Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Здравейте, планираме пътуване до Катания с Райънеър. Ще бъдем там от четвъртък 18.11. до неделя 21.11. Основната ни цел е Етна. Чудим се дали да резервираме от тук тур с гид, или да търсим на място. С дете на 7 г. сме и повече от 3 часа трудно ще вървим. Да търсим ли изобщо организирана група ?  Възможно ли е по-къс преход ? Ще съм благодарен да споделите, ако имате подобен оппит, или каквато и да е информация по темата. Поздрави !

Връзка към коментар

Търсете на място. Или резервирайте оттук с право на безплатна анулация възможно най -късно. Малко или много това си е действащ вулкан, не се знае какво ще стане. Аз бях септември, пътувахме на 21.09, като Етна беше планирана за след 6 дни. Сутринта преди полета имаше леко изригване и не се знаеше  дали въобще ще литнем-литнахме, кацнахме, всичко ок. Там на место екскурзовода всеки ден проверяваше дали има екскурзии да Етна и каква е ситуацията, буквално до предния ден не се знаеше ще се качим ли. 

Незнам за какво ходене говорите-нас автобуса ни закара до малко над 2х. м., остави ни на един огромен паркинг пълен с автобуси и всеки си имаше волна програма , като има опция и да си стоиш само покрай магазинчетата на паркинга и заведенията. Хубаво е да се отиде сутринта по-рано, в 11ч изведнъж от нищото се спусна много гъста мъгла -екскурзовода каза, че това било едва ли не всеки ден и затова екскурзиите са сутрин рано( незнам дали ни излъга, просто споделям) .

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за споделения опит ! Сега проучвам мястото и имам някаква, вероятно далеч от реалността представа, че можем да видим лава макар и от по-голямо разстояние. Част от организираните екскурзии. които разглеждам включват и планински водачи. Пишат, че като се стигне до 1800-2000м. с бус започва поход от няколко часа, примерно до Valle de Bolve, от където можело да се види лава. Дали имат предвид, че ако изригне по-силно вулкана преди да приключим ще видим лавата ; )) 

Връзка към коментар
преди 12 часа, plamenm каза:

Дали имат предвид, че ако изригне по-силно вулкана преди да приключим ще видим лавата ; )) 

Честно казано, много се съмнявам.  Сега погледнах, паркинга където нас ни оставиха е при лифта, далеч ми се вижда от  Valle de Bolve. Там се мотахме около кратера Силвестри-той е доста равен, лесно се ходи. Имаше хора, които се катереха нагоре по маршрута на лифта, стръмно ми се видя, но те по скоро си търсеха гледки. Не подценявайте времето-като планина, изведнъж става под 10 градуса, примерно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Малко да побутна темата, че да не отварям нова. Както се похвалих в друга тема, живот и здраве, юни месец ще пътуваме за Сицилия. Време е да започна с организацията и естествено първото нещо, което се сещам е вулкана. Ето и въпросите ми, ако някой ходил вече там може да ми отговори. От Катаня ли е най-добре да стигнем до Етна. Ако сме с кола под наем ще можем ли сами да стигнем до там или трябва да отидем организирано. Също колко време ще ни отнеме едно нормално посещение до Етна, ориентировъчно?

Връзка към коментар
преди 15 часа, Myraya каза:

Малко да побутна темата, че да не отварям нова. Както се похвалих в друга тема, живот и здраве, юни месец ще пътуваме за Сицилия. Време е да започна с организацията и естествено първото нещо, което се сещам е вулкана. Ето и въпросите ми, ако някой ходил вече там може да ми отговори. От Катаня ли е най-добре да стигнем до Етна. Ако сме с кола под наем ще можем ли сами да стигнем до там или трябва да отидем организирано. Също колко време ще ни отнеме едно нормално посещение до Етна, ориентировъчно?

До тук всеки може с кола:

image.png.2690df852b7d8990dbd329521890048c.png

Предполагам и нагоре може стига крачетата да искат 🙂
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой наемал ли е електирическа кола под наем в Сицилия? Ако да, как стои въпроса със зареждането на публични места, т.е. дали има зареждачки по паркингите на по-големите населени места? 

Връзка към коментар

Всъщност намерих отговор на въпросите си в сайта на компанията за коли под наем. Има доста голям мрежа от зареждачки и при това безплатно. На доста места се паркира безплатно или с намаление за ел. коли. Така, че си заслужава наемането на електрическа кола.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, Captain45 каза:

Всъщност намерих отговор на въпросите си в сайта на компанията за коли под наем. Има доста голям мрежа от зареждачки и при това безплатно. На доста места се паркира безплатно или с намаление за ел. коли. Така, че си заслужава наемането на електрическа кола.

Предполагам ги гледал офертите на SBC. Като цяло е така, но имай предвид, че зарядните може и да не са свободни или да ги има на картата, но не и в реалност. Мисля, че няма аванта за ZTL, а я има на доста места вече.

Колата ще има пробег около 250км при умерено каране. Добре е да имаш опция за зареждане, където се спи за по-сигурно.

Бях взел за 2 дни от Бари електричка и съм много доволен. Не стигнах до зареждане де.

Тогава писах малко повече подробности в темата за ревю на колите под наем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, jorocontrola каза:

Предполагам ги гледал офертите на SBC. Като цяло е така, но имай предвид, че зарядните може и да не са свободни или да ги има на картата, но не и в реалност. Мисля, че няма аванта за ZTL, а я има на доста места вече.

Колата ще има пробег около 250км при умерено каране. Добре е да имаш опция за зареждане, където се спи за по-сигурно.

Бях взел за 2 дни от Бари електричка и съм много доволен. Не стигнах до зареждане де.

Тогава писах малко повече подробности в темата за ревю на колите под наем.

Да, точно на SBC гледах офертите и мисля да букна от тях. Това са написаи относно ел. автомобилите:

7. Consider renting an electric vehicle

Have you thought of taking a few days to calmly visit the historic centre of one of Italy's many art cities? If in the planned stages you have not included trips out of town with a significant distance, then choosing an electric vehicle could represent a big saving.

Electric vehicles circulate and, in some cases, park for free in the Italian ZTLs. In this way, you will avoid certain costs for access tickets in these areas and also the unpleasant chance of running into administrative fines.

If you also consider that with Sicily by Car charging at the columns is free, you have more than one reason to evaluate the green rental.

Safe and eco-sustainable mobility is a cornerstone of our corporate strategy. Sicily by Car is among the first car rentals to have offered electric vehicles and, over time, has largely confirmed its environmental mission.

в някои слчаи е безплатно в ZTLs. Иначе определено мисля да букна места където ще мога да зареждам вечер колата.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, Магеланци! Имам нужда от малко помощ… организирам едно пътуване до Сицилия за 12 дни съответно 11 нощувки.Маршрута ми е доста дълъг и се чудя дали е изпълним за това време😊 ?

Ще ги подредя както ги мисля, а компетентни и посещава ли Сицилия ще ми бъдат полезни със съветите си и така…

Ще кацнем в Катания на обяд , но няма да оставаме ще я посетим заедно с Таормина в последните си две нощувки. Етна не ми влиза в плановете!Продължаме към Сиракуза и Ното нощувка ??? Отправяме се към Модика , Шикли и Рагуза нощувка???

Следва Piazza Armerina, Калтаджироне, Ена можеби тук трябва нощувка? Агридженто нощувка??? Корлеоне , Трапани и Ериче нощувка??? Палермо 3 нощувки ( така ми се иска). Чефалу само за снимки, продължаваме към Катания и Таормина за последните две нощувки. Забравих че сме с рента Кар и дет се вика времето е наше😉. Не съм включила плажове , не мисля че ще има време за тях … Ще бъда благодарна на всеки от сърце , който ми помогне малко☺️Пътуваме 25.09-06.10!

Връзка към коментар

Не са малко 12 дни, още повече че сте с кола, вече зависи и как ще разглеждате. 

Плажният сезон свършва в края на септември, времето става променливо, духа силен вятър, добре сте се ориентирали да не планирате плаж.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Имам нужда от съвет, в кой район на Сиракуза да търся апартамент под  наем за семейство  с 2 деца, Много искаме да сме в  Ортиджа, но искаме да вземем кола под наем, а там май не може с коли или може. Ако някой може да ми препоръча нещо конкретно за спане ще е съм много-о -о  благоарна.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Myraya каза:

Имам нужда от съвет, в кой район на Сиракуза да търся апартамент под  наем за семейство  с 2 деца, Много искаме да сме в  Ортиджа, но искаме да вземем кола под наем, а там май не може с коли или може. Ако някой може да ми препоръча нещо конкретно за спане ще е съм много-о -о  благоарна.

В Ортиджа в началото има паркинги, но мисля, че са платени. За кола по-удобно е да изберете района преди мостовете за Ортиджа. На пешеходно разстояние е, има по-голям избор от чисти, просторни и модерни апартаменти.

Два пъти /двама възрастни и едно дете/ сме отсядали в новия град, защото се опасявах, че в Ортиджа ще ми понамирисва на мухъл🙂 Освен това бяхме с обществен транспорт и гледах да е близо до спирка/гара, за да е по-удобно за пътуванията извън града, а в Ортиджа така или иначе няма какво да бързаш за разходка. Първия път бяхме за 4 нощувки в един апартамент на Via Mosco в началото до спирка на автобуса от/за Катания, на 15 минути от Ортиджа. Сега гледам, че не се предлага в Букинг или поне няма отзиви от 2020 г. - appartamento mosco се казваше. Вторият път, миналото лято, бяхме само за една нощувка и избрах удобния, а вече и с довършен ремонт хотел Regina Margherita Bed and Breakfast & Solarium. За кратък престой е супер, но не избирайте по-скъпите стаи с гледка към пристанището - шумни са🙂На 5-8 минути е от Ортиджа.

Ето този район в Сиракуза харесвам.

Набележете нещо, пуснете човечето на Гугъл мапс, за да видите наоколо как е и готово🙂 В Сиракуза е приветлив и цивилизован и новия град. В Палермо е по-друго🙂

 

 

BBF71A7B-197C-4193-B4E0-CABDDC94437D.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 часа, ДиянаВ каза:

Набележете нещо, пуснете човечето на Гугъл мапс, за да видите наоколо как е и готово🙂 В Сиракуза е приветлив и цивилизован и новия град. В Палермо е по-друго🙂

 

 

BBF71A7B-197C-4193-B4E0-CABDDC94437D.jpeg

Набелязах няколко апартамента, дори вече резервирах ето този: https://www.booking.com/hotel/it/ortigia-bridge.bg.html?aid=376395;label=bookings-naam-oLxQxQRQ6kH5X8k*wJJZCgS438019761960%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap22%2C563%2C000%3Aac%3Aap%3Aneg%3Afi%3Atikwd-300761756541%3Alp1001454%3Ali%3Adec%3Adm%3Appccp%3DUmFuZG9tSVYkc2RlIyh9Ya9nxjGDNbW5UggBp-p-5hQ;sid=4e2f7589db8d8e7b998cd008e802158a;age=17;age=7;checkin=2022-06-12;checkout=2022-06-15;dest_id=-129785;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=2;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_age=17;req_age=7;req_children=2;room1=A%2CA%2C17%2C7;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1652182669;srpvid=8e7851c53f36028f;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg

В booking цената беше със 100 евро по-ниска от Airbnb, което ме притеснява малко, да не вземат да ми откажат резервацията. Доста е голям този апартамент, чак толкова не ни трябва:) Харесах и други два, които ще постна: https://bg.airbnb.com/rooms/588271400577648554?adults=2&children=2&location=Siracusa%2C Italy&check_in=2022-06-12&check_out=2022-06-15&federated_search_id=3aa4f3d1-7ffb-490f-9a8c-e7bdac56c1d9&source_impression_id=p3_1652170464_Y6wl94cW0ymvrETt

и другият е https://bg.airbnb.com/rooms/23461370?adults=2&children=2&infants=0&check_in=2022-06-12&check_out=2022-06-15&source_impression_id=p3_1652183704_7p88X65UayWhGpw9

Ще помоля за мнение, запазих за да имаме нещо, но мога да анулирам.

 

Връзка към коментар
преди 49 минути , Myraya каза:

Набелязах няколко апартамента, дори вече резервирах ето този: https://www.booking.com/hotel/it/ortigia-bridge.bg.html?aid=376395;label=bookings-naam-oLxQxQRQ6kH5X8k*wJJZCgS438019761960%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap22%2C563%2C000%3Aac%3Aap%3Aneg%3Afi%3Atikwd-300761756541%3Alp1001454%3Ali%3Adec%3Adm%3Appccp%3DUmFuZG9tSVYkc2RlIyh9Ya9nxjGDNbW5UggBp-p-5hQ;sid=4e2f7589db8d8e7b998cd008e802158a;age=17;age=7;checkin=2022-06-12;checkout=2022-06-15;dest_id=-129785;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=2;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_age=17;req_age=7;req_children=2;room1=A%2CA%2C17%2C7;sb_price_type=total;soh=1;sr_order=popularity;srepoch=1652182669;srpvid=8e7851c53f36028f;type=total;ucfs=1&#no_availability_msg

В booking цената беше със 100 евро по-ниска от Airbnb, което ме притеснява малко, да не вземат да ми откажат резервацията. Доста е голям този апартамент, чак толкова не ни трябва:) Харесах и други два, които ще постна: https://bg.airbnb.com/rooms/588271400577648554?adults=2&children=2&location=Siracusa%2C Italy&check_in=2022-06-12&check_out=2022-06-15&federated_search_id=3aa4f3d1-7ffb-490f-9a8c-e7bdac56c1d9&source_impression_id=p3_1652170464_Y6wl94cW0ymvrETt

и другият е https://bg.airbnb.com/rooms/23461370?adults=2&children=2&infants=0&check_in=2022-06-12&check_out=2022-06-15&source_impression_id=p3_1652183704_7p88X65UayWhGpw9

Ще помоля за мнение, запазих за да имаме нещо, но мога да анулирам.

 

В аналогична ситуация и притеснения съм, но за друго населено място и държава. Запазих апартамент през Букинг, а не ги бях ползвала отдавна за по-продължителен престой. Цената на ден в Букинг с отстъпки за това-онова ми излизаше 150 лв., а в Airbnb - 200 лв. Като сложим 7 дни, става 350 лв. разлика. Просто Airbnb от година и половина насам прекаляват с таксите си, а имам отстъпка за цели 37 лв. при тях, която май ще изтече ей така 😀. Излиза доста по скъпо, отделно в повечето случаи не ми харесват условията за канселиране /например до 48 часа, ужас/ и в последно време не ги ползвам, въпреки че преди ми бяха любимци. При мен също плащането е в мястото на настаняване и имам едно наум, че може да стане някой гаф, но пък ме успокоява това, че щом направих резервацията в Букинг, малко след това апартаментът излизаше вече зает в Airbnb. Засега повече ме тревожат полетите дали ще ги бъде, ще имат ли промени в датите, че съм се насочила към нова поне за мен авиокомпания и сезонна дестинация 🙂. За нощувките ще се тревожа като наближи времето. Може да пиша на хоста дали всичко е наред с резервацията. Въобще винаги има тревоги и притеснения, но и се намира изход при проблеми. Важното е да имаме свобода 🙂

За апартаментите - този избор винаги е индивидуален. Харесват ми споделените с изключение на третия. Там ме подразни това, че изобилстват снимките на забележителностите в Ортиджа. В такива случаи подхождам със съмнение какво ми рекламират и представят - апартамента/хотела или красотите на населеното място, което вече съм харесала, щом ще ходя 😀

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Момичета и момчета, имам нужда от съвет. Ще пътуваме до Сицилия края на септември - началото на октомври за седем дни, начална и крайна точка Катания. Първите три дни ще отседнем в Катания и ще се разходим до Таормина и Етна. След това имаме 4 нощувки, които ми се иска да посветим на плаж, но и да имаме резервен вариант и мястото, на което отседнем, да позволява еднодневни трипчета, ако времето не е подходящо за море. Ограничени сме от това, че търсим място, достъпно с обществен транспорт. Двама възрастни и дете на 6, предпочитаме по-лежерно темпо, т. е. плажът да ни е под носа или с лесен и на често транспорт. Можете ли да ни препоръчате подходяща локация? Мислех за Лидо ди Ното, но откъм транспорт през октомври май е греда… Замислих се и за Чефалу, но за беда прогнозата за времето за северна Сицилия е лоша (ако може да ѝ се вярва толкова отрано).

Връзка към коментар
преди 2 часа, Vilichka каза:

Можете ли да ни препоръчате подходяща локация? Мислех за Лидо ди Ното, но откъм транспорт през октомври май е греда… 

Помислете за кола под наем, ако искате да разглеждате особено с дете.

Края на септември мисля, че разпускаха плажовете и може да няма платени чадъри. Отделно дори на юг може да не е чак толкова топло.

Връзка към коментар

Така е за плажовете, не очакваме силен или дори среден летен сезон, а по-скоро искаме да имаме възможност да се опънем на плажа за час-два при подходящо време.

Връзка към коментар

В Джардини Наксос има плажна ивица с чадъри и шезлонги. Извън Катания, преди летището е Lido Azzuro. Поради близостта си до града, както и спортните центрове по крайбрежиено, може би ще има отворени съоръжения. На Таормина - също. Ние сме били в началото на октомври.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте!

Очаква ни първо посещение на Сицилия от 1-ви до 8-ми октомври. Полетите са до и от Катания, в удобно време в съботни дни - кацане15:10 и излитане 15:45. Букнал съм рентакар за всичките дни от Sicily By Car, 400 лева с пълна застраховка с 0 самоучастие при щета и кражба. И ни е необходима помощ, тъй като с организацията сме дотук.

 

Мисля екскурзията да бъде посветена предимно на югоизточната част на острова, с 4-5-6 нощувки в този район. Другите, по-отдалечени от този район обекти, са Долината на храмовете + Скала дей Турки, Таормина и качване с колата до кратерите Силвестри. Не знам какво да очакваме от времето в началото на октомври, но ако е подходящо, ще направим някой друг плаж.

Първите и най-важни въпроси по закъснялата организация са:

 

1. Кое градче да изберем за основна база измежду Сиракуза, Ното, Рагуза, Модика, Шикли? Основните ни предпочитания са свързани с това, къде би било най-приятно вечер за разходки, както и градчето да има разнообразие от заведения за вкусно хапване и пийване в добра обстановка, евентуално с хубави гледки.

2. Да отделяме ли нощувка/нощувки за района на Агридженто или да отидем и да се върнем в един ден? Гугъл мапс ми дава около 3 часа път в едната посока от Ното. 

3. Мислим една нощувка да отделим за Таормина (първата или последната), като комбинираме с качване с колата до кратерите Силвестри. В самата Таормина ли да спим?

4. Заслужава ли си да отделим няколко часа на Катания? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, pazo каза:

Здравейте!

Очаква ни първо посещение на Сицилия от 1-ви до 8-ми октомври. Полетите са до и от Катания, в удобно време в съботни дни - кацане15:10 и излитане 15:45. Букнал съм рентакар за всичките дни от Sicily By Car, 400 лева с пълна застраховка с 0 самоучастие при щета и кражба. И ни е необходима помощ, тъй като с организацията сме дотук.

 

Мисля екскурзията да бъде посветена предимно на югоизточната част на острова, с 4-5-6 нощувки в този район. Другите, по-отдалечени от този район обекти, са Долината на храмовете + Скала дей Турки, Таормина и качване с колата до кратерите Силвестри. Не знам какво да очакваме от времето в началото на октомври, но ако е подходящо, ще направим някой друг плаж.

Първите и най-важни въпроси по закъснялата организация са:

 

1. Кое градче да изберем за основна база измежду Сиракуза, Ното, Рагуза, Модика, Шикли? Основните ни предпочитания са свързани с това, къде би било най-приятно вечер за разходки, както и градчето да има разнообразие от заведения за вкусно хапване и пийване в добра обстановка, евентуално с хубави гледки.

2. Да отделяме ли нощувка/нощувки за района на Агридженто или да отидем и да се върнем в един ден? Гугъл мапс ми дава около 3 часа път в едната посока от Ното. 

3. Мислим една нощувка да отделим за Таормина (първата или последната), като комбинираме с качване с колата до кратерите Силвестри. В самата Таормина ли да спим?

4. Заслужава ли си да отделим няколко часа на Катания? 

По т.2 не се надявай на 3 часа от Ното до Агридженто. А и не бих си причинила отиване и връщане за един ден. По принцип в Сицилия се пътува бавно. Много от пътища са в ремонт и се пропускат колони само в една посока със светофари. Можеш да чакаш и 20 минути на такъв светофар. Избягвай и петък-неделя.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Marisha каза:

По т.2 не се надявай на 3 часа от Ното до Агридженто. А и не бих си причинила отиване и връщане за един ден. По принцип в Сицилия се пътува бавно. Много от пътища са в ремонт и се пропускат колони само в една посока със светофари. Можеш да чакаш и 20 минути на такъв светофар. Избягвай и петък-неделя.

Това са спекулации 🙂

Октомври според мен е доста спокойно движението. Все пак е извън тур. сезон. Бързият и по-дълъг път е над 2/3 магистрала. Може да се направи за ден, но ще има доста каране ...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.