Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

На 18.05.2022 г. в 14:34, iaia_mama каза:

Още една търсачка за автобусни билети от България до Турция и обратно, както и за 
автобусни билети  из цяла Турция и други страни в Европа.

Хм, да не излезе, че е реклама, ама за едни и същи дати, София-Истанбул, тая търсачка дава най-ниска цена 48 $ с Арда Тур, а на сайта на фирмата е 39 кинта, Повече от двойно. Само да обърна внимание.

https://ardatur.bg/search/1/30/2022-07-25/2022-08-07/1/

Връзка към мнение

BusBud са от рода на Omio и подобни.

Една турска от която съм купувал на номинални цени  , не  знам дали е споменавана назад в темата:

 

https://www.obilet.com/en/bus-ticket/sofya-istanbul

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За сайта на Ардатур... преди седмица ни трябваха билети Кушадасъ-Пловдив, нещо не ми се получи покупката от сайта, звъня на пловдивския им офис – оо, през сайта по-трудно става, ако ви се получи, обадете ми се (да се похвалите, демек 😁). Ама то от Кушадасъ ще трябва да смените в Измир, не се знае кой автобус е свързан там с нас, ама я за по-сигурно вземете от Измир... И така, за по-сигурно веднага се отказах от тях и си пътувахме с една кърджалийска фирма Акбулут, с която бяхме и на отиване, въпреки по-ранния час на пристигане (че и в Хасково), но магаре от път не се бои. 🙂 Запазиха ми билети по телефон на честна дума и си ги платихме в автобуса. Даже в Хасково ми зачислиха една рускиня да й давам акъл с логистика в България, а тя просто си хвана такси до Поморие (беше дошла сама с такси от автогара Байрампаша до Капъкуле... защото не знаела откъде да си хване автобус... хора с излишни пари за харчене.... умът не ми го побира:) )
За Obilet потвърждавам, купувала съм от тях много, вкл. вътрешни турски линии – последно миналата седмица Кушадасъ-Измир с pamukkale (страхотни удобни автобуси с 2х1 конфигурация на седалки, препоръчвам, на качване дават сладолед 🙂 ). Влязох си с профила в гугъл, но понеже без турски gsm номер не ме пусна да завърша покупка, просто написах максималния брой петици и ме пусна. Може и да не се разпечатва, показах от телефон.
И друго... Фликсбус линията се изпълнява от KamilKoc, от Пловдив продават билети вече.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Ще посещаваме Турция само с лична карта

Българските граждани ще могат да влизат в Турция без задгранични паспорти, а само с лични карти, съобщава турският информационен сайт "Дикен", позовавайки се на указ на президента Реджеп Тайип Ердоган, публикуван в днешния брой на турския държавен вестник.

 

https://www.pariteni.bg/novini/turizym/shte-poseshtavame-turciia-samo-s-lichna-karta-243170

 

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Най-известният пристан на азиатския бряг на Истанбул - Мода искелеси, което в превод е "Пристан на модата" - бе реставриран и открит отново за обслужване на пътническите кораби и яхти и на пътниците на многомилионния град. Това става по инициатива и с финансиране на Истанбулската голяма община, предава БТА.

https://www.moreto.net/novini.php?n=464099

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
В  Истанбул ще се предлага нова карта за градския транспорт, която ще е предвидена за чужденците. Новите карти могат да бъдат открити в 30 обекта, в близост до основните забележителности на града.  Предвижда се с картата да се пътува неограничен брой пъти в рамките на деня и да е валидна от 1 до 15 дни. ЦЪК
  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Важно за тези, които в момента са  в Истанбул.

 

307563779_5694220963949929_7234508767527664740_n-2.jpg

 

Утре е планирано яхтено състезание по Босфора - 24.09.2022г. от 11ч. до 18ч. и следните линии няма да ги има:

 

https://www.sehirhatlari.istanbul/tr/duyurular/24-eylul-sefer-iptal-duyurusu-980?fbclid=IwAR2qb9uO2iUyZ9nnnJtGYwQceRE4IqhCTKJEpCrx3serPWleiCGTQsxCJdo

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес откриват продължението на метролинията М4 в частта Pendik(Tavşantepe)-Sabiha Gökçen. Така ще стане доста по-лесен достъпът до летище Сабиха Гьокчен. Новата отсечка е с дължина 7,4км. и включва 4 нови спирки.

Метролинията Pendik - летище Sabiha Gökçen ще може да обслужва 1 милион 200 хиляди пътници дневно. Скоростта на метрото ще бъде 80 километра в час.

От Кадъкьой до летище Сабиха ще се стига за 50 минути.

Мармарай ще прави връзка на Ayrılık Çeşmesi за лесен достъп до летище Сабиха.

 

1-3.jpg

 

 

 

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mary каза:

Днес откриват продължението на метролинията М4 в частта Pendik(Tavşantepe)-Sabiha Gökçen. Така ще стане доста по-лесен достъпът до летище Сабиха Гьокчен. Новата отсечка е с дължина 7,4км. и включва 4 нови спирки.

Метролинията Pendik - летище Sabiha Gökçen ще може да обслужва 1 милион 200 хиляди пътници дневно. Скоростта на метрото ще бъде 80 километра в час.

От Кадъкьой до летище Сабиха ще се стига за 50 минути.

Мармарай ще прави връзка на Ayrılık Çeşmesi за лесен достъп до летище Сабиха.

 

1-3.jpg

 

 

 

Мога само да кажа „Разгеле!!!“, че досега съм пробвала всякакви варианти за обществен транспорт до/от там. Макар че шатълите не са много лоши и този понеделник предиобед успяхме да се доберем до Кадъкьой за 50 минути в полупразен автобус. Но ако е неделя по икиндия и вали..., отече трафикът...

Инак най-лесният обществен транспорт до там от България по земя за пътуващи непукисти остава автобусът на Метро за Бурса (от Пловдив тръгва в 19 часа, от Сф. явно по-рано), купува се билет до автогара Samandira в Азия и там има денонощно таксита зад сградата на автогарата. Там са и последните по-ниски цени за храна/кафе преди летището. На автогарата по разписание се пристига в 4:00, реално по-рано, а таксито обикновено е 12-15 лв в лиров еквивалент (15-на минутки макс). Преди две седмици в 4:00 бяхме на С. Гьокчен и спокойно се хваща ранен полет. Нашият беше малко преди осем, имаше и по-ранен удобен, но давам лек аванс винаги. За следобедни полети се мислят други варианти. 🙂
Обаче връзката с метрото е огромно облекчение и дава безброй възможности за транспорт до коя ли не точка на града.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Истанбулската Община и Mastercard  са  сключили  преди три дена споразумение за използване от 2023 година  на безконтактните карти Mastercard като средство  за плащане в градския транспорт наравно с действащите Istanbulkart. ЦЪК

 

Едит: Намерих го и на английски: In English

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

9 нови фериботни линии пуснаха Şehir Hatları в Истанбул.

Направо нямам търпение да правя нови планове с толкова много нови корабчета.

 

Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüp

Avcılar-Bakırköy-Kadıköy

Avcılar-Bostancı

Maltepe-Adalar

Çengelköy-Kabataş

Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp

Bostancı-Moda-Kadıköy-Kabataş

Aşiyan – Anadolu Hisarı – Küçüksu

Aşiyan – Üsküdar

 

9 new lines-1.jpg

 

Линиите веча са добавени и в разписанието: https://www.sehirhatlari.istanbul/uploads/dokuman/46-1/tarife.pdf?fbclid=IwAR3vR1HuVB3VIBFThAucCceAXMKIIkl4UvHBjLg2B1SJsK7gNZ8KqomYaeI

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Нова година 2023 ... нови тарифи в градския транспорт на Истанбул.

Още ги няма в сайта, но са гласувани. Като ги обявят и там, ще ги добавя в пътеводителя.

Сега само най-общо ще напиша това, което е гласувано.

 

Билет за градски транспорт - 9,90 турски лири

Микробус/долмуш - 7 тл

Максимална цена за Мармарай - 21,91тл

Фериботи - 12,05 тл, а за островите 26,28тл

Максимална цена за Метробус - 14,69 тл

 

Цената на Истанбулкарт е 50тл

 

Първоначална такса за такси - 12,65 тл

Цена на километър - 8,51 тл

Минимална цена за такси - 40 тл

 

Вероятно от Новата година и анонимните карти - т.е. тези, които не са регистрирани в тяхната система, няма да могат да се възползват от отстъпка за 2-3 и т.н. прекачване. Това все още не напълно сигурно, но изтича времето за регистрация на картите. Чужденци няма как да си ги регистрират принципно.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
На 27.12.2022 г. в 17:00, Mary каза:

Нова година 2023 ... нови тарифи в градския транспорт на Истанбул.

Още ги няма в сайта, но са гласувани. Като ги обявят и там, ще ги добавя в пътеводителя.

Сега само най-общо ще напиша това, което е гласувано.

 

Билет за градски транспорт - 9,90 турски лири

Микробус/долмуш - 7 тл

Максимална цена за Мармарай - 21,91тл

Фериботи - 12,05 тл, а за островите 26,28тл

Максимална цена за Метробус - 14,69 тл

 

Цената на Истанбулкарт е 50тл

 

Първоначална такса за такси - 12,65 тл

Цена на километър - 8,51 тл

Минимална цена за такси - 40 тл

Ето ги и официално новите тарифи за градския транспорт в Истанбул.

 

02.01.2023-1.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
На 31.12.2022 г. в 0:00, epetkov каза:

Здравейте,

 

За прекъсване - не знам, поне Google Maps не указа, че има трамвай след полунощ, нито човекът на рецепция в хотела ни го каза. Но със сигурност днес не се пътуваше безплатно, така че не знам колко е за вярване тази статия всъщност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, sveto.slav.s каза:

Здравейте,

 

За прекъсване - не знам, поне Google Maps не указа, че има трамвай след полунощ, нито човекът на рецепция в хотела ни го каза. Но със сигурност днес не се пътуваше безплатно, така че не знам колко е за вярване тази статия всъщност.

Безплатният транспорт от 01.01.2023г. важи само за персонализирани карти ( Истанбулкарт) за турски граждани. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , epetkov каза:

От днес е отворена линия на метрото М7 в пълния й капацитет: Махмутбей-Меджидийекьой-Кабаташ. 

Доколкото аз разбрах, пуснаха само още две станции, а не цялата линия - Fulya и Yıldız.

Остава да се пуснат Beşiktaş и Kabataş.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Jorro каза:

За метрото до летището нещо чува ли се? Нещо януари 2023 ми се върти в главата, че бяха казали? 

То че се чува - чува се, но видно от последните години, сроковете изобщо не се спазват.

Последно четох, че ще откриват достъпа от едната посока - да кажем откъм Босфора - всичко е готово, вървяха изпитания и информацията е - тези дни. Кога ще са тези дни не е уточнено.

От другата посока(откъм гара Халкалъ) бил на 87% изпълнен проекта, та там съвсем не се знае кога.

 

Бушуват незапомнени предизборни битки там, които няма да коментираме, но е възможно много проекти да бъдат набързо довършени и пуснати.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

От началото на годината пуснаха още една нова фериботна линия - Ortaköy – Beşiktaş – Eminönü.

Ще има 14 курса в делнични дни и събота и 13 курса в неделя.

Ще е много удобно за разходки до Ортакьой.

 

FlaJArMWAAAWP7v-1.jpg

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 1.01.2023 г. в 13:45, Mary каза:

Ето ги и официално новите тарифи за градския транспорт в Истанбул.

С новите тарифи от 01.01.2023 са влезли и нови условия.  Вече  отстъпките за  прикачвания, както и различните ценови зони на Мармарай и Метробус са приложими само за персонализираните карти. Туристите ще плащат  пълната  стойност при всяко пътуване.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 3
Връзка към мнение

Още една линия на метрото откриват утре - М8 Bostancı - Dudullu. Dudullu не е последната спирка по план, явно още имат да работят до края. 

Не вярвам да касае много туристите, но да сте информирани.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.