Прескочи до съдържание

Говорете ми за Киев


danimarkova

Препоръчани мнения

Георги Матеев

Аз още съм в колебание дали да си отменя билетите за Киев или не (моите са за края на Май). От една страна много ме сърби да отида до Чернобил, от друга страна обстановката е притеснителна. Предполагам наистина ще е най-удачно да се изчака референдума и да видим накъде духа вятъра след това...

Връзка към мнение

Извинявайте за леко резкия тон, но не мога да не се учудя на някои мнения. Какво толкова има в "обстановката там"? Каква е "обстановката"? Падат бомби? Стрелят по туристите по улиците? Бесят ги по стълбовете? Апокалипсис? Киев е столица и би трябвало нещата там да са по-стабилни. Размирици има в Крим и Харков, при това съм готов да се обзаложа, че до месец и нещо ще затихнат и те. Протестите са най-нормалното нещо за всяка съвременна държава, а медиите леко преувеличават. В България също има протести постоянно за нещо, да не говорим за страните с по-големи демократични традиции. Аз също ще летя в края на април и началото на май и въобще не виждам причини да се притеснявам. След 4 дни в Киев имам намерение да пътувам оттам до Лвов и обратно с влака. След това с обратния влак за полета към България.

Редактирано от NikolaiRG
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Фичо, ти последно какво реши?

Пуснах заявление за отказване.

Моите спътници настояха, а и с променените дати стана още по-труден опита ми да убедя Хилтън да признаят сбърканата резервация.

Почвам да се ослушвам са следващата възможност  да си купя билет, ама тоя път сигурно ще взимам само за мен, за да не се съобразявам с други ;)

Връзка към мнение

Извинявайте за леко резкия тон, но не мога да не се учудя на някои мнения. Какво толкова има в "обстановката там"? Каква е "обстановката"? Падат бомби? Стрелят по туристите по улиците? Бесят ги по стълбовете? Апокалипсис? Киев е столица и би трябвало нещата там да са по-стабилни. Размирици има в Крим и Харков, при това съм готов да се обзаложа, че до месец и нещо ще затихнат и те. Протестите са най-нормалното нещо за всяка съвременна държава, а медиите леко преувеличават. В България също има протести постоянно за нещо, да не говорим за страните с по-големи демократични традиции. Аз също ще летя в края на април и началото на май и въобще не виждам причини да се притеснявам. След 4 дни в Киев имам намерение да пътувам оттам до Лвов и обратно с влака. След това с обратния влак за полета към България.

 

Споделям почти изцяло това мнение. Почти, защото няма как да не отбележим, че от репортажите видяхме на какво е заприличал центъра на Киев. Със сигурност сега не е най-подходящото време за посещение на Киев от туристическа гледна точка, но от друга страна, кога ще ни се отдаде възможност да присъстваме на подобни исторически събития?

Връзка към мнение

Не съм сигурна дали е уместно включването ми по темата, тъй като аз мога да бъда причислена по-скоро към "страхливите" пътуващи отколкото към поемащите риск, но все пак ще напиша нещо. 

Струва ми се, че при преценката дали сега му е времето да се ходи в Украйна или Киев всеки един трябва да си даде сметка точно какви са неговите интереси и тогава да си преценява.

За пътуващите тип "туристи" или тези, които имат за цел да разгледат забележителностите на Киев и наоколо, да хапнат нещо местно и да разпуснат  мисля, че сега не му е времето. Не знам доколко е по-опасно от обикновено там, но от кадрите по телевизията не бих казала, че изглежда място на което да се направи една ваканция и да останат чудестни спомени. Има доста разрушени места, възможни са и безредици, а и не е сигурно точно как в тези смутни времена е осигурен достъпа до забележителностите. Мисля, че не е време за късни разходки и шляене с цел откриване на нови и непознати приятни местенца. В същото време по един или друг начин животът там си продължава и едва ли е по-несигурно от повечето места по света като Латинска Америка, част от Азия и т.н.

От друга страна тези, които пътуват с цел да добият представа за атмосферата на дадено място и местните порядки, без да са заинтересовани толкова от музеи, забележителности и т.н., май че точно сега му е времето да се отиде там. По-автентична обстановка от сегашната за опознаването на украинците и техните различни виждания и проблеми трудно би могло да се постигне. Разбира се тук следва да се спазват някои правила за сигурност и да не се стига до безрасъдна любознателност.

Всичко останало е въпрос на късмет. И в най-сигурното място се получават неприятни изненади.

Освен това не е без значение колко ви стиска и какъв опит в пътуването всеки един има. При всяко положение обаче, трябва да се подсигурите с достоверна информация за мястото, зареден телефон, консуски служби и транспортни вразки, за да може в случай на опасност да знаете как да се измъквате. Просто трябва да сте подковани в максимална степен с цялата информация, а не да разчитате че на място ще проучите някои неща.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен Георги е прав - трябва да се изчака да мине референдумът, а после да се преценява какво ще става. 

 

Изборите в Украйна са на 25 май, а в каква обстановка ще преминат още никой няма ясна представа.  

Връзка към мнение

... кога ще ни се отдаде възможност да присъстваме на подобни исторически събития?

 

Както има един лаф, пази Боже да живеем в интересни времена. Вече 25 години.  :lol:

 

Нерядко ми се налага да обяснявам на чужденци, че интересните за тях времена за нас са ежедневие.  <_<

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

 Извинявайте за леко резкия тон, но не мога да не се учудя на някои мнения. Какво толкова има в "обстановката там"? Каква е "обстановката"? Падат бомби? Стрелят по туристите по улиците? Бесят ги по стълбовете? Апокалипсис? Киев е столица и би трябвало нещата там да са по-стабилни. Размирици има в Крим и Харков, при това съм готов да се обзаложа, че до месец и нещо ще затихнат и те. Протестите са най-нормалното нещо за всяка съвременна държава, а медиите леко преувеличават. В България също има протести постоянно за нещо, да не говорим за страните с по-големи демократични традиции. Аз също ще летя в края на април и началото на май и въобще не виждам причини да се притеснявам. След 4 дни в Киев имам намерение да пътувам оттам до Лвов и обратно с влака. След това с обратния влак за полета към България.

 

Аз лично отивам до Украйна само и единствено заради екскурзия до Чернобил (Киев съм посещавал няколко пъти). Прочетох на няколко места, че сигурността около Припят и централата е затегната сериозно и не допускат всички туристи. Би било глупаво да се разкарам до там и да не стигна крайната си цел - ето това ме притеснява най-сериозно. А че медиите преувеличават е очевидно, не се случва нито за първи нито за последен път.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз, ако Чернобил не ми е сигурен, няма да пътувам, за сега се услушвам и ще видим, мисля да си сменя датите за след 1 Май. защото тези, преди това не ме устройват като дни.

Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз, ако Чернобил не ми е сигурен, няма да пътувам, за сега се услушвам и ще видим, мисля да си сменя датите за след 1 Май. защото тези, преди това не ме устройват като дни.

 

Промени си отиването на 30 Май и да пътуваме заедно :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Споделям почти изцяло това мнение. Почти, защото няма как да не отбележим, че от репортажите видяхме на какво е заприличал центъра на Киев. Със сигурност сега не е най-подходящото време за посещение на Киев от туристическа гледна точка, но от друга страна, кога ще ни се отдаде възможност да присъстваме на подобни исторически събития?

 

И аз от чисто естетическа гледна точка не съм убедена, че сега е времето за посещения. От друга страна съм любопитна - няма ли да закрият тази линия при толкова спаднал интерес и повече да няма подобна изгодна възможност за посещение? Не съм много наясно с този вид транспорт - линиите са с нещо като едногодишен договор или как точно се определят ..?

Връзка към мнение

Уизеър имат база в Киев, т.е. самолетите са базирани там, то си е някаква дъщерна фирма Wizzair Ukraine. Така че вероятно е по-сложно да изтеглят самолетите изцяло, а ще трябва да ги използват така или иначе. Предполагам де. А и на украинците няма да им секне желанието да пътуват, ако покупателната им способност се запази.

Аз лично мисля, че положението ще се нормализира след изборите, освен евентуално съседските отношения на Украйна и Русия, които не ни засягат в случая.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Промени си отиването на 30 Май и да пътуваме заедно :)

Не мога, дават ми най-много 1 месец след първоначалната дата, която ми беше 17-19 Април :(

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Въпрос към знаещите:

Има изискване на влизане в Украйна човек да разполага с по 70 евро за всеки ден престой плюс за още пет дни, като няма ограничение за вида на валутата. Уверение от банка и дебитна карта също вършели работа. Въпросът ми е дали някой има впечатления доколко строго се спазва това изискване? Не че няма да се подсигуря, но за всеки случаи да попитам. Не ми се носят много пари в брой (в България не нося и плащам предимно с дебитна карта, а какво остава да помъкна банкноти в чужбина). Имаме резервации и билети за връщане. Обадих се до посолството и оттам ми казаха, че въпреки това, парите трябва да ги имаме. Вариантът с разкарване до банки за удостоверения и носене на документите в преводачески агенции също не ми допада кой знае колко.

Връзка към мнение

Въпрос към знаещите:

Има изискване на влизане в Украйна човек да разполага с по 70 евро за всеки ден престой плюс за още пет дни, като няма ограничение за вида на валутата. Уверение от банка и дебитна карта също вършели работа. Въпросът ми е дали някой има впечатления доколко строго се спазва това изискване? Не че няма да се подсигуря, но за всеки случаи да попитам. Не ми се носят много пари в брой (в България не нося и плащам предимно с дебитна карта, а какво остава да помъкна банкноти в чужбина). Имаме резервации и билети за връщане. Обадих се до посолството и оттам ми казаха, че въпреки това, парите трябва да ги имаме. Вариантът с разкарване до банки за удостоверения и носене на документите в преводачески агенции също не ми допада кой знае колко.

Това пък от кога е? Ние бяхме октомври и нямаше такова нещо? 

Връзка към мнение

Вземи ги питай от кога е това, защото ако го е имало октомври месец, гаранция ти давам, че на никой не му пука какви средства имаш. Аз ходих и никой не ми каза за това, минахме си паспортен контрол и толкова.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз няма да помъкна 500евро в мен, сигурен съм, по принцип не се впрягам много на такива подробности, до сега не съм се опарвал, но винаги има първи път, всеки сам си решава.

Връзка към мнение

Едно друго въпросче, мисля да си сменя датите за Киев за 17-19 Май. Изборите са на 25 Май.

Как мислите, обстановката би била по-спокойна преди или след изборите?

От една страна преди избори може да има напрежение, след тях вече всичко е решено.

От друга преди изборите всеки се надява да е победител, след тях, загубилият може да не признае резултата и да започнат вълнения.

Вие как мислите?

Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз няма да помъкна 500евро в мен, сигурен съм, по принцип не се впрягам много на такива подробности, до сега не съм се опарвал, но винаги има първи път, всеки сам си решава.

 

Опитът ми от 10-ина ходения в Украйна показва, че всеки път на митницата е различно и много логика няма. Мен поне 3 пъти са ме питали за наличие на пари при кацане в Киев. Затова предпочитам да нося малко повечко кеш за да нямам проблеми на летището.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.