Прескочи до съдържание

Питане за Андалусия


Polina

Препоръчани мнения

Това значи ли,че приемат евро някъде в Гибралтар?

Аз по принцип носех паундове, но със сигурност при закупуването на билета за атракциите на Скалата можеше да се плаща с евро (бяха определени цени в паундове и в евро), както и в едно кафе. Друго не сме пазарували от там. Не помня обаче дали и билета за автобуса можеше да се закупи с евро.

Помня обаче, че като бяхме с приятели испанци в Севиля и аз споделих, че нося паундове те се учудиха и казаха, че може и с евро. Не съм се интересувала обаче ако се ходи на шопинг как стоят нещата. Възможно е да може да се плаща навсякъде с евро, но курса да е по-дървен.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Съвсем скоро ще посетя Андалусия за втори път.Ще съм ви много благодарна, да ми помогнете с информация по следните въпроси:

1.Може ли да препоръчате малък апартамент,тип студио с кухня в Малага?

 

2.Относно посещение на Гибралтар - Четох ,че има автобус до Ла Линеа, а от там до Гибралтар е 5мин. пешеходно разтояние.Толкова ли е лесен достъпът? С лична карта се влиза,нали?И къде са тия маймунки? :) Толкова ли са опасни,че препоръчват да не се ходи там с ярки аксесоари?

 

3.Заслужава ли си Сеута?Като е безмитна зона,какво евтино може да се купи от там?

 

4. Винен туризъм?Посещавали ли сте изби,предлагащи турове с дегустация в Андалусия?Любопитно ми е особено за Херес де ла Фронтера,но и не само.

 

Предварително благодаря! :)

Другите са отговорили на точките, аз ще допълня, че маймуните не са опасни, ако не се дразнят, въпреки, че се стреснах първия път, като една доста голяма не искаше да се помръдне от едни стълби..Не се опитвай да даваш храна, едно, че е забранено, второ точно тогава стават много нервни и заппчват да бягат и скачат. В Гибрлатар също е евтино, визирам алкохол и цигари, купува се много от тези продукти.

Относно вината около Херес де ла Фронтера, не знам какво да ти кажа. Ти пила ли си подобно вино, говоря вито тип Порто или от Херес? Ако не си, най-вероятно няма да ти хареса. Тези вина са десертни, силни, ароматни и тежки са , средно са с около 20% алкохол. Предполагам знаеш как се правят, щом питаш за тях. Иначе точно там има доста изби и вина, може да се пробват доста видове, но като цяло са идентични. Има си винарни, където може да пробваш от всички, по една чашка се поръчва, не бутилки. Скъпите и много отлежалите са скъпи, както е в Порто. Може за проба да вземеш от Бг,  има в Метро виното Tio Pepe, то е от там, но реално е най-слабото и с най-слаб вкус, който изветрява за два - три дни след отварянето му, ако не се изпие, въпреки, че е от най-разпространените като марка реално. По-скъпите марки не изветряват така, дори да мине месец или два от отварянето им. Няма нужда да казвам, че в Метро е 2,5 пъти по-скъпо това tio pepe..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодарение на темата "Накъде през мартенската почивка" вече имам закупени билети за Малага. Дотук добре, но ми възникнаха няколко въпроса как да разпределя 7 дни в Андалусия

 

Полетът е с Уиз от Букурещ. Пристига на 28.02. в Малага в 21.40 часа, а на връщане излита на 07.03 от Малага в 22:15 часа

Планът е следният:

1. При пристигане мислим да си вземем кола, защото от всичко изчетено не виждам начин да се придвижим с публичен транспорт- влак, автобус или друго. Пътуваме за Гранада. Пристигането ще е доста късно. Планувам 2 нощувки. 28.02-01.03. За Гранада са необходими поне 2 дни за разглеждане. т.е. реално имаме 1 пълноценна вечер. Ще ни стигне ли времето или да предвидя още 1 нощувка тук? или пък да нощуваме в Малага и да се придвижим на сутринта?

2. 1 нощувка в Кордоба - 02.03. Пътуването ще е вечер и реално градът ще се разглежда на другия ден, като вечерта ще се пътува към Севиля.

3. 2 нощувки в Севиля - 03-04.03. Малко ли са?

4. 1 нощувка някъде - по път Ронда, Михас или пък да стигнем до Гибралтар? Ей тази част ми е най-неясна

5. 1 нощувка в Малага и реално разглеждането ще стане в деня на полета. Все пак на летището трябва да сме в 20 часа.

 

Усещам, че нещо куца в целия план, но още не знам как да го оправя. Ще се радвам на съвети от ваша страна.

 

Освен това четох, че е много трудно с паркирането. Досега винаги сме спали в хотели в центъра и сме се придвижвали с публичен транспорт, предимно междуградски, а в града повече пеша. За първи път ще ползваме рент-а-кар. Какво ще ме посъветвате-да търсим хотели с паркинг в покрайнините на града и от там градски транспорт или с колата в центъра пък каквото сабя покаже /вкл. платени паркинги/

Връзка към мнение

т.4. Бих препоръчала нощувка в Ронда. Прекрасно градче е с много атмосфера и след това надолу към Гибралтар.

:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодарение на темата "Накъде през мартенската почивка" вече имам закупени билети за Малага. Дотук добре, но ми възникнаха няколко въпроса как да разпределя 7 дни в Андалусия

 

Полетът е с Уиз от Букурещ. Пристига на 28.02. в Малага в 21.40 часа, а на връщане излита на 07.03 от Малага в 22:15 часа

Планът е следният:

1. При пристигане мислим да си вземем кола, защото от всичко изчетено не виждам начин да се придвижим с публичен транспорт- влак, автобус или друго. Пътуваме за Гранада. Пристигането ще е доста късно. Планувам 2 нощувки. 28.02-01.03. За Гранада са необходими поне 2 дни за разглеждане. т.е. реално имаме 1 пълноценна вечер. Ще ни стигне ли времето или да предвидя още 1 нощувка тук? или пък да нощуваме в Малага и да се придвижим на сутринта?

2. 1 нощувка в Кордоба - 02.03. Пътуването ще е вечер и реално градът ще се разглежда на другия ден, като вечерта ще се пътува към Севиля.

3. 2 нощувки в Севиля - 03-04.03. Малко ли са?

4. 1 нощувка някъде - по път Ронда, Михас или пък да стигнем до Гибралтар? Ей тази част ми е най-неясна

5. 1 нощувка в Малага и реално разглеждането ще стане в деня на полета. Все пак на летището трябва да сме в 20 часа.

 

Усещам, че нещо куца в целия план, но още не знам как да го оправя. Ще се радвам на съвети от ваша страна.

 

Освен това четох, че е много трудно с паркирането. Досега винаги сме спали в хотели в центъра и сме се придвижвали с публичен транспорт, предимно междуградски, а в града повече пеша. За първи път ще ползваме рент-а-кар. Какво ще ме посъветвате-да търсим хотели с паркинг в покрайнините на града и от там градски транспорт или с колата в центъра пък каквото сабя покаже /вкл. платени паркинги/

Всеки си знае темпото, но мисля, че за Севиля две нощувки са малко, няма да имате време да усетите атмосферата, което е силната страна на Андалусия. На мен ми бяха малко и още съжалявам, а и далеч не видях всичко. Към Гранада съм пристрастна. Там мога да седя до посиняване. Отделете си повече от половин ден за Ал'амбра+градините на Хенералифе. Задължително посетете Албаисин. Аз лично Гибралтар бих го пропуснала, както и правя обикновено де - пропускам го, но то си е до интереси и време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Колко дни за всеки град да се отдели, е много относително, но ето моето виждане по въпроса.

Като гледам кога стигате, в Малага, явно в Гранада ще сте в хотела най-рано 1:30 през ноща, та малко не го разбирам това пътуване. Да не говорим, че ако пътуването  е по твоя план, ще стигнете толкова късно, че не знам как ще тръгнете да бягате от другата сутрин да гледате Гранада, за мен това  не е добър вариант..Защо не останете в Малага да нощувате?? Може да направите дори 2 нощувки в Малага още в началото и последния ден отивате направо на летището, за мен е по-добър вариант. Ако направите две нощувки в Малага отначало,  след това отивате както сте решили в Гранада, там 1 или 2 нощувки, както си прецените, а и зависи кога ще стигнете там, ако стигнете преди обяд, и тръгнете следобяд на другия ден, спокойно може да се направи само една нощувка, дори да гледате Ла Аламбрата.

 След това за Севйа пак две нощувки е добре.

 За мен не си струва много нощувка в Кордоба...ако сложите две нощувки в Севйа, спокойно може да видите Кордоба без да спите там.

2 в Малага, тръгване по-ранко и стигане в Гранда преди обяд.

1 Гранда

2 Севйа, тръгване преди обяд и виждане на Кордоба

1 нощувка бих направил в Херес или в Кадис, съвсем различни градчета са от другите в плана ви.

1 в Гибралтар или някъде наоколо и вечерта на летището в Малага пак.

Ако не се ходи до Гибралтар, може да сложите още една нощувка накъде по трасето.

 

Реално всички преходи са бързи, най-дългият е Гранада-Севйя 250км магистрала или 2 часа. Та няма да губите време в път.

Помислете над плана ми, за мен е доста по-удачен вариант.

 

Отнсно паркирането в градовете си има платени зони по центровете, вечер е безплатнно, та няма да е някакъв проблем за мен това. Разбира се, че ако има паркинг хотела е по-добре.

 

За мен не си струва да се търси хотел в покрайнините, само ще губите времето в път, а и като си платите билетите до центъра и обратно, ще излезе въщата работа накрая..

 

Времето винаги е малко, реално по и 3-4 дни да седите в град, няма да ви омръзне, но тогава трябва да оставите два града и край..Аз съм стоял по 4-5 дни в малко градче като Херес, като съм се разхождал наоколо. За тези 7 дни, може да видите без да бягате тези градове, които съм описал.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За мен лично Кордоба е задължителна за преспиване. Както и Ронда, другото си е ок, а Гибралтар не бих го минавала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също бих пропуснала Гибралтар. За мен си е изгубено време.

 

За централните хотели и паркинги в градовете мога да споделя следния опит: За Севиля търсете хотел в Триана. Там улиците са широки и движението е по-лесно. Задължително да е посочено, че хотела има паркинг, като след наемането му пишете отново на хотела, за да сте сигурни че информацията е вярна. Ние ползвахме този семеен хотел B&B Casa Alfareria 59 и успяхме да намерим място за паркиране в близост до него и напълно безплатно. От хотела ни предложиха и паркинг срещу заплащаен от около 15 евро на ден.

За Гранада - пак бяхме в Hostal Nuevas Naciones. Намира се в центъра и предлагат паркинг, но той не е в близост до хотела, така че си има носене на багаж на ръце. В града се оказа, че вечер на доста улици се спира движението и те стават пешеходни зони, поради което не е много удобно отсядането съвсем в центъра. Такситата обаче там са поносими. Ние ползвахме такси от един манастир в началото на Гранада до Алхамбра и ни излезе 5 евро.

 

Ако все пак решите да ходите до Гибралтар, ето хотела който ние ползвахме

Той е с паркинг и е доста добър хотел, в средата на нищото. Хубавото обаче е, че съвсем наблизо е спирката на автобуса за Гибралтар. Около хотела е пълно с автомеханици и ние ги ползвахме да ни оправят колата, докато обикаляхме из Гибралтар.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

и аз клоня към стесняване на кръга и пропускане на Гибралтар. Ще се съсредоточим по линията Малага - Гранада- Кордоба- Севиля.

 

Не се решавам да отделя първите 2 дни за нощувка в Малага, защото ще ми е по-спокойно да нощуваме там преди полета, а не директно към летището.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И от мен глас за преспиване в Ронда. Градчето е прекрасно, но истинският му чар усетихме именно вечер и сутрин преди масата туристи, идващи за еднодневни екскурзии с автобуси, да са изпълнили уличките.

В една от темите (може би тази) получих съвет да не пропускаме и Setenil de las Bodegas, който е много близо до Ронда. Отделете 2-3 часа за там - няма да съжалявате.

 

Ние бяхме избрали централни хотели - паркирахме или в платените паркинги на хотелите (в Ронда и Гранада), но в Севиля и Кордоба имахме късмет и намерихме безплатни паркинг места на улицата пред хотелите. В Севиля отседнахме в Траяна, само мога да препочърам квартала, хем е близо до центъра и всички основни забележителност, хем има и доста квартални и не толкова туристически заведения.

 

Естествено всеки има различен начин на пътуване, но на нас две преспивания ни стигнаха за запознаване с основните забележителност и усещане на духа на Севиля. В Гранада също имахме две преспивания, а по едно в Кордоба, Малага и Ронда. От всичко видяна, Малага ме впечатли най-малко, но може би защото беше и последния град от обиколката ни, вече бяхме се нагледали на красоти, които трудно можеха да бъдат надминати.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А как стои въпросът с плащанията в Испания?

В Барселона съм била отдавна и не си спомням. Кеш или може и с карти. За голяма моя изненада миналата година при пътуване в Португалия можеше навсякъде да се плаща с карти: малки магазинчета, ресторанти, музеи и т.н. 

Връзка към мнение

Какво единодушие цари относно Ронда. Явно всички сме очаровани от градчето.

В плана е 1 нощувка там. Ще докладвам със снимков материал. Само да случим на хубаво време.

Всички 12 хотели, които ползвах там бяха платени с кредитна карта.

 

А ресторанти, магазинчета, музеи? За Алхамбра още сега ще взема билети, т.е ще е платено предварително, но другите...

Връзка към мнение

А ресторанти, магазинчета, музеи? За Алхамбра още сега ще взема билети, т.е ще е платено предварително, но другите...

Мисля, че по принцип няма проблем, но нека друг каже. Аз повечето забележителности плащам онлайн, а на място само дребните разходи. По принцип в Испания и Италия се притеснявам да ползвам много карти, че мошениците в тези страни са повече от нормалното (мое лично мнение, разбира се). :)

Връзка към мнение

Няма проблем с картите, поне не помня да сме имали където и да е. Но в заведенията също предпочитаме да ползваме кеш.

Връзка към мнение

На лъскавите и прилични местенца няма да имаш никакъв проблем, но и на немалко места може да ти откажат плащане с карта. Семейни пицарийки, малки магазинчета и сергии...И там си има сива икономика

Връзка към мнение

На сергия няма да има опция за плащане с карта, но аз не съм виждам заведение или бар, дори малък, който да не приема карти. Хората си плащат и 5 евро сметка с картите

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Приключих с резервациите на хотели. Ужасно сложно ми се видя да открия хотел с паркинг на нормална цена. В крайна сметка се примирих и ще плащаме за паркинг.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Иска ми се да обърна повече внимание на Малага.Много от пътешествениците пропускат или отделят малко време на този град,което е напълно обяснимо- в Андалусия има толкова много прекрасни места за разглеждане.Но Малага си има своя неустоим чар,може би малко по-скрит,не така помпозен,както този на  Севиля,Гранада,Кордоба.

Ще се опитам да обясня с какво ме привлича Малага,а вие ще прецените дали града си заслужава :)

 

И двата пъти в които съм била в Андалусия,планът е следния:взима се апартамент в Малага и оттам се ползва обществен транспорт до другите градове, градчета и курорти в областа.Може би ,това не е най-удобния вариант,но така се избягва постоянното опаковане и разопаковане на багажа.Има влак който свързва града с повечето курорти по Коста дел сол,удобни автобуси,а и влакове до интересните места във вътрешността на Андалусия.

Но сега за Малага.Започвам с плажа.Един е Малагета.

post-1586-0-42662800-1424532437_thumb.jpg

post-1586-0-93879500-1424532456.jpg

post-1586-0-63536900-1424532479_thumb.jpg

Отиваме  към пристанището с гледка към Катедралата и Алказаба.

post-1586-0-04684100-1424532964_thumb.jpg

post-1586-0-02960000-1424532987_thumb.jpg

post-1586-0-75625900-1424533044_thumb.jpg

Това е зона,пълна с живот и настроение.Силния вятър,който оставя по масите само по-тежките чинии,никого не притеснява.Продължаваме към Пасео дел парке,красиво оформен парк между пристанището и стария град с изобилие от южна растителност.

post-1586-0-19869100-1424533328_thumb.jpg

post-1586-0-30296200-1424533365_thumb.jpg

Ще продължа в следващия пост. :)

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тук е момента да спомена,че Малага е идеална зимна дестинация,с температури между 13-20+ градуса през януари например.Във вътрешноста на Андалусия обикновенно е по студено,докато по крайбрежието дори да има вятър,слънцето е в изобилие.

 

Задължителните обекти за посещение са ясни:Катедралата,крепоста Алказаба с Хибралфаро,Музея на Пикасо.Аз бих препоръчала още няколко музея,които на нас ни бяха много интересни,давайки ни по- детайлна информация за традициите и живота в областа.

 

Музея на изкуствата и обичаите/Museo de Artes y Costumbres populares-помещава се в типична андалуска къща с патио.Можете да проследите, какви занаяти са се развивали в областта и какъв е бил бита на андалусци.

post-1586-0-56634100-1424614086.jpg

post-1586-0-12805700-1424614256.jpg

post-1586-0-52028000-1424614274.jpg

post-1586-0-22040200-1424614318.jpg

Типични ярки фигурки на популярни персонажи в Андалусия

post-1586-0-43150900-1424614428.jpg

 

Музея на виното/Museo del vino.По интересен начин представя историята на винопроизводството в района,кои са типичните сортове на какъв тип почва зреят и т.н.В края на посещението имате възможност да дегустирате типичните за областта вина малага и херес.Малко е трудно да  намерите музея,в периферията на стария град е,знаете, с питане...

 

 

Музея Кармен Тисен/Мuseo Carmen Thyssen Постоянна изложба от творби на  андалуски майстори,толкова красиво пресъздава Андалусия с Коридата,фламенкото и пъстрите дрехи на гаучовци и сеньорити.Все едно четеш приказка с картинки-шедьоври. :) Гостуващите изложби обикновено са на модернисти,също заслужават внимание.

 

Още малко информация за Малага по-късно :)

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.