Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Гърция и Кипър


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Гърция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Какви са средните температури в Гърция през август?

- Какво е работното време на метрото в Атина?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой е най-хубавият гръцки остров?

- На Лефкада или Кефалония да отделим повече време?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 6 минути , Argentique каза:

Внимавайте с мобилните данни в Никозия.

Благодаря за предупреждението. Винаги успявам да се набутам с 50-60 лв на такива места  докато се усетя.

Връзка към мнение
преди 1 минута , traveler каза:

Благодаря за предупреждението. Винаги успявам да се набутам с 50-60 лв на такива места  докато се усетя.

На такива места винаги вече задавам ръчен избор на оператор.

Това не е, защото съм умна, а защото преди време платих 100+100 лв в рамките на месец и нещо на А1. :biggrin:

Връзка към мнение
52 minutes ago, traveler said:

Понеже в събота ми предстои пътуване до Кипър имам няколко въпроса към @tara, която скоро беше там (и не е била с кола)

Придвижването от летището до Ларнака става ли с градски транспорт, както виждам в сайта. Има автобус за полета от София, така ли е?  Билетите от шофьора ли се купуват?

До Никозия с обществен транспорт може ли да се стигне?  Ако да, откъде тръгват автобусите и къде трябва да се слезе за турската част.

Не знам защо, в  google maps обществения транспорт хич го няма.

Има ли някакви трипове. Тези, които откривам са само в четвъртък.

Благодаря!

За трип до Вароша мога да ти препоръчам следната опция: 
https://www.ghosttownfamagustabymrjohn.com/
 

Пичагата си е роден там и разказва доста интересни и автентични неща. Смисъл има доста разлика с това, което предлагат от: https://www.theoriginalredbus.com/


Но предвид, че е декември малко ми е съмнително дали работи (все пак говорим за Кипър 🙂 ).
Ако решиш мо
же да го питаш на whatsapp

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
24 minutes ago, traveler said:

Благодаря за предупреждението. Винаги успявам да се набутам с 50-60 лв на такива места  докато се усетя.

Да, съвета с телефона около Никозия/Фамагуста е много добър.
Другото, което е добре да се отбележи е да се внимава със снимките в изоставения квартал Вароша и като цяло около военните сгради и зони във Фамагуста.

Връзка към мнение
2 minutes ago, Bilqz said:

Да, съвета с телефона около Никозия/Фамагуста е много добър.
Другото, което е добре да се отбележи е да се внимава със снимките в изоставения квартал Вароша и като цяло около военните сгради и зони във Фамагуста.

Голям спам сътворих, но бях попаднал на тази новина от преди няколко дни.
Реално там постоянно си има някакви ескалации, но е добре да се има предвид къде, какво ще се посещава:

https://www.vesti.bg/sviat/eskalaciia-konflikt-mezhdu-turci-i-gyrci-v-kipyr-6185303

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, Argentique каза:

Междуградски автобуси: https://intercity-buses.com/routes/

Спирка в Никозия (автогарата, тя ви трябва): https://www.google.com/maps/place/Central+Bus+Station/@35.1798575,33.2774025,12.29z/data=!4m15!1m8!3m7!1s0x14e082a16c40cb13:0x4fcbf0221371d0a5!2z0JvQsNGA0L3QsNC60LAsINCa0LjQv9GK0YA!3b1!8m2!3d34.9182222!4d33.6200625!16zL20vMDFxN3ls!3m5!1s0x14de17508969a8f1:0xd53370e229852f3f!8m2!3d35.1705695!4d33.3588284!16s%2Fg%2F1jkx9mh_l?entry=ttu

 

Спирка в Ларнака: 

 

 

Ходила съм до Кирения с обществен транспорт за ден, но трябва с първия автобус от Ларнака и не е за всеки: 

Тази година повторих Кирения. Харесва ми там. Бях до Свети Иларион с такси, но цените на такситата са доста нагоре. Турски лири трябват за маршрутка, другаде става с карти да се плаща.

 

Внимавайте с мобилните данни в Никозия. 

 

 

 

Да. За същата спирка в Ларнака писах. Там беше и хотелът ни.

Като си с гръб към автогарата в Никозия и лице към граничната линия, пред теб е въпросната улица, водеща към КПП.  Не се старая да помня имена на улици.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Докато видя, @traveler сa ти отговорили, но да се включа и аз. Когато пристигнеш на летището не тръгвай на ет.1, където има табела bus. Там те насочват към шатълите за различните градове. Качи се на ниво 2. Когато излезеш веднага в ляво е спирката. Ползвахме автобус 425. Билета е 2.50 Евро, купува се от шофьора. Ние слязохме на Фуникудес, защото там в близост ни беше хотела. Казах на шофьора за коя спирка съм и той ни извика, когато наближи да спира, за да слезем. Има светлинни табла, самият автобус е на често 15-20 мин. 

От същото място тръгват и междуградските автобуси. @Argentiqueе дала локация и на Фуникудес, и сайт на автобусите. Те са зелени на цвят и също излизат на светлинното табло. Купуваш билети от шофьора. Ние ходихме само до Никозия, билета е 7 Евро двупосочен. В Никозия се слиза на последната спирка. Там е автогарата. Малка е. Оттам тръгват и автобусите на обратно. След слизане от автобуса в дясно има парк. Когато застанете с лице срещу парка, минаваш от лявата страна и го заобикаляш. Към края му има нещо като площад и там завиваш в ляво. Това е улица Ледра. По нея стигаш до пешеходния пункт. Минава се бързо. От другата страна на броени метри са хана, джамията, която в момента е в ремонт и т.н. 

Турове не взех, нито се качихме на корабче, защото времето не беше много добро при нас. Имаше табела за love buses, които спират след Фуникудес срещу KFC. Те имаха кратки турове на добра цена.

За Ларнака си ползвах гугъл карти и сайтовете на автобусите. За Никозия предварително свалена офлайн карта, но тъй като ни пообърка малко, за това бях детайлна в описанието горе.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, traveler каза:

Има ли някакви трипове. Тези, които откривам са само в четвъртък.

Благодаря!

Много доволни останахме от тази фирма: https://adventurescyprus.com/tours

Имат трипове за всеки ден от седмицата. Спазват точно програмата и часовете. Екскурзоводката беше супер! Направихме 2  - Кирения и Фамагуста, Какопетрия и манастира Кикос. Резервирахме направо в офиса им. Видяхме го на излизане от църквата Свети Лазар през първия ни ден в Ларнака.  Първоначално нямахме намерение да ползваме такива турове, но необичайно студеното и дъждовно време в началото на април промени плановете. Двете части на Никозия си разгледахме сами последния ден преди полета. За 4 дни толкова.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, април-май става ли за плабж, шнорклинг на Закинтос? И също там ли е най-хубавото място за шнорклинг в Гърция, както съм чувала? Благодаря!

Връзка към мнение
 
Бихте ли споделили атрактивни плажове за шнархелинг  в Гърция.
Моите най-добри попения  са - Stafylos - Скопелос , Аntisamos - Кефалония , Mikro Ammoudi - Крит, Limonari Beach - Меганиси , Salonikios Beach - Тасос.
Връзка към мнение

Имам следната чуденка- някой бил ли е на пролетния фестивал в Ксанти ? Заслужава ли си ? Обикновено е в  края на февруари и все си мисля , че е много студено и така изоставям идеята.Тази година обаче е средата на март (16-17 -ти) и май клоня към пътуване. Не мога да разбера обаче какви са тези шествия, кога горе долу започва и кога завършва цялата тарапана, продължава ли цяла нощ ? Гледам, че масово българските туристически агенции предлагат пътуване със спане в Сандански , да знаете някакво подходящо местенце за настаняване в Ксанти или наоколо ? Изобщо ще съм благодарна на каквато и да било информация от първо лице.

Връзка към мнение
Преди 1 час, stebal каза:

Имам следната чуденка- някой бил ли е на пролетния фестивал в Ксанти ? Заслужава ли си ? Обикновено е в  края на февруари и все си мисля , че е много студено и така изоставям идеята.Тази година обаче е средата на март (16-17 -ти) и май клоня към пътуване. Не мога да разбера обаче какви са тези шествия, кога горе долу започва и кога завършва цялата тарапана, продължава ли цяла нощ ? Гледам, че масово българските туристически агенции предлагат пътуване със спане в Сандански , да знаете някакво подходящо местенце за настаняване в Ксанти или наоколо ? Изобщо ще съм благодарна на каквато и да било информация от първо лице.

Лудница е и се стичат хора от цяла Северна Гърция . Забавно е като цяло. Има проблем с паркирането в Ксанти по това време и е удачно да оставиш автомобила по далеч от центъра,където е шествието. По скоро виж нощувки в Кавала - мисля,че ще има по-голям избор и са близо като разстояние.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 18.01.2024 г. в 11:56, Nia_STN каза:

Здравейте, април-май става ли за плабж, шнорклинг на Закинтос? И също там ли е най-хубавото място за шнорклинг в Гърция, както съм чувала? Благодаря!

Привет, през април и май водата е студена и не става за плаж средната температура е под 20 градуса по Целзий. През юли до октомври е много по-топла. Освен това има по-малко фериботи, защото не е стартирал сезона все още. Липсват феритата между островите и ще трябва да хванете фери от Килини или Патра. За шорхелиниг не бих казал, че е едно от най-хубавите места в Гърция. 

Връзка към мнение
преди 11 часа, stebal каза:

Имам следната чуденка- някой бил ли е на пролетния фестивал в Ксанти ? Заслужава ли си ? Обикновено е в  края на февруари и все си мисля , че е много студено и така изоставям идеята.Тази година обаче е средата на март (16-17 -ти) и май клоня към пътуване. Не мога да разбера обаче какви са тези шествия, кога горе долу започва и кога завършва цялата тарапана, продължава ли цяла нощ ? Гледам, че масово българските туристически агенции предлагат пътуване със спане в Сандански , да знаете някакво подходящо местенце за настаняване в Ксанти или наоколо ? Изобщо ще съм благодарна на каквато и да било информация от първо лице.

Посетих го миналата година. Живея в Сандански. Пътувах с организирана екскурзия с туристическа фирма от Сандански. Имаше организирани групи от Гоце Делчев, Пловдив, Кърджали, от различни градове в Северна Гърция, както и от Турция - най-много бяха от Одрин. Беше интересно и забавно. Имаше проблеми с паркирането в Ксанти. Бяха организирали обществен безплатен паркинг на 5 км извън града. Бяха организирали безплатни автобуси, които пътуваха през 15 минути от паркинга до центъра, където е шествието. 

Екскурзовода сподели, че пролетния фестивал /карнавал/ в Струмица вече е с много по-добра организация и от 2022 година е по два дни - един ден, в който се представят само детските групи и гостите от чужбина и един ден за шествието на всички останали участници.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
преди 15 часа, infectedmushroom каза:

Къде спират тези фликсбъс автобуси до Солун от София ? 28 Monastiriou Street ли е правилния адрес ? Благодаря 

Да, там спират и от там тръгват.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте, ние се омотахме за пролетната ваканция и освен Италия, като коз ни остана Атина. Приемам идеи/съвети за семейство с дете на 8 какво може да се прави четири дена и дали има смисъл. Предаварително благодаря!

Връзка към мнение
преди 32 минути , Nayden Bondzhev каза:

Здравейте, ние се омотахме за пролетната ваканция и освен Италия, като коз ни остана Атина. Приемам идеи/съвети за семейство с дете на 8 какво може да се прави четири дена и дали има смисъл. Предаварително благодаря!

Разбира се, че има. Вариант 1. Атина и с кола под наем към Пелопонес докъдето стигнете - Нафплион, Коринт, Епидавъра...

Вариант 2. Атина и с фериботи до остров Хидра и / или  близките Саронически острови по избор.

За 4 дни сме правили вариант 1 + остров Хидра с ферибот от Ермиони, заедно с плаж.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , lesy каза:

Разбира се, че има. Вариант 1. Атина и с кола под наем към Пелопонес докъдето стигнете - Нафплион, Коринт, Епидавъра...

Вариант 2. Атина и с фериботи до остров Хидра и / или  близките Саронически острови по избор.

За 4 дни сме правили вариант 1 + остров Хидра с ферибот от Ермиони, заедно с плаж.

Пелопонес съм го резервирал за средата на юни. До Атина ще отида с кола, понеже има аутлет Макартър Глен. Плаж в началото на април трудно, но съм набелязъл СПА хотели. Гледах разни фън паркове, неща от този род. Благодаря все пак.

Връзка към мнение
преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Здравейте, ние се омотахме за пролетната ваканция и освен Италия, като коз ни остана Атина. Приемам идеи/съвети за семейство с дете на 8 какво може да се прави четири дена и дали има смисъл. Предаварително благодаря!

Относно омотването, извини ме, че се включвам малко встрани от топика, но ако ви допада като идея Малта - от 30.03 до 06.04 Букурещ - Малта - Букурещ с Раян струва само 35 евро в двете посоки на човек. Приеми го просто като идея.

Ларнака, Кипър, също излиза като опция, но на 65 евро.

Две топли дестинации за периода.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравей Найден, 

 

до аутлета има хубава зоологическа градина. Мисля, че ще ви хареса.
Allou fun park е в друга част на Атина и е много забавно.
Музеят на Акропола има програма за деца. 
Централният парк е с нова детска площадка, точно зад Парламента. 
Има и още други музеи които са интересни за децата. 

Не се сещам за нещо друго в момента.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

А, сетих се и за още. 
Някъде на около половин час от Атина, в Малакаса има adventure park.  Много е хубаво там.

В Елинико the Elliniko experience park. Там е хубаво за разходка и има хубава площадка. Може да посетите и сградата в която обясняват как ще стане цялото това място. Интересно е. 
 

Ако се сетя за нещо друго ще пиша.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Nayden Bondzhev каза:

 

Ще ви хареса в Атина. Моето дете хареса смяната на караула на Синтагма, изкачването на Партенона, хоп он хоп оф автобуса  и археологическия музей. Не ни остана време за зоологическата градина, а съм чувала, че е хубава.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.