Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

Значи от автогарата до летище  Сабиха  ще е под 3 лв,защото се използват 3 линии  на метрото и Мармарай. А 15 лири е 1 лв. Освен  това с Истанбулкарт всяко следващо прекачване е по-евтино от предното.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, dimitrov6 каза:

Значи от автогарата до летище  Сабиха  ще е под 3 лв,защото се използват 3 линии  на метрото и Мармарай. А 15 лири е 1 лв. Освен  това с Истанбулкарт всяко следващо прекачване е по-евтино от предното.

Нищо от написаното не е вярно. :smile:

Всяко прекачване за туристите се таксува еднакво - няма намаление.

Мармарай вече е 33 лири.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , Mary каза:

Нищо от написаното не е вярно. :smile:

Всяко прекачване за туристите се таксува еднакво - няма намаление.

Мармарай вече е 33 лири.

От 5 години не съм пътувал с метрото и затова греша.Виждам на снимката ,където пише 1 трансфер,2 трансфер и цените падат.Това какво означава .Сега видях,че Мармарай е 33 лири.

Screenshot 2023-08-08 at 19-49-01 Istanbulkart - Useful Step-by-Step Guide - Updated in 2022.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , dimitrov6 каза:

Това какво означава

Това означава, че информацията е стара. От началото на тази година само местните и чужденците с разрешение за пребиваване (временно или постоянно) могат да се възползват от намаленията при смяна на  обществен транспорт.  Туристите плащат  за всяка смяна нормална цена (без никакво намаление).

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , epetkov каза:

Това означава, че информацията е стара. От началото на тази година само местните и чужденците с разрешение за пребиваване (временно или постоянно) могат да се възползват от намаленията при смяна на  обществен транспорт.  Туристите плащат  за всяка смяна нормална цена (без никакво намаление).

Сега го намерих.

2023_08_08_20.35.33.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази линия на метрото до летище Сабиха как е построена като то тръгва от морското равнище, а летището е на 95 метра надморска височина. Ескалатора сигурно  слиза много дълбоко под земята.  Още не съм пътувал с метро до там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , dimitrov6 каза:

Ескалатора сигурно  слиза много дълбоко под земята.

Не, не слиза много дълбоко.Метрото под земята постепенно се изкачва до  90 м  над морското ниво. Около 5 метра е денивилацията.  

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Вчера беше открита за екстплоатация и последната отсечка от линията на трамвай T5 Eminönü-Alibeyköy в Истанбул.

Това дава още по-удобен достъп до Българската църква, кварталите Балат и Фенер, Еюп и Пиер Лоти и други места по трасето.

Добавям няколко снимки от сайта на метрото:

 

1-0.jpg

 

b4fae80c-d25b-4217-913b-7a436f186608.JPG

 

75b014e7-306b-42c5-9c7c-4d96a3a2e748.JPG

 

 

 

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Зимното разписание на корабчетата в Истанбул влиза в сила от утре.

Ето го: https://sehirhatlari.istanbul/uploads/2023-2024-kis-tarifesi.pdf?fbclid=IwAR2FpsBf8bYfRorIO5cyNGIX2PJrFl60siSuWF0jGY32hnjCEPPkrdIFrCc

 

kis-tarfiesi-kapak-600x900.jpg

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

При положение, че истанбулкарт вече не прави намаления за следващо пьтуване, може ли с една карта да пьтуват двама?

Връзка към мнение
преди 39 минути , noshtna_ptica каза:

При положение, че истанбулкарт вече не прави намаления за следващо пьтуване, може ли с една карта да пьтуват двама?

Може.

На новете карти са сложили лимит 500 лири за месец - да имате предвид.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Mary каза:

Може.

На новете карти са сложили лимит 500 лири за месец - да имате предвид.

@Mary, благодаря много! Предполагам, истанбулкарт от миналата година вече не може да се ползва?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, noshtna_ptica каза:

може ли с една карта да пьтуват двама?

Преди време бяхме коментирали, че даже е практично да се пътува с една карта, защото се спестяват пари за покупката на самата втора карта. Така или иначе отстъпки вече няма.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , noshtna_ptica каза:

@Mary, благодаря много! Предполагам, истанбулкарт от миналата година вече не може да се ползва?

Може да се ползва принципно. Но има карти, които не стават - не знам от какво зависи.

Моята е от 2011-та и си работи, на мъжа ми е по-нова от моята и не действа вече.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Специални събития за 100-годишнината на Република Турция на 29.10.2023г. в Истанбул.
Община Истанбул организира два дни концерти в Малтепе парк(Maltepe Etkinlik Alanı) - на 28-ми и 29-ти октомври.
На 28-ми на сцената ще бъдат: Gazapizm, Melike Şahin, Madrigal, Ozbi, Selçuk Balcı, Nova Norda и Kolektif İstanbul.
На 29-ти ще участват: Zülfü Livaneli, İskender Stakeholder and Orchestra, Duman, Kubat, Edis, Sıla, Mazhar Alanson, Adamlar, Sevcan Orhan, İlyun Bürkev, Cümbüş Cemaat и Ersin Show.
Президентството организира други събития:
Пред Културния център "Ататюрк" ще има зона "От миналото до днес Турско столетие", където ще е представена Турция в последните сто години чрез водно шоу, водни завеси, триизмерни изображения.
Таксим/началото на Истиклял - ще има голям екран „Инсталацията на века на Турция“.
Светлинно шоу върху исторически сгради - Кула Галата, Гара Хайдарпаша, Долмабахче и др.
Плаващ док по Босфора - ще се движи по Босфора на 29-ти и ще може да се наблюдава от различни места.
Площад Юскудар - специална изложба за Ердоган и сбъднатите му мечти през последните 20 години.
Специални фойерверки - Вечерта ще има спектакъл с дронове и фойерверки на Босфора.
  • Харесвам 13
Връзка към мнение
На 8.08.2023 г. в 19:16, Mary каза:

Нищо от написаното не е вярно. :smile:

Всяко прекачване за туристите се таксува еднакво - няма намаление.

Мармарай вече е 33 лири.

Мармарай е 29,99 лири.

И нещо интересно, автобус Метро от София минава на 2-3 км от новото летище, но не спира там.

2023_10_28_17.00.24.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , dimitrov6 каза:

Мармарай е 29,99 лири.

Цената на Мармарай е 33,20 за пълната дистанция. Ако се качиш от гара Халкалъ или от Гебзе, ще те таксува точно толкова.

Ако се качиш от някоя по-предна спирка, цената е по-ниска - пак те таксува все едно ще пътуваш до последната спирка.

Не знам колко най-малко може да се плати за Мармарай, но май около 24 съм виждала лично.

За местните е различно, но нас това не ни касае.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Mary каза:

Цената на Мармарай е 33,20 за пълната дистанция. Ако се качиш от гара Халкалъ или от Гебзе, ще те таксува точно толкова.

Ако се качиш от някоя по-предна спирка, цената е по-ниска - пак те таксува все едно ще пътуваш до последната спирка.

Не знам колко най-малко може да се плати за Мармарай, но май около 24 съм виждала лично.

За местните е различно, но нас това не ни касае.

От Yenikapi до Ayrilik Cesmesi ,тоест само под Босфора  за 30 лири. Водата бутилка в метрото е 5 лири. На летището  е 10.Машината за зареждане на Истанбул карт отхвърля леко прегънати в ъгъла банкноти.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 22 часа, dimitrov6 каза:

автобус Метро от София минава на 2-3 км от новото летище

Това е наистина много интересно и до голяма степен много, много странно! Веднага си помислих, че става въпрос за автобуса до Бурса, но и така да е, автобусът първо спира на автогара Есенлер и някак е нелогично после да минава покрай Новото летище на път за Бурса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, epetkov каза:

Това е наистина много интересно и до голяма степен много, много странно! Веднага си помислих, че става въпрос за автобуса до Бурса, но и така да е, автобусът първо спира на автогара Есенлер и някак е нелогично после да минава покрай Новото летище на път за Бурса.

Може би,защото сега е празника на Турция и магистралата ,по която върви винаги да е била задръстена,а той пристига следобед в 18:30,но успя да свали 1 час. Не е до Бурса. Но би било добре да има автобуси спиращи на новото летище.

На летище Сабиха има машина до гейт 202 B,която дава персонален код за неограничен интернет, като си сканираш паспорта. Но не знам дали друг път,ако се дойде ще важи кода. Преди  5 години беше само за 1 час .

В момента пиша до кафене Starbucks и без да съм купил нещо за да ми дадат кода за WiFi.

 

На 8.08.2023 г. в 21:24, epetkov каза:

Не, не слиза много дълбоко.Метрото под земята постепенно се изкачва до  90 м  над морското ниво. Около 5 метра е денивилацията.  

Повече  е. Лично го минах. Има първо ескалатор от перона към 15-20 метра се изкачва ,после има стълби още към 10 метра и се излиза направо в залата на Пристигащи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.