минерални пластове са разкривани и сгрявани от изменчивата дневна светлина. Право на север от Уади Хадхрамаут в земите, които днес са Йемен, Мадаин Салих е бил спирка по известния маршрут на керваните с бялата смола ливан, транспортиращи скъпоценния товар и други благовония и подправки до средиземноморските пристанища на Сирия.
Но зенитът на Мадаин Салих бил краткотраен
(последната гробница е построена през 76 г.);
 римляните, с неизменната си находчивост, започват да пренасят любимите си благовония с кораби по Червено море директно до Египет.
 
post-4597-0-83687500-1466776596.jpg
Тамуд (самудяните) били известен род, наречени на дядо си, който бил син на Атир, сина на Ирамс, сина на Сем, сина на Нух (а.с.). Те били населяващи долината Хиджр (между Медина и Сирия) араби.

Живели след адитите (народа на Ад) и се молили също като тях на идоли, след което Бог им пратил пратеник от техния род: Салих (а.с.), който бил на почит сред тях (виж: Коран 11:62).
Той ги приканвал, да
се кланят само на Един Бог.
Малцина го последвали, докато повечето от народа му се възпротивили да последват досеното от него послание.
Те го обиждали, вредели му и искали да го убият.
Убили изпратената от Бог като чудо, за да подкрепи истината за посланичеството на Салих (а.с.), камила.
След което Бог ги унищожил.

Това се споменава на следните места в Корана:
[7:73-79], [11:61-68], [15:80-84], [17:59], [26:141-159], [27:45-53], [41:17-18], [54:23-32], [91:11-15].
 
post-4597-0-06425100-1466776684.jpg
Народите на Ад и Тамуд не се споменават в днешната Библия.
Следният откъс от Сура Ибрахим обаче показва, че
 Моисей (а.с.) е разказвал за двата народа:

"И рече Муса: "Дори вие и всички по земята да сте неблагодарни, Аллах е пребогат, всеславен.
Нима не получихте вестта за онези преди вас -; народа на Нух и адитите, и самудяните, и онези след тях?
Знае ги само Аллах.
При тях идваха техните пратеници с ясните знаци, а те тикваха ръце в устата си и казваха:
"Не вярваме на това, с което сте изпратени, и се съмняваме с подозрение в това, към което ни зовете"""
[Коран 14:8-9]
 
post-4597-0-30795500-1466776743.jpg
 
Накратко, заради неподчинението си към Божия пратеник самудяните били погубени.
Нито сградите, които те били построили, нито произведенията на изкуството, които били изработили, не са могли да ги спасят от наказанието.
Самудяните, подобно на всички останали народи преди и след тях, които отрекли Истината, били погубени посредством ужасно наказание.
Най-старият източник, в който се споменава за самудяните, са държавните регистри на Вавилон, където се описва победата на вавилонския крал Саргон II над този народ.
Саргон II ги е победил вследствие на проведена в Северна Арабия през 8 век пр.Хр. война.
Гърците също разказват за този народ и в произведенията на Аристотел, Птолемей и Плиний са споменавани като “тамудеи”, т.е. “самудяни”.
 Преди пророка Мохамед (м.н.), между 400 и 600 г. сл.Хр., следите им изчезват
На адитите пък за пример е даван народът на Нух, който е живял преди тях.
Така както адитите са имали историческо значение за самудяните, така и народът на Нух е бил от историческа важност за адитите.
Тези хора са имали информация едни за други и вероятно са имали един и същи произход
post-4597-0-08269300-1466776807.jpg
 
post-4597-0-13385300-1466776961_thumb.jpgНа 6 юли 2008 година благодарение на своите добре запазени останки от късната античност, особено на 131 скално изсечени монументални гробници, с богато орнаментирани фасади от Набатейското царство, ЮНЕСКО обявява Медаин Салех като обект на световното културно наследство, това е първият обект на световното наследство в Саудитска Арабия.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Харесвам 29
Връзка към мнение

warda, много моля, когато публикувате снимки и информация, които не са лично Ваши, да давате линк към източника. 

 

Благодаря за интересните факти, които ни давате за тази непозната за широката публика страна!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди няколко дена и аз сънувах Саудитска Арабия. Темата е заразителна.

 

Намерих в нета туристическа агенция в Амстердам, които имат сериозни връзки с местна туристическа агенция и програма са разработили, само чакат да започнат издаването на туристически визи.

 

Може и да се случи някога. http://www.battuta-reizen.nl/Battuta_Reizen_-_Saoedi-Arabie_Hoogtepunten_Reisbeschrijving.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Травеолани

И аз се зарибих да чета :).

А това видео годежа - защо на всички жени им се виждат лицата, и са с високи токчета и рокли с дължина до коленете?

Аз съм останала с убеждението, че са изцяло покрити (може и да греша).

Връзка към мнение

А това видео годежа - защо на всички жени им се виждат лицата, и са с високи токчета и рокли с дължина до коленете?

Аз съм останала с убеждението, че са изцяло покрити (може и да греша).

Без да имам каквато и да е представа от порядките в СА, мога да предположа, че понеже е на закрито и плюс това - като че ли не се вижда да присъства друг мъж освен младоженеца, сервитьорките и фотографът също са  жени.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Травеолани

Без да имам каквато и да е представа от порядките в СА, мога да предположа, че понеже е на закрито и плюс това - като че ли не се вижда да присъства друг мъж освен младоженеца, сервитьорките и фотографът също са  жени.

Може би си прав - наблюдателен си, аз не бях забелязала, че има само жени. Младоженеца го видях и допуснах, че сигурно има и други мъже :)

Връзка към мнение

Само роднина може ли да се покани или някой познат също? Явно след посещение в Саудистка Арабия ще е наложителна и смяна на паспорта..

Познат не, само първа линия роднина - майка, баща, сестра и брат. Това е :) А паспорта - 100% го препоръчвам. Но само да спомена нещо: в МВР не е позволено така да си смениш паспорта просто "защото"... Само и единствено ако изтича.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То малко офтопик ще стане, ама явно тия правила на МВР всеки служител сам си ги измисля. Аз съм си сменял паспорта два пъти точно просто ей-така, дори не съм лъгал, че е откраднат или нещо подобно.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.