Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

На автогарата Истанбул над офиса на Метро има салон със доста столове за дълго чакане и безплатна тоалетна. 

Над офиса на Ардатур  има салон с фотьойли направо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 28.10.2023 г. в 22:19, dimitrov6 каза:

От Yenikapi до Ayrilik Cesmesi ,тоест само под Босфора  за 30 лири.

В обратна посока ми взе 25,68. Сигурно е по-голямо намаление, защото съм пътувал 50 минути преди това от летище Сабиха, а когато се идва от автогарата е само 18 минути до Мармарай Yenikapi. 

В Истанбул има Wifi мрежа в целия град,май е на транспорта и се казва ibbWiFi. Регистрираш се с български мобилен номер, пращат ти смс с парола. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Цялото метро и влаковете му са облепени с червени картички на Ататюрк. Той харесвал българка и затова казал,че между Турция и България трябва да има разбирателство. 

20231030_073455.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, epetkov каза:

Това е наистина много интересно и до голяма степен много, много странно! Веднага си помислих, че става въпрос за автобуса до Бурса, но и така да е, автобусът първо спира на автогара Есенлер и някак е нелогично после да минава покрай Новото летище на път за Бурса.

Преди време пътувах с автобус от Истанбул за Пловдив в 18 часа в работен ден и пак мина не по царския път. Тази отсечка в сиво в „Чекмеджетата“ винаги е силно задръстена, дори в един през нощта съм виждала тапи.
Нещо такова:

 

Screenshot.png.dae58d2abbabbad21afe8f29eac3ad0e.png

Зададох тази крайна точка нарочно, само за визуализация на маршрута.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , Argentique каза:

Преди време пътувах с автобус от Истанбул за Пловдив в 18 часа в работен ден и пак мина не по царския път.
Нещо такова:

 

Screenshot.png.dae58d2abbabbad21afe8f29eac3ad0e.png

Зададох тази крайна точка нарочно, само за визуализация на маршрута.

Явно вече всички автобуси и камиони минават оттам. На връщане с Ардатур пак по този път(това е пътя за третия мост)минахме.

2023_10_30_11.55.01.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Argentique каза:

Тази отсечка в сиво в „Чекмеджетата“ винаги е силно задръстена,

Аз изобщо нямах предвид  сивата Е-80, а най-южната D-100 поради факта, че винаги е могло да се купи билет от/до  квартал Авджилар -  изселническият български квартал на Истанбул.  Голяма част от пътниците се качваха и слизаха в Авджилар.  Освен това  почти винаги след Авджилар автобусите спираха на разклона за Летище "Ататюрк"  и оттам с такси се стигаше бързо до летището.  Остава да се надяваме, че тази добра практика от миналото, ще бъде възобновена и автобусите трайно ще минават близко до Новото летище с възможност да се слиза.  Тук обаче въпросът е кои пътници са повече  средностатистически- тези до Авджилар или тези  до Новото летище?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Препоръчвам на всички да си пият кафето само в пряката на Ищиклал -в кафене baybun 

 

С местните винаги е по-добре 🙂 

 

Колата я оставихме в платения подземен паркинг до площад Тексим - прилагам снимка на картата.

 

Поздрави от Станбули. 
 

P.S: Следва Атина, ако е рекъл господ.

IMG_0965.jpeg

IMG_0963.jpeg

IMG_0962.jpeg

IMG_0958.jpeg

IMG_0953.jpeg

IMG_0951.jpeg

IMG_0947.jpeg

IMG_0946.jpeg

IMG_0940.jpeg

IMG_0933.jpeg

IMG_0927.jpeg

IMG_0928.jpeg

IMG_0969.png

  • Харесвам 12
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Относно HDS таксите, стикерите от PPT и прочее в Турция:

 

Днес се прибрах от Истанбул и въпреки, че на 4-5 пъти пресякох пунктовете за HDS, на излизане от Турция никой никъде не ми поиска да си платя. Нито съм купувал стикер в PTT нито нищо. Карах си като пич където ми видеха очите из Истанбул - никъде нищо. Караш с трафика , гледаш как местните карат , учиш се бързо и много внимаваш да не треснеш колата 🙂 

 

Тъш ше е тя, туй ше е то.

 

Следва Атина следващият уикенд.

  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

не че нещо, ама така най-вероятно ще ти се начислят и ще ти се броят за дължими (ако не на теб лично, на колата)

Връзка към мнение
преди 6 часа, neuromancer каза:

не че нещо, ама така най-вероятно ще ти се начислят и ще ти се броят за дължими (ако не на теб лично, на колата)

Може би ще е така, но беше редно на границата да ми се начислят и да поискат да ги платя тези тол такси. Аз на боб не мога да гадая колко дължа и къде и кога да ги платя.

 

Тъй ше е тя, туй ше е то!

Връзка към мнение
преди 15 часа, Бохо каза:

Относно HDS таксите, стикерите от PPT и прочее в Турция:

 

Днес се прибрах от Истанбул и въпреки, че на 4-5 пъти пресякох пунктовете за HDS, на излизане от Турция никой никъде не ми поиска да си платя. Нито съм купувал стикер в PTT нито нищо. Карах си като пич където ми видеха очите из Истанбул - никъде нищо. Караш с трафика , гледаш как местните карат , учиш се бързо и много внимаваш да не треснеш колата 🙂 

 

Тъш ше е тя, туй ше е то.

 

Следва Атина следващият уикенд.

Не се притеснявай, на сайта на HGS в раздел запитване за нарушения ще ти излезнат, а ако не ги изчистиш до 15 дни, ще ти ги умножат по пет. 😁

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 20 минути , Nayden Bondzhev каза:

Не се притеснявай, на сайта на HGS в раздел запитване за нарушения ще ти излезнат, а ако не ги изчистиш до 15 дни, ще ти ги умножат по пет. 😁

И аз така подразбрах преди да поема натам, но хубавото е, че нито колата е на мое име, нито смятам да ходя в Турция отново. Пък ако ме одрусат все пак - халал да им е 😄 

Връзка към мнение
преди 7 минути , Бохо каза:

И аз така подразбрах преди да поема натам, но хубавото е, че нито колата е на мое име, нито смятам да ходя в Турция отново. Пък ако ме одрусат все пак - халал да им е 😄 

Типичното мислене на ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Бохо каза:

И аз така подразбрах преди да поема натам, но хубавото е, че нито колата е на мое име, нито смятам да ходя в Турция отново. Пък ако ме одрусат все пак - халал да им е 😄 

Ох, добре, че не е и моята кола...  Шегата настрана - не са много пари - отиване и връщане до Истанбул е 250 лири с еднократно минаване на мост / тунел в посока. Не знам доколко си заслужава да се генерира проблем на нечия кола, чиято и да е тя. Може пък да ви се наложи да отидете пак в Турция. Точно преди да се мине през HGS преди границата с България има една сграда, където може да се платят всички задължения. Вие си преценете заслужава ли си всичко това за да не платите 15 лева и 56 стотинки. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 минути , Nayden Bondzhev каза:

И понеже се сетих за едни стари бакии, сега ги оправих и прилагам потвърждението за успешното им плащане.

image.png.c309748d7e404614909d67f82477ae7e.png

Как могат да се платят глоби, откак вече си се върнал в България? Наскоро ме питаха и не можах да отговоря. Като не знам дали имат стикер или не.

Връзка към мнение
преди 8 минути , ivelina666 каза:

Как могат да се платят глоби, откак вече си се върнал в България? Наскоро ме питаха и не можах да отговоря. Като не знам дали имат стикер или не.

И аз това се опитвам да разбера. Опитах се да си инсталирам приложението за телефон на HDS но е на тюркиш и не успях нищо да направя. Довече съм планирал да седна на компа и да платя каквото има за плащане като използвам гугъл преводача. Според моите разбирания беше редно на границата да ме върнат до тая сграда да платя, но уви…

Връзка към мнение
преди 3 минути , ivelina666 каза:

Как могат да се платят глоби, откак вече си се върнал в България? Наскоро ме питаха и не можах да отговоря. Като не знам дали имат стикер или не.

Оттук с банкова карта: https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama.aspx

Първо чекваш най-отдолу ПРОЧЕТОХ и РАЗБИРАМ, после попълваш регистрационния номер и накрая в полето под цифрите 24 46662, и натискаш попитайте.

Оттам излиза нова странца със сметките (могат и да бъдат нулеви), където има стойност чекваш срещу сумата и накрая плащаш.

image.png.65d1aa3495b1e1121fb2ba517108ab71.png

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 15 минути , Redyred каза:

Типичното мислене на ...

Хахах, а вие сте от Мелмаг 😉 Типичния коментар на българина ще напиша пък язе ( без лоши чувства и нищо лично към вас , но сте прав все пак)

Връзка към мнение
преди 1 минута , Nayden Bondzhev каза:

Оттук с банкова карта: https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama.aspx

Първо чекваш най-отдолу ПРОЧЕТОХ и РАЗБИРАМ, после попълваш регистрационния номер и накрая в полето под цифрите 24 46662, и натискаш попитайте.

Оттам излиза нова странца със сметките (могат и да бъдат нулеви), където има стойност чекваш срещу сумата и накрая плащаш.

image.png.65d1aa3495b1e1121fb2ba517108ab71.png

Много благодаря за информацията и отделеното време! Бирата е от мен 🙂 

Връзка към мнение
преди 4 часа, Nayden Bondzhev каза:

Оттук с банкова карта: https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama.aspx

Първо чекваш най-отдолу ПРОЧЕТОХ и РАЗБИРАМ, после попълваш регистрационния номер и накрая в полето под цифрите 24 46662, и натискаш попитайте.

Оттам излиза нова странца със сметките (могат и да бъдат нулеви), където има стойност чекваш срещу сумата и накрая плащаш.

image.png.65d1aa3495b1e1121fb2ba517108ab71.png

.... еми хОй 😞 

 

Не ми приема нито ДСК картата нито Револют картата .. искам да им дам крупната сума от 19 лири - ама ЙОК!

 

Някаква идея?

6666.JPG

Capture.JPG

Capture2.JPG

Връзка към мнение
преди 5 часа, Ивайла каза:

Ох, добре, че не е и моята кола...  Шегата настрана - не са много пари - отиване и връщане до Истанбул е 250 лири с еднократно минаване на мост / тунел в посока. Не знам доколко си заслужава да се генерира проблем на нечия кола, чиято и да е тя. Може пък да ви се наложи да отидете пак в Турция. Точно преди да се мине през HGS преди границата с България има една сграда, където може да се платят всички задължения. Вие си преценете заслужава ли си всичко това за да не платите 15 лева и 56 стотинки. 

Отиване и връщане до Истанбул + няколко излизания от Е-80 по погрешка на GPS-a = 19.00 лири.

6666.JPG

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
On 11/20/2023 at 1:01 PM, Nayden Bondzhev said:

Не се притеснявай, на сайта на HGS в раздел запитване за нарушения ще ти излезнат, а ако не ги изчистиш до 15 дни, ще ти ги умножат по пет. 😁

Здравей, аз понеже ще пътувам с моята кола до Истанбул и попрочетох малко за условия и т.н. и видях наистина, че мога да отида без стикер до там и тяхната тол система си ме таксува с нужните суми и аз мога после през сайта на HGS да проверя и платя какво са ми начислили, защото аз ще си ги платя като знам колко точно са, защото не искав да си лепя стикери по колата при положение, че скоро няма и да отида отново там с автомобил. Та въпроса ми е дали според теб мога да го направя това без да се налага да лепя стикер? Ще вляза, ще пътувам през магистрали, тунели, мостове и др. и имам 15 дни както е записано и в техния сайт и след това да си ги платя. Мога ли да бъда спокоен без да си купувам и лепя стикер в колата?

Връзка към мнение
преди 2 часа, olegpanayotov каза:

Здравей, аз понеже ще пътувам с моята кола до Истанбул и попрочетох малко за условия и т.н. и видях наистина, че мога да отида без стикер до там и тяхната тол система си ме таксува с нужните суми и аз мога после през сайта на HGS да проверя и платя какво са ми начислили, защото аз ще си ги платя като знам колко точно са, защото не искав да си лепя стикери по колата при положение, че скоро няма и да отида отново там с автомобил. Та въпроса ми е дали според теб мога да го направя това без да се налага да лепя стикер? Ще вляза, ще пътувам през магистрали, тунели, мостове и др. и имам 15 дни както е записано и в техния сайт и след това да си ги платя. Мога ли да бъда спокоен без да си купувам и лепя стикер в колата?

Април ходих до Измир с нова служебна и чак като пристигнах купих от пощата стикер. По магистралата се налага да минаваш на двете най десни гишета за плащане. Без проблем минах границата на връщане и после си оправих бакиите.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.