Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

16 minutes ago, jorocontrola said:

Ами то зависи от банката ти 🙂

почти навсякъде може да се плаща с карта де. Вземете малко кеш колкото да има. 

Да, ясно е, имах впредвид такси на самите банкомати, както е масово в Гърция например

Връзка към мнение

Oколо 2 евро е комисиона на банкоматите според банката.

mакс сума която може споpед закона да се плати в брой е 4999 евро,от 5 хил те санкционират понеже си се осмелил да ползваш парите си както искаш,а не както някой друг е решил .

Италия е начело на дигиталната трансформация в Европа,ковид постановката бе там основно именно заради планирания план за тотална дигитализация вкл на парите до няколко години .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Fiordaliso каза:

Oколо 2 евро е комисиона на банкоматите според банката.

mакс сума която може споpед закона да се плати в брой е 4999 евро,от 5 хил те санкционират понеже си се осмелил да ползваш парите си както искаш,а не както някой друг е решил .

Италия е начело на дигиталната трансформация в Европа,ковид постановката бе там основно именно заради планирания план за тотална дигитализация вкл на парите до няколко години .

В цяла Европа е така, още преди Ковид.

Само два примера, в България лимита е същия 10к лв, а в Испания го свалиха на 1000евро! Има глоба от 25% от сумата, ако те хванат, че си платил кеш над 1000евро.

 

Вероятно и затова там имотите не скачат с 20% на година като у нас?

 

За последните две години (21 и 22) увеличението е между  5-7% на година, като максимума е 8% за един окръг или е супер равномерно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
На 4.07.2023 г. в 12:25, obsession каза:

 Най-вкусното ядене и най-уникалното изживяване в ресторант имахме в един ресторант на Мишлен (който наред с това носи приза за най-добър ресторант на Италия вече няколко поредни години) в Ortigia, който мъжът ми съвсем случайно фиксира, докато си вървяхме по улицата. И цените в този ресторант не бяха по-високи от цените във всички останали заведения, въпреки звездите. 

@obsession, може ли да споделиш как се казва този ресторант? Аз съм си набелязала Ristorante Don Camillo, дали е същия? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

ударете едно рамо за 4-и дневна програма в Сицилия с обществен транспорт. Основното ни двоумене е нощувките да са 2 на 2 в Катаня и Сиракуза или 3 на 1 в полза на Сиракуза.

 

Вариант 1

Сряда

пристигане около 21:00(пожелателно) и директно към Сиракуза за 3 нощувки. Видях, че има рейс в 22:00 ч.

Четвъртък

Ното и самата Сиракуза - рибен пазар, Ортиджа и т.н.

Петък

Рагуза и Шикли. Надавам се да е постижимо в един ден с обществен транспорт.

Събота

Преди обяд се изнасяме към Катаня за последната нощувка. Тук чуденката е дали същият следобед да посетим Таормина, а неделя, денят на обратния полет, да отделим на Катаня или да ги разменим.

 

Вариант 2

Сряда

След полет, късно настаняване в Катаня.

Четвъртък

Рано сутринта към Сиракуза, като пак да опитаме посещение на Ното и после самата Сирацуза.

Петък, събота и неделя са без промяна.

 

Ще се радвам да вземете отношение по така представената от мен програма.

 

Връзка към мнение

На нас Катания ни хареса много (а бяхме леко предубедени), та бих заложил на малко повече време там, но мнението ми е субективно. Но ние бяхме за по-дълго - 3 нощувки в Катания и 4 в Сиракуза.

Също така, Катания е по-добра отправна точка за Рагуза, но не я видях в плановете, така че може да подминеш това 🙂 Успех.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, deian каза:

На нас Катания ни хареса много (а бяхме леко предубедени), та бих заложил на малко повече време там, но мнението ми е субективно. Но ние бяхме за по-дълго - 3 нощувки в Катания и 4 в Сиракуза.

Също така, Катания е по-добра отправна точка за Рагуза, но не я видях в плановете, така че може да подминеш това 🙂 Успех.

Рагуза и Шикли съм ги сложил в един ден, може би не си ги видял в програмата. Стори ми се по мапс-а, че са удобни за еднодневно посещение от Сиракуза.

Връзка към мнение
преди 7 минути , The rider каза:

Рагуза и Шикли съм ги сложил в един ден, може би не си ги видял в програмата. Стори ми се по мапс-а, че са удобни за еднодневно посещение от Сиракуза.

От Сиракуза са що-годе удобни с влак. От Катания има автобус до Рагуза, който никак не е за пренебрегване. Аз съм го ползвала в обратна посока - от Модика до летището. Можеш да го разучиш и него като опция.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , ДиянаВ каза:

От Сиракуза са що-годе удобни с влак. От Катания има автобус до Рагуза, който никак не е за пренебрегване. Аз съм го ползвала в обратна посока - от Модика до летището. Можеш да го разучиш и него като опция.

Има и до Рагуза от летището и то до късно вечерта. През декември видях последно,когато след късен полет от София чаках за Сиракуза.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 36 минути , blueriver каза:

Има и до Рагуза от летището и то до късно вечерта. През декември видях последно,когато след късен полет от София чаках за Сиракуза.

Да, този автобус от/до Катания-Рагуза минава даже по-напряко.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, The rider каза:

Здравейте,

ударете едно рамо за 4-и дневна програма в Сицилия с обществен транспорт. Основното ни двоумене е нощувките да са 2 на 2 в Катаня и Сиракуза или 3 на 1 в полза на Сиракуза.

 

 

И на нас ни предстои 4-дневно пътуване до Сицилия с обществен транспорт. Планирала съм първите 2 нощувки в Катания, предвид късното кацане и непредвидимите закъснения на Уиз. Така ще разгледаме и Таормина в делничен ден, т.к. там не ми се ходи през уикенда. Вторите две ще са в Ортиджа с разглеждане на Ното, Шикли и Рагуза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Провери си актуалните транспортни връзки Катания - Рагуза и Сиракуза - Рагуза. Тогава като проучвах, доста по-бързо се стигаше до Рагуза от Катания, а не от Сиракуза.

 

Сиракуза - Модика сме правили с влак. Влакът първо минава през Шикли.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, noshtna_ptica каза:

И на нас ни предстои 4-дневно пътуване до Сицилия с обществен транспорт. Планирала съм първите 2 нощувки в Катания, предвид късното кацане и непредвидимите закъснения на Уиз. Така ще разгледаме и Таормина в делничен ден, т.к. там не ми се ходи през уикенда. Вторите две ще са в Ортиджа с разглеждане на Ното, Шикли и Рагуза.

Първоначално и на нас това ни беше плана. Даже си мислех след двете нощувки в Катания да направим една в Рагуза и една в Сиракуза. Доколкото виждам, само пътят от Сиракуза до Рагуза е 2+часа, и като го съчетаеш с Шикли, само пътя с тръгване и връщане от Сиракуза ще е 5-6 часа. Затова си мислех в петък сутринта, след двете нощувки в Катания да се отправим към Рагуза за една нощувка, и същият ден евентуално да посетим Шикли. А в съботата да пътуваме до Сиракуза за последната нощувка. Същият ден да посетим Ното, а в неделя направо от Сиракуза да се отправим към летището в Катания. Ще го помислим още малко, но и за това ми бяха нужни други виждания на магеланци.

Връзка към мнение
Преди 1 час, The rider каза:

Първоначално и на нас това ни беше плана. Даже си мислех след двете нощувки в Катания да направим една в Рагуза и една в Сиракуза. Доколкото виждам, само пътят от Сиракуза до Рагуза е 2+часа, и като го съчетаеш с Шикли, само пътя с тръгване и връщане от Сиракуза ще е 5-6 часа. Затова си мислех в петък сутринта, след двете нощувки в Катания да се отправим към Рагуза за една нощувка, и същият ден евентуално да посетим Шикли. А в съботата да пътуваме до Сиракуза за последната нощувка. Същият ден да посетим Ното, а в неделя направо от Сиракуза да се отправим към летището в Катания. Ще го помислим още малко, но и за това ми бяха нужни други виждания на магеланци.

Обърни последните две нощувки - първо Сиракуза и последната в Рагуза. От Рагуза хващаш автобуса до Катания ,който първо минава през летището.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 16.02.2024 г. в 0:48, noshtna_ptica каза:

И на нас ни предстои 4-дневно пътуване до Сицилия с обществен транспорт. Планирала съм първите 2 нощувки в Катания, предвид късното кацане и непредвидимите закъснения на Уиз. Така ще разгледаме и Таормина в делничен ден, т.к. там не ми се ходи през уикенда. Вторите две ще са в Ортиджа с разглеждане на Ното, Шикли и Рагуза.

Не ти препоръчвам това. Преди 2 седмици бях Катания, Сиракуза(нощувка), Ното, Шикли (нощувка), Модика, Рагуза, Катания(нощувка). За мен това си беше напрегнато и то заради транспорта.Разписанието на  влаковете Сиракуза- Рагуза е неудобно, сутрин има един рано и към 10 и на  обяд, следобяд са повече. По-добре изберете само юг, или север Етна и Таормина и Катания разбира се, Аз пропуснах Неаполис, с Рагуа Ибла беше греда, не бях проучил градския транспорт на Рагуза, не е отразен в Google maps, не случих и на таксита(езиково) и като открих автобуса (случайно) ми остана време само да се разпиша.

автобуса го хванах от Ragusa Bus Terminal - Nodo Zama. Има няколко автобуса, но сайта им на общинския транспорт не работеше. Може да се стигне и пеш 40 минути, но трябва да се върви по банкета и е тегаво. Много съм подробен в тази част, защото за мен беше драма, И като съм почнал за Рагуза, бусовете за Ибла са с пластмасови седалки, има много завои, карат бързо и трябва да се държиш здраво, но няма къде🙂.

С една дума проучете градския трнспорт в Ragusa и не разчитайте за това на Google maps.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря, истината е, че не съм проучвала пътуването от Рагуза да Рагуза Ибла, но дори и да е пеш, ще го направим, т.к. в Сицилия сме били, но точно там - не. През април ще е и по-голям деня, стига да няма стачка - там сме! 🙂

Връзка към мнение
На 17.02.2024 г. в 21:41, noshtna_ptica каза:

Благодаря, истината е, че не съм проучвала пътуването от Рагуза да Рагуза Ибла, но дори и да е пеш, ще го направим, т.к. в Сицилия сме били, но точно там - не. През април ще е и по-голям деня, стига да няма стачка - там сме! 🙂

Здравейте, с молба да споделите проучване или опит (ако сте преди 6 март) 🙂 за пътуване Рагуза Сиракуза с обществен транспорт. Както и Рагуза- Рагуза Ибла. Ако ви попадне разписание, инфо... Не можем да си позволим дълго вървене и май ще е проблем...

 

Връзка към мнение
преди 4 часа, daniss каза:

Здравейте, с молба да споделите проучване или опит (ако сте преди 6 март) 🙂 за пътуване Рагуза Сиракуза с обществен транспорт. Както и Рагуза- Рагуза Ибла. Ако ви попадне разписание, инфо... Не можем да си позволим дълго вървене и май ще е проблем...

 

Потърси влакове от Trenitalia. Трябва да търсиш конкретна дата. Сега като погледнах примерно за 27.02. дава влакове - 4 с продължителност 2 часа и 10 минути, а за март дава автобуси и  то с друго разписание и 3 часа. Единствено цената е една 10,50€. Имаше и някакви автобуси но не се сещам за превозвача, не е Етна и Интербус, а някаква си друга беше с някакви криминални разписания. Пътувах от Шикли до Модика, на спирката имаше две разписания, автобуса с който не фигурираше и в двете. Шофьор на градски автобус ми го каза. За Рагуса Ибла нищо не открих, сайта на общината в който се очаква да има жокер не работи. От  Ragusa Bus Terminal - Nodo Zama тръгва автобус, мисля че е 11.

Точно пред гарата има спирка мисля че беше май за безплатен автобус за Ибла, но няма разписание и май през този сезон не работи. Ако сте добре с италианския или срещнете местни с английски питайте, може и до Цариград да стигнете😉. Варианта с такси - 15€, ако намерите такова. Аз видя такси само на  Ragusa Bus Terminal - Nodo Zama. Дано само не ви объркам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Mоля за съвет.Дали си заслужава за 3 дни ( 2 нощувки) да се ходи до Сицилия. Или ще е твърде на бегом... Планът е тривиалните Таормина, Сиракуза и Катаня.Ранно пристигане и късно прибиране обратно към София.Не мога да си подредя в главата евентуалния план. Влезе ми бръмбара в главата и от няколко дни мислено съм все там.Поне още един ден да имах.... Ще трябва да тичам с багаж все нанякъде.Дайте съвет

Връзка към мнение

Не че не е възможно, но наистина ще е доста на бегом 🙂 кола под наем би ти помогнала със сигурност да оптимизираш.

 

Аз лично смятам, че Катания летище>Катания център>Сиракуза(Ортиджа)>Ното>Катания летище за две нощувки ще ти е по-добре и повече ще можеш да видиш. Писал съм доста и в сайта си за Сицилия, но като цяло 2 нощувки стигат да кажеш, че си стъпил на Сицилия, със сигурност не са достатъчни да се потопиш в атмосферата й. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 часа, Velmar каза:

Mоля за съвет.Дали си заслужава за 3 дни ( 2 нощувки) да се ходи до Сицилия. 

 

преди 12 часа, sveto.slav.s каза:

Не че не е възможно, но наистина ще е доста на бегом 🙂 кола под наем би ти помогнала със сигурност да оптимизираш.

 

Ако се вземе кола, аз препоръчвам да се извъртят само бароковите градчета на юг. Модика, Рагуза, Ното и Шилки може да се обиколят за 2 дни относително спокойно, ако се спи в единият. Цените на колите под наем поне до края на март са относително ниски. Последният ден през Сиракуза към летището (без ходене в Катаня реално) и другата (голяма) част от Сицилия при следващо ходене 🙂

Аз съм го правил за 3 дни с 2 нощувки и само ме е яд, че последният ден отидох на Етна, а не в Сиракуза. Барок с вулкан не се комбинираха много добре 🙂 😞 

доста снимки

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, Velmar каза:

Mоля за съвет.Дали си заслужава за 3 дни ( 2 нощувки) да се ходи до Сицилия. Или ще е твърде на бегом... Планът е тривиалните Таормина, Сиракуза и Катаня.Ранно пристигане и късно прибиране обратно към София.Не мога да си подредя в главата евентуалния план. Влезе ми бръмбара в главата и от няколко дни мислено съм все там.Поне още един ден да имах.... Ще трябва да тичам с багаж все нанякъде.Дайте съвет

 

Заслужава си на 100%, но се ограничете само до един град + Катания около излитането/кацането.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дните станаха 4 🙂 Пълни четири.Пристигане четвъртък рано сутринта, прибиране към София в неделя вечерта. Букнах 3 нощувки в Катаня при  театро Белини.. Няма да  взимам кола под наем.Ще пътуваме с обществения транспорт.Планът до момента в главата ми е първият ден да се мотаем в Катаня, най-малкото заради багажа.Искам  да  се настаним по обед и да го оставя там, а следобедно май няма смисъл да бързаме наянкъде из другите градчета.Така че- четвъртъка е за Катаня.С пристигането  сутрешно може да минем през рибния пазар 🙂  Петък мисля да е за Таормина, събота- Сиракуза, неделята  се чудя дали да рискувам да се отдалечим или отново да сме в Катаня.Оглеждам циклопските скали и Ачи-тата като близък отскок, за да ми спестят притесненията преди полета на обратно . Искаше ми се Ното, но май  няма да има време.Приемам предложения и съвети за програмата.А междувременно се заровям да чета и набелязвам  какво да не пропусна в програмата

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Velmar каза:

Дните станаха 4 🙂 Пълни четири.Пристигане четвъртък рано сутринта, прибиране към София в неделя вечерта. Букнах 3 нощувки в Катаня при  театро Белини.. Няма да  взимам кола под наем.Ще пътуваме с обществения транспорт.Планът до момента в главата ми е първият ден да се мотаем в Катаня, най-малкото заради багажа.Искам  да  се настаним по обед и да го оставя там, а следобедно май няма смисъл да бързаме наянкъде из другите градчета.Така че- четвъртъка е за Катаня.С пристигането  сутрешно може да минем през рибния пазар 🙂  Петък мисля да е за Таормина, събота- Сиракуза, неделята  се чудя дали да рискувам да се отдалечим или отново да сме в Катаня.Оглеждам циклопските скали и Ачи-тата като близък отскок, за да ми спестят притесненията преди полета на обратно . Искаше ми се Ното, но май  няма да има време.Приемам предложения и съвети за програмата.А междувременно се заровям да чета и набелязвам  какво да не пропусна в програмата

Супер, така е по-добре. Екстра ви е програмата. Ние имахме един ден повече и отидохме и до Етна с организиран тур, много беше хубаво 🙂 

 

DSC_0544-2.jpg

 

DSC_0736-2.jpg

 

DSC_0747-2.jpg

 

DSC_0013-2.jpg

 

DSC_0104-2.jpg

 

DSC_0155-2.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 3 часа, Velmar каза:

Дните станаха 4 🙂 Пълни четири.Пристигане четвъртък рано сутринта, прибиране към София в неделя вечерта. Букнах 3 нощувки в Катаня при  театро Белини.. Няма да  взимам кола под наем.Ще пътуваме с обществения транспорт.Планът до момента в главата ми е първият ден да се мотаем в Катаня, най-малкото заради багажа.Искам  да  се настаним по обед и да го оставя там, а следобедно май няма смисъл да бързаме наянкъде из другите градчета.Така че- четвъртъка е за Катаня.С пристигането  сутрешно може да минем през рибния пазар 🙂  Петък мисля да е за Таормина, събота- Сиракуза, неделята  се чудя дали да рискувам да се отдалечим или отново да сме в Катаня.Оглеждам циклопските скали и Ачи-тата като близък отскок, за да ми спестят притесненията преди полета на обратно . Искаше ми се Ното, но май  няма да има време.Приемам предложения и съвети за програмата.А междувременно се заровям да чета и набелязвам  какво да не пропусна в програмата

Ние през април ще пътуваме същите дни, четвъртък - неделя. Ще вземем кола под наем и избрах да спим в Сиракуза. Тъй като в четвъртък кацаме много рано сутринта, планувам в 08:00 да вземем кола и да обиколим този ден Ragusa, Modica и Scicli. Може да вземете кола след кацането само за един ден и да обиколите местата, които са трудно достъпни с обществен транспорт. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   2 магеланци

    • EliNik
    • Oldkozel
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.