Прескочи до съдържание

Руска виза - каква е ситуацията? Как е най удачно...


Препоръчани мнения

преди 16 часа, epetkov каза:

Унижение е за всяко летище по света  да напише, че създадените транзитни зони са за транзитно преминаващи  пасажери, които нямат виза за съответната държава. Това  е аксиома в  гражданската авиация.

Не мога да се съглася с Вас! Не смятам че е унижение да се разясни на пасажерите трябва или не виза и за кои държави следва да се притежава транзитна виза. В страниците на много летища е посочено при какви условия пътниците могат да направят трансфер през съответната държава. Това че преминаваш през транзитна зона, не значи че нямаш нужда от транзитна виза. И не е нито аксиома, нито теорема, нито лема нито каквото си мислите за гражданската авиация.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@Diana Alexandrova, може би най-категоричен и точен отговор ще получиш, ако ги попиташ. Като цяло има две ограничаващи условия:

 

- Законите в държавата - те определят как точно се извършва транзита на пътници и т.н. В случая с Русия, законово е възможен транзит без виза. 

- Ситуацията на летището - ако летището технически не може да разграничи транзитни от други пътници е възможно да не може да се мине без виза, ако на практика е необходимо да минеш паспортен контрол за да стигнеш до чекин и отново до гейтовете, дори и държавата да позволява безвизов транзит. В случая това не е валидно за посочените от теб летища и те явно си имат транзитни зони. 

 

Комбинирайки двете, може да се заключи, че няма да има проблем с транзита - нито законите на Русия го забраняват, нито самото летище след като е създало такава зона. Но ако искаш да си на 10000% сигурна, просто трябва да се свържеш с тях, най-добре по имейл за да имаш евентуално писмен отговор. И дано отговорят 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Георги каза:

@Diana Alexandrova, може би най-категоричен и точен отговор ще получиш, ако ги попиташ. Като цяло има две ограничаващи условия:

 

- Законите в държавата - те определят как точно се извършва транзита на пътници и т.н. В случая с Русия, законово е възможен транзит без виза. 

- Ситуацията на летището - ако летището технически не може да разграничи транзитни от други пътници е възможно да не може да се мине без виза, ако на практика е необходимо да минеш паспортен контрол за да стигнеш до чекин и отново до гейтовете, дори и държавата да позволява безвизов транзит. В случая това не е валидно за посочените от теб летища и те явно си имат транзитни зони. 

 

Комбинирайки двете, може да се заключи, че няма да има проблем с транзита - нито законите на Русия го забраняват, нито самото летище след като е създало такава зона. Но ако искаш да си на 10000% сигурна, просто трябва да се свържеш с тях, най-добре по имейл за да имаш евентуално писмен отговор. И дано отговорят 🙂

Да, вече ми отговориха от летището за случай с български граждани:

- ако полетите са на една и съща АК и сме само с ръчен багаж - не ни е необходима виза за международен трансфер, както и ако е чекиран багажът до крайната точка

- за всички останали случаи ни казаха че имаме нужда от виза, вкл. и ако се наложи да вземем багажа и да го чекираме за друга международна ак, т.е. да избягваме такава комбинация

- ако престоят ни налага нощувка за другия полет, въпреки че е на една и съща АК - също е нужна виза

- ако обаче продължаваме към съюзническа държава, както го казаха от летището и дадоха с пример Беларус - това се води вътрешен полет и трябва виза за Русия, плюс виза за Беларус

 

и т.н. в крайна сметка в нашия случай транзит в същия ден с няколко часа престой в международния терминал, и с багаж до крайната точка  няма да ни е нужна виза

 

предупредиха ни, че ако ни закъснее полета, бъде отложен и изобщо се наложи престой на летището в Москва, ще ни настаняли под охраняем конвой в транзитен хотел, каквото и да значи този охраняем конвой, без право на напускане на хотела, само с право на закуска в група... 

 

и само да допълня, че ни накараха да уточним със самата АК дали тя няма да изиска виза за този транзит, т.к. имало такава практика в някои случаи, та и това уточних с АК-та отделно

 

Редактирано от Diana Alexandrova
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Diana Alexandrova,  Преди няколко години беше възможен безвизов трансфер през руско летище, ако следващият полет е до 24 часа след кацането на съответното руско летище и  вторият полет е задължително с руска авиокомпания!  Понеже бях намерил удобен полет, отговарящ на горните критерии, но летището нямаше транзитна зона (Минерални Води) им написах писмо за да съм сигурен в пътуването. Също така се обадих на митницата на летището, откъдето ми подтвърдиха, че ще може да се осъществи пътуването въпреки липсата на транзитна зона. Щели да придружат пасажира до гейтовете и да го оставят там да чака до неговия полет. По-късно получих куриозен отговор на мейла си. Беше ми препратена цялата кореспонденция между 3-4  служителя/мениджера на летище Минерални Води. Последния диалог завършваше :" Виктор Юриевич, да вземем и  да си направим транзитна зона на нашето летище".  Извън смешното и куриозното. Към днешна дата няма условие вторият полет да е с руска авиокомпания. Ето я правната норма: " При этом  наличие визы не требуется, только если иностранный гражданин в соответствии с расписанием полетов должен покинуть российский аэропорт в течение 24 часов с момента прибытия и у него есть  надлежащим образом оформленные документы на право въезда в государство назначения и авиабилет с подтвержденной датой вылета из российского аэропорта, в котором осуществляется пересадка, в течение 24 часов с момента прибытия в него. Пассажир имеет право находиться исключительно на территории аэропорта (в пунктах пересадки аэропорта, где обеспечивается режим, исключающий свободный выход транзитных пассажиров за его пределы).

 

 

Проектом постановления также утверждается список аэропортов, через которые допускается въезд иностранных граждан, без оформления визы на срок не более 72 часов. Это московские аэропорты «Шереметьево»,  «Домодедово», «Внуково», «Пулково» в Санкт- Петербурге, аэропорты «Казань» в Казани, «Кневичи» во Владивостоке, «Кольцово» в Екатеринбурге, «Храброво» в Калининграде, «Толмачёво» в Новосибирске, «Адлер-Сочи» в Сочи, и «Хабаровск – Новый» в  Хабаровске.

 

http://neuezeiten.rusverlag.de/2013/12/30/1958-2/

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Приятели, взех твърдо решение да пътувам другата година за Москва, точно за 9 май /8-11 май/. Направих резервация в хостел, близо до Червения Площад. Все още не съм купил билет, просто защото не съм ориентиран кое по-първо трябва да направя. Тоест, какво следва сега, да си купя самолетния билет и да кандидатствам за туристическа виза, или обратното? Ако си купя сега, или в близките месеци билета, кога да подам документите за визата? Четох някъде, че хотелът/или хостелът/ изпращат някакво приглашение. На мен все още нищо не са ми изпратили. Аз ли трябва да ги подсетя? Изобщо, който е наясно с  дейностите за подготовка за пътуване да Русия, моля, нека ме посъветва. Стъпка по стъпка.

Връзка към мнение

Единственото, което задължително трябва да направиш е да помолиш хостела да ти изпрати въпросната покана, вероятно ще те таксуват допълнителна сума за нея. Наличието на самолетен билет не е изискване за визата, така че не бързай да го купуваш. С медицинската застраховка не съм сигурен каква е ситуацията, но и там нямаш затруднения също. То и за самата виза няма какво да бързаш, месец-два преди тръгване е достатъчно. 

 

Имай предвид че достъпът до Червения площад на "День победы" е силно ограничен, не съм сигурен дали простосмъртни могат да наблюдават парада и най-много да се вкараш в много проверки за сигурност само за да си стигнеш хостела. Проучи допълнително. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Георги каза:

Наличието на самолетен билет не е изискване за визата, така че не бързай да го купуваш.

Сега цената на билета София- Москва с прекачване, отиване и връщане, е жалките 365 лв. Мисълта ми беше, ако го купя сега,  за визата може и да не бързам, да подам каквото трябва 2-3 месеца преди това? А тя, визата, колко време важи от датата на издаването?

Връзка към мнение
преди 59 минути , muchachote каза:

Сега цената на билета София- Москва с прекачване, отиване и връщане, е жалките 365 лв. Мисълта ми беше, ако го купя сега,  за визата може и да не бързам, да подам каквото трябва 2-3 месеца преди това? А тя, визата, колко време важи от датата на издаването?

Ако смяташ, че цената не е за изпускане - действай. Не съм чул за отказана руска виза, така че едва ли поемаш кой знае какъв риск. Иначе при кандидастването за виза посочваш за кои дати ти трябва, така че няма някаква определена валидност напред във времето. 

Връзка към мнение

За виза еднократна туристическа може да се кандидатства най- много 2 месеца предварително. Билетите може да купиш и сега ако решиш и цената те устройва, не вярвам да имаш проблеми с визата. Но като цяло мисля, че може и да почакаш понеже има много време дотогавс.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

През декември 2017 купих билети за началото септември 2018 година без да имам виза...Но цената не беше за изпускане. За 3-ма души София - Москва и обратно (с багаж) през Амстердам (с KLM) излезна 810 лв... имаше и малко по-евтина възможност, но беше за края на септември и не ме устройваше като дати. Купих билетите без да се замисля... Не бях чула да има отказана туристическа виза.

Платих за издаването на визите на ТА. Единственото, което им предоставих бяха актуални снимки и пълни данни за всеки от пътниците, както и застраховка за минимум 30000 евро за периода на пътуването.

Най-ранния срок в който може да се подадат документи за виза е 3 месеца преди пътуването. При мен беше с обикновена поръчка. Документите бяха подадени в средата на юни и в края на юни вече имахме еднократни туристически визи.

Ще напиша по-подробна за това пътуване само да ми остане малко свободно време. Може на някой тръгнал за там да му бъде полезно.😀

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, woman_in_white каза:

През декември 2017 купих билети за началото септември 2018 година без да имам виза...Но цената не беше за изпускане. За 3-ма души София - Москва и обратно (с багаж) през Амстердам (с KLM) излезна 810 лв... имаше и малко по-евтина възможност, но беше за края на септември и не ме устройваше като дати. Купих билетите без да се замисля... Не бях чула да има отказана туристическа виза.

Платих за издаването на визите на ТА. Единственото, което им предоставих бяха актуални снимки и пълни данни за всеки от пътниците, както и застраховка за минимум 30000 евро за периода на пътуването.

Най-ранния срок в който може да се подадат документи за виза е 3 месеца преди пътуването. При мен беше с обикновена поръчка. Документите бяха подадени в средата на юни и в края на юни вече имахме еднократни туристически визи.

Ще напиша по-подробна за това пътуване само да ми остане малко свободно време. Може на някой тръгнал за там да му бъде полезно.😀

 

 

Да, на мен ще ми е изключително полезна информация за виза в Русия. Искам другата година да бъда в Москва, на Парад победьi, към 8- 9 май. Даже си направих и фиктивна резервация в хотел близо до Червения площад. В момента има и директни полети София- Москва за към 350 лв отиване и връщане. Но не са ми ясни много неща. Коя е тази ТА която издава визите? Не мога ли сам да подам в посолството молба? Къде се прави застраховка и защо за 30 000 евро? Изобщо, след като си купя билета / вероятно през ноември/ какво следва от там нататък????

Връзка към мнение

Отиваш в руския визов център и заплащаш консулска такса от 70 лв.  + 50 лв.  комисионна за визовия център = 120 лв. 

 

Трябва да носиш  1 бр.  снимка паспортен формат + застрахователна полица за периода през който си в Русия с минимално покритие от 30000€,  а ти ако искаш си направи и за повече.  Застраховките към кредитни карти не минават,  така че трябва отделна застраховка. 

 

И последно - трябва ти покана от руска приемаща туристическа агенция.  Най-евтината струва 600 рубли,  прегледай назад в темата за фирмата. Аз минах с такава. 

Плащаш онлайн,  след минути получаваш инструкции как да я попълниш и после самата покана.  Разпечатваш я и я носиш при подаване на документите. 

 

Визата е готова точно след 7 дни,  като задължително си я взимаш на място. Не изпращат с куриер. 

 

Това е всичко. 

Има случаи на успели да получат виза директно в консулството спестявайки тия 50 лв.  отгоре.  Ако ти се занимава с това виж старите постинги и си прецени. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 8 минути , stanimir каза:

Отиваш в руския визов център и заплащаш консулска такса от 70 лв.  + 50 лв.  комисионна за визовия център = 120 лв. 

 

Трябва да носиш  1 бр.  снимка паспортен формат + застрахователна полица за периода през който си в Русия с минимално покритие от 30000€,  а ти ако искаш си направи и за повече.  Застраховките към кредитни карти не минават,  така че трябва отделна застраховка. 

 

И последно - трябва ти покана от руска приемаща туристическа агенция.  Най-евтината струва 600 рубли,  прегледай назад в темата за фирмата. Аз минах с такава. 

Плащаш онлайн,  след минути получаваш инструкции как да я попълниш и после самата покана.  Разпечатваш я и я носиш при подаване на документите. 

 

Визата е готова точно след 7 дни,  като задължително си я взимаш на място. Не изпращат с куриер. 

 

Това е всичко. 

Има случаи на успели да получат виза директно в консулството спестявайки тия 50 лв.  отгоре.  Ако ти се занимава с това виж старите постинги и си прецени. 

 

До тук добре. Но колкото и тъпо да прозвучи, дори не знам каква е тази застрахователна полица. През живота си не съм се занимавал нито един път с това чудо. Какво точно трябва да направя????

Връзка към мнение
преди 10 минути , muchachote каза:

Какво точно трябва да направя????

Отиваш в застрахователен офис. Питаш за застраховка "Пътуване в чужбина".  Казваш колко дена ще бъдеш в чужбина. Казваш покритието да е до 30000 евро. Казват ти цената. Купуваш. Пример:

http://www.bulstradlife.bg/cproduct.php?pid=11&mcat=1&lang=en&lang=bg&lang=en&lang=bg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 14.10.2018 г. в 16:10, muchachote каза:

Да, на мен ще ми е изключително полезна информация за виза в Русия. Искам другата година да бъда в Москва, на Парад победьi, към 8- 9 май.

Да не забравиш, че посещението на "баш" парада не е за простосмъртни. Предполагам можеш да видиш част от участниците и техниката, ако им проучиш маршрута и това ти е мерака, но да си на самия Червен Площад по време на парада - забрави. 

Връзка към мнение

И аз проучвам Русия и руската виза. Сега разбрах, че виза може да се вземе максимум 2 месеца преди пътуването. Как тогава се действа с билетите, ако сега видя изгодна цена, която ме устройва за догодина, не знам дали е удачно да се чака 4-5 месеца за да се вземе първо виза и тогава да се купят билетите? Та, как е в масовия случай, първо виза или първо билетите?

 

Също така в сайта на консулството пише следното: 

Цитат

Общи положения

В Н И М А Н И Е ! ! !  От 15 юни 2013г. консулският отдел към Посолството на Русия в България започва прием на електронни формуляри за визови анкети, които се попълват на уеб-сайта на Консулския департамент на Министерството на външните работи на Руската Федерация на адрес https://visa.kdmid.ru

При подаване на документите за виза във визовата секция на консулския отдел, заявителят е длъжен да донесе попълнена и разпечатана от сайта електронна визова анкета.

Анкети, попълнени по друг начин, няма да се приемат.

 

 

Това само ако искаш да подадеш документи в консулството ли е? Или дори ако се подават във визовия център пак трябва всичко да е попълнено предварително и да се носят само документите?

 

И последно - кой е сайтът на визовия център, т.к. откривам само на консулството?

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
преди 59 минути , П.Кръстев каза:

Та, как е в масовия случай, първо виза или първо билетите?

 Трудно можем да говорим за масов случай. Ако пътуването е през началото на юни или в края на август-началото на септември, разбира се,  първо визата, защото билетите не са проблемни.  В началото на юни отиването до Москва е 10-15 евро от Варна или Бургас, връщането еднопосочно се намира за 130-140 евро.  Ако е в края на август- началото на септември  схемата е обратна купува се еднопосочен до Москва за 130-140 евро, връщането е безпроблемно  до Бургас или Варна за  15-20 евро.  Във всички останали периоди е по-добре първо да се купят билетите, защото когато дойде време за визата, тя няма да бъде проблемна през визов център.  Не е известно някой да не е получил виза през визов център. Нали затова се плаща и 50 лева допълнително към цената за визата: за да се спестят усилията при самостоятелно кандидатстване и да  е сигурно получаването.  Относно електронния формуляр,  и във визовия център трябва да им се занесе вече готов формуляр.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пътуването се планира за края на Април, началото на Май, по време на празниците. Искаше ми се да взема билети до края на годината, защото може би ще е по-скъпо да чакам до Март месец, да вземем визи и тогава да купувам билети...

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
преди 4 минути , П.Кръстев каза:

Искаше ми се да взема билети

Ами направи го!  Ако намериш изгодни билети, купи ги. Визата ще я правиш през март.

Връзка към мнение

Няма проблем билетите да се купят доста преди двата месеца, а като наближи пътуването да се подадат документи за виза. Аз така направих това  лято. В сайта на руското посолство https://bulgaria.mid.ru/bg_BG/rossijskij-vizovoj-centr е даден този линк за визовия център:

 http://www.vfsglobal.com/Russia/Bulgaria/index.html

Информацията там обаче не е актуална. Затова най-добре като си съберете всички документи и попълните анкетата онлайн да отидете директно във визовия център, който се намира на ул. Русаля в ж.к. Изгрев. Там на място могат да се извършват и корекции  в анкетата, ако се налага. На мен ми се наложи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Между другото има ли някъде официална информация, че не може да се кандидатства за руска виза по-рано от 2 месеца преди посещението? Не откривам нищо на сайта на консулството и не виждам какъв ще е проблема да кандидатствам от сега ?

Връзка към мнение
преди 22 часа, П.Кръстев каза:

по-рано от 2 месеца преди

Питах посредническа фирма във Варна. Казаха: "Най-рано ТРИ месеца преди пътуването може да се кандидатства за виза. Това е условие на консулството".

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение
преди 51 минути , epetkov каза:

Питах посредническа фирма във Варна. Казаха: "Най-рано ТРИ месеца преди пътуването може да се кандидатства за виза. Това е условие на консулството".

Taка е, сега говорих по телефона с Руския визов център в София. Три месеца преди пътуването най-рано.

 

Ето какво пише обаче на сайта на консулството по друг въпрос:

Цитат

Чуждестранен гражданин има право да подава документи непосредствено в руско дипломатическо представителство или в консулско задгранично учреждение, в случай, че кандидатства за виза за себе си или за близък роднина (всеки работен ден от 10 до 11,30 ч.), но това може да бъде направено само след предварително записване на сайта http://sofia.kdmid.ru/ 

.......

Всички фирми и организации, включително туристическите агенции и други фирми-посредници, занимаващи се с оформянето на руски визи за свои клиенти (независимо от целта на пътуването им до Русия), са длъжни да подават документите за издаване на руски визи във визовите центрове.

От това аз разбирам, че няма никакъв проблем да си попълниш сам формата в интернет, да си я разпечаташ, принтираш и да си запазиш час за прием в консулството. Без да даваш допълнителни 50 лв на визовия център...

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 8 минути , П.Кръстев каза:

Ето какво пише обаче на сайта на консулството по друг въпрос:

От това аз разбирам, че няма никакъв проблем да си попълниш сам формата в интернет, да си я разпечаташ, принтираш и да си запазиш час за прием в консулството. Без да даваш допълнителни 50 лв на визовия център...

Опитай да си запазиш час в консулството. Успех 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , Георги Матеев каза:

Опитай да си запазиш час в консулството. Успех

Имаше пост по-горе за успешно самостоятелно получаване на виза от консулството в София за 50  лева. Днес от посредническата фирма във Варна ми обявиха цена от 170 лева за обикновена поръчка... Сега го намерих. На страница 4   Радика  е писала на 18ти януари. Вижте и следващите няколко поста след нейния.

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.