Прескочи до съдържание

бързи въпроси Мароко - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Мароко. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Позволено ли е да спят неженени двойки в една стая?

- Може ли да шофираме в Мароко с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Казабланка или Танжер?

- Заслужава ли си разходка из пустинята?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

 

Препоръчани мнения

преди 16 часа, Eti* каза:

Честно казано не помня, но мисля че беше на френски. Имайте химикал под ръка в самолета, за да не губите излишно време в попълване като кацнете. Като се наредите на опашката за паспортен контрол, застанете на тази с възможно вай-малко местни. Тях много ги разпитваха и се губи излишно време. Ако сменяте хотели, във всеки един ще попълват такава анкета - от къде идвате, къде отивате и т.н.

Edit - адресът и името на мястото, където отивате също се пиша в тази анкета, та и тази информация да ви е на достъпно място.

Защо " местни"? Чужденците не минават ли през друго гише?

Връзка към мнение

Аз съм чакала над един час на летището в Маракеш, даже ни звъннаха от агенцията за рент а кар дали ще си вземем колата. Няколко полета едновременно кацнаха и си отвисяхме, една обща опашка, почти никой не си беше попълнил декларацията както трябва и дописваха и  преписваха  на гишето...

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте пътешественици,

 

Пътувам през май за Мароко. Имам следните 3 въпроса:

 

1. Четох и тук и на други места за тази анкета, която се попълва, но не ми става ясно какво се прави. Тя е като задължителен документ + паспорта ли? Кой и къде я раздава, какво се попълва и надявам се е на някакъв разбираем език (английски, френски, тн)? Дали може малко повече инфо. Летя от София до Маракеш с чартър.

 

2. Относно СИМ карта. Какво ще ме посъветвате. По-изгодно ли е от там да си купя карта или да си говоря с моята от българския мобилен оператор?

Ако да, на коя компания да си купя карта? Мен ме интересуват основно обажданията до България и да има малко нет в Мароко, има ли опция за такава карта и колко струва?

Ще имам 1 нощувка в пустинята в Мерзуга, дали има обхват там?

 

3.Мислите ли, че има нужда от някакви ваксини за Мароко?

 

Благодаря предварително!

Редактирано от DimitarYanakiev
Връзка към мнение

@DimitarYanakiev

1) Въпросната анкета се попълва още като влезеш в летището, (ние като влязохме и видяхме, че всеки се нарежда до една масичка да си вземе анкетка за попълване)  за англо и френско говорящи е (на 2-та езика са зададени въпросите) и вътре се попълват личните ти данни+къде точно ще отседнеш за престоя си в Мароко и при пастортния контрол си я даваш заедно с паспорта. Поне така се процедираше на летището в Рабат. 

2) За Мобилните услуги не съм наясно и не мога да ти помогна. Аз ползвах интеренет само в хотела, а извън него с GPS офлайн, лесно се ориентира човек.

3) За специални ваксини за Мароко не съм чувала, но и на юг от Рабат не съм ходила. 🙂 

Връзка към мнение

Ползването на роуминг в Мароко е пълно безумие. Препоръчвам да си вземете СИМ карта от местен оператор. Аз си взех на Марок телеком. Купих я от офис на оператора срещу паспорт и някаква символична такса. Странното беше, че там не продаваха ваучери, а само СИМ карти. Ваучер си купих от близкото магазинче за цигари и вестници. Ваучери се продават навсякъде. Аз си купих такъв за 20 дирхама. По памет включваше 2 ГБ интернет (може и по-малко да е било) и някакви минути телефонни разговори. Ползвах само интернета и така и не успях да го изчерпя за 6 дни. Покритието и скоростта на нета не са като у нас, но вършат работа.

От ваксини няма нужда. Категорично. Просто трябва да се спазва добра хигиена. Ползвайте дезинфектант. Не пийте вода от чешмата.

Редактирано от Stefan
Връзка към мнение
преди 1 час, Lunichka каза:

@DimitarYanakiev

1) Въпросната анкета се попълва още като влезеш в летището, (ние като влязохме и видяхме, че всеки се нарежда до една масичка да си вземе анкетка за попълване)  за англо и френско говорящи е (на 2-та езика са зададени въпросите) и вътре се попълват личните ти данни+къде точно ще отседнеш за престоя си в Мароко и при пастортния контрол си я даваш заедно с паспорта. Поне така се процедираше на летището в Рабат. 

2) За Мобилните услуги не съм наясно и не мога да ти помогна. Аз ползвах интеренет само в хотела, а извън него с GPS офлайн, лесно се ориентира човек.

3) За специални ваксини за Мароко не съм чувала, но и на юг от Рабат не съм ходила. 🙂 

А ако местата на отсядане са повече? Всички ли се попълват?

Връзка към мнение
преди 46 минути , muchachote каза:

А ако местата на отсядане са повече? Всички ли се попълват?

Да, във всяко място за настаняване, се попълва нова карта. 

Винаги се пише сега от къде идваш и къде отиваш след това. 

Редактирано от Eti*
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Eti* каза:

Да, във всяко място за настаняване, се попълва нова карта. 

Винаги се пише сега от къде идваш и къде отиваш след това. 

Нещо не разбрах. При 3 града с три хостела, трябва ли да попълвам три отделни анкети?

Връзка към мнение

На летището попълваш документ къде ще пребиваваш,  даваш там някакъв адрес на първия хотел в Мароко и си ОК.  Както почти навсякъде по света тия неща са формалност.  

После във всеки хотел си попълваш карта при настаняване в която се пишеш откъде идваш и къде отиваш.  То и в Русия е така, а и на много други места 🙂

Никой не ги гледа тия неща,  пиши там да има нещо - име на хотел.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, stanimir каза:

На летището попълваш документ къде ще пребиваваш,  даваш там някакъв адрес на първия хотел в Мароко и си ОК.  Както почти навсякъде по света тия неща са формалност.  

После във всеки хотел си попълваш карта при настаняване в която се пишеш откъде идваш и къде отиваш.  То и в Русия е така, а и на много други места 🙂

Никой не ги гледа тия неща,  пиши там да има нещо - име на хотел.

Ясно. ЗНачи няма сложнотии!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно! Само първото място за пребиваване е достатъчно. Аз нощувах в 3 различни града, но в анкетката попълних само пъвата нощувка. 🙂 И за мен е вид формалност. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Не е въпрос, но не намерих къде да го публикувам. 

Затварят пустинните кампове в Мерзуга - това го е постнал във фейсбук собственикът на кампа, в който ние бяхме.

 

https://www.moroccoworldnews.com/2019/03/267939/morocco-closure-desert-camps-merzouga-protests/amp/

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

ще пиша и в темата за малките обяви, но нека да стои и тук - имам сим карта на Inwi, която подарявам на който му трябва, само си купува ваучер и си я ползва. Цената ѝ е 50 дирхама, не е много, но на мен не ми е нужна, а и по-добре някой да си спести тези пари за по-важни разходи 🙂 в София съм, мога да пусна и по куриер 🙂

 

SIM-inwi.jpg

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 13.03.2019 г. в 21:04, Ивайла каза:

Не е въпрос, но не намерих къде да го публикувам. 

Затварят пустинните кампове в Мерзуга - това го е постнал във фейсбук собственикът на кампа, в който ние бяхме.

 

https://www.moroccoworldnews.com/2019/03/267939/morocco-closure-desert-camps-merzouga-protests/amp/

Снощи спахме в един лагер Мерзуга. Изглежда си спокойно, не изглежда да ги затварят. 

На 10.04.2019 г. в 17:54, mu_ry каза:

ще пиша и в темата за малките обяви, но нека да стои и тук - имам сим карта на Inwi, която подарявам на който му трябва, само си купува ваучер и си я ползва. Цената ѝ е 50 дирхама, не е много, но на мен не ми е нужна, а и по-добре някой да си спести тези пари за по-важни разходи 🙂 в София съм, мога да пусна и по куриер 🙂

 

SIM-inwi.jpg

 

И аз си взех такава карта. Обясниха ми че зареденото е валидно един месец. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, miroslava каза:

Снощи спахме в един лагер Мерзуга. Изглежда си спокойно, не изглежда да ги затварят. 

И аз си взех такава карта. Обясниха ми че зареденото е валидно един месец. 

моя ваучер беше за 7 дни, предполагам че има различни продължителности. Аз затова предлагам само картата 🙂

Връзка към мнение
преди 17 часа, mu_ry каза:

моя ваучер беше за 7 дни, предполагам че има различни продължителности. Аз затова предлагам само картата🙂

Ама те картата я дават безплатно. Плащаш само ваучера.

Връзка към мнение
преди 21 минути , miroslava каза:

Ама те картата я дават безплатно. Плащаш само ваучера.

при нас си платихме 50 за карата и 30 за ваучер. Не твърдя че е така по принцип 🙂

Връзка към мнение

За да сме полезни на другите: Сим картата си я взех от летището. В залата, където се взимат багажите, има 2 будки - на invwi и на maroc telecom. Първо предлагат най-скъпия ваучер, но имат и по 10 дирхама. На момента ти слагат сим картата в телефона, зареждат и пипат настройките за да има нет. При нас имаше опашка, но това не ни спря.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте,

някой запознат ли е с публичния транспорт в Мароко, има ли и нощен , как ,къде и колко струва? Има ли мъзможност за автостоп ?

Връзка към мнение

Здравейте, ние направихме доста голям трип миналата година, ето тук в моя блог съм описала доста подробно риади, местата, фирми които сме ползвали и всичко останало. https://zivotravel.com/2018/04/21/мароко-grand-tour/ . Ако имаш някакви други въпроси след това  пиши ще отговарям, за мен Мароко си остана завинаги в сърцето 🙂 И не отхвърляйте пустинята до Загора, невероятно пясъчна е, стига да стигнете до пясъчните дюни, а местните фирми ще ви съдействат за това, описала съм нещата в разказа ми 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 17.09.2019 г. в 13:16, zvezda9001 каза:

Здравейте, ние направихме доста голям трип миналата година, ето тук в моя блог съм описала доста подробно риади, местата, фирми които сме ползвали и всичко останало. https://zivotravel.com/2018/04/21/мароко-grand-tour/ . Ако имаш някакви други въпроси след това  пиши ще отговарям, за мен Мароко си остана завинаги в сърцето 🙂 И не отхвърляйте пустинята до Загора, невероятно пясъчна е, стига да стигнете до пясъчните дюни, а местните фирми ще ви съдействат за това, описала съм нещата в разказа ми 🙂 

Благодаря за страхотния пътепис, Звезди!

Много увлекателно написан, с много хубави снимки и подробна информация, която би била от изключителна полза за всеки, който планува посещение на Мароко.Ще очаквам с нетърпение и продължението.

В случай, че възникнат някакви въпроси - ще се възползвам от поканата... 🙂

Лошото е, че ми се ще да вземем всичко в нашата програма, а реално ще имаме половината от вашето време 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров

Някой със съвети за фирмата/сайт за кола под наем. Аз кацам в 18 и излитам 7. Като напиша , че колата ще я взема в 19 и ще я върна в 10 сутринта ми излизат цени с около 150 лв по-ниски от 19 и 6 за 10 дена. Ако наистина е толкова голяма разликата, колко голям проблем е да стигна с обществен транспорт /такси до летището?

Връзка към мнение
преди 2 минути , Боян Димитров каза:

колко голям проблем е да стигна с обществен транспорт /такси до летището?

A кое е летището...? Маракеш...? Казабланка...? Агадир...? Танжер...? И от къде трябва да стигнеш до него?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.