Прескочи до съдържание

Говорете ми за Киев


danimarkova

Препоръчани мнения

Аз също съм пътувал до Москва с влак. Това е любимото ми превозно средство и от време на време си устройвам кратки екскурзии из България, дори за тази цел имам карта "класик".

Вече е късно. Отмених резервациите и сме вътре с по 80 лв. на човек досега. Утре ще звъня на Уизеър, за да им кажа, че така няма да стане. В мейла има описани варианти. Избрахме пълно анулиране и на двата полета.

Редакция: под "киевска гара" разбрах "Киевский вокзал" в Москва, където спират влаковете от България. Такава асоциация направих отначало.

Дано успеете да си върнете от Уизеър някаква сума.

 

За Киевската гара - централната в Киев - на път за/от Москва.

Връзка към мнение

Пуснах и аз днес документите- 4.59 ми сртуваше ретро изживяването.

Пощаджийката взе писмото и каза закачливо, 'Да видим кога ще пристигне :)'- no comment

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Пуснах и аз днес документите- 4.59 ми сртуваше ретро изживяването.

Пощаджийката взе писмото и каза закачливо, 'Да видим кога ще пристигне :)'- no comment

 

Успех. Между другото какво извлечение от банката прати - нали имат изискване и за доказване на плащането?

Връзка към мнение

Това изискване го нямаше в списъка на платилите с кредитни карти. Дано не кажат, че липсва и затова да не ми върнат парите. Иначе на мен ми излезе 7,40 лв. с обратна разписка. Днес девойката от Уизеър ми се обади и ми заяви, че не съм им отговорил на мейла. Странно, при положение че в него беше написано или да чакам да ми се обадят, или аз да звънна, а след това се обадих и се отказах и от полета на отиване.  :)

Иначе вече парите за квартирите са ми постъпили по сметката, с по 80 лв. на човек вътре. За едната има голяма такса за отмяна, но да съм гледал навреме.

Редактирано от NikolaiRG
Връзка към мнение

Успех. Между другото какво извлечение от банката прати - нали имат изискване и за доказване на плащането?

Пратих им извлечението от myFibank, надявам се да свърши работа.

Връзка към мнение

Гледайки обменния курс на Тавекс (банките нямат обявен) си давам сметка, че от платени 568 грн  или около 72 лева за двупосочен билет, може да получа обратно по-малко от 30 лева. Разликата между купува и продава в момента е огромна. Като добавим канцеларски, пощенски, телефонни и други разходи може да се окаже, че връщането на парите ще е по-скъпо от очакваната сума.

По чий курс ще стане връщането на сумата, знае ли някой?

Връзка към мнение

По някакъв междубанков, няма да е по този на Тевекс, 50ст за 10 гривно, нещо по-средно ще е, но пак няма да е кой знае какво. Аз се надявам на около половината от платените.

Връзка към мнение
Георги Матеев

По някакъв междубанков, няма да е по този на Тевекс, 50ст за 10 гривно, нещо по-средно ще е, но пак няма да е кой знае какво. Аз се надявам на около половината от платените.

 

В чест на истината гривната е поскъпнала спрямо курса отпреди 2-3 седмици. При повечко късмет може да се спасят до 70-ина процента от парите.

Връзка към мнение

Важното е писмата да стигнат и да ги признаят, защото не се знае. Помня случаи на изчезнали мои писма от по-далечното минало. Сега се защитих с писмо с обратна разписка, но знам ли какво може да стане. Току-виж са измислили някоя грешка, а докато стане това, тримесечният срок ще е изтекъл.

Връзка към мнение

По чий курс ще стане връщането на сумата, знае ли някой?

От Уиз Украйна ще ти пратят гривни, така че по курса на твоята банка, или по курса на превалутиране на конкретната кредитна карта.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Важното е писмата да стигнат и да ги признаят, защото не се знае. Помня случаи на изчезнали мои писма от по-далечното минало. Сега се защитих с писмо с обратна разписка, но знам ли какво може да стане. Току-виж са измислили някоя грешка, а докато стане това, тримесечният срок ще е изтекъл.

 

Аз също мислех да пусна моето писмо с обратна разписка, но служителката в пощата в прав текст каза, че в подобна ситуацията обратната разписка е безсмислена и не дава никаква допълнителна гаранция, особено както става въпрос за държава извън ЕС.

 

Иначе при мен 3-месечния срок е изтекъл (билетите са купувани началото на януари), така че с нетърпение очаквам да видя как ще "проработи" схемата с банковия трансфер от Уиз  :lol:

Връзка към мнение
Георги Матеев

В момента си взимам новия билет за Киев и Aeroflot обаждат най-добра цена. Полетът минава през московското летище Шереметьево, на което според информация от техния сайт http://www.svo.aero/en/transit/int-int/ не се изисква транзитна виза за чужденци, които продължават с полет за друга държава в рамките на 24 часа.

 

Някой може ли със сигурност да потвърди, че на летище Шереметьево (SVO) може да се мине без транзитна руска виза?

Връзка към мнение

Аз току-що си погледнах сметките и да се похваля, че са ми пристигнали парите от Уиз Украйна.

 

Ето равносметката:

Купил съм нашите билети на 07.01 на цена общо 1344 гривни, за които тогава от сметката ми са изтеглени 235лв., т.е. по курс 5.71гривни за лев.

Вчера (24.04) са ми върнали 167лв. т.е. по курс 8.05 гривни за лев. Демек от цялата работа сме 68лв. назад.

Или, както правилно е предположил Георги, спасили сме малко над 70% от паричките.

Здраве да е! :)

 

И още едно уточнение - може би това с трите месеца не е чак толкова строго, тъй като плащането при покупката ми е осчетоводено на 07.01, а сега връщането - на 23.04 , т.е. - минали са повече от 3 месеца.

Писмото ми кога точно е пристигнало не знам, пратих го на 12.03 , "препоръчано" и "приоритетно", но без  обратна разписка, защото на мен служителката ми каза буквално същото:

 

... но служителката в пощата в прав текст каза, че в подобна ситуацията обратната разписка е безсмислена и не дава никаква допълнителна гаранция, особено както става въпрос за държава извън ЕС.

 

Ами това е отчетът от мен.

 

Успех на всички! ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз днес пуснах моето заявление добавяйки още няколко лева разходи към сметката на отменените полети.

Ако не се почувствам доволен като Фичо, то поне изпитах забравеното усещане на пионерче или чавдарче пишещо на свое съветско другарче :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Георги Матеев

Получих си обратно паричките от Wizz и по трите отменени резервации / билета.

 

Парите за 2 от резервациите бяха възстановени директно по кредитната карта, а за третата бяха върнати чрез банков трансфер. За щастие не ме бяха прецакали таксата на банковия трансфер да е за моя сметка :)

 

В крайна сметка загубата ми от курсова разлика е около 100 лв. Дразнещо леко, но сега поне повече се преживява.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Получих си обратно паричките от Wizz и по трите отменени резервации / билета.

 

Парите за 2 от резервациите бяха възстановени директно по кредитната карта, а за третата бяха върнати чрез банков трансфер. За щастие не ме бяха прецакали таксата на банковия трансфер да е за моя сметка :)

 

В крайна сметка загубата ми от курсова разлика е около 100 лв. Дразнещо леко, но сега поне повече се преживява.

 

Тази загуба от 100 лв. общо за трите резервации ли е?

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение
Георги Матеев

Да, обща загуба за трите. Реално се върнаха около 70% от първоначално платените суми, разликата идва изцяло от сегашния по-лош курс гривна-евро. Иначе в гривни е върнато всичко точно до стотинка.

 

Между другото именно заради евтината гривна цените в Киев ми се сториха БЕЗУМНО ниски. Примерно:

 

Билетче за метро - 0,24 стотинки.

Такси за 15 КМ - 6 лв.

Кенче кока кола - 0,40 стотинки.

Керамично магнитче за хладилник - 1 лв.

 

Така че считам, че загубата от билетите си я компенсирах от свръх ниските цени там :)

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Получих си обратно паричките от Wizz и по трите отменени резервации / билета.

 

Парите за 2 от резервациите бяха възстановени директно по кредитната карта, а за третата бяха върнати чрез банков трансфер. За щастие не ме бяха прецакали таксата на банковия трансфер да е за моя сметка :)

 

В крайна сметка загубата ми от курсова разлика е около 100 лв. Дразнещо леко, но сега поне повече се преживява.

Кога пусна писмото за възстановяване?

Моето е от 23.4.2014, все още нямам отговор.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Кога пусна писмото за възстановяване?

Моето е от 23.4.2014, все още нямам отговор.

 

Всъщност, това е интересната част, добре че ме подсети.

 

Преди да пратя писмото до Киев на 25.04.2014, седмица-две по-рано сериозно се бях разпенявил по имейла на Уиз съпорта и ги нареждах как в 21-и век ще ме карат да пращам хартиени документи по пощата и няма ли по-лесен начин, като тогава те ме отрязаха и пуснаха по каналния ред.

 

Преди 1 седмица изненадващо получих нов отговор на гневния си имейл, в който ме уведомяваха, че правилата им се били променили и вече можело директно чрез съпорта да се правят уточнения за възстановяване на суми. Молеха ме и за банковите ми данни за трансфер, а в същото време нямаше нито думичка за пратените от мен документи по пощата. На практика аз нямам идея дали въобще са получили писмото ми в киевската си централа, а и това вече не ме интересува.

 

В крайна сметка уточнихме детайлите с 2-3 имейла и днес получих обратно всички пари.

 

Така че прати имейл на customerrelations.pl2@wizzair.com - сигурно ще ти свършат работа и на теб. Писане на български е ОК.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
  • 4 години по-късно ...

Пътуващите с новата линия на Ryan до Kyiv Boryspil да имат предвид, че самолета каца и излита от терминал F, на който няма никакви магазини. Върнах се без водка 😢.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Биксбит каза:

Пътуващите с новата линия на Ryan до Kyiv Boryspil да имат предвид, че самолета каца и излита от терминал F, на който няма никакви магазини. Върнах се без водка 😢.

@Биксбит съчуствам ти искрено🙂Точно щях да питам,дали има някой,който да е пътувал вече по новата линия на Раян.Може ли да те помоля за малко практическа информация?Например:

Кой е най-удачният транспорт за ранният полет Киев-София в ден сряда?Мислех си за метрото до Вокзална и оттам с експреса.Четох,че от Вокзална до Жп гарата се ходи по-едни дъъълги коридори.Ако така си пътувал,може ли да кажеш колко време е добре да се предвиди от центъра на Киев до Бориспил.Има ли някакви допълнителни проверки на летището,различни от обичайното,които биха ни забавили?

 

Как стои въпроса със разплащането с карти?Има ли банкомати на летището,ако си обърнал внимание?

 

Сигурен град ли е Киев,може ли човек да се разхожда спокойно до късно?

 

И въобще всякакви впечатления от града и хората биха били много полезни🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ходим с кола на летището и не мога да помогна с инфо за ранно предвижване за полета.

Няма никакви допълнителни проверки на летището, нормално е всичко. Има обаче часови пояси, в които има по-засилен трафик и се образуват опашки на пас.контрола.

На много места може да се плаща с карта, но винаги питайте преди това, защото редовен номер им е да имат апарат, ама точно в този момент да не работи. 😉

Има банкомати на летището по принцип, но не знам как е точно на този терминал Ф. Досега не сме летяли от него.

Сигурен град е, не се притеснявайте. А и става все по-светло всеки ден.

Градът е много хубав, имат супер вкусна храна, много хубави ресторанти, хората са готини като цяло, но не е изключено на моменти да ви се сторят нелюбезни.

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 58 минути , iMari каза:

Кой е най-удачният транспорт за ранният полет Киев-София в ден сряда?Мислех си за метрото до Вокзална и оттам с експреса.Четох,че от Вокзална до Жп гарата се ходи по-едни дъъълги коридори.Ако така си пътувал,може ли да кажеш колко време е добре да се предвиди от центъра на Киев до Бориспил.

Тука може да провериш разписанието на влаковете от Киев към летището (като гледам, най-удачен е влакът в 7 часа или предишния). 

По втория въпрос, Вокзал на руски е ж.п гара, така че се пътува от и до летището от централната им жп гапа. Влакчето е на последния коловоз, няма как да се пропусне, след като трябва да си сканираш билета, преди да влезеш в самата чакалня.

От влизането в гарата до коловоза са не повече от 2-3 минути, билети се купуват, при влизането вдясно, има отделно бюро. Цената е 80 хривни.

Редактирано от elateq
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.