Прескочи до съдържание

Бързи въпроси за Гърция и Кипър


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Гърция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Какви са средните температури в Гърция през август?

- Какво е работното време на метрото в Атина?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой е най-хубавият гръцки остров?

- На Лефкада или Кефалония да отделим повече време?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 13 часа, oli_mali каза:

Има ли някоя горе-долу близка част на Гърция, в която водата да става за плуване около 1ви юни? С кола от София мислим да пътуваме за 4-5 дни. Друг вариант е да се печем на плажа пък да букнем някой хотел с външен басейн до плажа примерно. Дайте идеи, моля.

С тази куца пролет и закъсняващо лято в.т.ч. и в северна Гърция се съмнявам да става, аз се каня да откривам около 24-май но прогнозите не са обнадеждаващи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 21 минути , Lindt каза:

A ако Sea Jet пуснат разписание, как ще се придвижите до Камирос Скала? Аз се чудя дали да им пиша на Alko, защото гледам в темата в трипадвайзер, че не изглежда да продължат тази си услуга: 

 

 

https://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g189443-i16722-k13997156-o30-Alko_ferry_Rhodes_to_Halki_help_please-Halki_Dodecanese_South_Aegean.html

 

Иначе мен горе-долу ме устройват https://nissoshalki.com/ , само че не виждам как ще ги използвам при липса на автобуси до пристанището. 

Sea jet тръгват от Родос таун. Само малките корабчета са от Камирос. Пеша се предвижваме, малко извън града е пристанището,  но поносимо, Миналото лято, за да стигнем от Родос на Халки, използвахме Prevelis, който е на Anek, погрешка съм написала, че е на Blue star ferry.Той тръгва от същото пристанище като Sea jet. Тръгваше по нощите и ние, като пълни новаци, отидохме в часа, който ни казаха, като си купувахме билети, Корабът  закъсня и си отвисяхме на пристанището. После разбрахме, че има начин да разберем кога ще пристигне даден  кораб. Пишеш в Гугъл името на ферито и текуща позиция, например Prevelis current position и виждаш очаквания час на пристигане на желаното пристанище.Задължително пиши на Алко фери, нищо не губиш. Ако няма начин да се придвижите до Халки, защо не си останете на Родос. На мен много ми харесва. Има автобуси до много от плажовете, дей трипове с корабчета до Линдос и т.н. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , Asya Assenova каза:

Sea jet тръгват от Родос таун. Само малките корабчета са от Камирос. Пеша се предвижваме, малко извън града е пристанището,  но поносимо, Миналото лято, за да стигнем от Родос на Халки, използвахме Prevelis, който е на Anek, погрешка съм написала, че е на Blue star ferry.Той тръгва от същото пристанище като Sea jet. Тръгваше по нощите и ние, като пълни новаци, отидохме в часа, който ни казаха, като си купувахме билети, Корабът  закъсня и си отвисяхме на пристанището. После разбрахме, че има начин да разберем кога ще пристигне даден  кораб. Пишеш в Гугъл името на ферито и текуща позиция, например Prevelis current position и виждаш очаквания час на пристигане на желаното пристанище.Задължително пиши на Алко фери, нищо не губиш. Ако няма начин да се придвижите до Халки, защо не си останете на Родос. На мен много ми харесва. Има автобуси до много от плажовете, дей трипове с корабчета до Линдос и т.н. 

Ох, ами не ми харесва толкова на Родос, много е огромен и се изнервям като го погледна. Искам да си седя 3 дни на едно място и да ми е спокойно и синьо. Сутрин и вечер на Пондамос, следобед на терасата или Каня. А не да обикалям с автобуси и да гледам разписания, а сутрин и вечер да съм в град.  Ще букна някакво настаняване и ще мисля, когато и ако се появят твоите фериботи 🙂 Надявам се да ми кажеш 😉 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , Lindt каза:

Ох, ами не ми харесва толкова на Родос, много е огромен и се изнервям като го погледна. Искам да си седя 3 дни на едно място и да ми е спокойно и синьо. Сутрин и вечер на Пондамос, следобед на терасата или Каня. А не да обикалям с автобуси и да гледам разписания, а сутрин и вечер да съм в град.  Ще букна някакво настаняване и ще мисля, когато и ако се появят твоите фериботи 🙂 Надявам се да ми кажеш 😉 

Стига да разбера нещо по темата, ще пиша. Аз по план пристигам на Халки на 25-и юни, неделя, за 7 нощувки и ще имам съвсем актуална информация от извора. Жалко, че няма да се засечем. Само да вметна, че като се изсипят туристите, на Пондамос хич не е спокойно. Поканих те в три групи за Халки, от време на време пускат интересни неща.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Дали някой би ми препоръчал изпробвани места за хапване на Лефкада? Заминаваме този петък и по времето съдя, че май ще прекараме по голямата част от престоя по таверните там. То не че в Гърция има лошо хапване, но някои места са наистина топ.

Връзка към коментар
преди 3 минути , DaBo каза:

Дали някой би ми препоръчал изпробвани места за хапване на Лефкада? Заминаваме този петък и по времето съдя, че май ще прекараме по голямата част от престоя по таверните там. То не че в Гърция има лошо хапване, но някои места са наистина топ.

 

Във Василики на крайбрежната за всички ходения нямаме лошо хапване.

Агиос Никитис - също. То там е една уличка 50 метра със заведения от двете страни - лошо не сме имали.

Мога да препоръчам откъде да си вземете много хубав зехтин.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Zaro каза:

 

Във Василики на крайбрежната за всички ходения нямаме лошо хапване.

Агиос Никитис - също. То там е една уличка 50 метра със заведения от двете страни - лошо не сме имали.

Мога да препоръчам откъде да си вземете много хубав зехтин.

Задължително! Давай!

Връзка към коментар

Да попитам за най-евтиния и удобен начин за придвижване от летището в Пафос до града. Апартамента, който сме наели е по средата на разстоянието от стария град до крайбрежната. С две деца ще сме на 15 и 9 години и освен раниците ще имаме и единкуфар 20 кг.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Адриан ХН каза:

Да попитам за най-евтиния и удобен начин за придвижване от летището в Пафос до града. Апартамента, който сме наели е по средата на разстоянието от стария град до крайбрежната. С две деца ще сме на 15 и 9 години и освен раниците ще имаме и единкуфар 20 кг.

Автобус има директно от летището. Билети от шофьора.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Настана жега, но спокойствието около Неа Перамос е завладяващо.

IMG-0b50491dcf807a849841910591871001-V.jpg

IMG_20230527_143219.jpg

Може ли да кажеш водата колко градуса е в момента и да препоръчаш някое местенце за настаняване? Другата седмица мислим да пътуваме на там, но още нищо не сме организирали заради времето. Благодаря!

Връзка към коментар
преди 2 часа, oli_mali каза:

Може ли да кажеш водата колко градуса е в момента и да препоръчаш някое местенце за настаняване? Другата седмица мислим да пътуваме на там, но още нищо не сме организирали заради времето. Благодаря!

Водата е около 19 градуса. Ние сме в Oceanview, като снимките са от плажа на хотела.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Ако имаш предвид KTEL Halkidiki, която е близо до летището,виж в Moovit, излизат няколко маршрута.

Screenshot_20230611-210859.png.f9ef37ffb8c5c0c07b8242660cfd25b9.png

Автобусите с X накрая са по-скъпи, трябва да уточниш, ако купуваш билет от киоск. Сигурно знаеш, че в Солун задръстванията са постоянни. Това, което Мувит показва е ориентировъчно време, често пъти отнема много повече да се придвижиш между две точки. 

 

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, може ли да ми препоръчате хубав плаж в Паралия Офриниу или в региона понеже ще сме с бебе на една годинка. Да е хубав пясъка и най-вече чист.Благодаря предварително !

Връзка към коментар
преди 4 часа, muffytoz каза:

Здравейте, може ли да ми препоръчате хубав плаж в Паралия Офриниу или в региона понеже ще сме с бебе на една годинка. Да е хубав пясъка и най-вече чист.Благодаря предварително !

Здравейте. Най-близо до Паралия Офринио са пясъчните плажове в Ставрос и Амолофи - Неа Перамос.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, muffytoz каза:

Здравейте, може ли да ми препоръчате хубав плаж в Паралия Офриниу или в региона понеже ще сме с бебе на една годинка. Да е хубав пясъка и най-вече чист.Благодаря предварително !

Навсякъде около местата с шезлонги се поддържа чисто от боклуци, ако сте по-настрани от поддържаните с чадъри карета в Офринио вече е малко въпрос на късмет дали някой с вафли и кенчета бира тъкмо не си е тръгнал без да си ги почисти, но плаж и място много, избирате си. Като цяло е чисто. Плажът е голям и дълъг. Ако търсите плаж, според който после да си изберете настаняване, разгледайте на Google Maps снимки, за да видите коя част ще ви пасне на вас най-много. 

Моето като беше на 1-3 г много ходехме в Керамоти. Плажът е с хубав фин пясък, от едната страна има пристанище за уау ефект с големи фериботи до Тасос, от другата страна е плаж с хубав пясък, много много дълъг. Влизането във водата не е рязко да става дълбоко. Малко по-далеч е, не знам вашето дете как понася път с кола. Ако броите всеки километър в рев и на Офринио ще ви е супер.

Вижте и предложението на @Bozhidar1978. Според мен Амолофи е с разкошен пясък, но малко пренаселено от хора и барчета, Неа Перамос е много бонбонесто, но с не толкова фин пясък, водата там става дълбока по-рязко, има чудно островче в средата.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Къде в Гърция бихте разделили 800-километрово пътуване от Парга за България? Мислех си за Метеора и Трикала, но през лятото според мен ще бъде доста горещо за манастирите. Солун ми се иска да го прескоча. Мислех си за крайбрежно пътуване от Парга до Делфи със спирки в Галаксиди и Арахора, като се нощува в Ламия, но пак става доста пътуване. Корча в Албания също е вариант, много искам да посетя този град, но на другия ден пак си има около 700км път. Може би най-добрият вариант е Едеса с водопадите със спирки в Кастория и остров Свети Ахил. Имате ли други идеи? Нямам претенции за мястото, но нека има какво да се разгледа в него и около него. Не познавам Гърция и всичко изглежда интересно 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Kristian Desev каза:

Къде в Гърция бихте разделили 800-километрово пътуване от Парга за България? Мислех си за Метеора и Трикала, но през лятото според мен ще бъде доста горещо за манастирите. Солун ми се иска да го прескоча. Мислех си за крайбрежно пътуване от Парга до Делфи със спирки в Галаксиди и Арахора, като се нощува в Ламия, но пак става доста пътуване. Корча в Албания също е вариант, много искам да посетя този град, но на другия ден пак си има около 700км път. Може би най-добрият вариант е Едеса с водопадите със спирки в Кастория и остров Свети Ахил. Имате ли други идеи? Нямам претенции за мястото, но нека има какво да се разгледа в него и около него. Не познавам Гърция и всичко изглежда интересно 

Нищо друго по маршрута не си заслужава да потърпиш жегата повече от манастирите. А и е поне по-високо. Мястото е изключително. Освен това, ако ще нощувате в Каламбака, може да разгледате в по-прохладно време сутрин или вечер. 

Ако бягаш от жегата, по-добре да търсиш морски бриз, така че Кастория и Едеса аз бих изпуснала.

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Lindt каза:

Нищо друго по маршрута не си заслужава да потърпиш жегата повече от манастирите. А и е поне по-високо. Мястото е изключително. Освен това, ако ще нощувате в Каламбака, може да разгледате в по-прохладно време сутрин или вечер. 

Ако бягаш от жегата, по-добре да търсиш морски бриз, така че Кастория и Едеса аз бих изпуснала.

 

 

Благодаря ти! Замисли ме за Метеора и ще разгледам отново. Ти кои манастири би препоръчала, защото едва ли ще има време да посетим всички? Представям си го да тръгнем от Парга, да минем през Мецово, да се настаним в Трикала например (или Каламбака) и следобед да видим някои от манастирите, каквото ни е останало ще разгледаме сутринта. Имаше и един стар мост наблизо, ще му потърся името. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Всъщност Мецово е мястото, където е най-сигурно, че ще избягат от жегата. 🙂  А Пинд е прекрасна планина. Но аз просто си се размечтах, а всъщност не познавам Гърция с изключение на няколко острова, така че съвети не давам 😉 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.