Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Гърция и Кипър


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Гърция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Какви са средните температури в Гърция през август?

- Какво е работното време на метрото в Атина?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой е най-хубавият гръцки остров?

- На Лефкада или Кефалония да отделим повече време?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

  • 2 седмици по-късно ...

Препоръчайте ми хотел/апартамент в центъра на Ларнака, в който сте отсядали и сте доволни. Търся за двама възрастни и две малки деца, но нищо конкретно не успявам да харесам. 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 29 минути , tara каза:

Препоръчайте ми хотел/апартамент в центъра на Ларнака, в който сте отсядали и сте доволни. Търся за двама възрастни и две малки деца, но нищо конкретно не успявам да харесам. 

Виж постът ми в Стая с гледка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дали има някой тук, който днес на голямото петъчно преселение по случай 20-30С на сянка 🙂, се е понесъл и стигнал до Северна Гърция? И дали вече се е топнал, за да даде отчет как е температурата на водата? 🙂

 

Днес се замотахме в работа и не тръгнахме. Чудим се за утре дали да не отскочим. С детето сме, ще кисне докато пусне ципа между пръстите, затова за водата питам.  🤧

Връзка към мнение
преди 1 час, Дани Магелани каза:

Виж постът ми в Стая с гледка.

Много добре изглежда, но не чета добре името, гледам през телефон. Локацията ме устройва идеално. Може ли малко повече информация - име, откъде резервира, цена. Може и на лично съобщение. Благодаря.

Връзка към мнение
На 13.10.2023 г. в 23:02, Coo каза:

Дали има някой тук, който днес на голямото петъчно преселение по случай 20-30С на сянка 🙂, се е понесъл и стигнал до Северна Гърция? И дали вече се е топнал, за да даде отчет как е температурата на водата? 🙂

 

Днес се замотахме в работа и не тръгнахме. Чудим се за утре дали да не отскочим. С детето сме, ще кисне докато пусне ципа между пръстите, затова за водата питам.  🤧

Направихме един уикенд на Халкидики. Водата беше все още топла и приятна за плуване. Температури между 22 и 24 градуса.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 6 часа, Captain45 каза:

Направихме един уикенд на Халкидики. Водата беше все още топла и приятна за плуване. Температури между 22 и 24 градуса.

Хм, подскокоросвай ме... 🙂 Миналата седмица ние не стигнахме до гръцко, попиляхме се другаде, но гледам прогнозата, че  след захлаждането тези дни, уикенда пак ще е 25 градуса...  😉

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 17.10.2023 г. в 9:09, Duke каза:

Някой да знае случайно кога сутрин е смяната на ГКПП Кулата?

Да, в 08:00 часа и в 20:00 часа 😊

 

На 17.10.2023 г. в 9:45, deian каза:

08:00 и 20:00.

Точно така! 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте! Пътувам с приятел до Ларнака, Кипър на 16.11. и много искахме да се включим в  еднодневна екскурзия, започваща от Пафос, която беше и доста добра цена -125лв. Тя покрива каньона ''Avakas Gorge'', заседналият кораб Едро III-ти, водопадите Адонис и плажа на костенурките. Проблемът е, че пристигаме в 8:10ч. на летището в Ларнака и докато стигнем в Пафос, вече ще е късно (12 на обяд). Трябва да направим екскурзията на 16-ти или 17-ти. Някой може ли да даде препоръка за подобна екскурзия от Ларнака? Също така искам да попитам дали е по-добре на място да проверим? Някакви съвети?

Връзка към мнение

Аз правих такъв трип, но от Пафос и си букнаме предварително билети защото беше пълен автобуса. ОТ Ларнака е малко бедно от към трипчета защото повечето интересни неща са от страната на Пафос, а от Ларнака да тръгнат чак до другия край на оствора си е тегаво.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Също гледам за дневни разходки от Ларнака, но за момента нищо интересно, освен обичайните Фамагуста, Вароша и т.н. Вие сте преди нас, така, че ако попаднете на нещо интересно, моля да споделите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 29.08.2023 г. в 21:48, jul каза:

Аз гласувам за отправна точка някъде в околията - https://maps.app.goo.gl/cNq9mRKaTuH92y1U9

 

На 29.08.2023 г. в 22:14, lesy каза:

Сами или Агия Ефимия, ако търсите по-дивото. Югът е по-застроен. До Сами са плажът Антисамос, пещерата Мелисани. На север са Фискардо, Асос, плажът Миртос и много заливи непосредствено до пътя край морето. Един ден можете да направите обиколка на юг със спиране на 2-3 плажа.

 

На 29.08.2023 г. в 22:14, oli_mali каза:

Аз залагам на Agia Effimia. Поне за нас беше удобна отправна точка за повечето места на острова.

 

На 29.08.2023 г. в 22:40, Otnesen каза:

Едно палче за Сами и от мен. Преди 2 години бяхме отседнали там и е добра отправна точка щом си решил да обикаляш из острова. Наблизо е пещерата Мелисани. Има чуден плаж зад хълма. Наблизо ти е Миртос,Асос, Vouti Beach,Агростоли и още куп плажове на югоизток. Не е далеч и от ферибота от Лефкада ( около час )

 

На 30.08.2023 г. в 18:18, Madelin каза:

Ние пък бяхме на 5 мин от Агростоли и сме много доволни. Удобно е за южните плажове и за ферито до полуострова. До Миртос също няма проблем с пътуването. Вярно, че северната част става по-далеко, ходихме само 2 пъти до там. Агростоли е хубаво градче, приятно е за разходка вечер и похапване. Само "английските" плажове не уважихме, мернахме около 10000 чадъра и загубихме всякакъв интерес. Хем беше през ковидясала година.

Кефалония остана за догодина, въпросите също.

Освен Аргостоли, други населени места с крайбрежна улица с тавернички? Обичаме да сме в близост до такива, щото все пак ... "колко просто и скромно нещо е щастието: чаша вино, печени кестени, звукът на морето". Търся място от рода на Парга, Василики, Сивота, около което да се позиционираме. Колебая се за 2 х 4 нощувки, щото 8 на едно място на Крит, макар и около Ханя, ми дойдоха много.

 

И като стана дума за Крит, макар и готин, той се оказа твърде далече от представата ми за това, което се нарича "истинската държава Х".

Не може в центъра на нищото да влезеш за кафе и да ти отговорят на много добър английски и да можеш да платиш с карта! Не може! Докато човек не попадне в лингвистичен сокак и не влязат ръцете в употреба, няма нищо истинско! 😁

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 10
Връзка към мнение

@Zaro, ако търсим аналогия с изброените, не се сещам за друго, освен Аргостоли. Не че няма кипри местенца до брега, но са примерно 6 къщи и 3 таверни.

Избраната от нас локация беше удобна от много гледни точки - 15 минути до Аргостоли /освен за вечерни разходки и за лесно ходене до Ликсури с ферибота/, сравнително в центъра на острова, така че го обиколихме без да се местим. Удобно беше и за Сами, откъдето се прибрахме до Астакос накрая.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, jul каза:

@Zaro, ако търсим аналогия с изброените, не се сещам за друго, освен Аргостоли. Не че няма кипри местенца до брега, но са примерно 6 къщи и 3 таверни.

Избраната от нас локация беше удобна от много гледни точки - 15 минути до Аргостоли /освен за вечерни разходки и за лесно ходене до Ликсури с ферибота/, сравнително в центъра на острова, така че го обиколихме без да се местим. Удобно беше и за Сами, откъдето се прибрахме до Астакос накрая.

Благодаря!

Отначало прочетох 3 къщи и 6 таверни, а то било обратното. Ще го преживея.  :beach:

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

До десетина дена тръгвам да поскитосвам с колата из Гърция. Търся един човек за компания. Горивото и шофирането е за моя сметка. 
 

Пишете на лично 🙂 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Здравейте.

 

По случай Нова година ще посетим Кипър. В тази връзка имам въпрос относно наемането на автомобил.

 

1/ Има ли вариант да резервираме с дебитна карта. (Ясно е, че кредитната е правилото, но все пак възможно ли е да се резервира с дебитна).

2/ Ако да, може ли линк коя компания би приела подобна резервация.

3/ Ако ходим с автомобил до Северен Кипър, възможно ли е, или рент-а-карите не допускат минаването на границите?

 

Благодаря предварително.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Inception каза:

Здравейте.

 

По случай Нова година ще посетим Кипър. В тази връзка имам въпрос относно наемането на автомобил.

 

1/ Има ли вариант да резервираме с дебитна карта. (Ясно е, че кредитната е правилото, но все пак възможно ли е да се резервира с дебитна).

2/ Ако да, може ли линк коя компания би приела подобна резервация.

3/ Ако ходим с автомобил до Северен Кипър, възможно ли е, или рент-а-карите не допускат минаването на границите?

 

Благодаря предварително.

1.да

2,https://www.cyprus-car.com/

3,не

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Понеже в събота ми предстои пътуване до Кипър имам няколко въпроса към @tara, която скоро беше там (и не е била с кола)

Придвижването от летището до Ларнака става ли с градски транспорт, както виждам в сайта. Има автобус за полета от София, така ли е?  Билетите от шофьора ли се купуват?

До Никозия с обществен транспорт може ли да се стигне?  Ако да, откъде тръгват автобусите и къде трябва да се слезе за турската част.

Не знам защо, в  google maps обществения транспорт хич го няма.

Има ли някакви трипове. Тези, които откривам са само в четвъртък.

Благодаря!

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 минута , traveler каза:

Понеже в събота ми предстои пътуване до Кипър имам няколко въпроса към @tara, която скоро беше там (и не е била с кола)

Придвижването от летището до Ларнака става ли с градски транспорт, както виждам в сайта. Има автобус за полета от София, така ли е?  Билетите от шофьора ли се купуват?

До Никозия с обществен транспорт може ли да се стигне?  Ако да, откъде тръгват автобусите и къде трябва да се слезе за турската част.

Не знам защо, в  google maps обществения транспорт хич го няма.

Има ли някакви трипове. Тези, които откривам са само в четвъртък.

Благодаря!

С 425 от летището стигаш до порта и централния плаж на Ларнака. Билети от шофьорите навсякъде. Там наблизо има и корабчета за круизи.

От същата спирка може да се вземе автобус до Никозия. Ние бяхме с тур, като автобусът спира на същата спирка. Букнат е през Букинг.

В Никозия има търговска улица, която води към пешеходно КПП. През него пеш влязохме за малко в турската част.

Има нещо като панорамна зала за наблюдение на двете части на града, асансьорът е зад магазин НМ. Там видяхме, че границата е близо и имаме време да отскочим до турската част.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , traveler каза:

Понеже в събота ми предстои пътуване до Кипър имам няколко въпроса към @tara, която скоро беше там (и не е била с кола)

Придвижването от летището до Ларнака става ли с градски транспорт, както виждам в сайта. Има автобус за полета от София, така ли е?  Билетите от шофьора ли се купуват?

До Никозия с обществен транспорт може ли да се стигне?  Ако да, откъде тръгват автобусите и къде трябва да се слезе за турската част.

Не знам защо, в  google maps обществения транспорт хич го няма.

Има ли някакви трипове. Тези, които откривам са само в четвъртък.

Благодаря!

Междуградски автобуси: https://intercity-buses.com/routes/

Спирка в Никозия (автогарата, тя ви трябва): https://www.google.com/maps/place/Central+Bus+Station/@35.1798575,33.2774025,12.29z/data=!4m15!1m8!3m7!1s0x14e082a16c40cb13:0x4fcbf0221371d0a5!2z0JvQsNGA0L3QsNC60LAsINCa0LjQv9GK0YA!3b1!8m2!3d34.9182222!4d33.6200625!16zL20vMDFxN3ls!3m5!1s0x14de17508969a8f1:0xd53370e229852f3f!8m2!3d35.1705695!4d33.3588284!16s%2Fg%2F1jkx9mh_l?entry=ttu

 

Спирка в Ларнака: 

 

 

Ходила съм до Кирения с обществен транспорт за ден, но трябва с първия автобус от Ларнака и не е за всеки: 

Тази година повторих Кирения. Харесва ми там. Бях до Свети Иларион с такси, но цените на такситата са доста нагоре. Турски лири трябват за маршрутка, другаде става с карти да се плаща.

 

Внимавайте с мобилните данни в Никозия. 

 

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • A.D.A
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.