Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

Някой дали предвижда пътуване до Истанбул близките седмици, февруари, март? Имам нужда от малко помощ, да се донесе забравена дреха оттам, която в момента е в местен екскурзовод.

Връзка към мнение
преди 32 минути , bobole4e каза:

Някой дали предвижда пътуване до Истанбул близките седмици

При неблагоприятно развитие, евентуално екскурзоводът да занесе дрехата в офиса на автобусна фирма МЕТРО и после в български офис ще си я получиш срещу, например 20 лева, но щом и март те устройва, все ще се намери някой безплатно да направи услуга.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 42 минути , bobole4e каза:

Някой дали предвижда пътуване до Истанбул близките седмици, февруари, март? Имам нужда от малко помощ, да се донесе забравена дреха оттам, която в момента е в местен екскурзовод.

Аз през април.

Имам е две минавания преди това, но не съм сигурна, че ще стигна до града.

Щом е екскурзовод, те работят с някоя фирма - да ти го изпрати по фирмата също може.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , epetkov каза:

евентуално екскурзоводът да занесе дрехата в офиса на автобусна фирма МЕТРО

Пробвахме и това-не иска, екскурзоводката. Не иска да го прати по поща/куриер, не иска да го прати по някоя от групите, които ходят уикенда...въобще греда отвсякъде.

В момента, Mary каза:

Аз през април.

Април може би вече ще е късно, защото тя тогава отива към Кападокия и е там до октомври. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , bobole4e каза:

Април може би вече ще е късно, защото тя тогава отива към Кападокия и е там до октомври. 

Как се казва екскурзоводката?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тя живее в Истанбул но май повече води групи надолу и в курортите, по рядко в Истанбул и ако  ѝ се обадят. То и това е проблем, аз намерих начин преди Нова година да отиде някой да го донесе-тя замина за Анталия и вчера се върна. Т.е . дори и да намеря човек, не е въобще сигурно ,че тя по това време ще е в Истанбул...когато си помисля, че не може да стане по-сложно-то става. Поне успяхме от Кападокия да стигне палтото до Истанбул, изпратиха  ѝ го (когато ти писах октомври за помощ, още продължава борбата).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, bobole4e каза:

Тя живее в Истанбул но май повече води групи надолу и в курортите, по рядко в Истанбул и ако  ѝ се обадят. То и това е проблем, аз намерих начин преди Нова година да отиде някой да го донесе-тя замина за Анталия и вчера се върна. Т.е . дори и да намеря човек, не е въобще сигурно ,че тя по това време ще е в Истанбул...когато си помисля, че не може да стане по-сложно-то става. Поне успяхме от Кападокия да стигне палтото до Истанбул, изпратиха  ѝ го (когато ти писах октомври за помощ, още продължава борбата).

Ако можеш да я накараш да дойде до летището на 26.02 ще го вземем. Само дано не сменят повече полетите и да имаме достатъчно престой.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря! Ще ти пиша преди 26.02, но не съм оптимист-аз не можах да я накарам до автогарата да отиде, дето е срещу мола с аквариума( не извън града...) , но продължавам да опитвам :)

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Цените на почти всичко в Турция са вдигнати много.

Не броя вдигането в лири, а в евро.

Грубо  поне 30% нагоре спрямо 6-8 месеца назад.

разликата спрямо Газиантеп е 50-60% нагоре спрямо 4 месеца.

 

Отделно има разлики х2 и х3 по кръчмите за едно и също нещо и трябва да се внимава доста.

често се среща основно по 25-30лв и нагоре 

не бях мислил, че трябва са гледам  толкова подробно всичко, дори когато си купувам бюрек за закуска.

През 100м на една и съща улица разлика 2,5 пъти в цената. 

Кафе 3-4лв. Фреш от нар 300мл 7-8лв.

 Цените на saltae Nusr et са  средно с  100% отгоре спрямо преди 2,5 години. 
като бургерите са вдигнати по-малко, но другите меса над над двойни.
 

хубавите баклави са 50-60лв/кг.

на пазара на подправките е брутално повечето неща -подправки са 100-150лв/кг, видях с очите си шамфъстък за 140лв/кг.

под 30-35-40лв няма хубав.

По магазините също, някои неща не са за вярване, агнешко месо  40-50лв/кг, телешко същата работа, като бонфилето беше 60лв.

Вино под 25-30лв реално няма в магазин.

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Шок 3
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

Цените на почти всичко в Турция са вдигнати много.

Не броя вдигането в лири, а в евро.

Грубо  поне 30% нагоре спрямо 6-8 месеца назад.

разликата спрямо Газиантеп е 50-60% нагоре спрямо 4 месеца.

 

Отделно има разлики х2 и х3 по кръчмите за едно и също нещо и трябва да се внимава доста.

често се среща основно по 25-30лв и нагоре 

не бях мислил, че трябва са гледам  толкова подробно всичко, дори когато си купувам бюрек за закуска.

През 100м на една и съща улица разлика 2,5 пъти в цената. 

Кафе 3-4лв. Фреш от нар 300мл 7-8лв.

 Цените на saltae Nusr et са  средно с  100% отгоре спрямо преди 2,5 години. 
като бургерите са вдигнати по-малко, но другите меса над над двойни.
 

хубавите баклави са 50-60лв/кг.

на пазара на подправките е брутално повечето неща -подправки са 100-150лв/кг, видях с очите си шамфъстък за 140лв/кг.

под 30-35-40лв няма хубав.

По магазините също, някои неща не са за вярване, агнешко месо  40-50лв/кг, телешко същата работа, като бонфилето беше 60лв.

Вино под 25-30лв реално няма в магазин.

 

 

 

В Нусрет на капалъто направихме 1000 лв сметка, като бутилка ракия беше 200 лв. В лобито на хотела две бири и една водка 90 лв. Като цяло за няколко вечери под 600 лв нямаше, като най евтината бутилка ракия беше 150 лв.

Връзка към мнение
На 1.05.2023 г. в 10:32, Nayden Bondzhev каза:

В Нусрет на капалъто направихме 1000 лв сметка, като бутилка ракия беше 200 лв. В лобито на хотела две бири и една водка 90 лв. Като цяло за няколко вечери под 600 лв нямаше, като най евтината бутилка ракия беше 150 лв.

Да ти кажа даже ми се струва евтино 200лв за шише ракия.

Сега пределно ясно е, че в такива страни алкохола е скъп, дори в магазините.

Който не може да изкара без ракия и 500лв може да плаща при желание. 

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

@Mary,

обръщам се към теб с молба като човек енциклопедия за Истанбул 🙂

Другия месец с приятелки ще бъдем там за три дни, Моля те предложи ни  какво обезателно да не пропуснем, като по възможност да се стига до всяко място с обществен транспорт, за да не ползваме таксита.

Като тези места може и да не са общоизвестни, както и места за хранене, нещо типично от тяхната кухня.

Благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , Mistela каза:

@Mary,

обръщам се към теб с молба като човек енциклопедия за Истанбул 🙂

Другия месец с приятелки ще бъдем там за три дни, Моля те предложи ни  какво обезателно да не пропуснем, като по възможност да се стига до всяко място с обществен транспорт, за да не ползваме таксита.

Като тези места може и да не са общоизвестни, както и места за хранене, нещо типично от тяхната кухня.

Благодаря предварително!

А били ли ста досега там?

Много е различно да посещаваш за пъв път и да искаш да видиш основни забележителности или да си ходил няколко пъти и да търсиш разнообразие.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Истанбул могат да се измислят толкова тридневни маршрути (без дублирания), че дори за себе си се чудя всеки път. :smile3:
И препоръки се дават по-лесно, ако се знаят интересите на питащия. И възможностите. И лудостите. :biggrin:

Защото само там съм навъртала по 30 км пеш. Това с активно ползване на градски транспорт. :biggrin:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, Mary каза:

А били ли ста досега там?

Много е различно да посещаваш за пъв път и да искаш да видиш основни забележителности или да си ходил няколко пъти и да търсиш разнообразие.

Силно казано били, 

имахме няколко часа престой преди години, взехме биг бус - направихме обиколка по неговата линия, не сме слизали никъде по спирките защото нямахме време. И това е нашето ходене 🙂

Сега по женски сме се запътили, искаме да усетим духа на града, не да спринтираме от забележителност на забележителност.

Когато ходим на ново място обичаме да наблюдаваме местното население, да ходим на места които не са “гъчканица” от туристи и същевременно да ни грабнат, така че да имаме желае за още и още.

преди 52 минути , Argentique каза:

За Истанбул могат да се измислят толкова тридневни маршрути (без дублирания), че дори за себе си се чудя всеки път. :smile3:
И препоръки се дават по-лесно, ако се знаят интересите на питащия. И възможностите. И лудостите. :biggrin:

Защото само там съм навъртала по 30 км пеш. Това с активно ползване на градски транспорт. :biggrin:

Може да предложиш, пък ние ще преценим до колко ще ни стигнат силите 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Mistela ще ти напиша разни места, пък ти си разгледай и прецени дали са по ваш вкус.

На Историческия полуостров не бих пропуснала да посетя поне едно водохранилище. Възможностите са: Йеребатан, Цистерната на Теодосий, Binbirdirek Sarnıcı + още няколко по-малко известни. Цитираните  са големи и платени. Има и поне две безплатни, но доста по-малки.

Не бих пропуснала да видя и поне една джамия - бих препоръчала Сюлеймание.

Един дворец също бих видяла - Топкапъ, Долмабахче или Бейлербей. Последният е с най-малко навалица. Първият е в османски стил.

Не бих пропуснала разходка с корабче. Повечето туристи хващат такова, което стига до втория мост и се връща обратно. Аз бих се качила на корабче от градския транспорт до Саръйер за гледки към европейската част и друго корабче от/до Anadolu Kavağı за гледки към азиатската част.

 

Итнересни райони са Балат(в европейската част) там е  българската църква "Свети Стефан" и Кузгунджук(в азиатската част). И в двата има доста заведения и кафенета.

 

Места за хранене - колкото по-далече от туристическите места, толкова по-добре.

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Намерих интересен хотел в Инеада (на черно море) и въпросът ми е някой ходил ли е там и заслужава ли си за един уикенд. Благодаря!

Връзка към мнение
преди 8 минути , Nayden Bondzhev каза:

някой ходил ли е там и заслужава ли си за един уикенд. Благодаря!

В други форуми отговорът щеше да бъде: Питай в  бургаската тема. :biggrin:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Здравейте,

 

Намерих интересен хотел в Инеада (на черно море) и въпросът ми е някой ходил ли е там и заслужава ли си за един уикенд. Благодаря!

Не съм ходила, но се каня от около 3 години. Да ти дам някои отправни точки-

- лятото турска граница е голяма кушия за минаване, така че пролет или есен

- Странджа е и ги има гадните неспасяеми черни мушици през лятото

- местните са шумни /суркане на столове, викане.../ и ако те дразни това /като мен/ - остави за спокоен период

- не знам какво си намерил, но аз съм хвърлила око на Глемпинга и каяците 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , Ioanis каза:

Здравейте!По какъв начин  да се придвижим най-евтино в Истанбул от джамията Султан  Ахмед до Таксим?

 

Пеша? 😄

Или с трамвая до последната спирка Kabatas и после фъникуляря до Таксим или пеша отивате до метроспирка Vezneciler ( около 20 мин) и от там диектно с метрото до Таксим . В първия случай 2 билета, във втория 1  . 1 билет е 9.90 ₺

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Нови цени на градския транспорт в Истанбул са гласувани днес - увеличение с около 51 %.

Масовото пътуване става 15 лири.

Такситата увеличават цената със 75%.

  • Харесвам 3
  • Шок 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.