Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 31 минути , bobbyfm каза:

Ние си наехме гола през приложението getaround, в пъти по-евтино излезе, отколкото ако бяхме наели от някоя стандартна rent a car компания. За тол таксите в Норвегия - не всички излизат на гугъл мапс или поне на моя телефон не излезе една такава при един мост в Нарвик, така че имайте го и това предвид.

Как се плащат тол таксите? 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
преди 23 минути , muchachote каза:

Някой може ли да предложи в Швеция нещо друго освен Стокхолм и Упсала, което наистина си заслужава да се види?

Около Стокхолм Sigtuna е доста приятно градче, води се най-старият град в Швеция. Много приятно е и езерото Mälaren, заедно с градчето Mariefred. На пътя Стокхолм - Малмьо може да се спре в Грена. Южна Швеция е доста приятна дестинация, има доста красиви градчета като Helsingborg, Lund, Landskruna, Ystad, Torekov (наистина уау, гледал съм снимки и разкази, като излязло от приказките е). Като по-големи градове Гьотеборг не е за подценяване, Малмьо е за няколко часа. 
Моята представа за Швеция като туристическа дестинация, без да съм ходил, е за Стокхолм като впечатляващ мегаполис и малките градчета в дълбоката провинция, които са като излезли от разказите на Астрид Линдгрен 🙂. Но е въпрос на вкус като всички други места по света.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 28 минути , muchachote каза:

Някой може ли да предложи в Швеция нещо друго освен Стокхолм и Упсала, което наистина си заслужава да се види?

Усещането посред лято да искаш да пиеш до залез слънце и да не успееш. Ще докладвам на 23 юни. :crazy:

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

и аз точно преди малко осъзнах колко по-дълъг е денят в Швеция, спрямо тук, като погледнах часовете на изгрев и залез, и чак тогава си обясних някои ревюта по хотели как не можели да се наспиват заради тънки завеси 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 час, muchachote каза:

Някой може ли да предложи в Швеция нещо друго освен Стокхолм и Упсала, което наистина си заслужава да се види?

Шведките. :grin:

  • Смея се 7
Връзка към мнение

Хелсингбор, например - малко и сладко градче. А оттам с ферибота до Хелсингор (в Дания) да видиш замъка на Хамлет (ако не си). После, ако харесваш замъци, може и до Фредериксборг в Хилерьод да отидеш, 22-23км по-нататък. Той пък още повече си заслужава да бъде разгледан  🙂

преди 4 часа, muchachote каза:

Някой може ли да предложи в Швеция нещо друго освен Стокхолм и Упсала, което наистина си заслужава да се види?

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 часа, muchachote каза:

Някой може ли да предложи в Швеция нещо друго освен Стокхолм и Упсала, което наистина си заслужава да се види?

Ходил съм само в Малмьо, но не знам дали ще ви хареса. Малко, спокойно градче, което може да се разгледа сравнително бързо. Изпращам линк със снимки и информация за забележителностите, които посетих, така че може да си прецените - https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-v-malmyo/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако не си рибар трудно ще намериш друго освен Стокхолм , Упсала и Гьотеборг. 

В Стокхолм да не пропуснеш разходка с корабче из архипелага !

Около час е до Vaxholm :

 

https://www.stromma.com/en-se/stockholm/excursions/the-archipelago-on-your-own/vaxholm/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 19 часа, Фил каза:

Шведките. :grin:

Миналата седмица нито една хубава не видях. Впрочем излъгах, в метрото засякохме майка и дъщеря - типични шведки, но като цяло шведските не са това, което бяха... 😞

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , Duke каза:

Миналата седмица нито една хубава не видях. Впрочем излъгах, в метрото засякохме майка и дъщеря - типични шведки, но като цяло шведските не са това, което бяха... 😞

Сещам се за разговор между двама приятели. Единия обяснява как не го били кефели полякините. Другия се шегува с него " Какво точно не им харесваш - че са им твърде големи гърдите или че са им твърде дълги краката?" 😃

Може би шведките са ти твърде руси. 🙃

Връзка към мнение
преди 21 часа, Zaro каза:

Усещането посред лято да искаш да пиеш до залез слънце и да не успееш. Ще докладвам на 23 юни. :crazy:

Юни е чудесно време за посещение на Стокхолм. Амбициозна програма сте си подготвили. 😄

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много близо до Хелсингбор се намира един от най-красивите шведски замъци Софиеро, който е разположен в страхотен парк с цветни градини и изключително голяма колеция от рододендрони. Ако сте в тази част на Швеция късна пролет/ранно лято, когато рододендроните цъфтят, определено не е за изпускане.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да се включа и аз малко за Скандинавия 😉

- Старият град на Стокхолм е известен като Gamla Stan, малка концентрирана зона, където градът започва в средата на 13-ти век, там има много неща за гледане и е доста интересно.

Riddar-Island-Gamla-Stan-Stockholm.jpg

 

- Приказки Drottningholm Palace на остров Lovö е a Световно наследство на ЮНЕСКО и се намира на около 11 километра западно от центъра на Стокхолм (45 минути с лодка).

Снимка

 

- и да не забравя и столичната община на Стокхолм.

Столична община Стокхолм

 

- Според мен е хубаво да се види и мостът Оресунд, но е доста на юг от столицата. Гледката е уникална и си заслужава. Мостът Оресунд е най-дългият комбиниран автомобилен и железопътен мост на континента и се простира от шведския град Малмьо до датския град Копенхаген.

image_2023-04-22_234523723.png

 

Аз когато бях в Стокхолм на всеки ъгъл имаше жива музика, и този град с това ще го запомня. 😊

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Предстои ми пътуване до Упсала. Четох, четох, ... (може и да е от ЕГН-то), но не успях да проумея как по-точно да стигна от летището на Стокхолм до Упсала. Колегите казват "Вземи автобуса от терминал 4". Отварям сайта, който ми изпратиха, пиша си евентуално час на тръгване и то ми дава влак :blink:

Сега, че има сериозна разлика в цените, ок, то ми влиза в транспортните разходи. Обаче не проумявам как по-точно ще трябва да платя таксата за достигане на перона :dash1:

 

Изобщо, много ми е объркана тая история: влак (comuter train), автобус 801 , а има някакви други, за които единственото което разбрах е, че не мога да си купя билет от самия автобус. Е, аз от къде да знам какъв точно ще се появи? Алтернатива е да си купя билет от тикет-машината на терминала и да седя и да чакам кога ще му дойде времето на моя автобус/влак. 

 

Отделно, че не е добра идея да си купувам онлайн билет, при условие че не знам как / кога ще пристигна (в смисъл дали полетът ще пристигне навреме, колко време ще ми е необходимо да си получа багажа и евентуално паспортен контрол).... 

 

Май въпросите ми станаха много, но най-основният е кой вид транспорт да избера и как да си взема билет 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 15 минути , Lyubina каза:

Предстои ми пътуване до Упсала. Четох, четох, ... (може и да е от ЕГН-то), но не успях да проумея как по-точно да стигна от летището на Стокхолм до Упсала. Колегите казват "Вземи автобуса от терминал 4". Отварям сайта, който ми изпратиха, пиша си евентуално час на тръгване и то ми дава влак :blink:

Сега, че има сериозна разлика в цените, ок, то ми влиза в транспортните разходи. Обаче не проумявам как по-точно ще трябва да платя таксата за достигане на перона :dash1:

 

Изобщо, много ми е объркана тая история: влак (comuter train), автобус 801 , а има някакви други, за които единственото което разбрах е, че не мога да си купя билет от самия автобус. Е, аз от къде да знам какъв точно ще се появи? Алтернатива е да си купя билет от тикет-машината на терминала и да седя и да чакам кога ще му дойде времето на моя автобус/влак. 

 

Отделно, че не е добра идея да си купувам онлайн билет, при условие че не знам как / кога ще пристигна (в смисъл дали полетът ще пристигне навреме, колко време ще ми е необходимо да си получа багажа и евентуално паспортен контрол).... 

 

Май въпросите ми станаха много, но най-основният е кой вид транспорт да избера и как да си взема билет 🙂 

Здравейте.  Говорих с мои познати, които работят в Швеция.  Казаха, че е най-добре да търсите билет за влак от централна гара Стокхолм до централна гара Упсала.

 

Пратиха ми този линк:  SJ Choose departure  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Щом е служебно няма да те пратят с  Wizz , тоест ще кацнеш на нормалното стокхолмско летище - Arlanda.

Има влак който покрива всички терминали до централната гара :

https://www.arlandaexpress.com/tickets

 

П.П.Има опции за спестяване ,но ако друг поема разходите теб не те касаят.

 

 

Връзка към мнение

Да, Арланда е. Точно затова ми предложиха влак или автобус от Арланда до Упсала. От Терминал 4 или от нещо наречено Sigturna, но очевидно не е градчето/селцето, защото го дават като част от летището и на пешеходно разстояние окоо 10 мин. 

 

Както и да е, на място ще се оправям и каквото такова. После ще дам отчет как става номера 🙂

 

Просто не виждам достатъчно добра причина да ходя до Стокхолм и след това обратно до Упсала (поне не още)

Връзка към мнение

Според Гугъл мапс от Arlanda central гара (това е на летището) има няколко вида директни влакове до Упсала. Номера 40, 928, 932. Как се взимат билети не пише, ама гара е все пак, трябва да има гишета или автомати.

Има и автобус от Т4

Връзка към мнение
преди 12 минути , vladimira74 каза:

Предстои ми пътуване до Стокхолм Скавста, но с Wizz Air. Има ли икономичен вариант да стигна от летището до града или да залагам на шатъла?

В Швеция /а и в Скандинавия/ НЯМА НИЩО икономично! Това е най- "икономичното". https://www.flygbussarna.se

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.