Прескочи до съдържание

Питане за Андалусия


Polina

Препоръчани мнения

Бърз въпрос към ходилите скоро в Андалусия и посетили Гибралтар. Дали е възможно влизането там само с лична карта или трябва на 100% паспорт. Едната щерка е само с ЛК, а за утре бяхме запланували Гибралтар.

Редактирано от Калин Цеков
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Хайде да попитам пак  :)  Малко се спичам, защото за първи път наемам кола и ще карам в чужбина. Как си подготвяхте маршрутите? Как ще разбера кои пътища са без такси? Пробвах се с Вия Мишлен и с Гугълмапс, но дали ще е достатъчно, дайте съвети, дори да ви се струват маловажни нища? 

И въпрос към Alexander : като се придвижваше към сегашното ти местожителство, спомена, че сте спали веднага след португалската граница. Имам такава идея също. Ще е възможно ли според теб да намерим хотел в последния момент или на място? Ще съм благодарна и за името на ползвания от теб.

Връзка към мнение

Напиши маршрута тук и ще ти кажа къде има, ако има платени пътища, в Андалусия са много малко платените. В зависимост от къде искате да минете, ще ти кажа и какво може да се види в близост.

 

Хотела в Португалия го взех същият ден, беше от тези хотели, които те изненадват приятно. Много доволен съм от това което предложиха, само ме е яд, че нямахме време да закусим, а по отзивите се говори за много добра закуска. С удоволствие бих отседнал пак там. Има на 3-4км супер плаж praia de Monte Gordo, цените в селото са повече от народни, Испания е на 5мин

Сега е юли месец и надали някой може да гарантира,  дали ще има свободна стая в последния момент точно в този хотел. Ако не там, все ще намерите нещо друго, ако не искате да резервирате предварително.

 

Забравих да напиша хотела...резервирах го през букинга

http://www.apolo-hotel.com/index.php

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, с Viamichelin и Гугъл мапс, или по хартиена карта, първото си показва таксите, ако има, и може изрично да търсиш маршрут без такси (има отметка Avoid tolls или нещо такова). Viamichelin показва и красиви маршрути със зелена лентичка, полезно е. Слагайте малко повече време, освен ако карате като Шумахер, защото показва при идеални условия. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря. Аз карам бързо, но ще спазвам ограниченията там. Не съм от плануващите точна програма по часове, така, че се надявам да е приятно.

 Тръгваме на 26.08. Ще спим 2 нощи в Севиля.

На 28.08 сутринта вземаме колата и пътуваме към Кордоба. Всъщност КордоВа или КордоБа е на испански? Спим една нощ.

На 29.08 пътуваме към Гранада. Тук има няколко варианта за маршрут. Кой е най - приятен? Имаме 2 нощи. На 30-ти сутринта сме в Аламбра.

31.08 пътуваме към Ронда, мисля въобще да не слизаме до Малага, а през Антекуера. Спим една нощ. Ще отидем и до Сетинил де лас Бодегас.

1.09 Продължаваме през Пуеблос Бланкос към Херес де ла Фронтера - там ще спим. Дали ще можем да видим конете като работят до обяд? Ще пием шери, за утеха :) . Ако имаме време и желание ще отидем и до Кадис в този или на другия ден.

На 02.09 трябва да се придвижим в посока Португалия. Ето за тази нощ нямам идея точно къде да спим. За това не мисля да планирам стриктно, защото въобще не съм наясно как ще се движим.

От 3 до 08.09 сме в Armação de Pêra. И на 08.09 се придвижваме отново към Севиля.

Връзка към мнение

Córdoba-Кордоба с ударение на първото о, то няма как да е В. В може да е, ако има буква V, но в случая няма такава.

Севия-Кордоба е безплатна магистрала.

От Кордоба до Гранада, няма нещо кой знае какво интересно, за мен най-добре си карайте по A45 и след това по А92, всичко е безплатни магистрали.

Не знам защо искате да минавате през Антекера, но ако няма някаква причина, си минете по А92 и след това по А384, последното не е магистрала.  Ако изберете този вариант, карате до Олвера и се откланяте преди нея за Сетинил де лас Бодегас, след това Ронда.

Пуеблос Бланкос са около 20 села, та не знам през кои точно ще минавате. Ето ги

http://www.diariodelviajero.com/espana/la-ruta-de-los-pueblos-blancos-andaluces

Ако спирате в 4-5 села поне и ще гледате Херес, няма как да видите и Кадис в същият ден или трябва всичко да е на бързи обороти, колкото да се каже, че сте минали. Най-добре за следващият ден си го оставете Кадис. Херес ми е от любимите градчета, 2 пъти по 1 седмица съм бил на почивка с база за спане точно Херес. Пробвайте бъбреци по Херески-Riñones al Jerez, много са вкусни!

За Португалия, трябва да минете през Севия и Уелба, няма други варианти и да искате. Магистралта от Херес до Севия е платена, аз винаги съм я избягвал, няма смисъл да се плаща точно тя. Безплатния път не е натоварен, нито има много села, може да минете по него. След Севия до Уелба е безплатна магистрала.

В Португалия, освен, че бензина е доста по-скъп, магистралите са им платени и не са евтини. Писал съм подробно как става плащането там, има няколко опции, но като гледам плана ви, аз не бих се занимавал да плащам там магистрали. Ако си карате по обикновените пътища, ще спестите доста пари, а нямате някакви големи преходи. Едни от любимите ми места за каране е точно южна Португалия, много е живописно, а  първокласните им пътища са перфектни.  Ако решите да не плащате магистрали, веднага след влизането в Португалия хващате първата отбивка и тръгвате по безплатния път, който минава през селата и градчетата по крайбрежието.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно такива практически неща имах предвид, благодаря! Не искам да менавам през Антекера, визирах посоката. Виж за пътя до Ронда съм ти много благодарна! Тази опция до сега не ми е показвана от картите. Знам, че са много белите селца, няма да спираме при много. Според теб кои 2 - 3 си струват най - много? Аркос де ла Фронтера ми се струва хубав град. Чуденето е между път  А 372 и А 384.

От Херес  към Севия път N- ІV ли е безплатен?

И моля те, напиши ми няколко типични за района ястия, че както се е разбрало съм виден ценител на гастрономията :rolleyes:. Да знам какво да търся и да не пропусна да опитам нещо уникално.

Редактирано от clete
Връзка към мнение

Първо да напиша за Португалия и таксите им. Май не съм писал тук, а на друго място, а плащането на магистралите там, ако се стигне до това, е по-различно отколкото в повечето държави.

 

Относно магистралите в Португалия, има три начина за плащане.

1. На влизане в държавата има отбивка, където има машина, в която се вкарва КРЕДИТНА карта, с дебитна не може, лично е пробвано от любопитство! След това, машината записва номера на колата и в продължение на ЕДИН МЕСЕЦ, начислява такси автоматично, където се засече този номер. След изтичането на тези 30 дни, идва фактурата и автоматични се взимат дължимите пари от кредитната карта. Това е много лош вариант, в случай, че колата е под наем (както е вашият случай), може да има неприятни изненади, ако друг наемател отиде в Португалия преди да изтекат тези 30 дни.

2. Има предплатени карти, които струват 20 евро и важат 3 дни независимо колко км ще минете по магистрали, купуват се на влизане в държавата.

3. Има и трети вариант, но е още по-сложен. Има карти, които се продават само в пощенските офиси (поне преди беше така), минимума е 5 евро, като самата карта също струва почти 1 евро, та с останалите 4 евро до никъде не се стига. След като се купи се пращат СМС-и с номера на колата и се активира картата, за много време е- месеци, но там се таксува всяка магистрала и като свършат парите, се получава СМС и се зарежда отново, с две думи усложнено на макс..

 

Както казах, при вашият план, аз не бих се занимавал с платените магистрали изобщо.

Минавал съм през Аркос де ла Фронтера, но не помня да има нещо интересно чак.

Не съм бил по тези Пуеблос Бланкос, От линка, който пуснах, се вижда, че основните села са 7-8

Arcos de la Frontera, Espera, Bornos, Villamartín и т.н. може да си изберете кои да видите, има с по едно изречение писано за всяко от тях с какво е известно и се откроява.

 

N- ІV е безплатен, платените са с индекси AP и цифри, ако е само А и цифри е пак безплатна. P идва от peaje, платена магистрала.

Бъбреците са от задължителните неща! Яде се риба и морски продукти и вече типичните вина от Херес и зоната. В Херес има много кръчмета, където може да се пробват по ред на номерата. Ето някои неща за хапване от там

1. El puchero, прилича на cocido Madrileño, но е с телешко и пилешко, нахут и др зеленцучи. Ако не си яла косидо, пробвай го, струва си.

puchero-andaluz.jpg

 

 

2. Chicharrones по нашему свински пръжки, това не го близвам, не съм по този тип храна

images.jpg

 

3. los alcauciles , на испански е alcachofa, на български артишок, най-много ми харесва на скара със зехтин или печени с кашкавал

 

imagesк.jpgimagen-617.jpg

И задължителните riñones al Jerez, бъбреци

 

Riñones-al-Jerez.jpg

Ако сте фенове на хубавия хамон, пак там може да пробвате някой скъп хамон от рода на iberico bellota. Струва си да се вземе  50 или 100грама средно е 8-9 евро за 50грама, но няма нищо общо с нормалните  хамони, прошуто и т.н. 50грама става за проба от 2-ма човека, не е много малко, понеже се реже на много тънко.

Ядат се много скариди, gambas, langostinos и др, с  бяло вино. В Херес има доста за гледане и хапване, не спирайте в 10 села, за да имате време за Херес, понеже   си струва да се види по-обстойно и най-вече да се хапне тук-там!

Пак там, вечер се събират момичета  на групички и започват да си пляскат с ръце и да си пеят типичните песни за Андалусия. Няма как да не ги видите.

За вината им, тук има писано, има 5 основни вида

http://www.enoarquia.com/vinos-de-jerez-guia-rapida-para-principiantes/

Tio Pepe е от най-разпространените и евтините, може да започнете с него, пие се за начало и за край на яденето. Има и сухи вина, въпреки, че са много силни като градуси,  каквото е тио пепе.

Много хубаво вино от този вид е Pedro Ximénez, но там има десетки изби и с огромен избор, та пробвайте наред.

Ще спомена и за говоренето там. Не знам дали ще имате испано говорящ с вас, но там се говори много гадно испански. Режат се окончанията на всички думи, понякога се изтърват и букви от средата на думата, отделно е много меко говоренето, та, да не се чудите, ако не им разбирате.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Alexander, супер си! Отзад напред - дъщеря ми завърши подготве в испанска гимназия. Това пътуване е и за мотивация и практика. А дали ще се разбираме.... май не е много важно, ще си освобождаваме ръцете.:)

За яденето - ще пробвам всичко без пръжките, и аз не близвам. А мъжът ми много си пада по гадорийки като бъбреците. И като те чета...май ще минем транзит по белите селца и ще се отдадем ва кулинарно - винен разглежда в Херес. :) Като ми изникне нещо пак ще питам, много си полезен, Благодаря!

Редактирано от clete
Връзка към мнение

И жена ми не си пада по "гадорийки", но след много зор пробва бъбреците там и след това търсих рецептата, за да си ги правим в Мадрид.

Сетих се и за едни риби, има трекса-bacalао, trucha-пъстърва и други, дават се за предястие или за мезе.

Сурови са, тънко нарязани и само са мариновани със зехтин, лимон и малко сол. Бях много скептично настроен, а за жена ми да не говорим. Сервитьора каза, ще донеса, ако не ти харесат, няма да ги плащаш. Ядохме я и платихме с кеф!

Най-малкото дъщеря ти, ще я разбират, все е нещо.

Успехи

 

Офтопик

От над 2 години, не бях правил паея, та днес реших да направя за вечеря, ето го резултата.

IMG_1034.jpgIMG_1037.jpg

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

Относно магистралите в Португалия, има три начина за плащане.

1. На влизане в държавата има отбивка, където има машина, в която се вкарва КРЕДИТНА карта, с дебитна не може, лично е пробвано от любопитство! След това, машината записва номера на колата и в продължение на ЕДИН МЕСЕЦ, начислява такси автоматично, където се засече този номер. След изтичането на тези 30 дни, идва фактурата и автоматични се взимат дължимите пари от кредитната карта. Това е много лош вариант, в случай, че колата е под наем (както е вашият случай), може да има неприятни изненади, ако друг наемател отиде в Португалия преди да изтекат тези 30 дни.

 

Аз този вариант ползвах и с "любопитство" гледах дали до изтичането на единия месец няма да дойде някоя "не моя" такса :)

Има решение обаче:

- вариант 1 - коригираш номера на автомобила с друг по желание

- вариант 2 - спираш membership-а, на излизане от Португалия (т.е. даденото правото през този месец да ти теглят пари)

Повече подробности има тук в секцията Easytoll:

http://portugaltolls.com/en/web/portal-de-portagens/home

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, предстои ми пътуване до Испания, главно Мадрид и Андалусия през декември. Сглобих следната програма и ще помоля за вашето компетентно мнение  и дали някъде нещо трябва да променя.

Пристигаме в Мадрид на 11.12.2015г. В Мадрид ще останем 5 нощувки да 15 вкл.

На 16 вземаме кола под наем и тръгваме за Гранада, като по път разглеждаме Убеда и Баеза

Гранада - 16, 17, 18 и 19 на обяд пътуваме за Малага.

Малага - на 20 до обяд разглеждаме музея на Пикасо и продължаваме за Гиблартар - разглеждаме го за 2-3 часа и се отправяме за нощувка в Тарифа.

На 21 отиваме до Танджер и обратно Тарифа

22.12 - Ронда и Сатенил де лас Бордегас - нощувка в Ронда

23.12- Кадис и Херес - нощувка в Херес

24 и 25 - Севиля

26, 27 и 28 - Алмодовар дел Рио и Кордоба

29 - Толедо

30 - Мадрид - Истанбул

31- Истанбул

31

Редактирано от Румяна
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гледам, че имаш 4 дни в Гранада и нямаш дори 1 пълен ден в Малага.

Освен музея на Пикасо, може да посетите и родната къща на Пикасо, която е реставрирана и е като мини музей. Освен всичко цената беше символична, за разлика от големия му музей.

Малага е хубав град, има какво да се види още освен музеите на Пикасо.

 

Отсечката с тръгването от Малага на обяд, стигането до Гибралтар, разглеждането  му и ходенето до Тарифа е супер натоварена  за мен. Ако тръгнете по обед имате поне час и половина път до Гибралтар. Само паркирането в испанската част, преминаването на границата и връщането до колата са поне 1 час. Ще бъдете в самия Гибралтар следобед, За мен са крайно недостатъчни останалите 1-2 часа да видите нещо, все пак се стъмва по-рано декември месец. След това трябва да карате и до Тарифа, та съвсем се усложнява. С две думи тук виждам някакви кусури в плана ти.

За мен е по-добре да махнете 1 ден от Гранада и да го оставите в Малага и да си тръгнете от Малага сутринта към Гибралтар, така ще имате време за всичко и няма да е препускане.

 

Останалото ми се вижда добре.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Гледам, че имаш 4 дни в Гранада и нямаш дори 1 пълен ден в Малага.

Освен музея на Пикасо, може да посетите и родната къща на Пикасо, която е реставрирана и е като мини музей. Освен всичко цената беше символична, за разлика от големия му музей.

Малага е хубав град, има какво да се види още освен музеите на Пикасо.

 

Отсечката с тръгването от Малага на обяд, стигането до Гибралтар, разглеждането  му и ходенето до Тарифа е супер натоварена  за мен. Ако тръгнете по обед имате поне час и половина път до Гибралтар. Само паркирането в испанската част, преминаването на границата и връщането до колата са поне 1 час. Ще бъдете в самия Гибралтар следобед, За мен са крайно недостатъчни останалите 1-2 часа да видите нещо, все пак се стъмва по-рано декември месец. След това трябва да карате и до Тарифа, та съвсем се усложнява. С две думи тук виждам някакви кусури в плана ти.

За мен е по-добре да махнете 1 ден от Гранада и да го оставите в Малага и да си тръгнете от Малага сутринта към Гибралтар, така ще имате време за всичко и няма да е препускане.

 

Останалото ми се вижда добре.

 

Благодаря, направих разместване,ще публикувам по късно.

Връзка към мнение

ИСПАНИЯ- ДЕКЕМВРИ, 2015Г.

11-15 ВКЛ. - МАДРИД – ПЕТЪК,СЪБОТА,НЕДЕЛЯ,ПОНЕДЕЛНИК И ВТОРНИК

16 – НА ПЪТ ЗА ГРАНАДА РАЗГЛЕЖДАМЕ УБЕДА И БАЕСА – СРЯДА – 460КМ.

16,17 И 18 – ГРАНАДА – СРЯДА, ЧЕТВЪРТЪК И ПЕТЪК – ДА СЕ ЗАПАЗЯТ БИЛЕТИ ЗА АЛХАМБРА /(По пътя от Гранада за Малага е Nerja с балкона на Европа и спомените за филма "Синьо лято.)

19 – МАЛАГА – СЪБОТА – ОКОЛО 150 КМ. / МЕЖДУ 11 И 17.00Ч. Е ХУБАВО ДА ВИДИМ МУЗЕИТЕ/

20 – МАЛАГА – ГИБРАЛТАР / 140км./ – ГИБРАЛТАР – ТАРИФА /40КМ./ – НЕДЕЛЯ – РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ГИБРАЛТАР И НОЩУВКА В ТАРИФА

21 – ТАНДЖЕР – ПОНЕДЕЛНИК - НОЩУВКА В ТАРИФА.

22 – РОНДА И СЕТЕНИЛ ДЕ ЛАС БОРДЕГАС – ВТОРНИК – НОЩУВКА В РОНДА / около 140км./

23 – КАДИС И ХЕРЕС – СРЯДА - НОЩУВКА В ХЕРЕС / 140км./( местна кухня - бъбреци по Херески-Riñones al Jerez)

24 И 25 – СЕВИЛЯ – ЧЕТВЪРТЪК И ПЕТЪК – ОКОЛО 100КМ. ТРЯБВА ОКОЛО 10.00Ч. ДА СМЕ В СЕВИЛЯ ЗА ДА МОЖЕ ДА РАЗГЛЕДАМЕ МЕСТАТА С ВХОД.

26,27 И 28 – КОРДОБА- СЪБОТА, НЕДЕЛЯ И ПОНЕДЕЛНИК – ПО ПЪТ РАЗГЛЕЖДАМЕ АЛММОДОВАР ДЕЛ РИО./150км./

29 – ТОЛЕДО – ВТОРНИК – 320КМ. – ХУБАВО ЩЕ Е ДА СМЕ ТАМ ОКОЛО 11.00Ч., ЗА ДА ИМА ВРЕМЕ ДА СЕ РАЗГЛЕДА.

30- МАДРИД – ЛЕТИЩЕ – ОКОЛО 100КМ./ СРЯДА/

31 – ИСТАНБУЛ – НОВА ГОДИНА.

Препоръчани ресторанти:

– Малага – vinomio.com

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам дали има смисъл да ходите до Нерха. По това време на годината  е мъртвило голямо там, няма нищо общо с лятото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз бих отделила един ден повече за Севиля за сметка на един от трите дни в Кордоба. Нещата за разлгеждане в Кордоба са в центъра и се разглеждат спокойно в рамките на ден, за това пък Севиля заслужава повече от два непълни дни.

 

Докато сте  Гранада препоръчвам да отскочите и до градчето Guadix, което се намира само на 30 км и се стига за 30 минути. Известно е със своите къщи-пещери в скалите. Новият град и центърът на градчето с нищо не ни впечатлиха, изглеждат доста запустели и провинциални, за това пък гледките към къщите-пещери бяха впечатляващи. Има два основни пункта с хубави гледки, които дори са обозначени с табелки - Mirador del Cerro de la Bala и Mirador de La Magda.

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не бях видял, че в Кордоба имате повече дни от Севия! Това си е кощунство. Подкрепям мнението на Masmiya, за прехвърляне на ден от Кордоба към Севия.

 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз мисля, че повече от ден за ю кордоба е излишно. В Севиля можете да изкарате и 5 дни. Много си заслужава. За Херес непременно идете на фламенко. Препоръчала съм едно място в моят разказ за тазгодишната ни Андалусийска обиколка. Ще пиша пак, че сега отлита към дома. :)

Редактирано от clete
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да оставиш 2 нощувки в Кордоба, но да направиш така, че да стигнеш късно в деня на първата нощувка и да тръгнеш по-рано в деня на тръгването, така ще е най-добре за мен.

За ресторанти какво да казваме?

В Андалусия все пак са измислили тапасите според някои от легендите, но наистина там дават най-много тапаси и са най-разнообразни.

Мога да ви препоръчам да вечеряте с тапаси, ще опитате най-различни неща по този начин, вместо да си поръчвате 1 или 2 неща. Този начин на вечеря и излизане навън е много разпространен тук.

Реално където и да седнете няма да сгрешите фатално. За мен тук и в Италия много трудно може да се уцели гадна храна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.