Прескочи до съдържание

Говорете ми за Киев


danimarkova

Препоръчани мнения

преди 33 минути , DaBo каза:

Ходим с кола на летището и не мога да помогна с инфо за ранно предвижване за полета.

Няма никакви допълнителни проверки на летището, нормално е всичко. Има обаче часови пояси, в които по-засилен трафик и се образуват опашки на пас.контрола.

На много места може да се плаща с карта, но винаги питайте преди това, защото редовен номер им е да имат апарат, ама точно в този монет да не работи. 😉

Има банкомати на летището по принцип, но не знам как е точно на този терминал Ф. Досега не сме летяли от него.

Сигурен град е, не се притеснявайте. А и става все по-светло всеки ден.

Градът е много хубав, имат супер вкусна храна, много хубави ресторанти, хората са готини като цяло, но не е изключено на моменти да ви се сторят нелюбезни.

Благодаря @DaBo,както винаги даваш много полезна информация за Украйна🙂

Може ли да препоръчаш надеждна такси компания,която няма да ни отреже главата до кръста в случай,че не сме местни.Предполагам,че такситата са евтини.Свалих си приложението Bold(taxify),но не знам как ще бъде в Киев и искам да имам и резервен вариант.

Връзка към мнение

Ние (особено аз) използвам Uber, имат и местна такава фирма Uklon https://www.uklon.com.ua/. С тях двете никога не съм имала проблем. Чиста такси компания не съм използвала, но за тази: https://express-t.ua/uk/poslugi/taxi имаме препоръки от други чужденци. Утре ще мога да дам и други имена, ще се обадя на една позната тук.

В една друга тема бях писала доста подробно, предполагам, че сте прочели. Ще допълня тук с имена на още няколко много приятни места за ядене и пиене:

Жизнь замечателньих людей - http://firstline.in.ua/kiev/restaurant/zhiznzamechatelnykhlyudey/ Много яко място за кафе, брънч и т.н.

От същия собственик - ИР http://firstline.in.ua/kiev/restaurant/it-red/ - Това е пицария, ама тестото се прави с квас и втасва 48 часа.

Рибен ресторант - http://ribapila.com.ua/

Готин бар - https://www.facebook.com/4844outlawbar/

Київська перепічка - това е като поничка с кремвирш или киевски хот-дог, ама пържен. Продават го до ЦУМ, винаги са опашки там. Като напишеш името, ще ти излязат много снимки в гугъл да се ориентираш. Ако питаш местните, това задължително трябва да се опита. Аз не съм, че не ям тесто, ама приятелите също подтвърждават, че е много вкусно.

В много ресторанти имат домашна водка и се поръчва на грам.

На почти всяка улица в центъра има ресторант за грузинска и/или кавказка кухня, ако харесвате.

В ресторантите и затворените места не се пуши (не правят компромиси), но често са Iqos friendly, така че ако пушите Iqos, питайте да ви дадат от техните специални пепелници. Аз не пуша въобще, ама приятелките да и като сме заедно, знам.

В църквите жените влизат с покрити глави, зимата не бяха много стриктни, но сега пак са започнали да правят забележки, особено пък за Великден.

Тази неделя (21.04.2019) е вторият тур на изборите и към края може да има разни демонстрации. На предния тур бяха пред изборната им комисия, която се намира на метро станция Печерска. Тя е сравнително централно разположена.

В момента курсът е 30 гривни за 1 евро, лесно се смята. 😉

Ако има нещо нещо, питай. Още седмица съм тук, после малко ще попътувам и няма да мога да пиша.

 

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, iMari каза:

Сигурен град ли е Киев,може ли човек да се разхожда спокойно до късно?

Спокойно можете да се разхождате и до най-късните часове.

Добронамерени хора са местните и помагат с посока или друго.

Като само за информация, бях там и преди, а и по време на Майдана, никога не съм имал проблеми.

Редактирано от Tim
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

Може ли да препоръчаш надеждна такси компания,която няма да ни отреже главата до кръста в случай,че не сме местни.

Няколко пъти там съм ползвал един и същ шофьор, който първият път ми го бяха извикали от хотела.

Казва се Витали и винаги е бил много стриктен, точен и на добра цена.

Препоръчвал съм го на много колеги след това които са ходили в Киев и винаги са били доволни, взема ги от летището и кара където кажат.

Комуникация през What's up.

Мога да му пиша и питам, дали е още на линия...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 18.04.2019 г. в 18:33, iMari каза:

@Биксбит съчуствам ти искрено🙂Точно щях да питам,дали има някой,който да е пътувал вече по новата линия на Раян.Може ли да те помоля за малко практическа информация?Например:

Кой е най-удачният транспорт за ранният полет Киев-София в ден сряда?Мислех си за метрото до Вокзална и оттам с експреса.Четох,че от Вокзална до Жп гарата се ходи по-едни дъъълги коридори.Ако така си пътувал,може ли да кажеш колко време е добре да се предвиди от центъра на Киев до Бориспил.Има ли някакви допълнителни проверки на летището,различни от обичайното,които биха ни забавили?

Как стои въпроса със разплащането с карти?Има ли банкомати на летището,ако си обърнал внимание?

Сигурен град ли е Киев,може ли човек да се разхожда спокойно до късно?

И въобще всякакви впечатления от града и хората биха били много полезни🙂

Гледам, че съфорумците вече са ти отговорили, но ще се опитам да си заслужа една водка и аз 😉 Много е евтина там. Цигарите също.

    За сутрешния полет за да се избегнат евентуални задръствания е най-добре с влака. Влакчето - той е мотриса  само и едно вагонче. Гишето за билети е отделно и се намира във вестибюла като влезеш от централния вход в дясно. Цената е 80 грн, а влака винаги е композиран на отделен перон, до който се стига през турникет, в който чекираш кода от билета/касовата бележка. Пътуването е около 40 минути, но влака пристига на първия терминал, а самолета излита от последния и трябва да чакаш и шатъл буса, който вероятно е през 15 минути и пътува още 10тина. Аз пътувах с влака в 7.00 и бях он тайм.

     Допълнителни проверки имаше при самото влизане в сградата на летището. Имаше скенери и всички пътници и багажа им минаваха задължително през тях. Като се изсипахме от влака на първите врати се образуваха опашки.

   Картите се ползват почти като при нас. За банкомати не знам - бях си обменил от тук.

Относно сигурността - никакво усещане за нещо неприятно или опасно. Даже напротив много е спокойно. А за лачните ми впечатления - чувствах се като у дома си 🙂

 Накрая ще добавя и една атракция, до която ме заведоха местни и която май не е коментирана тук - къщата с химерите. Намира се срещу президентството и на пръв поглед е недостъпна и има въоръжена охрана, но всъщност след проверка на паспорта и минаване през скенер сте вътре 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Биксбит каза:

 

Благодаря за отговора!Някъде назад в темата четох,че при влизане в страната може да поискат да покажеш,че разполагаш със средства за престоя(70 евро на ден).Някой да е искал подобно нещо?

Връзка към мнение
16 minutes ago, Биксбит said:

🙂

 Накрая ще добавя и една атракция, до която ме заведоха местни и която май не е коментирана тук - къщата с химерите. Намира се срещу президентството и на пръв поглед е недостъпна и има въоръжена охрана, но всъщност след проверка на паспорта и минаване през скенер сте вътре 

Моите местни познати ми разправят явно врели-некипели... Било се влизало само със специален тур с предварително записване... А живеем до Президенството. От коя страна влязохте? Дали можеш да обясниш, че има три подхода.

 

4 minutes ago, iMari said:

Благодаря за отговора!Някъде назад в темата четох,че при влизане в страната може да поискат да покажеш,че разполагаш със средства за престоя(70 евро на ден).Някой да е искал подобно нещо?

Нищо не са ми искали, а съм влизала досега 6-7 пъти за половин година. Не съм виждала да искат и на хората преди мен. Сканират паспорта, удрят печата и това е.

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, iMari каза:

Благодаря за отговора!Някъде назад в темата четох,че при влизане в страната може да поискат да покажеш,че разполагаш със средства за престоя(70 евро на ден).Някой да е искал подобно нещо?

Никой нищо не ме е питал за кеша който имам. Само стандартните въпроси - цел на пътуването, за колко дни, къде ще ходите

 

@DaBo на отиване си спомням, че се изкачвахме и сега като гледам карата би трябвало да е ул. Лютерантска, защото минахме и покрай такава църква. И след това на ул. Банкова само се сепваш от въоръженото множество и оградата, но продлжаваш смело към кабинката с със скенера и там ти проверяват документите и багаж ако носиш. А излезнахме от срещуположния край - там никой нищо дори не ни попита. Вътре в самата къща обаче не сме влизали - само отвън. Може би специалните турове са за разглеждане на интериора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, ако искаш да влезеш вътре, било със специално записване, защото си е действаща резиденция на Президента. Ние сме на Лютеранска, ама от долната страна и ако не всеки ден, поне няколко пъти на седмица минавам покрай този вход на Президенството. Следващия път направо ще се засиля да мина да я видя поне отвън. Щом излизането е от другата страна, значи е към ул.Институтская.

 

А мен нищо никога не са ме питали на летището, нито мъжа ми....

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

Някъде назад в темата четох,че при влизане в страната може да поискат да покажеш,че разполагаш със средства за престоя(70 евро на ден)

Случи ми се само един път, от над 16 посещения там.

Показах 200Е за 3 дни престой + платена хотелска резервация и билет връщане + КК. Приключи разговора.

 

Но най-смешното беше, че абсолютно същата митничарка беше на смяна след три дни и ме пита каква валута изнасям.

И почвам аз *честната калутка - 100/200 Евро; 100/200 USD; 300/400 TL  /летя via IST все пак/; 200/300 Гривни; 200/300 лева и т.н.

Гледа ме и че гледа момата украинска и накрая просто се цепи: Давай, давай и уходи 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 18.04.2019 г. в 22:31, Tim каза:

Няколко пъти там съм ползвал един и същ шофьор, който първият път ми го бяха извикали от хотела.

Казва се Витали и винаги е бил много стриктен, точен и на добра цена.

Препоръчвал съм го на много колеги след това които са ходили в Киев и винаги са били доволни, взема ги от летището и кара където кажат.

Комуникация през What's up.

Мога да му пиша и питам, дали е още на линия...

@Tim, дали можеш да сложиш телефона на Витали, ако си се свързал с него?

 

Връзка към мнение

Ей сега ще му пиша на What's up-a, все пак да видя дали още се занимава с това.

Понеже от над година не съм го чувал.

Ако потвърди, слагам номера веднага.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Страшно ми хареса този град!Абсолютна перла,незасегната от западните и азиатските туристи.Благодаря на @DaBo за изчерпателната информация и на @Alexander за подарената карта за интернет,за да сме подготвени така добре за пътуването.Както и на всички писали в темите за Украйна,разбира се!Когато споделиш впечатления,дори да са три изречния,помагаш на всички след теб.

Та да напиша и мойте🙂

Красив,интересен,спокоен,пълен с готини хора град.Някой беше писал,че украинците са намусени и действително е така,но усмихнеш ли им се,заговориш ли ги,стават ведри и готови да помогнат,дори и да не разбират какво им говориш.🙂Като човек,който никога не е учил руски,срещах известни затруднения в комуникацията.На английския му разбират отделни думи,но почнеш ли да им говориш с изречения,се затрудняват.Ама българският е близък с всеки език на основата на славянски,а и има гугъл преводачя,така че комуникацията не е драма.Но пък не посмях да ги питам,как така стигнаха до избора на комедиен актьор за президент,а така исках.😋Относно изискването за минимални средства при влизане в страната-бяхме едни от първите на паспортен контрол и нямах възможност да наблюдавам дали на някой искат да покаже средства,на нас не са ни искали. Мен ме посрещна една строга,северно красива митничарка.Поздравих я с "Hi",тя ме пита говоря ли руски,аз и казах "Не",с което явно и се издигнах в очите и ме пусна без повече въпроси.😃

Притесненията относно сигурността са неоснователни.На оживените места има полицаи и военни,но са в пъти по-малко и по-слабо въоръжени от тези в повечето големи градове в ЕС в последните години.Обикновено говорят английски и са любезни,питахме ги 1-2 пъти за посоката.Съмнителни типове от всякакви националности(пак сравнявам със Западна Европа) също нямаше.

Придвижвах ме се с метро и Bolt.Уж в метрото не дават да се взима повече от един жетон на човек,но успях да купя 10 накуп като разперих пръстите на двете ръце,касиерката ме погледна подозрително и каза първо да и дам парите,после ми даде жетоните🤗

Bolt е много разпространен в Киев и много евтин начин за придвижване.Най-високата сума,която сме платили е около 7лв за разстояние от 9км и то в 6ч сутринта,което си е за нощна тарифа.Колите са чисти и подържани,шофьорите-любезни.Не говорят английски.Важна особеност е,че приемат само кеш.За места като Печарската Лавра и Ботаническата градина,които са хем на баир,хем далече от метро е много удобно да се ползват,излиза без пари.

Кухнята е уникално вкусна.Пузата Хата и Мишля са вече добре познати във форума.То всичко ми хареса,но борша в пузатата и крафт бирата на Мишля препоръчвам.Като цяло храната е много качествена и на много ниска цена.Абе дори дюнера,който не го правят с безквасна питка като при нас,а разтилат един тъъънък тестен лист и върху него редят,пилешко и телешко със сосове и зеленчуци,е кулинарно преживяване.За изгладнелите след полет - точно срещу Киев-Пасажирски има Пузата Хата,както и споменатият грузински ресторант Maма Maнана.Добър начин да започнете опознаването на града.🙃

 Карти за разговори и интернет може да се купят  от едни будки Tour info Kiev,които са буквално на всеки ъгъл.Там може да получите и безплатна хартиена карта на града,както и всякаква туристическа информация.Изглеждат ето така:IMG_20190513_144139.jpg.b43fdd5c9f51b48027a79288bf797faf.jpg

Никъде не приемат карта Дайнърс,пробвахме на десетина места.Иначе дори и в малките магазинчета и будки може да се плаща с карта.С Революта теглих веднъж от банкомат на Приват Банк.За сума от около 30лв ми взе такса 2,50лв.Някой беше споделил,че е теглил от банкомат на същата банка без такса,може и аз да не съм направила нещо както трябва.

В момента е много подходящ период за посещение на Киев.Всичко е зелено и цъфти.Ботаническата градина е страхотна,не толкова с разнообразието си,колкото с уникалното си местоположение със страхотна гледка към реката,с това,че има църква и манастир и че в момента цъфтят люляци и всякакви други ароматни цветя.Цял един хълм е покрит с люлякови храсти,а между тях лъщят красивите кубета на Манастира,а аромата е неописуем.Ние отидохме доста късно и оранжериите,както и църквата бяха затворени.Оранжериите са до 19ч.Но пък на залез слънце гледките са още по-хубави🙂Снимките не станаха много,много,че снимам с телефон.

IMG_20190514_190756.jpg.6ea1c57768ecc48582c7c0016dd4a5d9.jpg

 

IMG_20190514_190743.jpg.a60565ddc8127757e654137f136665bc.jpgIMG_20190514_190617.jpg.03c40abee805c79cca6c5e9be579cde9.jpgIMG_20190514_193246.jpg.34516aefe82a93b7687996f13a84c8f7.jpgIMG_20190514_194202.jpg.a42194619a6c920ff7bd661ed330f0a0.jpgIMG_20190514_193702.jpg.0b9128991605df5c555dbe90543106a6.jpgIMG_20190514_193939.jpg.38b583361a4d4252a47d9dc0b60dfa11.jpgIMG_20190514_193543.jpg.5ae960b40696410fce358de982e12c33.jpgIMG_20190514_194400.jpg.c5ca26a0e730fdb98f56b9b68e3b8298.jpgIMG_20190514_194141.jpg.9c69a0f39dc189d8e743fa272e5a146e.jpg

За Саборите и Печорската Лавра е писано много.Украйна е люлка на източното православие от векове и дори за нерелигиозен човек би било интересно да се докосне до тази култура.

IMG_20190513_110406.jpg.e5242b5562c5c775b254761fd57cab6a.jpgIMG_20190513_132325.jpg.bf793727e33f0873673410fe06433022.jpgIMG_20190513_143950.jpg.a27eacb9eacb7972cdc9d11162791198.jpgIMG_20190513_130414.jpg.b45a53fad92d15595abb42eadba74a92.jpgIMG_20190514_130303.jpg.fb1f4ae3f1dd8fe3a94f0f0274b978dc.jpg

 

Музея за модерно изкуство и Музея в Пирогово ги оставихме за следващ път.С удоволствие кроя планове за второ посещение.🙂

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте!
Искам да се разходя с кола от Шумен до Киев, където да остана 4-5 дни и после обратно.
Кой е оптималният маршрут? 
Кой път е по-лош - Одеса - Киев или Черновци - Киев? 
Пътувал ли е някой през Молдова? 
Очаквам мнения и препоръки.
 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.