Прескочи до съдържание

Мароко - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Мароко. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Позволено ли е да спят неженени двойки в една стая?

- Може ли да шофираме в Мароко с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Казабланка или Танжер?

- Заслужава ли си разходка из пустинята?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

 

Препоръчани мнения

преди 32 минути , Ivko каза:

Другия месец ще пътувам за Мароко. Каква валута е най-добре да си взема за там и дали може с карта да се плаща на повечето места? И гледам, че нашето министерство е сложило ниво на риск 3 на страницата си. Трябва ли да внимавам за нещо или не са й направили ъпдейт? Разбрах, че в Маракеш ставали обири и да се избягват тъмни и пусти улици.

На повечето места може да си плащате с карта. Ако имаш револют си изтегли  местна валута с нея за да плащаш където трябва кеш.

Не мисля, че риска да те оберат в Мароко е по-голям от този в България стига  да се спазват най-обикновенни правила, валидни за всякъде.

Като цяло неприятното е , че много местно се опитват да нахалстват и да изкарат някой лев, но това също е валидно за много други места. 

На туристическите места и обекти се появяват мними гидове, които ти правят оферта за безплатен тур, който после се оказва платен и ти искат пари.

Аз лично си позволявах да бъда и агресивен към такива навляци, но бяхме солидна мъжка компания .

Така, че не се доверявайте на разни безплатни и на пръв поглед много изгодни оферти. Същото е и с аргановото масло има голям шанс да купите боклук.

Спазвайте си съвсем елементарни правила за посещение на чужда държава и няма да имате проблем.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Виждам, че се пада Рамадан тогава там. Има ли нещо по-специално на което да се обърне внимание. Чета ползването на къси панталони и тениски било забранено. Предполагам, като Дубай по това време, както го пишат въпреки, че Мароко предполагам е по-затворена в това отношение.

Връзка към коментар
На 28.02.2024 г. в 16:50, Ivko каза:

Другия месец ще пътувам за Мароко. Каква валута е най-добре да си взема за там и дали може с карта да се плаща на повечето места? И гледам, че нашето министерство е сложило ниво на риск 3 на страницата си. Трябва ли да внимавам за нещо или не са й направили ъпдейт? Разбрах, че в Маракеш ставали обири и да се избягват тъмни и пусти улици.

Ако кацаш на летището в Маракеш, бих те посъветвал да си изтеглиш дирхами от банкомата на банка "Ал Барид", който е в сградата на самото летище. С Револют на него нямаше допълнителни такси, доколкото си спомням.

2023-05-14.jpg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 21.02.2024 г. в 16:19, Петяя каза:

Здравейте, ще посетя Мароко през април месец. Програмата е готова, но не мога само да се ориентирам за цените на билетите за влак. Електронен билет от Танжер до Рабат 22$+ такса за обработка 10$ и става 32. Въпроса ми е, ако купя билет направо от касата, ще отпаднат ли 10$. Благодаря.

Обратната посока Рабат -> Танжер е 171 MAD (30 лв). Влака е бърз (>250 км) и разстоянието от 240 км се взима за около 50 мин 😄🚄 . Много готино.

Ако мога ще кача видео от пътуването.
Билети могат да се купят от:

oncf.ma
oncf-voyages.ma

Казуса е че не могат да се отворят с BG IP, поне аз не успявам. Иначе, докато бях в Мароко се отваряха без проблем. Цената през нета и на каса са еднакви няма разлика.
Като цяло не e проблем да се купят билетите от касата. Има доста влакове през деня и има свободни места.

 

На 28.02.2024 г. в 16:50, Ivko каза:

Другия месец ще пътувам за Мароко. Каква валута е най-добре да си взема за там и дали може с карта да се плаща на повечето места? И гледам, че нашето министерство е сложило ниво на риск 3 на страницата си. Трябва ли да внимавам за нещо или не са й направили ъпдейт? Разбрах, че в Маракеш ставали обири и да се избягват тъмни и пусти улици.

Валутата, дааaм валутата 😄 
В Тавекс 900 лв., за което ми дадоха точно 4500 MAD. т.е. 10 MAD = 2 лв. (или 1MAD = 0.20 ст.)
Това се случи понеже поради натоварена работа нямах време да ровичкам дали не е по-добре да взема долари/евра и там да обменям в MAD и т.н.
След това проверих какъв курс ме е чарджила банката за резервациите с KK, които съм направил предварително и видях курс от сорта на 0.18 там, което направо беше като нож в сърцето, т.е. 80 лв. разлика, но го "преглътнах" някак 😄. Честно казано трудно заспах вечерта 😄 😄 

При положение, че съм учил 150г. икономика и 230г. 🙂 счетоводство нямаше как да не ме гложди това "самопремятане" и трябваше да сравня какво щеше да се случи, ако бях обменил €/$ в Мароко - е нямаше разлика между нашите чейнджаджии и тяхните. Отново щеше да се получи такъв голям марж. След тази констатация някак си фрешовете ми станаха по-вкусни 😄 
Иначе за плащането с карта: на места като ресторанти, вход за музеии, хотели и т.н., не е проблем плащането с карта. Но и на много места се приема само кеш - на най-колоритното място Jemaa el-Fnaa няма карта (сигурно има някое изключение, все пак не са един-два щанда), в Медината и суковете е по-същия начин.

Иначе дали е безопасно - Да, безопасно е. Всеки ден сме се прибирали около полунощ даже след полунощ. Никакви грижи. Да, пълно е с просяци и не толкова приятно изглеждащи типове, включитлено улиците изглеждат пусти около полунощ и т.н., но просто си вървиш спокойно и абсолютно няма никакви грижи. 

 

Да споделя и малко детайли относно ресторатни/хотели, докато са ми пресни и биха били полезни на някого:

Маракеш:

настаняване: Riad Bleu du Sud - много приятен и уютен riad, изключителна закуска. Супер вежлив персонал - Asdin винаги е на линия да помага с каквото може. Цена 120 лв./нощувка за двама (с вкл. закуска)
ресторанти: Le Grand Bazar Marrakesh - намира се в центъра. Елегантен дизайн вътре. Много готин rooftop. Персонала е на много високо ниво. Цените са малко по-високи в сравнение с другите ресторанти - 60 лв./човек
https://www.google.com/maps/place/Restaurant+Le+Grand+Bazar+Marrakech/@31.6269798,-7.9869217,17z/data=!4m6!3m5!1s0xdafef692101f20b:0xe8da16e3c9d0237!8m2!3d31.6269798!4d-7.9869217!16s%2Fg%2F11tsp3lyyt?entry=ttu

 

Kui-Zin - намира се вътре в медината. Вечерята е на блок маса - има доста салати, плюс готвени ястия. Има опция преди да се седне на масата да се "инспектира" какво предлагат и след това да прецените дали да седнете или не. Цената е 30-33 лв. на човек за ползване на бюфета. По готиното в случая - имат жива музика и свирят мароканскa музика, което създава готина обстановка на rooftop-a

https://www.google.com/maps/place/Kui-Zin/@31.63236,-7.9911592,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0xdafee690467c521:0x316c19a20472cb06!8m2!3d31.6323555!4d-7.9885789!16s%2Fg%2F1pty66539?entry=ttu

 

Chez Brahim Restaurant - отново автентична храна и изключителна атмосфера. Отново имат музика на живо, което допринася за автентичната атмосфера

  https://www.google.com/maps/place/Chez+Brahim+Restaurant/@31.6269869,-7.9886674,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0xdafee5cceeac851:0x822af290ecb2374e!8m2!3d31.6269824!4d-7.9860871!16s%2Fg%2F11b6hsrs32?entry=ttu

 

Други допълнителни, които ми бяха в списъка като алтернатива на горните, евентуално, ако няма места:
Atay Cafe
Cafene Chez Zaza

музеи/атракции:
Bahia Palace - вход 70 MAD (14 лв.) Личното ми мнение е че може да се скипне. Има много суперлативи за Двореца, но ако трябва да споделя мнението си е че няма някаква автентична атмосфера. Доста празни стаи и декорация, направена с модерни инструменти и специалисти. Да, добре е да се използват съвременни инструменти, но те трябва да положат повече усилия, за да стане интересно и привлекателно за туристите. Пример - вместо да имат бели стени от гипсокартон могат да сложат някакви картини, костюми или информация за живота в двореца и така нататък, така нататък. Нищо специално.
Ben Youseff Madrasa - вход 50 MAD (10 лв.) Школата има изключително красива архитектура. За сравнение с Bahia Palace предлага доста повече като усещане. Да, определено си заслужава.
Водопадите Ouzoud  - нужно е цял ден за тях. Тръгва се в 8 сутринта и прибирането е към 7-8 вечерта. Мога да препортъчам Ando Travel SARL.
Цена 40 лв./човек с включен guidе + boat trip. Определено си заслужава.

Суковете в Медината - мястото, където се усеща автентичния дух на града. Няма как да не се направи едно традиционно пазарене. Метална табела с надпис Мароко се разбрахме от първоначална 350 MAD на 120 MAD 😄 Готино си беше 😄 
Jemaa el-Fnaa - сърцето на града. Омагьосващия час настъпва, когато слънцето почва да залязва. Просто тогава площада наистина заживява и се превръща в магично място от приказките. Само, където от някъде не се появява Аладин, Абу или Джина 😄 


IMG_20240301_192207_edit_32508438434101.jpg.9f7e228c3e46794df291cd5eb3f5f85b.jpg

 

 

 

 

Другото, което ще е полезно да спомена е че може да се ползва InDrive вместо стандартните таксита. Алтернатива на Uber, Bolt и т.н.

Готиното виждаш предварително цената, която трябва да платиш, а и е поне с 30% надолу в сравнение с такситата. 

Свърши чудесна работа в Танжер, специално за трансфера до летището, а и не само. Беше ми полезно и вътре в града и до автогарата и т.н. Такситата искат около 200 MAD от Медината до летището, докато с InDrive се разбрахме за 120 MAD.  В самото приложение има някакъв бъг и показва цена около 70 MAD за тази отсчетка, но като пристигне шофьора любезно ще поиска около 150 MAD (което си е напълно справедливо, за 13 км/30 мин. път).
Единственото особено е да се внимава, да не се поръчва точно в центъра на седянката на такситата, които обичайно са по летищата, автогари, жп гари, че се дразнят много на самата услуга.

  • Харесвам 13
  • Благодаря 3
  • Браво 2
Връзка към коментар
На 11.03.2024 г. в 22:09, Bilqz каза:

Jemaa el-Fnaa - сърцето на града. Омагьосващия час настъпва, когато слънцето почва да залязва. Просто тогава площада наистина заживява и се превръща в магично място от приказките. Само, където от някъде не се появява Аладин, Абу или Джина 😄 

Аз съм букнал апартамент точно срещи този площад ако не лъжат в снимките 😄😄 в събота летя за Агадир там съм 4 дена и после 3 в Маракеш.

 

IMG_8041.jpeg.85117776e21a4348e89bd930c7f7cc9a.jpeg

 

Имайки предвид, че е Рамадан сега предполагам, че по тъмно ще отварят ако изобщо го отварят.

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , Ivko каза:

Аз съм букнал апартамент точно срещи този площад ако не лъжат в снимките 😄😄 в събота летя.

 

IMG_8041.jpeg.85117776e21a4348e89bd930c7f7cc9a.jpeg

 

Имайки предвид, че е Рамадан сега предполагам, че по тъмно ще отварят ако изобщо го отварят.

 

 

Там и извън Рамадан вадят сергиите с овчите глави (и друга храна) след 21-22 часа и тогава започва купонът. :smile3: Лятото е адска жега, може затова да поддържат такива часове. Но сергии с фрешове и разни алъшвериши си има постоянно.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 11.03.2024 г. в 22:09, Bilqz каза:

Валутата, дааaм валутата 😄 
IMG_20240301_192207_edit_32508438434101.jpg.9f7e228c3e46794df291cd5eb3f5f85b.jpg

Та сега да си взема направо от тук MAD ли предлагаш? Аз не мисля много да обменям, а да си плащам с карта, където може и Револют евентуално да тегля ако се наложи. 

Благодаря за полезната информация.

Връзка към коментар
6 minutes ago, Ivko said:

Та сега да си взема направо от тук MAD ли предлагаш? Аз не мисля много да обменям, а да си плащам с карта, където може и Револют евентуално да тегля ако се наложи. 

Благодаря за полезната информация.

Да, по-скоро си вземи от тук. Там на пазара също има няколко чейнджа, но няма да има разлика. Минуса ще е, че първо тук ще трябва да ги врътнеш в €/$ (ако нямаш налични), след това там в MAD и става двойна работа.
По-добре тук направо лв -> MAD и както казваш, където може с карта и в краен случай революта 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бях с малко MAD от тук, евро кеш и револют.

На тази снимка са локациите на Ал Барид, откъдето се тегли от Револют без такса (купих в приложението MAD по много приличен курс), но банкоматите са по към площада. Вдясно е чейндж бюрото на хотел Али, където пращат всички и при нас преди година беше с най-добър курс.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Обменно бюро с най-добър курс в Маракеш има в хотел Али до пощата на големия площад и курсът изобщо не беше зле. Едва ли има магеланец, който да не държи евро в наличност, а курсовете на еврото у нас навсякъде са нормални. В сравнение с други държави извън Европа, в Мароко най-малко сме били потърпевши от валутни курсове.

 

П.П. Писали сме заедно с @Argentique, a ние бяхме заедно в Мароко миналата зима.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

До колко часа работят сергиите по пазара в Маракеш? И като цяло човек би казал, че е оживено. Кацаме след 21ч и се чудя дали си заслужава същата вечер да пробваме да се разходим или просто да отидем да хапнем някъде около хотела.

 

Иначе, летим до Агадир и се прибираме от Маракеш, като ще направим е леко отклонение към Дакла. Това е за края на май месец. В този ред на мисли, някой ходил ли е до Taroudant и близко разположения Tiout?

Връзка към коментар
преди 2 минути , feel_the_rush каза:

До колко часа работят сергиите по пазара в Маракеш? И като цяло човек би казал, че е оживено. Кацаме след 21ч и се чудя дали си заслужава същата вечер да пробваме да се разходим или просто да отидем да хапнем някъде около хотела.

 

Иначе, летим до Агадир и се прибираме от Маракеш, като ще направим е леко отклонение към Дакла. Това е за края на май месец. В този ред на мисли, някой ходил ли е до Taroudant и близко разположения Tiout?

Ами по спомен към полунощ вече абсолютно всичко беше разтурено, но поне до 23 ч си има работещи сергии и магазинчета. Преди затваряне ходихме да правим пазарлък с идеята че пред затваряне ще са съгласни да продават на по-ниски цени.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , feel_the_rush каза:

Иначе, летим до Агадир и се прибираме от Маракеш, като ще направим е леко отклонение към Дакла.

И аз така съм го направил плана. Наели сме си кола, която вземаме от Агадир летище и връщаме на летището в Маракеш.

 

п.с. Предполагам няма проблеми, че съм с Турски печат да влезна в Мароко 😗

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
7 minutes ago, Ivko said:

И аз така съм го направил плана. Наели сме си кола, която вземаме от Агадир летище и връщаме на летището в Маракеш.

 

п.с. Предполагам няма проблеми, че съм с Турски печат да влезна в Мароко 😗

Абсолютно никакъв. Аз също си имах на паспорта, който изтича след 20 дни 😄 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Ivko каза:

 

п.с. Предполагам няма проблеми, че съм с Турски печат да влезна в Мароко 😗

Никакъв. Мароко май си е най-ларж страна за туризъм от мюсюлманските.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Граф Вронски
преди 4 часа, feel_the_rush каза:

До колко часа работят сергиите по пазара в Маракеш? И като цяло човек би казал, че е оживено. Кацаме след 21ч и се чудя дали си заслужава същата вечер да пробваме да се разходим или просто да отидем да хапнем някъде около хотела.

 

Иначе, летим до Агадир и се прибираме от Маракеш, като ще направим е леко отклонение към Дакла. Това е за края на май месец. В този ред на мисли, някой ходил ли е до Taroudant и близко разположения Tiout?

Преди една година ние кацнахме по залезно време в Маракеш. Докато минем проверката на летището, се спазарим за таксито, лутане и търсене на риада из медината (тука да вметна , че Google Maps не работи, използвайте maps.me), документите с хоста, та чак след това отидохме към централния площад. Седнахме в Amornakoch Coffee shop (след като друг ресторант не ни прие, предполагам, че причината беше, че кухнята е затворена, но не съм спомням).

Кацнали сме в 18:30. 
От нета проверих, че залезът на 3 март 2024 в Маракеш е бил в 19:30. Първата ми снимка е от 19:00 (вървейки пеша от самолета към сградата на летището). Снимката на яденето е направено в 22:45.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Граф Вронски каза:

използвайте maps.me

maps.me работи безотказно, дори в медините. Всъщност, аз от доста години използвам него и до сега не ме е предал нито един път.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Граф Вронски
преди 16 минути , Ivko каза:

Интернета как е там? Местни карти? Гледам с airalo 3GB 20.50$, 5GB 32.50$

Използвахме физически местни карти. Но не си спомням на кой оператор. Като се прибера в София, ще ги потърся, мисля, че са някъде в нас. (реално ги взех от @master_of_germs ). От тях, нетът беше супер! Водихме видео разговори от пустинята, яздейки камили. 😄

Аз си бях заредил airalo, но май така и не дойде нет от него. Още някой беше споделил, че не са успя с airalo.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, VVP каза:

А как е яденето по теа сергии? Там ли се храните предимно? 

Мизерничко си е, но това е Мароко... Мен кухнята изобщо не ме впечатли. Навсякъде все имах чувството, че само разновидности на тажин се предлагаха.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

https://maps.app.goo.gl/2qjBLZvdbdX6V8UP6

 

Това заведение е Златната среда. Хем не си на сергиите, хем си практически на площада и виждаш целия джангър, хем е вкусно и много по-евтино от околните цифромании. Е, на сергиите е още по-евтино, много ясно 🙂

то по отношение на вкусовете две мнения няма, ама аз мога да карам цял месец на тажини и все ще си облизвам пръстите.

За картите за телефони. Най-вероятно във всеки хотел ще ви предложат за дребни пари, а после на всяка будка ще ви заредят колкото гигабайти поискате.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Граф Вронски
преди 8 минути , master_of_germs каза:

https://maps.app.goo.gl/2qjBLZvdbdX6V8UP6

 

Това заведение е Златната среда. Хем не си на сергиите, хем си практически на площада и виждаш целия джангър, хем е вкусно и много по-евтино от околните цифромании. Е, на сергиите е още по-евтино, много ясно 🙂

то по отношение на вкусовете две мнения няма, ама аз мога да карам цял месец на тажини и все ще си облизвам пръстите.

За картите за телефони. Най-вероятно във всеки хотел ще ви предложат за дребни пари, а после на всяка будка ще ви заредят колкото гигабайти поискате.

Аз също мога да изкарам цял месец на таджини. Храната много ми хареса. 

Ние ядохме едни сандвичи от улицата. Около тях се носеше такава приятна миризма, едвам им устоях.

Ще видя дали мога да им намеря някаква снимка.

 

За зареждането на сим картите, аз помолих нашия шофьор. Той си има мобилно банкиране и веднага ми я зареди, а аз му дадох кеш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 31 минути , master_of_germs каза:

то по отношение на вкусовете две мнения няма,

Как да няма две мнения? :biggrin: Мнения много, но и аз като @chandni не се впечатлих никак. Основно се предлагат тажини и кускуси, всичко ми беше едно и също. И подправки не ползваха в моите поне - все едно съм на санаториум. Добре, че се отсрамиха на Узуд с една шакшука.
Салати колкото и да си поръчвах, все бяха с основна съставка ориз. :biggrin:

 

20230211_124611.jpg.acf558237a59c9f707d4501979c1934d.jpg

 

От улицата ядох само нещо като гьозлеме с изкуствено триъгълно сирене тип веселата крава. Това беше единственият млечен продукт, който се предлагаше.
При мен пък google maps работеше перфектно в Маракеш. Въобще явно съм била на друго място. :biggrin:

За нет - купих си сим карта на летището за 20€ с доста ГБ (поне 10 ми останаха и я подарих на приятелка). Но пристигнах два дни преди другите, бях сама и не ми се търсеше тепърва. Иначе из градовете е по-евтино, по разни бараки и павилиончета продават. 
 

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Argentique каза:

Как да няма две мнения? :biggrin: Мнения много, но и аз като @chandni не се впечатлих никак. Основно се предлагат тажини и кускуси, всичко ми беше едно и също. И подправки не ползваха в моите поне - все едно съм на санаториум. Добре, че се отсрамиха на Узуд с една шакшука.
Салати колкото и да си поръчвах, все бяха с основна съставка ориз. :biggrin:

Който бърза, стига с едно око.

😛 😮

Писах си поста тичешком напът за лекция.

Да се чете "две ЕДНАКВИ мнения няма" 😄 😀 

А, иначе, да, на Узуд бабката страхотни шишчета врътна 🙂

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.