Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

Тъкмо четях новината и мислех да я споделя. 

Имам един въпрос към пътуващите с личен автомобил в Турция - има ли някой, на който ми се е налагало да си търси правата по задължителната застраховка Зелена карта? 

Надявам се да не ви се е налагало, но искам да ви предупредя, че има големи проблеми и в общи линии никой не гарантира, че ще можете да получите обезщетение при настъпила щета не по ваша вина. Ако някой има някакъв опит, моля да ми пише.

Връзка към коментар

Територията на Турция не може да бъде напусната, без да бъдат платени евентуални глоби по Закона за движение по пътищата и дължимите тол-такси, съобщи Министерството на външните работи, като се позова на генералното консулство на България в Одрин.

Това е факт от 11 април тази година.

 

https://www.dnevnik.bg/skorost/2019/04/12/3418647_turciia_zapochna_da_zadurja_avtomobili_na_granichnite/?ref=home_main_news

 

Ако е наистина, хилядите коли които си ходеха досега до Истанбул без плащане, ще са с висящи стари тол такси.

Представям си какви опашки ще се образуват....

Връзка към коментар

Над 70 родни коли и камиони платили повече такси в Турция

 

Цитат

Българските граждани, собственици и ползватели на автомобилите, които имат съмнения, че са надплатили суми за пътни такси в този период, могат да подадат заявление за възстановяването им, като попълнят и подадат лично на Гише № 58 (Vezne) на ГКПП Капъкуле или изпратят на ел. адрес trakyaoburo@ticaret.gov.tr приложен формуляр.


След получаване на формуляра от турските митнически власти ще бъде изчислен точният размер на надвнесената и подлежаща на възстановяване сума.

Възстановяването на сумата ще се извърши по един от следните начини:

- по сметката за заплащане на магистрални такси - OGS/HGS №;
- по банков път на посочената от българския гражданин във формуляра сметка (IBAN №);
- в брой на каса на ГКПП "Капъкуле".

Необходимият формуляр може да бъде изтеглен от интернет-страницата на Генералното консулство на Република България в Одрин.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може и да се е коментирало в някоя от многото теми за Турция във форума, но тъй като не съм видял да съобщя за една интересна атракция, която може да се наблюдава в Истанбул в началото на май.

От 2 до 6 май  на кулата Галата ще се проведе Фестивал на лазерното шоу. Всяка вечер! Тези, което ще бъдат там по това време ще могат да го наблюдават безплатно!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Някъде вече писах, но да кажа и тук, че и тази година има килим от лалета на площад Султанахмет.

Килимът пак е обявен за най-големия в света - 1460кв.м., като тази година на него има  570 хиляди живи лалета, отгледани в района на Çumra - Коня, където има огромни полета насадени с лалета.

Символично новият кмет на Истанбул Ekrem İmamoğlu засади бяло лале, с което показа приемствеността и решението да бъде продължена традицията с организирането на фестивал на лалето в Истанбул.

 

Килимът ще бъде на площад Султанахмет до 30-ти април.

 

И малко снимки от страницата на община Истанбул:

 

DJI-0153.jpg

 

58549628_3206837112675333_1951576325475008512_n.jpg

 

DJI-0137.jpg

 

HQQ-2399.jpg

 

HQQ-2340.jpg

 

DJI-0156.jpg   

 

58583763_3206837519341959_7311359889253597184_n.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 10.04.2019 г. в 16:42, aleks_s каза:

Попаднах на нещо интересно за посещаващите често Турция :

https://stayinwifi.com/index.php

Изглежда доста примамливо -  неограничен интернет, възможност за включване на няколко устройства, получаване и връщане на летището или направо в хотела  и т.н. Някой дали вече го е използвал? Смятам да пробвам след няколко дни, после ще пиша.

В момента работи промоционален код, който сваля 10% от цената на услугата при резервация. Кодът е Turkey10. Добавя се в специално поле Promosion Code.

 

@aleks_s, Някакъв личен опит вече има ли?

Връзка към коментар

За съжаление не успях да получа адекватна информация, ние бяхме само за три дни и предпочетохме да ползваме офертите си за роуминг. Мисля, че е по-изгодно да се наеме устройството за повече от седмица.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На 19-ти май публичният транспорт в Истанбул ще бъде безплатен по случай отбелязването на деня на Ататюрк, младежта и спорта.

Безплатен ще бъде публичният транспорт в Истанбул и в периода 4-6 юни, когато е краят на Рамадан.

Досега винаги е имало 50% намаление на транспорта.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 8 часа, Mary каза:

На 19-ти май публичният транспорт в Истанбул ще бъде безплатен по случай отбелязването на деня на Ататюрк, младежта и спорта.

Безплатен ще бъде публичният транспорт в Истанбул и в периода 4-6 юни, когато е краят на Рамадан.

Досега винаги е имало 50% намаление на транспорта.

 Супер!!!  Жалко че на 4 юни летим от Истанбул. Ще имаме бонус все пак  безплатен трамвай и  безплатна панорамна гледка с ферибот до Кадикьой! 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

"Света София" нощем

 

Would you like to visit Hagia Sophia at night? Within the scope of "European Museums Night" event, on Saturday, May 18 from 07 pm to 11 pm Hagia Sophia Museum is free for all the visitors, on the condition that the last entrance to the museum is at 10 pm the latest.

--

Искате ли да посетите Света София нощем? В рамките на събитието "Европейска нощ на музеите", в събота, 18 май от 19:00 до 23:00 ч. Музеят "Света София" е безплатен за всички посетители, при условие че последният вход в музея е най-късно до 22:00 часа.

 

Източник: https://ayasofyamuzesi.gov.tr/en

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте.

 

Един бърз въпрос.

 

Следващата седмица ще пътуваме от Варна до Истанбул през Малко Търново. След влизане в Турция трябва ли да се плащат някакви магистрални такси и къде ? Благодаря 🙂

Връзка към коментар
преди 17 минути , hpignatov каза:

такси и къде

Трябва да се платят  такси, ако ползвате магистралата от пътен възел Бабаески  до Истанбул.  Понеже при качването на магистралата при Бабаески няма пункт за  закупуване на стикер за отчитане ( и заплащане) на изминатите километри,  може да продължите  до Истанбул и чак  на връщане  пак на  пътен възел Бабаески да  платите за изминатите километри.  Работата е там, че  пунктът за  купуване на стикери на пътен възел Бабаески е разположен от страната на  идващите от Истанбул.  Също така можете предварително да си купите стикера от пощата на Лозенград.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 12.04.2019 г. в 13:28, ИлиАни каза:

Тъкмо четях новината и мислех да я споделя. 

Имам един въпрос към пътуващите с личен автомобил в Турция - има ли някой, на който ми се е налагало да си търси правата по задължителната застраховка Зелена карта? 

Надявам се да не ви се е налагало, но искам да ви предупредя, че има големи проблеми и в общи линии никой не гарантира, че ще можете да получите обезщетение при настъпила щета не по ваша вина. Ако някой има някакъв опит, моля да ми пише.

Първо, съжалявам за неприятната случка...вчера случайно разбрах.

 

С документ от полицията, доказващ вината на причинилият злополуката и преведен от заклет преводач, не би трябвало да имаш проблеми.

Естествено, че нашите застрахователи ще искат да ти откажат, все пак са български застрахователи. 

В този случай започваш да ги съдиш. И най-вероятно още преди първото дело ще ви изплатят щетата.

Мога да ти помогна донякъде, звънни ми. Познаваме се😉

 

Може ли името на застрахователната компания?

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Утре 30-ти август градския транспорт ще бъде безплатен в Истанбул.

 

И пак от утре някои линии на метрото започват да работят 24 часа в дните петък и събота. 

 

Ето кои са линиите: 
M1A Yenikapı-Atatürk Airport
M1B Yenikapı-Kirazlı
M2 Yenikapı-Hacıosman
M4 Kadıköy-Tavşantepe
M5 Üsküdar-Çekmeköy
M6 Levent-Boğaziçi University / Hisarüstü

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 16 часа, ivelina666 каза:

Ще го имам впредвид това за 24-часовото работно време. А знае ли се до кога ще е така?

Нищо не пише. Предполагам ще зависи от натовареността. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

В неделя на 03.11.2019г. в Истанбул ще се проведе традиционния маратон.

Затова улиците по трасето ще бъдат затворени за движение на МПС в часовете от 03 до 15 часа.

Метробусите ще минават по втория мост.

 

Ето карта на трасето на маратона:

 

7329-0-20191101133858-iett-fotogaleri[800x600].jpg

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 10.04.2019 г. в 15:42, aleks_s каза:

Попаднах на нещо интересно за посещаващите често Турция :

https://stayinwifi.com/index.php

Изглежда доста примамливо -  неограничен интернет, възможност за включване на няколко устройства, получаване и връщане на летището или направо в хотела  и т.н. Някой дали вече го е използвал? Смятам да пробвам след няколко дни, после ще пиша.

Цитат

В момента работи промоционален код, който сваля 10% от цената на услугата при резервация. Кодът е Turkey10. Добавя се в специално поле Promosion Code.

 

@aleks_s, Някакъв личен опит вече има ли?

Вече изпробвано, преди няколко дни в Истанбул. Резервирах с друга фирма - Alldaywifi . Между другото в последния момент, т.е. направо от летището, докато изчаквахме да ни минат няколко часа между двата полета 🙂 Посочих като място за доставка хотела, в който щяхме да отседнем и при пристигането ни вече ни очакваше малко пакетче. Вътре има това , резервна батерия, зарядно и кратко указание за работа + предварително адресиран пакет за връщане на устройството. Качеството на интернета беше много добро, НЕОГРАНИЧЕН, ние го използвахме на 4 телефона и един таблет, но могат да се захранват до 10 устройства.

Последният ден опаковах всичко и просто го оставих пак на рецепцията на хотела.

Много, много съм доволна! Препоръчвам на всички, които биха посетили Турция!

allday_hand.png

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 23 минути , Аzia каза:

През месец май ще е готово новото пристанище "Галатапорт

Може би поради това казаха това лято, че ще пускат пасажерски кораб Бургас-Истанбул през лятото на 2020г. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Може би ще е полезно:

 

https://istanbeautiful.com/24-hour-public-transport-in-istanbul/

 

The 24-hour public transport in Istanbul will initially take place exclusively for the weekend, Friday and Saturday nights, (between 00:30 – 05:00), and passengers will be charged at double price. The 24-hour service will also be on Istanbul’s religious and public holidays, and for free of charge.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 56 минути , Kamen каза:

Може би ще е полезно:

В темата с новините преместих мнението. И  аз съм дала тази информация на 29-ти август, но не съм я добавила в пътеводителя, защото беше пуснат пробно  нощният транспорт, но не съм се интересувала дали все още е така.

Ще проверя и ще добавя в пътеводителя, ако е останало за постоянно.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.