Прескочи до съдържание

Говорете ми за Киев


danimarkova

Препоръчани мнения

Между другото чак сега се сетих да обърнете внимание на станция Арсеналска на метрото. Води се най-дълбоката в света-105.5 м. дълбочина. Слиза се на три нива и цялата работа отнема около 10 минути- от слизане от мотрисата до излизане от станцията.

 

 

Затова не използвахме метро. :)  Влизането, извозването и излизането отнемаха повече време от вървенето пеша. Киев е малък в централната част. За 2 дни 30 км изходихме, за да разгледаме.

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И ние не ползваме метро. Засега само такси и веднъж автобус. Нощуваме на около 100-200 метра от Майдана и всичко ни е близо. Днес посетихме Златната порта, една църква с чудотворни икони, Лаврата и къщата с химерите. Утре Андреевски спуск. Като систематизирам снимките, ще направя или пътепис или албум. Времето днес е цял ден мъгливо, дано утре да светне малко.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И ние не ползваме метро. Засега само такси и веднъж автобус. Нощуваме на около 100-200 метра от Майдана и всичко ни е близо. Днес посетихме Златната порта, една църква с чудотворни икони, Лаврата и къщата с химерите. Утре Андреевски спуск. Като систематизирам снимките, ще направя или пътепис или албум. Времето днес е цял ден мъгливо, дано утре да светне малко.

Горещо препоръчвам да отидете и до Печерската Лавра.

 

Иначе, който ще ползва метрото да внимава - на украински "вхiд" означава "изход" :blink: ! Съответно може да се объркате и да повървите няколкостотин метра през връзката до съседната станция (както направих аз)....

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Горещо препоръчвам да отидете и до Печерската Лавра.

 

Иначе, който ще ползва метрото да внимава - на украински "вхiд" означава "изход" :blink: ! Съответно може да се объркате и да повървите няколкостотин метра през връзката до съседната станция (както направих аз)....

Извинявам се, че написах само Лаврата, исках да кажа че днес бяхме там - в Киево-Печерската Лавра. Хубаво е наистина!! Обикаляхме само отвън, че аз не склоних да сложа забрадка. Не искам да споря по темата, аз така го разбирам и толкоз..

Уж са много набожни и парадират с това, а вечерта преди да се приберем, един пияница почти падна върху мен в магазина. А не беше мръкнало :mad:  :)

Връзка към мнение

И да се пазите, Киев е много опасен след 22 часа. Попаднахме на група измамници, които прилагат схема, че им липсват пари, които са изпуснали пред вас на улицата. Искат да ви джобят, уж минава някакъв случаен, който също е в схемата. Представя се с полицейска значка, но е фалшива.Прави се на арбитър целящ да види какви пари носите.  Ситуацията при нас се разигра малко след Радисон вул. Ярославів Вал. Групата дебне излизащите чужденци от хотела, както и хостелите в близост. Ако попаднете в такава ситуация, направо звънете в полиция. Ние минахме без нея, защото се разфучахме :) , но до кютек не се стигна

Избягвайте да говорите в тъмните улички на език различен от украински. На свечеряване  около Лаврата отново имаше разни съмнителни типове дебнещи за чужденци.

Ако в хостел или хотел на реценпцията ви поискат да им развалите пари, то не го правете. Начин да ви проверят с какви пари разполагате, а събраната информация я предават на мошениците на улица и така попадате в капан.

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

О, благодаря за информацията. Ние се прибираме раничко, че сме каталясали от обикаляне. Парите ги сменихме на летището, пък и вече ги изхарчихме повечето, май оставаме на кредитни карти :blush:

Нощуваме в апартамент, в жилищен блок и се надявам да не бием на очи, като туристи.

Ей, схемите за измами стават все по-иновативни..

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Я да съживя малко тази стара тема, че днес и аз се сдобих с билети за Април 2014, дано не се откажат Wizz до тогава.

Да разбирам ли, че от толкова Магеланци в темата, никой не се жертва за Чернобил?

Аз смятам да отида, специално ще пътуваме без деца, че това вече ми минаваше границата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз да попитам за една подробност - нужни ли са паспорти, или може само с ЛК?

 

Ошко, ти кога летиш, щото аз съм 12-15.04.2014 ;)

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

И аз да попитам за една подробност - нужни ли са паспорти, или може само с ЛК?

 

Ошко, ти кога летиш, щото аз съм 12-15.04.2014 ;)

17-19.02.2014

Идеята беше да не хабим отпуск и в събота вечерта да сме при децата за Великден.

Ще ходите ли към Чернобил или и ти не ги разбираш 'тия хора'?

Връзка към мнение

Ще ходите ли към Чернобил или и ти не ги разбираш 'тия хора'?

Не, няма да ходим и да - определено и аз не ги разбирам :rolleyes:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в рамките на ходене от 3-4 дни човек спокойно може да запознае с Киев, но пък и не остава време за ходене някъде допълнително; Чернобил не ни беше сред приоритетите, може би следващия път; ако времето е хубаво бих препоръчал да се отдели малко време за Пирогово да речем

Връзка към мнение

Ако мине хилтънската промоция мисля един от дните ми там да е за посещение на Чернобил. Единствено финанси биха ме спряли, екскурзийките до там са организирани и не са евтини. 

 

Много фактори ме привличат там. Едно от нещата, е че все пак е локация на събитие от модерната световна история, по същия начин посетих и Аушвиц, по същия начин посетих и училището в Пном Пен. Не са за всеки подобни посещения, признавам, но ако може да го понесете допира с историята си заслужава...лично мнение. 

 

В Припят ми е интересно и да видя как града буквално е запуснат за часове и от тогава седи непроменен. Звучи ми като силно и автентично усещане. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

През лятото на 2012 ходихме до Киев /веднага след европейското по футбол и инфраструктурата им работеше добре, хората бяха свикнали с туристи, всеки искаше да те упъти :) /.

 

До Чернобил не стигнахме /по моя вина признавам си/, въпреки, че бяхме предвидили ден за това. Мъжът ми имаше желание за това, а аз не бях ентусиазирана, но си виках, щом му е мерак ще се жертвам. Проверихме туроператорите, които предлагат еднодневни екскурзии и цените и мъжът ми взе нещо да се колебае и аз използвах момента да го откажа.

 

Сега погледнах в http://www.inyourpocket.com/ в пътеводителя за Киев в Chernobyl има дадени сайтовете на агенции, които предлагат еднодневни екскурзии и проверих цената на едната $150 и ми се струва по-малко отколкото лятото на 2012 или просто тогава покрай Европейското и повечето туристи да са искали повече.

 

Това, което ми хареса много в Киев - много сгради в арт нуво и деко /добре поддържани/, църкви и манастири, специално две църкви с невероятни фрески /вътре не може да се снима/, разходка по реката.

 

Има възможност за закупуване на комбиниран билет за няколко забележителности, мисля пет /музеи-църкви, Златната врата/.

 

За ресторанти на самообслужване с национална кухня, вече са писали. Само ще добавя адресите на тези в които ние се хранихме. http://puzatahata.kiev.ua/rus/restaurants/7/

Красноармейская

ул. Красноармейская (Большая Васильковская), 40

 

Подол

Контрактовая площадь, 2/1, Подол

и двата ресторанта са чисти на комуникативни места. Пелмени със сметана, борш, риба във фолио и сок от вишна са ми топ.

 

Това, което ми хареса също е че има камионетки с кафемашини и предлагат хубаво кафе и капучино. Парковете са много приятни и поддържани.

 

Копирам инфо за придвижване от летище Болисопол

Getting to town Exiting of the terminals in Boryspil Airport,

you are sure to be approached by cabbies. The 20-25 minute

ride to centre will set you back about 200-250Hr. SkyBuses

headed to Kyiv leave from Terminal B and F roughly every 10-

15 minutes. The charge is around 27Hr and the bus will drop

you off about an hour later at the Central Train Station or you

can get off at the first stop near the Kharkivska metro station

(green line). Tickets are available online at www.skybus.kiev.ua.

Boryspil State International Airport

Boryspil, tel.

(+380) 44 393 43 71,  www.kbp.aero

http://skybus.kiev.ua/

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За ресторантите, до тук няколко човека препоръчват добри на самообслужване.

Някой да препоръча ресторант не на самообслужване?

Връзка към мнение

И аз да споделя малко впечатления. Бях в Киев средата на септември миналата година. Доста неща са споделени по темата. Това, което мога да добавя е вслучай, че ходите там е да отделите поне 5-6 дни. Аз бях за 4 и времето изобщо не ми стигна. Само за Киево - Печорската лавра е нужно да се отдели един цял ден - от дългите. По мое мнение катакомбите там не са за всеки. Ако решите да влезнете ще забележите колко много местни посещават това място - млади и стари. Определено си личи, че го правят редовно и че наистина вярват. Лично на мен ми настръхна косата.

 

Сега можеби не, заради събитията, но по принцип на ул. Крешчатик, а и на други централни места ще забележите групички от двама до четирима юноши с гълъби. Не се ловете на въдицата. Ако ги видите - бягайте далеч от тях. Аз се спрях съвсем наивно и реших да се снимам с тези пернати и това щеше да ми излезне доста солено. Но и да не се спреш те са в състояние да те преследат по 10-20 метра само и само да ти измъкнат пари. Иначе, ако  толкова искате да се снимате с гълъби, вземете пакетче семки или солети, седнете на някоя пейка и те сами ще дойдат при вас - безплатно.

 

Ако искате да се разходите с корабче по Днепъра, можете да се пазарите. В момента, в който се озовахме там, се оказа че нямаме достатъчно пари и ни пуснаха двама на цената на един. Според мен, конкретно за тази атракция цените си бяха завишени.

 

Друго приятно нещо, което можете да направите там е да се спуснета по алпийски тролей над реката от Статуята на приятелството и след това да поплувате, ако е лято.

 

В Киев с метрото може да се отиде навсякъде и няма нужда да тичате, ако бързате и виждате, че го изпускате. Влаковете са буквално на всеки 30 секунди и независимо дали е събота или неделя, сутрин или вечер или делничен ден, те винаги се пълнят.

 

Разхождайки се в центъра, без да търсите, неминуемо ще се озовете пред информационен център. От там може да се вземе карта със забележителностите. Тази карта е достатъчна, за да се оправи човек в този град, дори и без никаква подготовка. Макар и на големи разстояния, всяко едно място води до следващото, а то до следващото и изведнъж осъзнаваш, че всичко е свързано. Инфраструктурата, пътищата и транспортните връзки са много удобни.

 

В Киев има много паркове и много зеленина и определено бих избрала пролетта или лятото като сезон за посещение. Контраста е доста голям. Както казва zon, всичко е прекрасно, но в централната част. Ние бяхме в нещо катооо - трудно ми е да определя, но това нещо беше в един доста отдалечен квартал и мизерията беше огромна.

 

Сега за хората - те тотално ме разочароваха. Бях с нагласата, че ще се сблъскам с хора срдечни, откликващи, но се срещнахме точно  обратното. Навсякъде озлобени и  навъсени физиономии. ТОва доста развали разходката ни до този иначе наистина красив град.

 
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Забравих за парите. По-добре да се купят гривни от Бг. Там имахме проблем с обмяната на валута. На две-три места ни отказаха. Съмнителни ли им се сторихме...Интересното беше, че отказа се появяваше, след като видеха, че сме българи.

Връзка към мнение

Да, извън центъра на Киев има интересни квартали - някои места са в стил района на Сточна гара /София/, попаднахме там когато отивахме към едната църква с фрески. Въпреки това, мисля, че си струва да се види и тази страна на града. Мъжът ми категорично отказваше да се вози с маршрутка, според него е много опасно, технически не му се виждали благонадеждни.

 

Подлезите с магазините, на накои метростанции са лабиринт от магазини. Мъжът ми ми каза: "не се чувстваш като във София?", ами да и аз това си мислех. /това в положителен аспект/.

 

Досадници и мошенници не са ни налитали, явно им изглеждам местна или поне от руското малцинство. Момче с гълъби видяхме на на главния булевард, предложи ни снимка, но му се усмихнах и благодарих на руски, че не се интересуваме и не е настоявал въобще.

На летището на влизане, полицаят ме попита на руски дали съм украинка, въпреки паспорта ми. Беше усмихнат и любезен.

Хората навсякъде бяха любезни /може и от хубавото време да е било/ и ако им кажех, че нещо не съм разбрала, бяха учудени, но ми обясняваха наново.

 

Мъжът ми  и даже и аз, където не разбирам от коли, бяхме впечатлени от многото луксозни и големи коли в центъра /предимно Lexus/ и контраста в периферията.

 

На главния булевард имаше палатков лагер и жена над 50 годишна ни предложи на руски материали в защита на Юлия Тимошенко. Първоначално отказах машинално, без да осъзная какво ми предлага. След това продължих напред и ми светна за коя Юлия става въпрос и не посмях да се върна и да взема материалите. В главата ми изникнаха сцени в стил Биг брадър и спомени от инструктаж в соца 1989 почти 15 годишна, да не приемаме материали за Солидарност в Полша и да не им вярваме какво ни говорят /не че не се опитахме да прочетем един залепен позив на полски на Солидарност на улична фасада/.

Та чувството ми за свобода в Киев беше, че не се чувствах свободна.

 

За ресторанти с обслужване /и национална кухня не мога да помогна. Бях вадила адресите на някои, в случай, че на мъжа ми не му хареса украинската кухня, даже и един френско-белгийски бях изровила, но той каза, че е абсолютно ок с тези на самообслужване.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И мен живо ме интересува. Лошото е, че не намирам мераклии, а сам не ми се ходи. В този ред на мисли има ли навити за групово посещение на Киев/Чернобил?

Здравеи,  ако  не си  ходил   в киев  аз  сам  ентусиаст  з а там,пиши  д а обменим иформация ако имаш желание   скаип  mirich300

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ще ходите ли до Киев в тази ситуация?

Аз имам билето, но Wizz смениха датите и се чудя дали да ми върнат парите и да презаверя за Май, че Април дните не ме устройват.

Някой знае ли до кога е срокът, в който човек трябва да им отговори ще презаверява ли или си иска парите. Колко дни преди отпадналият полет? Или се брой X  дни от уведомлението, че има промяна в разписанието.

Връзка към мнение

Ще ходите ли до Киев в тази ситуация?

Аз имам билето, но Wizz смениха датите и се чудя дали да ми върнат парите и да презаверя за Май, че Април дните не ме устройват.

Някой знае ли до кога е срокът, в който човек трябва да им отговори ще презаверява ли или си иска парите. Колко дни преди отпадналият полет? Или се брой X  дни от уведомлението, че има промяна в разписанието.

 

Правиш се на утрепан за сега и така, няма срок в който да приемеш промяната май. Според мен изчакай седмица, след референдума предполагам ще станат ясни нещата дали ще се задълбочава кризата или ще се оправя. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще ходите ли до Киев в тази ситуация?

Аз имам билето, но Wizz смениха датите и се чудя дали да ми върнат парите и да презаверя за Май, че Април дните не ме устройват.

Някой знае ли до кога е срокът, в който човек трябва да им отговори ще презаверява ли или си иска парите. Колко дни преди отпадналият полет? Или се брой X  дни от уведомлението, че има промяна в разписанието.

Имай предвид обаче следното:

- Отказването от билетите не става просто с един клик, или даже с един мейл. Не. Трябва да пратиш писмо (да, на хартия) до началника на Уизеър Украйна със заявлението, че се отказваш, с причините (в случая промяната на часа и датата на полетите) , трябва да приложиш още бумаги ... и да чакаш.

- Освен това, за да ти върнат парите по картата - трябва да не са минали три месеца от датата на закупуване на билетите. Иначе трябва да им изпращаш допълнителни бумаги за банкови сметки и да ти пратят парите с банков превод (и съответните такси, които вероятно ще са за твоя сметка)

- Освен това след събитията в Украйна и Крим - курсът на гривна падна с около 15-20% , та парите, които би трябвало да ти върнат, превърнати в лева/евро ще са по-малко от тези, които си дал при закупуването ...

- Последно - това писмо (хартиено) в тази смутна обстановка може и да не стигне до Киев ...

 

Ето повече инфо за процедурата

 

Георги Матеев ми обърна внимание на тези неща

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.