Прескочи до съдържание

Южна Америка - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

Преди 1 час, frequent_flyer каза:

Здравейте, планирам пътуване за дълъг уикенд между Богота и Аруба или Кюрасао - доколкото се запознах, няма никакви спънки (напр. нужда от ваксинация, виза, попълване на форми, etc) за български граждани. Дали някой може финално да потвърди, че е така? 🍻

От визи няма нужда - и двата острова са холандска територия. Форма за влизане ще трябва да попълнеш онлайн за връщането в Богота - https://migracioncolombia.gov.co/check-mig, за влизане в Аруба - https://edcardaruba.aw/?utm_source=visitaruba.com&utm_medium=referral оттук https://www.visitaruba.com/traveling-to-aruba/entry-requirements-and-visas/aruba-travel-restrictions-covid-19/, за влизане в Кюрасао оттук - https://www.curacao.com/en/article/travel-updates#Priortoarrival

За ваксини не знам. Това упражнение сме го правили няколко пъти, докато живеехме в Богота, само че тогава формулярите се попълваха в самолетите на хартиен носител.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, DaBo каза:

От визи няма нужда - и двата острова са холандска територия. Форма за влизане ще трябва да попълнеш онлайн за връщането в Богота - https://migracioncolombia.gov.co/check-mig, за влизане в Аруба - https://edcardaruba.aw/?utm_source=visitaruba.com&utm_medium=referral оттук https://www.visitaruba.com/traveling-to-aruba/entry-requirements-and-visas/aruba-travel-restrictions-covid-19/, за влизане в Кюрасао оттук - https://www.curacao.com/en/article/travel-updates#Priortoarrival

За ваксини не знам. Това упражнение сме го правили няколко пъти, докато живеехме в Богота, само че тогава формулярите се попълваха в самолетите на хартиен носител.

Много благодаря за изчерпателния отговор! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 18.02.2023 г. в 10:16, Ивайла каза:

Ние бяхме седем човека, един неваксиниран, който си направи антигенен тест в деня на пътуването (въпреки че можеше 72 часа по - рано, така реши за да се избегнат недоразумения с часовата разлика). На опашката за паспортен контрол на случаен принцип искаха да видят сертификат / тест . По въпроса за миграционните форми - на никого не  я поискаха, но според мен си фигурира в системата и се вижда кой я е попълнил и кой не, затова няма смисъл да я искат още веднъж.

 

За трансферите ползвахме тези хора, всички бяха точни като час, услуга и отношение. Хотелите в Меделин и Тайрона дадоха една цена за трансфер и като им напомних ден преди пътуването промениха на по - висока, затова не сме ги позлвали. Освен това се пазарих когато имаме повече от един трансфер, смъкнаха някакви хиляди, които всъщност са 10 - 20 лева(разделни на седем човека), но като ти кажат 50000 по - малка цена имаш чуството, че си спестил парите за билета....

 

Саленто  - julian, 0057/310 393 89 55 (ползвахме за Саленто - Хардин и ни даде останалите контакти)

Меделин - John - --0057/ 311 736 81 31 ( Хардин - Меделин, Меделин - Гуатапе, до летището)

Санта Марта - 00057/ 310 369 57 74 ( летище Санта Марта - Тайрона и  Тайрона - Картахена)

 

Всички контакти ни ги даде първия шофьор, в Саленто, ако ви трябва трансфер в друг град, може да попитате някой от шофьорите, те се познават помежду си. 

Едно малко уточнение - Саленто - Хардин е малко над 200 км и си го пътувахме 6 часа с една малка почивка. Просто в Колумбия придвижването от точка А до точка Б става бавно...

Ивайла, помните ли името на шофьора от Санта Марта до Картагена, тъй като на посочения от вас номер получих съобщение от някой си Фабио, че този номер вече не е активен, да го търся на друг. От съображения за сигурност, реших да сверя информацията с Вас.

Връзка към коментар
Милена Модева

 да попитам за мнение, тъй като съм разсеяна и недовиждам, съм сгрешила една буква в името си в формуляра-имиграционния за влизане в Колумбия и се питам дали да попълвам нов или ще стане по-зле?! т.е. има ли проблем, че съм сгрешила една буква от първото си име и дали има проблем ако попълня нов формуляр и променена информация, напрактика името ми ще се различава с една буква.

Връзка към коментар
преди 14 минути , Милена Модева каза:

 да попитам за мнение, тъй като съм разсеяна и недовиждам, съм сгрешила една буква в името си в формуляра-имиграционния за влизане в Колумбия и се питам дали да попълвам нов или ще стане по-зле?! т.е. има ли проблем, че съм сгрешила една буква от първото си име и дали има проблем ако попълня нов формуляр и променена информация, на практика името ми ще се различава с една буква.

Мисля, че не можеш да попълниш нов, нито да редактираш. Аз попълвах и за двама ни и не видях, че датата на раждане е останала моята.

Тогава търсихме опция за корекции и Жижо си направи нов формуляр през някакъв emergency сайт, с по-различна форма и други въпроси. 

 

Връзка към коментар
Милена Модева
преди 16 минути , Lindt каза:

Мисля, че не можеш да попълниш нов, нито да редактираш. Аз попълвах и за двама ни и не видях, че датата на раждане е останала моята.

Тогава търсихме опция за корекции и Жижо си направи нов формуляр през някакъв emergency сайт, с по-различна форма и други въпроси. 

 

Благодаря, а може ли да ми изпратиш линк за този друг формуляр!

Връзка към коментар
Преди 1 час, Милена Модева каза:

Благодаря, а може ли да ми изпратиш линк за този друг формуляр!

Съжалявам, нямаме линк. Имаме имейл в отговор, но пак от checkmig. Някъде из трипадвайзер го бяхме намерили, но въпросите не бяха актуализирани спрямо ковид реалността и носехме и двете накрая.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Милена Модева каза:

 да попитам за мнение, тъй като съм разсеяна и недовиждам, съм сгрешила една буква в името си в формуляра-имиграционния за влизане в Колумбия и се питам дали да попълвам нов или ще стане по-зле?! т.е. има ли проблем, че съм сгрешила една буква от първото си име и дали има проблем ако попълня нов формуляр и променена информация, напрактика името ми ще се различава с една буква.

Не се притеснявайте, никой не ги проверява. За две седмици два пъти влизахме в Колумбия, искат само сертификат за ваксина или тест. Преди 3 дни се прибрахме.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Имам два въпроса във връзка с КОВИД изискванията за Колумбия. Изисква ли се сертификат за ваксинация или тест, ако летиш транзит? Не успявам да намеря информация. И друго- имаме едно влизане в страната, там със сигурност ще се изисква. Аз имам сертификат за бустерна доза, но е от януари миналата година. Мислех че е без срок на валидност, но дали ще ми го приемат за валиден? Ако някой има подобен опит, ще съм благодарна да сподели

Връзка към коментар
преди 18 минути , Narya каза:

Аз имам сертификат за бустерна доза, но е от януари миналата година. Мислех че е без срок на валидност, но дали ще ми го приемат за валиден?

Важното е да имаш пълна ваксинация. Няма значение, че е минало много време. Няма изискване да имаш и бустерна доза. Нямам представа дали искат сертификат и при транзитно преминаване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 55 минути , Narya каза:

Здравейте! Имам два въпроса във връзка с КОВИД изискванията за Колумбия. Изисква ли се сертификат за ваксинация или тест, ако летиш транзит? Не успявам да намеря информация. И друго- имаме едно влизане в страната, там със сигурност ще се изисква. Аз имам сертификат за бустерна доза, но е от януари миналата година. Мислех че е без срок на валидност, но дали ще ми го приемат за валиден? Ако някой има подобен опит, ще съм благодарна да сподели

Няма да имаш проблеми. Важното е ако ти поискат някакъв сертификат да им покажеш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Привет. Току що се прибрах от едно щастливо пътешествие в Колумбия и Панамá. Предавам на следващия колумбийска sim карта, която ми даде една магеланка, както и пластиките на карти за метрото в Меделин и метрото в Панамá. Ако някой пътешественик е предвидил да се разходи натам просто трябва да си ги презареди.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 6.04.2023 г. в 7:10, Tonitr каза:

 Някой наемал ли е кола в района на Салта? Ако да, моля да сподели информация.

Не съм наемала, но има доста компании. Като във всяка друга страна ми се стори. Ще ви е много по- удобно с кола.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Tonitr каза:

 Някой наемал ли е кола в района на Салта? Ако да, моля да сподели информация.

Внимавайте много с дъждовете в района - със сипеите и чукарите, които преобладават, буквално за секунди пътищата се превръщат в реки. Местните си знаят кога и какво да се прави. Не ви го казвам, за да ви наплаша, а просто да го имате предвид ✌️Ние бяхме в разгара на тамошното лято и си мислех, че малко преувеличават, уви, наистина е така.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте, след 10 дни летим през Сантяго за Калама. Как е най-добре да изтеглим пари от банкомат на летището в Сантяго или да сменим долари? Възможно ли е плащане с Револют/Виза из Чили или на кеш да разчитаме?

Връзка към коментар

Чили е третата най-развита икономика в Америките , плащания с карти са много широко разпространени , кеш освен евентуално за дюкянчета , не се сещам за къде другаде може да ви потрябва ..

 

Щом имате ревюлют , по-добре е да изтеглете от банкомат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Възможно е плащане с карта почти навсякъде. Едно време (преди повече от 12 г) при плащане на хотели в долари кеш не се дължеше ДДС, но това може и да е отпаднало вече.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 8.10.2023 г. в 9:58, rumiana georgiew каза:

Здравейте, след 10 дни летим през Сантяго за Калама. Как е най-добре да изтеглим пари от банкомат на летището в Сантяго или да сменим долари? Възможно ли е плащане с Револют/Виза из Чили или на кеш да разчитаме?

Точно в Калама никъде не приемаха плащане с карта през май/ 2019 година. Сега може и да е различна ситуацията, но аз ви препоръчвам да си носите пари в брой. Освен това е далеч по-изгодно да обмените пари в Сантяго, защото курсът в Калама беше по-неизгоден. Ако все пак имате нужда от пари в Калама може да погледнете това чейдж бюро, което предлагаше най-добър курс - https://oneticketjustgo.com/3-days-in-san-pedro-de-atacama-chile/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Някой да препоръча сайт за резервиране на полети и за резервиране на коли под наем за Южна Америка.  Основното направление е Панама - Колумбия, но ме интересуват и вътрешни полети из Колумбия, и други връзки от Панама. За кола под наем ми трябват и двете страни. 

Връзка към коментар
преди 47 минути , Боян Димитров каза:

За Колумбия и Панама има ли задъжителни и препоръчителни ваксини

Задължителни няма. В Колумбия, ако ходите към Летисия и Амазонка, тогава има препоръка за жълта треска. Като цяло и там може без ваксина.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.