Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

преди 52 минути , iva 80 каза:

може ли да кажете тел на автобусна компания София Истанбул.За 30.12

Метро - +359 2 832 51 31 или +359 2 931 41 39

Алпар - SOFIA -   00359 298 15 856-----00359 293 66 768
                               00359 298 15 653-----00359 293 66 160
                               00359 295 31 338-----00359 295 25 004 
                               MOB: 00359 899 912 906

Нямам представа дали ще пътуват и на 30-ти декември, но звъннете и ще разберете.
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой ще пътува ли за Нова Година до Истанбул. Метрото дали ще работи тогава? Още не сме резервирали хотел .Не знаем дали да тръгваме. Вие какво мислите?

Връзка към мнение
преди 23 минути , iva 80 каза:

Някой ще пътува ли за Нова Година до Истанбул. Метрото дали ще работи тогава? Още не сме резервирали хотел .Не знаем дали да тръгваме. Вие какво мислите?

Все още не съм срещнала информация как ще работи метрото.

 

Връзка към мнение
На 14.12.2020 г. в 13:27, Jorro каза:

В събота ше бъда в Истанбул и ще пиша после, ако не ти е късно. 

Чакам да докладваш, ако може.

 

В сряда се гласим да ходим. Резервирах, чрез мейл в същият хотел от последния път Cevahir Asia, но не можаха да ми кажат, дали мога да карам кола след 21:00 часа.

Предполага, че ще стигна или ще съм в най-лошия случаи на 30-на минути от хотела в момента в който влезе вечерният час.

 

Връзка към мнение

След 3 години теглене на кеш от Револют  от банките Гаранти със зелената детелина-последно  преди два месеца, днес ме изненадаха..

 

Вече искат 4,99% при теглене-даже пробвах на 2-3 места, ама няма разлика.

 

Обаче през HBSC няма такса, та успях да изтегля.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Считано от 28.12.2020г. всички пристигащи със самолет в Турция, трябва да представят негативeн PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането. Без тест няма да се допускат в самолета. 

Считано от 30.12.2020г., всички пристигащи в Турция сухопътно или по море, са длъжни да представят негативeн PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането, в противен случай подлежат на 14-дневна карантина.

Мерките ще важат до 01.03.2021г.

  • Харесвам 4
  • Шок 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Mary каза:

Считано от 28.12.2020г. всички пристигащи със самолет в Турция, трябва да представят негативeн PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането. Без тест няма да се допускат в самолета. 

Считано от 30.12.2020г., всички пристигащи в Турция сухопътно или по море, са длъжни да представят негативeн PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането, в противен случай подлежат на 14-дневна карантина.

Мерките ще важат до 01.03.2021г.

Къде го прочетохте това?

Връзка към мнение
преди 3 минути , muchachote каза:

Къде го прочетохте това?

Първо го прочетох в изказване на Министъра на здравеопазването в Турция.

Сега вече можеш да го прочетеш навсякъде, включително и на Фейсбук-страницата на посолството на Турция.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
На 25.12.2020 г. в 20:10, Mary каза:

Считано от 28.12.2020г. всички пристигащи със самолет в Турция, трябва да представят негативeн PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането. Без тест няма да се допускат в самолета. 

Считано от 30.12.2020г., всички пристигащи в Турция сухопътно или по море, са длъжни да представят негативeн PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането, в противен случай подлежат на 14-дневна карантина.

Мерките ще важат до 01.03.2021г.

Вчера измениха първоначалната заповед и сега за пристигащите със самолет датата също е 30.12.2020г.

Допълвам, че това изискване важи и за транзитните и трансферни пътници.

И още едно допълнение - тестването е задължително за пътуващи над 6 години.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искам да предупредя всички пътуващи в Турция с кола, на която не са собственици - носете си пълномощно на ваше име, на английски или турски, иначе в най-добрия случай ще трябва да оставите колата между българска и турска територия, както на мен ми се наложи са направя. 

  • Шок 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Турците винаги са искали пълномощно за автомобила на един от двата езика. Не е нещо ново. Ако шофьорът не е собственика по талон, задължително трябва да има пълномощно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това се отнася за всички страни, мен са ме връщали преди много години на влизане в Румъния.

Оттогава, където и да ходя, ако не е мой автомобилът  винаги съм с пълномощно.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Alexander каза:

Това се отнася за всички страни, мен са ме връщали преди много години на влизане в Румъния.

 

Почти... 🙂 В Гърция ходихме два пъти, докато колата ни беше все още лизингова и съответно на талона беше изписано лизинговото дружество, а проблем не са ни създавали, въпреки, че нямахме пълномощно за напускане на страната. Турците обаче винаги са били изключително стриктни в това отношние. За пръв път ходихме с кола там през 2008 (отново беше лизингова) и тогава си бяхме взели пълномощно от лизинга и нямаше проблеми. Гърците обаче са "над тия неща" 🙂

Връзка към мнение

Пак казвам, че винаги може да те върнат, това, че си минавала, не значи, че винаги ще минаваш, малко като ръчния багаж.

Точно за Гърция правих преди няколко години пълномощно, да не говори, че точно те искаха големия талон по едно време и връщаха масово.

 

Връзка към мнение

На 1 януари е било официалното откриване на първата част на новата дългоочаквана трамвайна линия Т5, която ще се движи по Златния рог, Eminönü- Alibeyköy. Открити са около 9 км линия, втората част ( до Eminönü )  се очаква да бъде открита в следващите месеци. Новата линия означава, че от историческият център на града до кварталите Fener  и Ayvansaray придвижването вече ще може да се осъществи за няколко минути. Много удобна ще бъде и за нас за по-бързо придвижване до Българската църква, квартал Еюп, Пиер Лоти и т.н.

Новата линия ще бъде безплатна за 10 дни, от 4 до 14 януари 2021.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/eminonu-alibeykoy-tramvay-hattinin-ilk-bolumu-acildi/2095738

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
От 15.01.2021г. HES кодът ще бъде използван в градския транспорт, посредством Истанбулкарт.
 
istanbulkart-hes-kodu-tanimlama-istanbulkart-13853091_3920_o-1.jpg
 
Трябва да се попълни тази форма:
 
25645.png
 
Всички карти Истанбулкарт, трябва да бъдат обвързани с Хес кода от 15.01.2021г.
Без да е направено това няма да може да се пътува в транспорта в Истанбул. Всички лица, които са под карантина няма да могат да ползват транспорт - автоматично за дните на карантината ще е блокирана и картата за пътуване.
От два дни в Истанбул се извиват огромни опашки от хора пред офисите на градския транспорт, които искат да свършат тази работа. На посочения горе линк става по електронен път, но системата била бавна. 
Как ще се отнася за туристите все още не е ясно, но е силно вероятно да не може да се маркира картата без код. Дали ще има отново възможност да се маркират повече хора, също не е ясно.
Като гледам формата, която трябва да се попълни, то няма как да стане от турист.
Продължавам да следя информацията и ако науча нещо, ще пиша.
 
  • Харесвам 10
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Mary каза:

Като гледам формата, която трябва да се попълни, то няма как да стане от турист.

За транзитните пътници до Новото летище, например Автогара-Летище  е добре, че шатълите на Havabus не използват Истанбулкарт.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Дали някой знае университетите в Истанбул на онлайн обучение ли са в момента? И евентуално до кога. Не мога да намеря актуална информация на английски.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Deskar каза:

Дали някой знае университетите в Истанбул на онлайн обучение ли са в момента? И евентуално до кога. Не мога да намеря актуална информация на английски.

Учат онлайн. В момента са във ваканция.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 1.01.2021 г. в 11:46, mary_shery каза:

Искам да предупредя всички пътуващи в Турция с кола, на която не са собственици - носете си пълномощно на ваше име, на английски или турски, иначе в най-добрия случай ще трябва да оставите колата между българска и турска територия, както на мен ми се наложи са направя. 

 

На 1.01.2021 г. в 14:05, chandni каза:

Турците винаги са искали пълномощно за автомобила на един от двата езика. Не е нещо ново. Ако шофьорът не е собственика по талон, задължително трябва да има пълномощно.

А какво име пише на талова на колата?

При мен колата и лизингова, но реално има и моето име (ето какво има на талона):

Това съответно са данните, отбелязани с кодовете С.2.1 и С.2.2. Допълнително има полета за данните на фирма или имената на лице, което също може да управлява автомобила, на който вие сте собственик – С.3.1 и С.3.2., както и неговият адрес – С.3.3.

 

Пише името на лизингодателя (С.2.1), но и моето име (С.3.1 и С.3.2) и адрес (С.3.3). Това дали ще е достатъчно да се мине метър?

Връзка към мнение

Няма значение, че има и твоето име. Собственик на автомобила е лизинговото дружество. Ти си лизингополучател/ползвател. Трябва да имаш пълномощно от собственика, за да изкараш автомобила зад граница.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.