Прескочи до съдържание

Швейцария само с влак, юли 2018


Гост

Препоръчани мнения

преди 7 минути , Open World каза:

Съжалявам, че ще ви върна на темата с влаковете, но имам едно питане, което като че ли не видях коментирано.

Вярно ли е, че с индивидуален билет за еднократно пътуване можеш да слизаш и пак да се качват във влака, стига градовете, в които слизаш да са от същата влакова линия?

Общо взето се чудя дали има вариант, в който може да се купи билет от Женева до Берн и може да се слезе в Лозана, после в Берн и пак да се върнеш в Женева?

Благодаря!

Стандартните (и скъпи) билети важат за цял ден и мисля, че не би трябвало да е проблем да слезеш някъде за няколко часа и после с друг влак да продължиш до крайната точка. Но ако си вземеш super saver ticket, който може да бъде и на цена 1/4 от стандартния билет, той важи само и единствено за конкретния влак в конкретния час и не можеш да прекъсваш пътуването.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Open World каза:

Вярно ли е, че с индивидуален билет за еднократно пътуване можеш да слизаш и пак да се качват във влака, стига градовете, в които слизаш да са от същата влакова линия?

Вярно е, стига само билета да не е Supersaver, защото този вид билети важат за предварително определен влак във фиксиран час. Иначе обикновените билети (дори и тези с 50% намаление ако имаш карта за такова) важат за целия ден по направлението и можеш да слизаш и да се качваш на всички гари по пътя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
35 minutes ago, Open World said:

Общо взето се чудя дали има вариант, в който може да се купи билет от Женева до Берн и може да се слезе в Лозана, после в Берн и пак да се върнеш в Женева?

В някои хотели в Женева знам, че дават регионал пас или нещо такова. От Женева може да ползвате корабче, което е като градски транспорт, ще минете покрай Веве, после Лозана и Монтрьо. И от там влак за Берн.

Geneva City Cards

Редактирано от aleksandrina
Връзка към мнение

Ехааа, добре, че го пуснах този въпрос тук! Благодаря за бързите реакции!

Да, въпросът ми беше за стандартния билет, но сега разбирам, че има и Supersaver билет. Не знам как не съм го видяла, че е описано в сайта. Само че ми остават две неясноти - дали трябва предварително да се купи този билет и само онлайн ли може да се купи? И доколокто виждам трябва отиването и връщането отделно да се купят?

За да дам малко повече подробности - майка ми отива в Женева с приятелки. Пътуват доста, но не говорят много английски и се опитвам да и дам някакви ясни и лесни инструкции какво как да направят, за да не ги глобят някъде за нещо. Три дена ще са в Женева, като в два от тях искали да идат до Лозана и/или Берн и се чудя какво да им препоръчам като най-евтин и лесен вариант. 

Връзка към мнение
преди 28 минути , Open World каза:

Да, въпросът ми беше за стандартния билет, но сега разбирам, че има и Supersaver билет. Не знам как не съм го видяла, че е описано в сайта. Само че ми остават две неясноти - дали трябва предварително да се купи този билет и само онлайн ли може да се купи? И доколокто виждам трябва отиването и връщането отделно да се купят?

Ние си купихме два super saver tickets.

 

Единият лесно - беше предварително 🙂

Вторият - на самата гара. За след 15 минути буквално. 🙂 Директно от SBB приложението. 

 

Само online се купува - поне така ни казаха на гишето, макар че два пъти хванахме швейцарски железничари в незнание - знаехме повече от тях (докъде е валиден определен пас). 

Всяка отсечка се купува отделно - но има опция и с return, ако не ме лъже паметта. Ние не я ползвахме, защото не ни трябваше.

 

П.П. Не всеки влак предлага Supersaver. Когато има такава опция, в приложението има % на основната страница с влакове.

 

Дано съм помогнала. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 19 минути , Гост каза:

Ние си купихме два super saver tickets.

 

Единият лесно - беше предварително 🙂

Вторият - на самата гара. За след 15 минути буквално. 🙂 Директно от SBB приложението. 

 

Само online се купува - поне така ни казаха на гишето, макар че два пъти хванахме швейцарски железничари в незнание - знаехме повече от тях (докъде е валиден определен пас). 

Всяка отсечка се купува отделно - но има опция и с return, ако не ме лъже паметта. Ние не я ползвахме, защото не ни трябваше.

 

П.П. Не всеки влак предлага Supersaver. Когато има такава опция, в приложението има % на основната страница с влакове.

 

Дано съм помогнала. 

Да добавя - колкото по-рано се купи билета, толкова по-голяма отстъпка може да има. Например за билет Берн-Женева при стандартна цена 51франка Supersaver ми излиза 25 франка,  купен три седмици по-рано.

Връзка към мнение
преди 7 минути , iaia_mama каза:

Да добавя - колкото по-рано се купи билета, толкова по-голяма отстъпка може да има. Например за билет Берн-Женева при стандартна цена 51франка Supersaver ми излиза 25 франка,  купен три седмици по-рано.

Аз си мисля, че зависи и от разстоянието... При нас бяха доста по-малки. 

 

Но да, мисля, че твоята информация е полезна за @Open World - още повече ако майка й не говори добре английски и едва ли ще купува билети на място от приложение през смарт телефон.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Open World каза:

За да дам малко повече подробности - майка ми отива в Женева с приятелки. Пътуват доста, но не говорят много английски и се опитвам да и дам някакви ясни и лесни инструкции какво как да направят, за да не ги глобят някъде за нещо. Три дена ще са в Женева, като в два от тях искали да идат до Лозана и/или Берн и се чудя какво да им препоръчам като най-евтин и лесен вариант. 

Има един пас за този регион, който е на добра цена и с него могат да обикалят без да се притесняват да не ги глобят.

https://www.swissrailways.com/en/products/regionalalpspass

Става за Лозана, не важи до Берн, но за сметка на това могат да видят други места, които си заслужават дори повече.

Бих препоръчал екскурзия до Rochers-de-Naye, която е изцяло включена в паса. Също така са включени и корабчетата от Лозана до френските села от другата страна на езерото.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Open World каза:

Благодаря за бързите реакции!

Едва ли има в интернет пространството друго място, освен тук, където удоволствието да отговори е изцяло за отговарящия😀. Очите му са видяли и душата е почувствала😄, а отговорът го връща там.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Много благодаря на всички отзовали се!

Ще разгледам подробно опциите, които предлагате и ще се опитам да съставя план, в който майка ми няма да се загуби, бъде свалена и глобена някъде хахаха. Пък дано излезе и евтино... 😟

Връзка към мнение
преди 2 часа, koliob каза:

Има един пас за този регион, който е на добра цена и с него могат да обикалят без да се притесняват да не ги глобят.

https://www.swissrailways.com/en/products/regionalalpspass

Става за Лозана, не важи до Берн, но за сметка на това могат да видят други места, които си заслужават дори повече.

Бих препоръчал екскурзия до Rochers-de-Naye, която е изцяло включена в паса. Също така са включени и корабчетата от Лозана до френските села от другата страна на езерото.

Силно препоръчвам този пас за разходка в района на Женева. 

Чудни красоти покрива! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да използвам тази тема за един малко шантав въпрос 🙂

 

При пътуване с влак в Швейцария мога ли да оставя бебешка/детска количка до вратите /без бебе вътре, естествено/ или има някакви специални правила къде и как трябва да бъде поставена? 

Връзка към мнение
преди 24 минути , Eleonora каза:

Да използвам тази тема за един малко шантав въпрос 🙂

 

При пътуване с влак в Швейцария мога ли да оставя бебешка/детска количка до вратите /без бебе вътре, естествено/ или има някакви специални правила къде и как трябва да бъде поставена? 

Няма проблем, стига да не пречи на хората да слизат и да се качват. Някои вагони са с такава конструкция, че няма как да я оставиш там. Аз като съм пътувал с малко дете винаги съм ползвал специално направените детски вагони. На първия етаж има доста място за колички и велосипеди, а на втория е детската площадка с пързалка, нещо като катерушка и лодка с кормило. Забавно е за децата. Не във всеки влак има такива вагони, но на сайта на железниците има специални знаци и можеш да се ориентираш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Моля, @Rainy, @koliob, @Mary, @aleksandrina за мнение, тъй като ще сме с кемпер за три нощувки в къмпинг Camping Jungfrau Holiday Park, до Lauterbrunnen.

Планирала съм, както следва: 

1. Lauterbrunnen - Kleine Scheidegg – Jungfraujoch - с влак - тук питането  ми е, предварително ли да си закупим билети онлайн или на място в деня на пътуването, ще има места?

2. Murren - с лифта и влака -  

3. Trümmelbachfälle - с велосипеди

Има ли реално време за допълнителна обиколка на други места из района(моля за предложения) , като вариантите ни са  кемпера, велосипеди или обществен траспорт (в разумни ценови граници, тъй като явно няма смисъл да купуваме някакъв pass или регионален билет, за кратък период)?

 

Връзка към мнение

@Гост, именно вашата разходка ме убеди със сигурност, накъде да поемем, но честно да ти кажа тая тема с билетите и таблицата , взе че ме притесни , да не се обърка нещо на място

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, aneliya каза:

Смисълът на онлайн купуването за мен беше да ползваме Supersaver Ticket или ни трябваше някакъв пас още от летището. За вас може и да е излишно. 

 

преди 8 часа, aneliya каза:

Планирала съм, както следва: 

1. Lauterbrunnen - Kleine Scheidegg – Jungfraujoch - с влак 

2. Murren - с лифта и влака -  

3. Trümmelbachfälle - с велосипеди

Има ли реално време за допълнителна обиколка на други места из района(моля за предложения) , като вариантите ни са  кемпера, велосипеди или обществен траспорт (в разумни ценови граници, тъй като явно няма смисъл да купуваме някакъв pass или регионален билет, за кратък период)?

В темата, която ти дадох, съм разказала, че в един ден направихме Lauterbrunnen - Kleine Scheidegg – Jungfraujoch, плюс Murren.  Днес ще се опитам да разкажа за още един наш ден оттам и ще имаш представа - и избор. 

 

Кемпери - забрави! Паркираш го и не го мърдаш от кемперсайта. 

 

Велосипеди - като знам денивелациите и просто не мога да си го представя...

 

Разумни ценови граници - без пасове няма разумност. Сериозно. Но понякога може да и да има вариант. Ако ми дадеш идея за разумност... Нека помисля и ще ти споделя идеи, а и другите могат да се включат.

преди 7 минути , aneliya каза:

@Гост, именно вашата разходка ме убеди със сигурност, накъде да поемем, но честно да ти кажа тая тема с билетите и таблицата , взе че ме притесни , да не се обърка нещо на място

Хахахаха... ясно! 🙂 Колко чисто дни ще бъдете там - 2 или 3?

Връзка към мнение

@aneliya, мисля, че този пас за вас е супер, взет за три дни.

 

https://www.jungfrau.ch/en-gb/jungfrau-travel-pass/ 

 

CHF180 +CHF60 дали е разумна цена на човек за теб? 

П.П. Иска си сравнителни калкулации, но съм убедена, че нормалните цени са несравними с който и да е пас.

Връзка към мнение

Между другото темата с пътеписа, много ми нареди и изясни нещата. Балгодаря !

Планирам първи ден , след обяд  сме в къмпинга и да направим Trummelbachfalle и след това имаме два пълни дни. На четвъртия тръгваме за Колмар  и Шварцвалд

Редактирано от aneliya
Връзка към мнение
преди 3 минути , aneliya каза:

Между другото темата с пътеписа, много ми нареди и изясни нещата. Балгодаря !

Планирам първи ден , след обяд  сме в къмпинга и да направим Trummelbachfalle и след това имаме два пълни дни. На четвъртия тръгваме за Колмар  и Шварцвалд

Кога заминавате?

Връзка към мнение

@aneliya, една много бърза калкулация показва, че - ако искате да се качите do Jungraujoch - цената на двупосoчния билет е CHF 150.  С паса, който съм ти посочила, е CHF 69.

 

Всичко зависи от колко много неща искате да видите. За два дни и половина можете да видите МНОГО. Друг е въпроса колко сте склонни да похарчите 🙂

 

 

преди 7 минути , aneliya каза:

от Бг на 5.09 резервирала съм къминга в Швейцария  от 7.09 до 10.09 тук https://www.campingjungfrau.swiss/

Дотогава ще опиша и останалите ни дни в района  - надявам се, и ще имате избор 🙂 

 

 

@ruwenzogy - това е мега прекрасно място за бюджетно нощуване, и то на изключително място. Което имах и предвид в другата тема. Браво, Анелия! 🙂 

 

https://www.campingjungfrau.swiss/en/camping/sommer/default.asp 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 16 минути , Гост каза:

@aneliya, мисля, че този пас за вас е супер, взет за три дни.

 

https://www.jungfrau.ch/en-gb/jungfrau-travel-pass/ 

 

CHF180 +CHF60 дали е разумна цена на човек за теб? 

П.П. Иска си сравнителни калкулации, но съм убедена, че нормалните цени са несравними с който и да е пас.

Вземаме тридневен пас за 180 CHF  плюс Jungfraujoch – Top of Europe connecting ticket за CHF 69 и можем да ползваме в района всеки влак по всяко време за тея дни. Това CHF60 - ти какво имаш предвид, не ми стана ясно.

Връзка към мнение
В момента, aneliya каза:

Вземаме тридневен пас за 180 CHF  плюс Jungfraujoch – Top of Europe connecting ticket за CHF 69 и можем да ползваме в района всеки влак по всяко време за тея дни. Това CHF60 - ти какво имаш предвид, не ми стана ясно.

Точно така - виж непрекъснатите линии в паса на картата.

Имам предвид, че съм сбъркала 9 с 0 - от очилата :grin:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.