Прескочи до съдържание

Искам да попитам...


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Темата е за общи въпроси, несвързани с пътешествията. Ако имате пътешественически въпрос, използвайте останалата част от форума :)

Препоръчани мнения

преди 2 часа, Victoria каза:

На същия принцип в Малайзия (7 дена) и в Сингапур (5 дена) бяхме изхарчили примерно към 300 мегабайта, без да се ограничаваме.

 

Т.е. си бяхте закупили предплатена карта с включени съответното количество мегабайти?

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

1,6 ГБ си е ок, при положение, че ще ползваш този нет за максимум 10-14 дена през месеца, а през останало време ще си на по-високия лимит. Аз съм с 3ГБ и в страна, и в чужбина и винаги ми е стигал без да се притеснявам. Някъде около 2,5 ГБ ме оправят месечно

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
7 hours ago, Фичо said:

Т.е. си бяхте закупили предплатена карта с включени съответното количество мегабайти?

Да, за Малайзия с 5гб (имаше опция с 2, но решихме да се застраховаме), а в Сингапур - 15гб, т.е. имало е накъде да се развихрим, но нормалното ни ползване не го наложи.

 

П.п. 300 мб за всяка дестинация.

П.п. 2 не знам как се вдига потреблението,ако човек ползва спотифай или подобни, т.е. за такова си представям, че трябват повече данни.

Редактирано от Victoria
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Принципно нямам никакво намерение да ползвам мобилни данни за теглене/гледане на филми, видео, музика, за игри или нещо подобно. 
Ще ми е нужно основно да влезна да си погледна пощата, евентуално за някакви резервации, за търсене и купуване на билети за транспорт или атракции и в някои случаи, когато от офлайн навигациите няма достатъчно инфо, да направя някаква справка в гугъл-мапс.  И въобще евентуално за някаква справочна информация за местоположение, работно време и пр. на някакъв обект или за метео-прогнози. Също за разговори/комуникация по разните вайбъри, уатсапи и скайпове. 
И, разбира се, да преглеждам Магеланци.ком :smile3:

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фичо каза:

Принципно нямам никакво намерение да ползвам мобилни данни за теглене/гледане на филми, видео, музика, за игри или нещо подобно. 
Ще ми е нужно основно да влезна да си погледна пощата, евентуално за някакви резервации, за търсене и купуване на билети за транспорт или атракции и в някои случаи, когато от офлайн навигациите няма достатъчно инфо, да направя някаква справка в гугъл-мапс.  И въобще евентуално за някаква справочна информация за местоположение, работно време и пр. на някакъв обект или за метео-прогнози. Също за разговори/комуникация по разните вайбъри, уатсапи и скайпове. 
И, разбира се, да преглеждам Магеланци.ком 

Не гледай какво ТИ имаш намерение да правиш... Помисли какво телефонът ти ще прави дори и без твоето знание... :lol:

 

Шегата настрана, но съвременните телефони с Android си ползват доста интернет за backgorund задачи, синхронизации на пощи, месинджъри, календар и какво ли още не... Освен това приложения като Dropbox, Google Photos и подобни на тях при първоначална настройка ти предлагат "услужливо" да ти архивират снимките в облака... Представи си какво се случва, когато започнеш да щракаш безразборно снимки и всяка от тях (4-6 MB, a може и повече) да се архивира онлайн - естествено това ти тегли от трафика... 

 

Аз доскоро имах 2GB на бърза скорост в България и никога не съм ползвала повече от 600-800МВ на месец (4G и WiFi са нон-стоп включени и когато съм вкъщи или в офиса, автоматично се закача към WiFi, в останалото време - 4G), но точно преди да заминем за Братислава, Прага и Краков, докато си ръчках телефона, пуснах 3-4 speedtest-a в speedtest.net,  за да тествам скоростта на 4G-то и както имах използвани 200 МВ, на следващия ден след теста, се оказа, че вече са използвани 1,2GB!!! :blackeye: Съответно когато заминахме в чужбина за 10 дни, в които нямах WiFi и всичко минаваше през 4G-то, се прибрах в България "на изпарения"... 

 

От скоро съм с 8GB на пълна скорост и съответно съм "отвързала" телефона да си прави каквото си иска и да ползва... нали има... :lol: Е да де, ама като отидохме в Бразилия и трябваше да си вземем тамошна SIM карта, доста се шматкахме и не можехме да намерим, та накрая по принуда взехме една TIM с 500МВ. Сещаш се, че телефонът си върти и си синхронизира когато и както му скимне, а мен не ми се занимаваше да го "орязвам" за през отпуска и после пак да махам ограничения... Та се наложи да държа мобилния интернет изключен и да го пускам само когато трябва да потърсим нещо в maps-a или да търсим нещо в Google. Е, стигна ни за 7 дни, но беше на ръба. :) Та по-добре както и Георги каза, за 2-3 лв повече гигабайти, та да не го мислиш ще ти стигнат ли или не.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , chandni каза:

... Помисли какво телефонът ти ще прави дори и без твоето знание... :lol:

 

Четеш ми мислите! :smile3: Точно това са ми притесненията! 
Понеже аз по принцип съм си доста разсеян - така например миналата година, преминавайки от Франция в Швейцария, което някак си не се усеща, щото нали е все шенгенско пространство,  се отнесох и забравих, че за роуминга нещата са други и след няколко разговора хлътнах с едни 25-30 кинта :wacko:
И сега с тия множество приложения, които правят някакви си неща в бекграунд, синхронизират се и си живеят собствен живот, нещо не съм сигурен дали навсякъде съм дал точните настройки кое какво, как и кога да прави (може би трябва да хвана някой по-разбиращ да прегледа настройките) и се притеснявам някъде да не се набутам с некви мегабайти по 17лв. парчето ...
А  нали уж новите технологии трябваше да са ни от полза и да ни улесняват живота, а не да го усложняват, а се оказва, че  вместо човек да си гледа кефа, трябва да е постоянно нащрек нещо някъде да не обърка или да забрави и така да си плати солено после... 
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , Фичо каза:

Четеш ми мислите! :smile3: Точно това са ми притесненията! 
Понеже аз по принцип съм си доста разсеян - така например миналата година, преминавайки от Франция в Швейцария, което някак си не се усеща, щото нали е все шенгенско пространство,  се отнесох и забравих, че за роуминга нещата са други и след няколко разговора хлътнах с едни 25-30 кинта :wacko:
И сега с тия множество приложения, които правят някакви си неща в бекграунд, синхронизират се и си живеят собствен живот, нещо не съм сигурен дали навсякъде съм дал точните настройки кое какво, как и кога да прави (може би трябва да хвана някой по-разбиращ да прегледа настройките) и се притеснявам някъде да не се набутам с некви мегабайти по 17лв. парчето ...
А  нали уж новите технологии трябваше да са ни от полза и да ни улесняват живота, а не да го усложняват, а се оказва, че  вместо човек да си гледа кефа, трябва да е постоянно нащрек нещо някъде да не обърка или да забрави и така да си плати солено после... 
 

Точно в този контекст е и моят пост в Искам да се похваля... 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Фичо каза:

А  нали уж новите технологии трябваше да са ни от полза и да ни улесняват живота, а не да го усложняват, а се оказва, че  вместо човек да си гледа кефа, трябва да е постоянно нащрек нещо някъде да не обърка или да забрави и така да си плати солено после... 

Ами... Който го е страх от мечки, да не ходи в гората за гъби... xD

 

Вземаш си един такъв...

4118TWTVDHL.jpg

и го ползваш със здраве до 50-ия рожден ден на магеланци.ком, без да се притесняваш за мегабайти и други глупости... :lol:

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
Георги Василев

Привет. Нещо много се овъртях. Как най-лесно да разбера коя валута на колко евро или лева се равнява. С тези точки и запетайки в някои валути направо изперквам. Сега....винаги има опцията да не ми достига и сиво вещество :) За пример.....колко евро е това COP$ 17.491??? Ще съм благодарен и, ако няко сподели как да се ориентирам най-лесно, защото тази сума е само с точка, ама има други дето са например 77.251,28 и това ме убива :D Повечето онлайн конвертори нещо не се справят винаги, та за това питам. Благодаря

Връзка към коментар
преди 10 минути , Георги Василев каза:

дето са например 77.251,28 и това ме убива :D

Е, това е по-лесно, ясно че запетайката е десетична в случая.

Ако отделя две цифри е десетична запетайка, ако отделя 3 е разделител на хилядите. Докато не се окаже, че в някои валути стотинките не са стотни, а хилядни :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Василев
преди 4 минути , aleksandrina каза:

Махате точките и замествате запетаята с точка. 77.251,28  е 77251.28

Аз използвам http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=COP&To=BGN

Ако това е напълно вярно, означава, че 77251.28 = 44 лева.....ако е така, то е някакъв джакпот това. Това е цената за 5 човека за еднопосочно пътуване. Интересно. Благодаря

Връзка към коментар

Точно толкова означава. :) Ако показаната сума е тази, която сте написал по- горе. :) Има такива цени. Сега остава и с точната карта да платите.

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
10 hours ago, Фичо said:

И сега с тия множество приложения, които правят някакви си неща в бекграунд, синхронизират се и си живеят собствен живот, нещо не съм сигурен дали навсякъде съм дал точните настройки кое какво, как и кога да прави (може би трябва да хвана някой по-разбиращ да прегледа настройките) и се притеснявам някъде да не се набутам с некви мегабайти по 17лв. парчето ...

 

Ами... препоръчвам ти да си следиш мегабайтите повече в началото. Също така на мен, а предполагам и при другите два оператора, ми пращат смс като почна да доближавам лимита. Плюс това, за БГ, след лимита не плащаш допълнително за мегабайти, просто спира нормалната и човешка скорост на интернета и имаш интеренет със скорост на охлюв. Да, за чужбина трябва да си по-внимателен, но ако го оттренираш известно време у нас, ще видиш дали някой апп не ти точи много. Най-внимателен трябва да си в случаи като тоя, дето си описал с Швейцарията, щото ако разговорите ти са били 25-30 лева, то за там това ти е цената за 1-2 мегабайта... Доста опасен в такива случаи е и автоматичният избор на мрежа, защото в пограничен район може да се прехвърлиш на оператор в нежеланата страна. Това си важи и за разговорите, разбира се.

 

10 hours ago, Георги Василев said:

Привет. Нещо много се овъртях. Как най-лесно да разбера коя валута на колко евро или лева се равнява. С тези точки и запетайки в някои валути направо изперквам. Сега....винаги има опцията да не ми достига и сиво вещество :) За пример.....колко евро е това COP$ 17.491??? Ще съм благодарен и, ако няко сподели как да се ориентирам най-лесно, защото тази сума е само с точка, ама има други дето са например 77.251,28 и това ме убива :D Повечето онлайн конвертори нещо не се справят винаги, та за това питам. Благодаря

Аз обикновено пиша в гугъл "числото валутата to BGN/EUR" и гугъл ми казва, предполагам сравнително точно.

 

image.png.989dc806139a5e1ee112d998d8085c02.png

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , Victoria каза:

ъщо така на мен, а предполагам и при другите два оператора, ми пращат смс като почна да доближавам лимита.

И самият телефон може да бъде настроен да те предупреждава, така че контрола като цяло е лесен. Трябва просто в началото да прегледаш настройките на приложенията и да не им даваш да се обновяват постоянно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев

И едно питане от мен. След като ти свършат MB на висока скорост, другите които ти остават на каква скорост (тоест добра ли е)? Става въпрос за Vivacom.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , elateq каза:

И едно питане от мен. След като ти свършат MB на висока скорост, другите които ти остават на каква скорост (тоест добра ли е)? Става въпрос за Vivacom.

Като ти свършат МВ на високата скорост минанаш на по-ниска скорост и нещата вървят по-бавно!

Говорим, ако нетът ти е неограничен!.

Примерно, ако си неограничен и имаш 10ГВ бърз интернет, след това той става бавен!

Забелязал съм, че най-много се черпи от youtube, zamunda (при теглене на нещо), google play и т.н.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , elateq каза:

И едно питане от мен. След като ти свършат MB на висока скорост, другите които ти остават на каква скорост (тоест добра ли е)? Става въпрос за Vivacom.

Това вече зависи от конкретния договор, но скоростта много рязко спада. Става да си провериш например пощата или  с повече търпене да отвориш някой сайт. За разговор по някои от месинджърите дълбоко се съмнявам, че ще става.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 04/04/2018 в 22:42, elateq каза:

И едно питане от мен. След като ти свършат MB на висока скорост, другите които ти остават на каква скорост (тоест добра ли е)? Става въпрос за Vivacom.

не е особено добра скоростта на бавния нет на виваком, поне за мене

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.