Прескочи до съдържание

Южна Америка - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

Още един бърз въпрос за Панама и Колумбия:

- Има ли визи

- Има ли изисквания за изтичане на паспорта и колко?

- Трябва ли за шофиране - интернационална шофьорска книжка

Връзка към коментар
преди 51 минути , Боян Димитров каза:

Още един бърз въпрос за Панама и Колумбия:

- Има ли визи - не

- Има ли изисквания за изтичане на паспорта и колко? - 6 месеца

- Трябва ли за шофиране - интернационална шофьорска книжка - приемат всички шофьорски книжки от ЕС, но с малки букви е написано, че ако не са изписани на латиница, изискват международна книжка. БГ кижните имат и латиница, но все пак като си избереш компания за коли, да ги питаш по мейл за това.

Има миграционна форма, която се попълва преди влизане в Колумбия - https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/en

Май имаше нещо подобно и за Панама, но не съм напълно сигурна в момента.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...
преди 30 минути , r_nikolov1 каза:

Здравейте, 

Задължителна ли е ваксината за жълта треска в Колумбия, ако идваме с полет от Панама?

 

Не мога да отговоря конкретно на въпроса, само за инфо, някъде из темите имаше информация, че ваксина за жълта треска се поставя безплатно на летището в Богота.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имаме билети за Еквадор - мислехме за едно бавно пътуване из страната. Сега обаче предвид обявеното извънредно положение обмисляме варианти за промяна на маршрута. Един от вариантите е направо от летището в Гуаякил да вземем полет за Колумбия. Във връзка с това имам няколко въпроса:
1. Ще ни трябва ли ваксина за жълта треска, имайки предвид че в Еквадор няма да сме излизали от летището?
2. В Колумбия има ли добре развита мрежа от междуградки автобусен транспорт или трябва да разчитаме само на полети между основните дестинации - Богота, Меделин, Картахена?
3. Можем ли да разчитаме за намиране на хотел на място в Картахена или Санта Марта, например, или навсякъде трябва предварителна резервация?
4. Съотносим ли е стандартът на живот в Колумбия и Еквадор?
5. Кое в Колумбия не е за изпускане, че нямаме много време за планиране? 🙂
6. Можем ли да очакваме някакви проблем при връщането в Еквадор, за да си вземем обратния полет към Европа?
Доста въпроси, но ситуацията ни изненада. Ще съм много благодарна, ако успеете да ни помогнете да си подредим мислите.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Цвета каза:

Имаме билети за Еквадор - мислехме за едно бавно пътуване из страната. Сега обаче предвид обявеното извънредно положение обмисляме варианти за промяна на маршрута. Един от вариантите е направо от летището в Гуаякил да вземем полет за Колумбия. Във връзка с това имам няколко въпроса:
1. Ще ни трябва ли ваксина за жълта треска, имайки предвид че в Еквадор няма да сме излизали от летището?
2. В Колумбия има ли добре развита мрежа от междуградки автобусен транспорт или трябва да разчитаме само на полети между основните дестинации - Богота, Меделин, Картахена?
3. Можем ли да разчитаме за намиране на хотел на място в Картахена или Санта Марта, например, или навсякъде трябва предварителна резервация?
4. Съотносим ли е стандартът на живот в Колумбия и Еквадор?
5. Кое в Колумбия не е за изпускане, че нямаме много време за планиране? 🙂
6. Можем ли да очакваме някакви проблем при връщането в Еквадор, за да си вземем обратния полет към Европа?
Доста въпроси, но ситуацията ни изненада. Ще съм много благодарна, ако успеете да ни помогнете да си подредим мислите

Няма нужда от никаква ваксина. Разстоянията между градовете са огромни, така че ако ви харесва да пътувате с автобус 14 часа, ок. Алтернативата са нискотарифните им самолетни компании или LATAM . Дежурният триъгълник за Колумбия е Боготá- Медельин- Картахена. Зависи с какво време разполагате за да си направите програмата в тези три града. Не знам как ще резервирате на място хотел, ако нямате интернет и не познавате градовете, или наслуки я в тоя да проверим , я в оня, абе я в трети. В Booking имате избор.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Цвета каза:

Имаме билети за Еквадор - мислехме за едно бавно пътуване из страната. Сега обаче предвид обявеното извънредно положение обмисляме варианти за промяна на маршрута. Един от вариантите е направо от летището в Гуаякил да вземем полет за Колумбия. Във връзка с това имам няколко въпроса:
1. Ще ни трябва ли ваксина за жълта треска, имайки предвид че в Еквадор няма да сме излизали от летището?
2. В Колумбия има ли добре развита мрежа от междуградки автобусен транспорт или трябва да разчитаме само на полети между основните дестинации - Богота, Меделин, Картахена?
3. Можем ли да разчитаме за намиране на хотел на място в Картахена или Санта Марта, например, или навсякъде трябва предварителна резервация?
4. Съотносим ли е стандартът на живот в Колумбия и Еквадор?
5. Кое в Колумбия не е за изпускане, че нямаме много време за планиране? 🙂
6. Можем ли да очакваме някакви проблем при връщането в Еквадор, за да си вземем обратния полет към Европа?
Доста въпроси, но ситуацията ни изненада. Ще съм много благодарна, ако успеете да ни помогнете да си подредим мислите.

 

Има автобуси, може да резервирате през https://www.redbus.com/ , но наистина се пътува изключително бавно. Опция има и за кола под наем, освен полетите. 

Ако слизате към амазонския район, ще ви трябва жълта треска. За изискванията при вход от Еквадор не знам. 

Ако говорите испански и не сте претенциозни, вероятно може и на място да търсите настаняване. 

Стандартът на страните е сходен и нищо не е неприятно скъпо

В Колумбия можете много красиво и лежерно да разпределите 7-10 дни между Salento, Jardin, Jerico, Guatape, Manizales, Santa Fe de Antioquia, etc. 

И пак толкова по брега от Картахена чак до пустинята при венецуелската граница. 

 

Колко скоро и дълго е това пътуване? 

 

Връзка към коментар
преди 6 часа, Lindt каза:

 

Колко скоро и дълго е това пътуване? 

 

Летим след седмица. Имаме повече от месец.

Много благодаря за конкретните препоръки!

 

преди 6 часа, muchachote каза:

Няма нужда от никаква ваксина. Разстоянията между градовете са огромни, така че ако ви харесва да пътувате с автобус 14 часа, ок. Алтернативата са нискотарифните им самолетни компании или LATAM . Дежурният триъгълник за Колумбия е Боготá- Медельин- Картахена. Зависи с какво време разполагате за да си направите програмата в тези три града. Не знам как ще резервирате на място хотел, ако нямате интернет и не познавате градовете, или наслуки я в тоя да проверим , я в оня, абе я в трети. В Booking имате избор.

Благодаря за насоките! Питам за настаняване на място в случай, че по някаква причина останем без интернет. Иначе през букинг, да.

Връзка към коментар
преди 4 минути , Цвета каза:

Летим след седмица. Имаме повече от месец.

Много благодаря за конкретните препоръки!

О, скоро е. Че и месец... Колумбия е страхотна 🙂

Ние започнахме в Богота, имахме 1 нощувка в непрепоръчваната много централна стара част. По-евтино е и не особено страшно, можете да се помоткате пеша и да привикнете. 

Първата ни цел беше Саленто и Valle de Cocora, летяхме до Перейра. Може да се лети и до Армения, май може за 6-8 часа с автобус. Страшно зелено, красиво и приятно е там, не бързайте да си тръгвате, прекарайте няколко дни там. Ако ви влекат  многодневни преходи, Paramo Trek, може и на място да ви оферират, не е задължително предварително да решите. 

След това пътувахме с автобус до Jardin, дълго и мъчително е, с прекачване, но вие имате време, а може и да хванете шарено камионче през планината. Това ни е любимото място в Колумбия. И там не бързайте да си ходите, ако обичате леки преходи, зеленина, цветя. Не пропускайте  Jardin's Cock of the Rock Garden.

Ние не отидохме до Херико, нямахме време, но е поредното цветно градче в чудните Анди. 

Тръгнахме към Меделин с автобус за около 3-4 часа, където нямахме никакво време по светло, защото не сме много по градовете. Направихме дневен тур до Гуатапе. Шарено е и странно, но не ни е любимо. 

 

От там летяхме до Санта Марта. Може да се тръгне нагоре към планината, да се плажува, да се продължи към пустинята, а също и към Тайрона. Имате време за всичко. 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искам само да кажа за Санта Марта да резервирате хотели само по оживени централни места. Познати на познати са били там през Ноември , в хотел до някакъв известен плаж , но самата сграда е била забутана и неоживена, нападнали са ги 2ма и са им откраднали раниците като нападателите са били с нож. За късмет са се разминали само с откраднати раници. Града е мн популярен и мн хора си изкарват супер там , ползват го и за отправна точка за трек към изгубения град, но аз просто да кажа да си имате малко повече внимание от по принцип. Чета нон стоп за такива случки къде ли не по света и все си мисля че се случва само на заблудените туристи ама ...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 24 минути , infectedmushroom каза:

Искам само да кажа за Санта Марта да резервирате хотели само по оживени централни места. Познати на познати са били там през Ноември , в хотел до някакъв известен плаж , но самата сграда е била забутана и неоживена, нападнали са ги 2ма и са им откраднали раниците като нападателите са били с нож. За късмет са се разминали само с откраднати раници. Града е мн популярен и мн хора си изкарват супер там , ползват го и за отправна точка за трек към изгубения град, но аз просто да кажа да си имате малко повече внимание от по принцип. Чета нон стоп за такива случки къде ли не по света и все си мисля че се случва само на заблудените туристи ама ...

Това предупреждение ми върши много добра работа за отрезвяване. Благодаря!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 часа, Цвета каза:

Имаме билети за Еквадор - мислехме за едно бавно пътуване из страната. Сега обаче предвид обявеното извънредно положение обмисляме варианти за промяна на маршрута. Един от вариантите е направо от летището в Гуаякил да вземем полет за Колумбия. Във връзка с това имам няколко въпроса:
1. Ще ни трябва ли ваксина за жълта треска, имайки предвид че в Еквадор няма да сме излизали от летището?
2. В Колумбия има ли добре развита мрежа от междуградки автобусен транспорт или трябва да разчитаме само на полети между основните дестинации - Богота, Меделин, Картахена?
3. Можем ли да разчитаме за намиране на хотел на място в Картахена или Санта Марта, например, или навсякъде трябва предварителна резервация?
4. Съотносим ли е стандартът на живот в Колумбия и Еквадор?
5. Кое в Колумбия не е за изпускане, че нямаме много време за планиране? 🙂
6. Можем ли да очакваме някакви проблем при връщането в Еквадор, за да си вземем обратния полет към Европа?
Доста въпроси, но ситуацията ни изненада. Ще съм много благодарна, ако успеете да ни помогнете да си подредим мислите.

Колумбия е невероятна страна. На мен лично много ми хареса, като буквално се влюбих в града на вечната пролет - Меделин. Разбира се има си и много недостатъци, но къде ли ги няма. С какво време ще разполагаме в Колумбия? Това, което мога да ви препоръчвам са следните места:

 

Меделин - поне 3 дни. Тук съм описал подробности за местата, които посетих: https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-v-medellin/

 

Саленто - задължително си отделете 2 дни, ако решите да отидете там. Много, много приятно и спокойно градче: https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-v-salento-colombia/

 

Гуатапе - тук можете да отидете на еднодневно пътуване от Меделин. Няма какво толкова да се прави там, така че според мен един ден е достатъчен: https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-v-guatape/

 

И накрая Богота...Като столица и най-голям определено има какво да предложи. Музеят на златото е фантастичен и един от най-най-жестоките музеи, които някога съм посещавал: https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-v-bogota/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, r_nikolov1 каза:

А за връщането Колумбия - Панама, в Панама ще ни искат ли доказателство за ваксината за жълта треска? Понеже видях това:

 

F8168837-4BEF-4038-832A-D13CE9FC921C.jpeg

IMG_2954.jpeg

Никога не са ни искали ваксина за жълта треска, като сме ходили от Богота в Панама. Нямаше такова изискване. Не знам дали не е нещо ново. Или касасе само идващи от Летисия в Колумбия...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, r_nikolov1 каза:

А за връщането Колумбия - Панама, в Панама ще ни искат ли доказателство за ваксината за жълта треска?

При толкова скорошни полети към Панама, включително и от Колумбия никога не са ми искали доказателство за ваксина за жълта треска. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

То и да искат, в България положението с ваксината е малко умряло, брат ми идваше насам и му бях казал да ваксинира децата, но се оказа, че преди Коледа има само един брой ваксина наличен 😯 и ваксинира само едното. Може да са доставили още де.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.