Прескочи до съдържание

бързи въпроси Лондон - бързи въпроси


Препоръчани мнения

Излизането (както и влизането) в ЕС не става от днес за утре, така че формалното напускане на ЕС от Обединеното Кралство няма да е скоро (поне 2 години преговори ще има) , а съм почти сигурен, че и след това гражданите на страните от ЕС ще можем да пътуваме до Албиона само с лични карти, както, впрочем, и понастоящем можем да пътуваме до някои страни извън ЕС (например Исландия, Норвегия, Швейцария или Сърбия) само с ЛК. 
Така че е  рано за тревоги свързани с документите аз самоличност при пътуване до UK ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 4/18/2017 в 0:47, lyusi каза:

Обаче не пречи да си носиш паспорта-с него можеш да минеш през машинките за паспортен контрол без да чакаш на гише.

В интерес на истината все по-често спестяваме време при паспортна проверка по този начин. За огромна радост не всички хора се справят или пък просто не желаят да използват автоматичните кабини и обикновено няма хора пред тях. За огромно съжаление обаче вчера в Истанбул кабините не работеха нито на влизане, нито на излизане от страната в резултат на което на влизане висяхме около 10 минути, а на излизане около 20 минути. За сметка на това в София минахме за две минути, докато три стройни опашки бяха запълнили залата пред паспортен контрол...

 

П.П.: Нямам идея защо мнението ми се появи два пъти и се наложи да редактирам, просто съобщавам за възможен бъг...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 26.05.2016 г. в 12:31, tougherty каза:

 Обявяват гейта за полета точно 15 мин. преди написания в бординг пас-а час на затваряне на гейта. При положение, че до повечето гейтове се пътува с влакче (5-10 мин.) или са (според обявеното) на 10 мин. пеша, това означава, че щом обявят за кой гейт си, трябва да тръгнеш натам с нисък старт, за да стигнеш преди да затворят. В нашия случай, гейтът би следвало да затвори в 15.55. Ние пристигнахме на гейта в 16.05 и чакахме поне 10 мин. на опашка. Самолетът трябваше да излети в 16.25, но в 16.30 вратите още бяха отворени и продължаваха да се качват пътници. Изобщо изначално сбъркана работа.

Другата седмица 26. 04- 01. 05. 17. г. ще пътувам до Лондон /Станстед/ с Раян  и за първи път сама някъде и малко се ошашках като прочетох това.  Английският ми не е много добър, отгоре на всичкото съм си малко "кьормосун табела". Сигурно всичко е много лесно, но понякога имам невероятната способност да се обърквам и  нещо лесно да го правя по много труден начин и поради ми се иска да попитам:   

1. Как да  намеря къде се преминава с червения паспорт и как сама да се "чекна" въпросът важи и за пристигане и  връщане /пътувам с ръчен багаж/?

2. Тези влакчета за различните гейтове къде да ги търся и как да се ориентирам за тях ?

Благодаря!

Връзка към мнение

Разгледай сайта на летището. Някъде може да има схема. Иначе няма нищо страшно. Търси цифрите на гейтовете. А и когато обявят гейтовете, много хора тръгват натам и може да ги последваш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Вероника said:

 

1. Как да  намеря къде се преминава с червения паспорт и как сама да се "чекна" въпросът важи и за пристигане и  връщане /пътувам с ръчен багаж/?

Има ясно дефинирани коридори, както и разпоредители. Ако говориш за чекване на машинките за паспорт, не се притеснявай - непрекъснато има видеоинструкция, има и служители. Ако говориш за чекиране за Раян - само онлайн.

 

1 hour ago, Вероника said:

2. Тези влакчета за различните гейтове къде да ги търся и как да се ориентирам за тях ?

Благодаря!

Не търси влакчета, а само гледай какво пише по таблата. Не ти трябва да знаеш велик английски, а да четеш номера на гейтове и имена на градове :)

 

Не се притеснявай, лесно е. Ако имаш въпроси, спокойно пиши. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте! Лятото ще пътувам за пръв път до Лондон и ме вълнува цената на билета за параходчето по Темза до Гринуич. Каквото и да намеря в нета, е на английски:(. Доколкото разбрах, ако пътувам с влак, мога да ползвам някаква отстъпка за някои атракции, вкл. и за това параходче.

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 9 минути , Мира Д каза:

Здравейте! Лятото ще пътувам за пръв път до Лондон и ме вълнува цената на билета за параходчето по Темза до Гринуич. Каквото и да намеря в нета, е на английски:(. Доколкото разбрах, ако пътувам с влак, мога да ползвам някаква отстъпка за някои атракции, вкл. и за това параходче.

По спомени - 16 паунда, но нека каже някой, който е бил скоро.  Ако си вземеш еднодневен билет за "Биг бъс", мисля, че влизаше в цената.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Мира Д каза:

Здравейте! Лятото ще пътувам за пръв път до Лондон и ме вълнува цената на билета за параходчето по Темза до Гринуич. Каквото и да намеря в нета, е на английски:(. Доколкото разбрах, ако пътувам с влак, мога да ползвам някаква отстъпка за някои атракции, вкл. и за това параходче.

Силно препоръчвам да прочетете тази тема: Лондон - магелански пътеводител

Ето цените на корабчето.

С Ойстеркарт има отстъпка от 8,10 на 6,30 паунда в посока.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тъй като английският ми не е много добър искам да помоля за помощ.

Желая да се възползвам от офертата  2 в 1 на влаковете, но без да пътувам реално. Видях, че мога да купя билет най евтиния билет за влак, но не ми е ясно до къде.

Също така билета може ли да е за същия ден , например вечерта от Лондон до някъде, или трябва да пристигам в Лондон от друго място.

Ако трябва да е до Лондон значи трябва да го купя предния ден за следващия с пристигане рано сутринта. Искам да посетя Тауъра и Ст.Пол, но не мога да сметна билетите за влака, за да преценя изгодно ли ще е изобщо.

Другият вариант е да купя пристигане в Лондон 1 ден и отпътуване на друг, за да ползвам 2 дена и да вместя и Абатството, но пък така ще дам повече пари за билети за влак и незнам вече дали ще е изгодно.

Единият ден ще ходим до Уиндзор и като се върнем ще се качим на Лондоското око 2 в 1, но за друго няма да има време.

Та ако може някакво съветче:)

Връзка към мнение

Доколкото си спомням, за да важи за 2 в 1 може да е билет за метрото (travelcard), но купен от гара (от гише или машина на National Rail).

Иначе ако пътувате извън Лондон ще важи за деня на пътуването ако е еднопосочен и за периода, ако е отиване и връщане. 

Виж в пътеводителя какво пише (на български)

Връзка към мнение

А колко дни ще сте в Лондон? Мисля, че 7 дневните карти за зона 1-2 купени от гише на national rail важат също. При положение, че сте няколко дни в Лондон и ще ползвате метро така и така, може би това ще е най-икономичното решение. 

Връзка към мнение

 

На 15.05.2017 г. в 10:57, Георги каза:

А колко дни ще сте в Лондон? Мисля, че 7 дневните карти за зона 1-2 купени от гише на national rail важат също. При положение, че сте няколко дни в Лондон и ще ползвате метро така и така, може би това ще е най-икономичното решение. 

В Лондон сме от 20.06 следобяд до 24.06 наобяд. Четох пътеводителя, и доста информация на български и английски, но отхвърлих 7 дневните карти. Хотелът ни е до Виктория. Метро и автобуси ще ползваме до далечните точки само и мисля че няма да ми е изгодно.

Мислех и за Лондон пас, но т. к. за съпругът ми е първо ходене и трябва да видим и безплатните неща в рамките на 3 дни и половина прецених че няма смисъл. Ще трябва да препускаме като луди (което така или инъче ще се случи, ама поне да е по улиците, не само по забележителности).

Задължителни са ни от платените Уиндзор, Тауъра, Ст. Пол, абатството, колелото заради мъжа ми (аз се качвах вече), понеже трябва да уеднаквим забележителностите с това, което ще е видяла и дъщеря ни с училищната екскурзия, че следващия път да се движим заедно.

Мисля че 2 в 1 ще е най-добре, стига да успея да го наглася с евтини билети за влак.

Ама този сайт на железниците още не съм го разбрала. До Уиндзор ми излиза по-евтино от гара Падингтън, отколкото от Waterloo, което ми се струва доста съмнително.

Връзка към мнение

Защо да е съмнително, че цената на билета от Падингтън е по-ниска? Влакът пътува по-малко от там, въпреки че има прекачване. Аз купих билетите за влак предварително, но на автомата на гарата трябваше да ги обменим за други билети.

Връзка към мнение

@ili, няма нищо странно да има разлика в цените на билетите от съседни гари. Има няколко различни фирми, пътуващи до различни гари и промоциите при тях са различни. Rainy сигурно може да даде повече информация, но не е като тук да си имаме само БДЖ. 

 

Чета тук: https://www.tripadvisor.com/Travel-g186338-c195600/London:United-Kingdom:2.4.1.Travelcards.Step.By.Step.html че номера минава и с еднодневни travelcards за 1-2 зона, почти съм сигурен, че преди не ставаше, може и да е нещо ново. Само трябва да внимаваш да са купени от гара, а не от станция на метрото, важно е логото върху билета. 

Връзка към мнение
На 14.05.2017 г. в 23:08, ili каза:

Тъй като английският ми не е много добър искам да помоля за помощ.

Желая да се възползвам от офертата  2 в 1 на влаковете, но без да пътувам реално. Видях, че мога да купя билет най евтиния билет за влак, но не ми е ясно до къде.

Също така билета може ли да е за същия ден , например вечерта от Лондон до някъде, или трябва да пристигам в Лондон от друго място.

Ако трябва да е до Лондон значи трябва да го купя предния ден за следващия с пристигане рано сутринта. Искам да посетя Тауъра и Ст.Пол, но не мога да сметна билетите за влака, за да преценя изгодно ли ще е изобщо.

Другият вариант е да купя пристигане в Лондон 1 ден и отпътуване на друг, за да ползвам 2 дена и да вместя и Абатството, но пък така ще дам повече пари за билети за влак и незнам вече дали ще е изгодно.

Единият ден ще ходим до Уиндзор и като се върнем ще се качим на Лондоското око 2 в 1, но за друго няма да има време.

Та ако може някакво съветче:)

Значи ... плащанвто на 1 билет по-малко и неограниченото ползване на градско транспорт могат да и оправдаят купуването на седмична карта. Погледни на сайта им за кои забележителности има намаление за вашите дати. Когато открих схемата, ходихме юни, но за колелото в силния сезон няма намаление. За Уиндзор мисля, че си имаше. Ние бяхме за 5 нощувки, реално бяхме там 4 дни и половина и седмичната карта се изби отвсякъде. Освен ако не смяташ целенасочено да се пести от транспорт и да се пътува минимално, при всяко друго положение горницата в цената на картата се избива.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги каза:

@ili, няма нищо странно да има разлика в цените на билетите от съседни гари. Има няколко различни фирми, пътуващи до различни гари и промоциите при тях са различни. Rainy сигурно може да даде повече информация, но не е като тук да си имаме само БДЖ. 

@oli, за планиране използвай този сайт -> https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/

 

За покупка -> http://www.nationalrail.co.uk/

 

Промоциите дори и мен изненадват, няма как да ги зная - но да, абсолютно вярно, операторите са различни. И цените е повече от естествено да са различни - една зона разлика да има и скача сериозно... 

Връзка към мнение

ВАЖНО!

 

Има ли магеланци, които живеят в Лондон? Имам нужда от голяма помощ. Нека ако има такива да ми пишат, за да им обясня за какво става дума. Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 15 часа, rdd каза:

Интересува ме трансфера от летище Лутън до Luton Airport Parkway с шатъла, какво да очаквам. Някой с пресен опит, моля да сподели. Предварително да благодаря.

@rdd, оставих някой с по-пресни впечатления, но нека ти дам моите, макар отдавна да не съм ползвала шатъла.

 

Тук можеш да видиш разписанието на автобусите.

 

https://bustimes.org.uk/services/bed_27-888-_-y08

 

Можеш да очакваш бърза услуга. Само една препоръка - която е валидна и за пътуване с автобус: Иди достатъчно рано. Ако все още има задръствания по шосето към ааерогарата - заради които задръствания баннах за години наред Luton - това ще се отрази и на шатъла, но като цяло пътуването с влак е най-бързият транспорт. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Някой да е правил трансфер от летище Станстед до Лондон сити летището LCY? И дали 5:30 часа между полетите биха били достатъчни?

 

Засега откривам маршрут от Станстед до гара Стратфорд с easybus и оттам вече с градски транспорт до летището, но не бих отказал по-бърз или директен вариант.

Връзка към мнение
Щастливеца
преди 9 минути , Георги Матеев каза:

Някой да е правил трансфер от летище Станстед до Лондон сити летището LCY? И дали 5:30 часа между полетите биха били достатъчни?

 

Засега откривам маршрут от Станстед до гара Стратфорд с easybus и оттам вече с градски транспорт до летището, но не бих отказал по-бърз или директен вариант.

Поне преди година това беше най-удачно.  4:30 часа имах аз между полетите и всичко беше ок.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Гост каза:

@rdd, оставих някой с по-пресни впечатления, но нека ти дам моите, макар отдавна да не съм ползвала шатъла.

 

Тук можеш да видиш разписанието на автобусите.

 

https://bustimes.org.uk/services/bed_27-888-_-y08

 

Можеш да очакваш бърза услуга. Само една препоръка - която е валидна и за пътуване с автобус: Иди достатъчно рано. Ако все още има задръствания по шосето към ааерогарата - заради които задръствания баннах за години наред Luton - това ще се отрази и на шатъла, но като цяло пътуването с влак е най-бързият транспорт. 

Благодаря за информацията! Още един въпрос по трансфера, може ли? В пътеводителя пишеше, че ако се пътува с влак от Лондон до Luton Airport Parkway , след това шатъла не се заплаща. Същото ли е и при закупен билет за влак, в случая ще бъде от Luton Airport Parkway до гара Единбург, с прекачване на London King's Cross. Не кой знае колко от значение цената, това са подробности,  но все пак за обща култура, да знам.

Връзка към мнение
преди 1 час, Георги Матеев каза:

Някой да е правил трансфер от летище Станстед до Лондон сити летището LCY? И дали 5:30 часа между полетите биха били достатъчни?

 

Засега откривам маршрут от Станстед до гара Стратфорд с easybus и оттам вече с градски транспорт до летището, но не бих отказал по-бърз или директен вариант.

От Станстед има влак до Лондон, спира примерно на Liverpool street. Така не зависиш от задръствания. Сигурно е по-скъпо от рейса. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Георги Матеев каза:

Някой да е правил трансфер от летище Станстед до Лондон сити летището LCY? И дали 5:30 часа между полетите биха били достатъчни?

 

Засега откривам маршрут от Станстед до гара Стратфорд с easybus и оттам вече с градски транспорт до летището, но не бих отказал по-бърз или директен вариант.

 

Най-бърз вариант: The Stansted Express -> Stansted Airport ->  Tottenham Hale Underground Station (или Liverpool Street Station - виж бележката) -> Stratfort -> DLR -> City Airport.

 

P.S. Please note that Tottenham Hale Underground Station (for the Victoria Line) does not open until 05.20 Monday to Friday. Passengers are advised to join the service at London Liverpool Street before this time.

 

Ако нямаш закъснения, времето ще ти е достатъчно. 

 

преди 3 минути , neuromancer каза:

От Станстед има влак до Лондон, спира примерно на Liverpool street. Така не зависиш от задръствания. Сигурно е по-скъпо от рейса. 

Беше към 19 паунда еднопосочно последният път, когато го ползвах. Определено по-скъпо - и много по-бързо и сигурно от автобуса.

Връзка към мнение
Преди 1 час, rdd каза:

Благодаря за информацията! Още един въпрос по трансфера, може ли? В пътеводителя пишеше, че ако се пътува с влак от Лондон до Luton Airport Parkway , след това шатъла не се заплаща. Същото ли е и при закупен билет за влак, в случая ще бъде от Luton Airport Parkway до гара Единбург, с прекачване на London King's Cross. Не кой знае колко от значение цената, това са подробности,  но все пак за обща култура, да знам.

Прочети това:

 

Remember to select Luton Airport (LUA) as your arrival station to get your Shuttle Bus transfer fare included.

If your ticket is to Luton Airport Parkway (LTN), you can always pay the Shuttle Bus fare separately. See the Shuttle Bus prices below.

 

Тоест, няма значение откъде или докъде пътуваш, стига да избереш Luton Airport (LUA) като крайна или отправна дестинация.

Ако случайно пропуснеш, просто ще платиш  £2.10

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.