Прескочи до съдържание

дневник Саудитска Арабия - репортажите на warda


warda

Препоръчани мнения

Как точно се добра до Саудитска Арабия - с какъв тип виза? Дай повече информация, моля те.

Относно визите, много е трудно дори и бизнес виза, ако е за жени (особено не придружени от мъже). Имаме нови клиенти от Саудитска Арабия и дори собственикът е един от много принцове, страхотно интелигентен млад мъж .... Трябваше са отидем да проведем обучение преди 2 години и след повече от 6 месеца опити ог тяхна страна, не можахме да се сдобием в покана, с която щяхме да получим визи. И това просто защото бяхме 3 жени. Ако пътуващият е мъж, процедурата е много по-лесна. Бяха готови да платят всички разходи, за да пътуваме със съпрузи, но такива не съществуват :-) Няколко пъти ходих и до посолството им тук в Лондон, поканата трябваше да е заверена от министерство на външните работи СА! Накрая проведохме цялото обучение в Дубай, доста по-скъпо за тях, но уви нямаше избор. Сега ще подготвяме ново посещение и искат пак да пробват до СА. Да видим дали ще успея този път. Една приятелка живя там 2 години и съм слушала доста, та би било интересно да се види лично :-)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Интересна статия по темата в сп. National Geographic Bulgaria, Юли 2016
Новото лице на саудитските жени

http://www.nationalgeographic.bg/?cid=126&article=4465

 

Кратък цитат:

"Всякакви практични въпроси, включително архитектурните проекти на сградите, са уредени в съответствие с разпоредбите, че саудитските жени трябва да са сегрегирани от мъжете. Когато през 2011 г. крал Абдула обяви, че ще започне да назначава жени в кралския консултативен съвет Шура, последвалата общодържавна гюрултия – възмущение от страна на консерваторите и възторг сред защитниците на правата на жените – включваше и сериозни въпроси относно как би било редно да бъдат настанени въпросните жени. Дали да имат собствени помещения и видеовръзка с колегите си? Почти всички саудитски училища, включително висшите, са еднополови и някои колежи прибягват до видеовръзка, за да подсигурят лекциите на преподавателите от другия пол."

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

post-4597-0-73941300-1473147975_thumb.jpgкралския консултативен съвет Шура

Интересна статия по темата в сп. National Geographic Bulgaria, Юли 2016
Новото лице на саудитските жени

http://www.nationalgeographic.bg/?cid=126&article=4465

 

Кратък цитат:

"Всякакви практични въпроси, включително архитектурните проекти на сградите, са уредени в съответствие с разпоредбите, че саудитските жени трябва да са сегрегирани от мъжете. Когато през 2011 г. крал Абдула обяви, че ще започне да назначава жени в

последвалата общодържавна гюрултия – възмущение от страна на консерваторите и възторг сред защитниците на правата на жените – включваше и сериозни въпроси относно как би било редно да бъдат настанени въпросните жени. Дали да имат собствени помещения и видеовръзка с колегите си? Почти всички саудитски училища, включително висшите, са еднополови и някои колежи прибягват до видеовръзка, за да подсигурят лекциите на преподавателите от другия пол."

 

 

 

Редактирано от warda
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Само за едно завиждам - пътя кат' стъкло, баси!

А нека дойдат у нашенско да го пробват тоя номер.... или тоя  :lol: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=thkJ5Uhggfw

  • Шок 1
Връзка към мнение

Общодържавна гюрултия - тЕ това ми хареса :)))

саудитци и судитки страшно много обичат гюрюлията,ама така от нищо могат да ти спретнт такава гюрюлия

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само за едно завиждам - пътя кат' стъкло, баси!

Е, има си защо - на равно и без дъжд е друго. А ако има и заплаха от загуба на ръка, глава, съвсем няма как да не е така.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Само за едно завиждам - пътя кат' стъкло, баси!

А нека дойдат у нашенско да го пробват тоя номер.... или тоя  :lol:

 

 

Дори и в бедни държави като Египет пътищата са доста добри, но причината е, че няма студ и лед. Когато пътят леко се напука и в пукнатината влезе вода и замръзне, доста бързо се руши без дори да има движение по пътя.

Връзка към мнение

 

Какво си дал ти - дечурлигата се учат да шофират :)

 

Ей ги майсторите :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=MQm5BnhTBEQ

 

 

Една-две водачКи на пътя и...цялата тая прелест отива на кино! <_<

 

 

За студа и леда позна...почти. Сами по себе си и те не са толкова страшни, ама ако е само студ и лед, като в Аляска например. А при нас, в България е най-лошо - променливи температури, включително с големи денонощни амплитуди понякога и със смяна на знака всяка година. Няма такъв асфалт, който да издържи дълго на подобно изпитание.

Разбира се, това не оправдава ужасното обслужване на пътищата.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Ето малко информация за последния хадж

 

 

Главно мюфтийство обявява кампанията за поклонение Хадж през 2016

 

Главно мюфтийство организира кампания  за поклонение хадж през 2016 г. Желаещите  да се включат в едно сигурно поклонение и  посещение на светите за мюсюлманите места – Мека и Медина в Саудитска Арабия  трябва да подадат документите си в Главно мюфтийство или районните мюфтийства.  Хаджът тази година е през месец септември,  а крайния срок за записване  до 31 май 2016.

Три хиляди евро е цената за посещение на светите места, в които е живял и проповядвал пророкът Мохамед с.а.в.

С дългогодишния си опит и висококвалифициран персонал отдел „Хадж” на Главно мюфтийство предлага едно качествено и спокойно поклонение, и изпълнение на една от основите на вярата.

Хадж означава пътуване с цел посещение на Кяaбе, свещения Дом на Аллах, както и изпълняване на обредите (менасик), т.е. действията и думите, които са предадени от поклоненията на Пророка (с.а.с.) като Таваф – обхода около Кяабе 7 пъти. Сай или 7 пъти изминаването на пътя между Сафа и Мерве; стоенето на Арафат, хвърлянето на камъни по Джемерат (каменните стълбове, които изобразяват шейтана) при Мина и др. Хаджът носи огромни ползи за хората.Те изповядват единството на Аллах (Тевхид). Поклонниците получават опрощение, и се опознават взаимно, научават правилата на религията си и т.н. 

 В свщения Коран Всевишния повелява: „Аллах е определил това място (Мекка)  за свещено още когато е сътворил земята и небесата, и по волята на Аллах ще остане такова (свещено) да Съдния ден. В нея  е забранено да се режат дърветата, забранено е ловуването, не се позволява да се вземе изгубена вещ , освен с цел да се съобщи за намирането й, не се позволява и скубането на билки”,(Муслим, 1353).

Пратеника а.с. е казал: „Намазът в моята джамия  е по-ценен хиляда пъти от намазите в някои други джамии, без Месджидил-Харам,Намаза в Месджидил-Харам е по ценен сто хиляди от намаза  отслужен в някои други джамии”  (Ибн Мадже, 1406).

 

http://www.grandmufti.bg/bg/home/news-room/novini/2282-glavno-myuftiistvo-obyavyava-kampaniyata-za-poklonenie-hadzh-prez-2016.html

 

Явно ходенето на Хадж не е лош бизнес за главното мюфтийство, но щом е бизнес възможно е да не е много трудно да се уреди човек ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Че и наводнения в пустинята, освен снеговалежи. :)

 

Нищо случайно няма.

Другият път принцът да мисли, преди да говори!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нищо случайно няма.

Другият път принцът да мисли, преди да говори!

Звучиш ми като онзи вашия правоверния... Сещаш се за кого говоря, нали? ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не се сещам за кой от всички правоверни говориш. Обаче фактите са си факти, Поля!  :biggrin:

 

А ако вземат, че наистина разрешат на жените да шофират, ще им пресъхнат кладенците!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Има фирми, които организират Омра в СА. Как ходят БГ турци и помаци?

 А можеш да излъжеш като отидеш в джамията и кажеш, че си станал мюсюлманин и сега четеш и се интересуваш, могат да ти дадат документ. Поне в Дубай беше така. Всичките жени на мъже мюсюлмани така бяха ходели, никоя реално си беше сменила религията, само на думи.

 Какво да те хванат? Как? Научаваш им молитвата - как да се молиш... Ассалам Алейкум.. Уалекум Салам... И Аллах и Мохаммед Расул Аллах и готово. 

Най-лесно е за двойка съпруга и съпруг.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Падането на цената на нефта и разпространението на ВЕИ явно ще предизвика скоро реформи и в Саудитска Арабия ;) Вероятно и проблемът с туристическите визи ще бъде решен скоро ;)

 

Саудитска Арабия създава курорт за жени по бикини

https://nova.bg/news/view/2017/08/04/189614/саудитска-арабия-създава-курорт-за-жени-по-бикини/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето малко по подробна информация от BBC. Визовият режим ще бъде улеснен за туристическите зони.

 

Цитат

Visa restrictions on foreigners are to be eased in the tourist zone.

 

Construction of the new resorts is due to start in 2019. The first phase will include developing a new airport as well as luxury hotels and housing, and is expected to be complete in 2022.

 

Аmong the attractions will be protected coral reefs, dormant volcanoes, and a nature reserve inhabited by rare wildlife like Arabian leopards and falcons.

Visitors will also be able to take trips to the ancient ruins of Madain Saleh, classified as a Unesco World Heritage site, and take part in activities such as parachuting, trekking and rock climbing.

Saudi Arabia plans luxury beach resorts on Red Sea

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-40795570

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Еха! Какви новини!!! 

Брей, на новия принц интересни идеи му идват.

 То и сега ако човек живее в КСА има опция за бикини и плаж - в затворените комплекси, които са само за чужденци.

  Чувала съм от саудитски приятели, че тяхното червено море било уникално за гмуркане, понеже не е популярно и много по-запазено от египетското.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето, още една държава със самобитна култура се поддаде на глобализацията. Скоро ще се оплакваме, че няма останала автентична атмосфера и туристите са повече от местните.

Малко ирония, но мисля, че съм прав ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, neuromancer каза:

Ето, още една държава със самобитна култура се поддаде на глобализацията. Скоро ще се оплакваме, че няма останала автентична атмосфера и туристите са повече от местните.

Малко ирония, но мисля, че съм прав ;)

В Саудитска Арабия освен облеклото и религията едва ли е останало нещо самобитно. Пазаруват си по МОЛ-овете, карат си западните коли и т.н. Тях отдавна ги е превзела глобализацията. Единствено към нерелигиозния туризъм не бяха отворени, но явно и това е на път да се промени :)

 

Аз лично обичам самобитната култура, но ако мога да я видя като турист ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А, аз мисля, че намерих алиби на @Георги Матеев да стигне до Саудитска Арабия. 
Ето какво открих днес. На 30-31 януари 2018 има международна конференция в Джеда - The ICASP 2018: 20th International Conference on Art in the Service of Politics. 
Ето го и линкът към конференцията
https://www.waset.org/conference/2018/01/jeddah/ICASP

Жоро, без проблем можеш да им разкажеш за използването на българските музиканти и певци от всички политически партии в периода 1990 до когато решиш. Eто примерно можеш да излезеш с проект под заглавието The Wind of Change in Bulgaria: The Top Bulgarian Musicians and their Involvement into Post-Communist Bulgarian Politics, 1990-1999. Пускаш им едно резюме по темата, одобряват те и след това кандидатстваш за виза. Под academic affiliation пиши independent researcher. 
Дори и не си помислям да посещавам Саудитска Арабия, но понеже прочетох за твоята цел да видиш всички страни и се опитвам и аз да ти помогна по магеланска линия. Ако решиш да се пробваш и имаш нужда от помощ, ще ударя едно рамо, все пак съм бил на поне 25 международни конференции. Срокът за пращане на проекти е до 18 август.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Георги Матеев
На 8/7/2017 в 0:32, Crazy Horse каза:

А, аз мисля, че намерих алиби на @Георги Матеев да стигне до Саудитска Арабия. 
Ето какво открих днес. На 30-31 януари 2018 има международна конференция в Джеда - The ICASP 2018: 20th International Conference on Art in the Service of Politics. 
Ето го и линкът към конференцията
https://www.waset.org/conference/2018/01/jeddah/ICASP

Жоро, без проблем можеш да им разкажеш за използването на българските музиканти и певци от всички политически партии в периода 1990 до когато решиш. Eто примерно можеш да излезеш с проект под заглавието The Wind of Change in Bulgaria: The Top Bulgarian Musicians and their Involvement into Post-Communist Bulgarian Politics, 1990-1999. Пускаш им едно резюме по темата, одобряват те и след това кандидатстваш за виза. Под academic affiliation пиши independent researcher. 
Дори и не си помислям да посещавам Саудитска Арабия, но понеже прочетох за твоята цел да видиш всички страни и се опитвам и аз да ти помогна по магеланска линия. Ако решиш да се пробваш и имаш нужда от помощ, ще ударя едно рамо, все пак съм бил на поне 25 международни конференции. Срокът за пращане на проекти е до 18 август.

Благодаря ти за гениалната идея, но за съжаление няма да се възползвам от нея.

 

Генерално си преосмислих стратегията за Саудитска Арабия, особено след като наскоро проучих в детайли как се вади бизнес виза, каквато се изисква за изложения, конференции и тн. Дори да събереш всички нужни документи и да си напълно изряден, което само по себе си е доста трудно - процесът пак е сложен, а разходите лесно могат да стигнат до около $1000. И това е само за да вземеш виза! Ще ме прощават, но просто не си заслужава нито нервите нито парите.

 

Така или иначе другия месец имам 10 часов транзитен стоп в Джеда, та ще хвърля един бърз поглед :) А в държавата мисля да влезна официално след около 3-4 години, когато според шестото ми чувство вече ще предлагат много по-достъпни туристически визи.

 

Още малко като падне цената на петрола искам да видя как точно ще продължават да твърдят, че нямат нужда от туристи :)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.