Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

И двата сайта дават цена по 30 крони на час, явно това е цената. Donkey bike-a ми казва, че е желателно да си направя застраховка, защото ако някой открадне колелото, ще им дължа 180 евро.  Имат ли катинари тези колела или да си взема от България? 🙂 И каква е вероятността някой да ми свие колелцето? Аз мислех да го взема за 4 часа и да обиколя града с него, като спирам на различни места за малко, но сега си мисля, че май трябва да го наема, да обиколя и после да го върна и тогава да влизам, където преценя. Как мислите?

Връзка към мнение
преди 8 минути , Happy_Traveler каза:

И двата сайта дават цена по 30 крони на час, явно това е цената. Donkey bike-a ми казва, че е желателно да си направя застраховка, защото ако някой открадне колелото, ще им дължа 180 евро.  Имат ли катинари тези колела или да си взема от България? 🙂 И каква е вероятността някой да ми свие колелцето? Аз мислех да го взема за 4 часа и да обиколя града с него, като спирам на различни места за малко, но сега си мисля, че май трябва да го наема, да обиколя и после да го върна и тогава да влизам, където преценя. Как мислите?

Колелото, което наех, нямаше катинар.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

@Hazel Има отделение за багаж на гарата в центъра на Малмьо, но не си спомням каква беше цената, защото беше отдавна. За летището на Копенхаген не знам къде и дали има. 

Връзка към мнение

Много благодаря! Намерих багажни клетки на паркинг номер 4 на летището в Копенхаген. За 4 часа е 80 крони, а за 24 часа - 100 крони. Това за по-голям багаж.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте, да попитам за тарифа Orange на датските железници. Може ли да купя билети по тази тарифа или е за местни/деца само. Цената е 1/3 от нормалната.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
преди 3 часа, Radoslav Kolev каза:

Здравейте, някой знае ли как стоят нещата с роуминга в Норвегия? Предплатена карта от България работи ли там?

в Норвегия имаш същите условия като в ЕС. 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, малко ми е тъпо че, трябва да питам просто не мога да го намеря а се убих да го търся. Някой беше споменал в някоя тема за по-евтина алтернатива на тур-корабчетата които,  щъкат по каналите на Копенхаген а именно корабчетата които, са част от градският транспорт. Някой беше казал кое  да хванеш и от къде до къде да го хванеш за да видиш най-интересното от градът.  Ако някой може да ми го припомни с добро ще го споменавам. Мужду другото никъде не намирам информация за билетите.  Билетът същият ли е като този за автобусите?

 

Връзка към мнение
преди 9 часа, Марин каза:

Здравейте, малко ми е тъпо че, трябва да питам просто не мога да го намеря а се убих да го търся. Някой беше споменал в някоя тема за по-евтина алтернатива на тур-корабчетата които,  щъкат по каналите на Копенхаген а именно корабчетата които, са част от градският транспорт. Някой беше казал кое  да хванеш и от къде до къде да го хванеш за да видиш най-интересното от градът.  Ако някой може да ми го припомни с добро ще го споменавам. Мужду другото никъде не намирам информация за билетите.  Билетът същият ли е като този за автобусите?

 

Прегледай информацията тук :

 

https://mypathtotravel.com/harbour-bus/

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

@Марин Този май като бяхме в Копенхаген, на тези корабчета от градския транспорт беше страшна лудница. Трябваше да чакаме поне час в търпаната, за да можем да се качим. След като се отказахме взехме от тур корабчетата. Тръгват от Нихавн, цената им е 12.5 евро и са супер добра алтернатива за разходка из каналите и заливчето в Копенхаген. В цената влиза и гид, който  разказва за и показва по интересните забележителности в града.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Някой да е ходил до Зоо-то в Копенхаген.Пише, че имат среща с панди отблизо, но дали са разрешени снимки(или поне от самото зоо да снимат) Писах им писмо,но отговор нямам?

Мога ли да разчитам в последния момент на автобус или влак до Малмьо ?

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Някой ползвал ли е апликацията на шведската железница? При регистриране искат ПИН, който разбрах, че е шведското ЕГН. За чужденци на сайта им пишеше да се свържат за помощ от техни служители на мейл kundservice@sj.se, обаче втори ден вече нямам отговор след изпратения от мен имейл. Вторият ми въпрос е могат ли отнякъде да се намерят промокодове за отстъпки, цените са доста дебели, а няма дори отстъпка при покупка на двупосочен билет.

Връзка към мнение

Не съм ползвал приложението ,но на сайта не са ми искали нищо и купуването на билети е съвсем лек процес.

 

Дай пример за "дебели цени" , защото билетите в Швеция започват от 225 крони и цената се мени според налични места , часове , дни.

Разписанието се пуска на тримесечия и за най-добра цена е добре да се следи когато излиза.

Не съм чувал за промо кодове ,но щом има поле за тях може би има някакви.

 

Връзка към мнение

Дебели са цените ако пътуваш на север и искаш да разгледаш повечко места .Просто ми беше странно, че няма отстъпка при покупка на двупосочен билет, а и че не бях намерил информация за пас-овете. Намерих някакъв 7 дневен пас, още го проучвам. Не знам как не съм го видял досега, при отваряне на сайта преди малко ми изскочи някакъв survey и оттам разбрах за този пас. Последно няма пас - "We could not find any SJ Rail passes for the chosen date. SJ Rail passes are only sold occasionally. Try another date or buy a period ticket.". Явно затова е бил на толкова забутано място в сайта им.

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Малко да повдигна темите за Скандинавските страни и нещо, което много ме впечатли 😊

На ръба на света, в "Париж на Севера"

Мечтаете ли да прекарате една нощ под Северното сияние в собствена къща? Тя ви очаква. Любопитно ви е да опознаете невероятната викторианска и модернистична архитектура или да следвате легендарни пастири на северни елени? Градът на среднощното слънце ще ви даде със сигурност повече и ще ви очарова.

Тромсьо се намира на 344 км северно от полярната окръжност по права линия. Географската ширина е същата като на северна Аляска, но е по-топъл, отколкото бихте си помислили, благодарение на затоплящия ефект на Гълфстрийм.

Градът се "радва" на среднощно слънце от 14-ти май до 30-ти юли всяка година, а в периода между 25-ти ноември и 21-ви януари слънцето в Тромсьо е във "ваканция".

 

orig.jpg?_=1676572672
Снимка: iStock by Getty Images

 

Ако Тромсьо ви е познат, то е защото много полярни експедиции са преминали по неговия път. Включително и една от най-известните - тази на Руал Амундсен до Южния полюс. Той потегля именно от града за своята арктическа експедиция.

С появата на фотографията хората от цял свят най-накрая могат да видят Тромсьо и неговите невероятни обитатели. Но търговията с риба поставя града на картата, а през 19 век Тромсьо вече се радва на сезонния приток на любопитни европейски туристи.

Градът е бил доста стилен за европейските стандарти. Тъкани и последни модни тенденции пристигали от градове като Париж, който пък в замяна се радвал на износа на треска от пристанищния град. Така малкият оживен Тромсьо става известен като "Париж на Севера" и "столица на Арктика". Домовете са със скъпо обзавеждане, шикозни килими, а дамите организират стилни партита и балове.

Някъде по онова време се появява и популярен в Тромсьо израз, който описва все по-любопитните англичани, които пристигат в града. "Англичаните са диви гъски, идват само през лятото, ние ги скубем и те отлитат."

Саамите са едни от последните коренни жители, които живеят по начина, по който са живели техните предци преди 1000 години, въпреки че други са се модернизирали (забавен факт - актрисата Рене Зелуегър е със саамски корени) Саамите са номади и произхождат от Норвегия, Финландия, Швеция и Русия. Днес те са едни от последните законни пастири на северни елени в страната, на които продължават да разчитат както за храна, така и за транспорт.

 

orig.jpg?_=1638284350
Снимка: Terje Rakke - VisitNorway.com

 

Саамите са специализирани и в пеенето на joik. Този стил вероятно познавате от филма "Замръзналото кралство", вдъхновен от фолклора на саамите (и дори е създаден дублаж на саамски език за филма)

Като номади, които се придържат по-скоро към миграцията на своите северни елени, отколкото към националните граници, през Втората световна война саамите получават специални документи, за да си осигурят свободно преминаване към и от Швеция и Норвегия. Те работят със скандинавската съпротива, британската армия и ЦРУ, за да доставят тайно шведски боеприпаси с шейни и да насочват експлозиви към германски планински пунктове. Никой не може да надхитри или да изпревари саами в планините.

През 2015 г., след 25-годишни преговори, ООН приема Декларацията за правата на коренното население, за да помогне за законодателни компенсации, които да възстановят качеството им на живот и да позволят традициите на саамите да процъфтяват, като например устойчиво пастирство на северни елени.

Хората населяват региона от около 10 000 години, но с установяването на търговията с риба градът започва да се модернизира. Днес в него живеят около 75 000 души и той е очарователна алтернатива на по-големите градове като Осло или Берген. Къщите му в пастелни цветове изпъкват на фона на обширния пейзаж като разпиляна кутия с бонбони.

Норвегия определено е скъпо място за почивка. Ако искате да пътувате с цел да се насладите на уютна рибарска хижа край фиордите с планинска панорама, или да се възползвате от една от луксозните палатки на North Tour, цената е приблизително 540 долара на вечер.

Но пък приключението си струва. На 90 минути път с кола от Тромсьо, заобиколен от зашеметяващия пейзаж на фиорда Линген, компания за къмпинги предлага и дейности като разходка с кучешки впрягове, каране на моторни шейни, наблюдение на китове, шофиране на арктически камиони, риболов на лед и още много други.

Нашият избор за най-евтина тръпка, що се отнася до изразходването на физическа енергия, отива при услугата с кабинков лифт до планината Storsteinen. От 60-те години на миналия век кабинковият лифт се движи от Solliveien в Тромсдален до Storsteinen (421 м надморска височина) само за четири минути. Двете гондоли, известни като "Тюлен" и "Полярна мечка", са с капацитет 28 пътници.

 

orig.jpg?_=1676572964
Снимка: iStock by Getty Images

 

Любителите на музеите със сигурност ще пожелаят да посетят и Полярния музей. Центърът е изпълнен с всякакви възхитителни местни и национални артефакти - от стари колекции от семена до инсталации за полярното сияние, древни и съвременни експонати.

 

orig.jpg?_=1676572724
Снимка: The Polar Museum

 

 

orig.jpg?_=1676572722
Снимка: The Polar Museum

 

Не пропускайте и най-старата къща в Тромсьо. Първоначално тя е била митническа станция, а днес е музей и е наречена Skansen.

За онези, които биха посетили града заради природата, тук категорично можете да осъществите и най-дръзките си желания, освен да се дивите на фиордите. Наблизо се намира алпийската писта Kroken, както и прекрасни маршрути за ски бягане от двете страни на острова - Kvaløya и Tomasjord. Съществува и Tromso Skyrace - най-предизвикателното трасе с гледки, заради които всичко си заслужава.

Когато живееш на толкова отдалечено място, можеш да се похвалиш с много "най-". В Тромсьо се намира най-северният университет в света, най-северната протестантска църква, най-северната футболна лига и дори най-северната търговска пивоварна - "Ølhallen", където можете да опитате 72 вида бири.

Но в Тромсьо ще откриете и най-епичния арктически риболовен кораб-спа в открито море, известен като Vulkana.

 

orig.jpg?_=1676572788
Снимка: официална фейсбук страница на Vulkana

 

Стигаме до последната ни спирка в Тромсьо. Въпреки че всяко преследване на Северното сияние ще бъде незабравимо, помислете дали да не подкрепите усилията на местните водачи саами да вплетат наблюдението в образователни преживявания за собствената си култура. "Арктически северни елени" в Тромсьо е една такава семейна компания, която предлага магически вечери край огъня и разходки с шейни под полярното сияние. Не бихме могли да си представим по-добър начин да завършим едно пътуване до Тромсьо.

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Платени ли са пътищата в Швеция и Норвегия? Кацаме в Скваста , наемаме кола и отпрашваме за Осло. На следващият ден се връщаме в Стокхолм. Винетки,Тол или безплатни са пътищата? За Норвегия може ли да се ползва безплатният Роуминг?

Връзка към мнение

В Норвегия има доста платени пътища, особено където има мостове и тунели. Не е с винетка, плаща се само ако минеш където има такса.

Гугъл мапс и Виамишелин би трябвало да покажат ако има такса.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Иван Попов
преди 11 часа, ivan69 каза:

За Норвегия може ли да се ползва безплатният Роуминг?

Проблем няма с роуминга. 

Има доста такси по пътищата и незабравяйте, че това са доста скъпи страни. 

Приятно изкарване

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отделно още преди двайсетина години се плащаше ако влизаш в центъра на Осло и Берген. Тогава плащах по тунелите кеш, но това е много лоу-тек и сигурно вече има други начини, tonyco ги е описал в дневниците си.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 25.03.2023 г. в 19:43, ivan69 каза:

Платени ли са пътищата в Швеция и Норвегия? Кацаме в Скваста , наемаме кола и отпрашваме за Осло. На следващият ден се връщаме в Стокхолм. Винетки,Тол или безплатни са пътищата? За Норвегия може ли да се ползва безплатният Роуминг?

Щом ще наемате кола в Норвегия, няма да имате проблеми с тол таксите, които са основно на юг около големите градове. Спокойно си шофирате по платените пътища без да спирате. Има електронна система, която сканира номера на колата и при връщането й на летището, рентал компанията ще ви прихване тол сметката по кредитната карта след някой друг работен ден. Преди 3-4 години цените за различните леки коли бяха различни в зависимост дали са с ДВГ, хибрид или ел. Затова не е лоша идея да наемете по-зелен автомобил, ако цените са съпоставими.

Връзка към мнение
преди 1 минута , vorbis каза:

Щом ще наемате кола в Норвегия, няма да имате проблеми с тол таксите, които са основно на юг около големите градове. Спокойно си шофирате по платените пътища без да спирате. Има електронна система, която сканира номера на колата и при връщането й на летището, рентал компанията ще ви прихване тол сметката по кредитната карта след някой друг работен ден. Преди 3-4 години цените за различните леки коли бяха различни в зависимост дали са с ДВГ, хибрид или ел. Затова не е лоша идея да наемете по-зелен автомобил, ако цените са съпоставими.

Наех кола от Швеция - Летище Скваста , мисля да отскочим до Осло. Sixt явно са монополисти на това летище, поне цената е под 25е на ден и с неограничен километраж. Може да се излиза в Норвегия, но едва ли ще прихващат тол таксите от КК.

Връзка към мнение

Ние си наехме гола през приложението getaround, в пъти по-евтино излезе, отколкото ако бяхме наели от някоя стандартна rent a car компания. За тол таксите в Норвегия - не всички излизат на гугъл мапс или поне на моя телефон не излезе една такава при един мост в Нарвик, така че имайте го и това предвид.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.