Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Аз пък винаги гледам да ползвам карта и като ида в магазина за една бутилка вода от 30-40 цента и продавача ме гледа малко странно.Имам и кеш монети и банкноти ,но ги пазя например за билет в автобуса от шофьора.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, antea каза:

има ли смисъл от носене на кеш за Швеция и Финландия? айде, във втората все някое евро в брой имаме, по-скоро се чудя нужно ли е да се купуват SEK от тук, или няма нужда?

За 4 дни не ми потрябва никъде кеш в Стокхолм + Скваста, аз и не носех, де. Даже в тоалетните, които сме ползвали, се плащаше с карта, повечето заведения, атракции и  хотели даже изрично пишат, че не приемат кеш. Някъде бях прочела, че тоалетните в молове са с кеш, но не сме ползвали и видели такива,  и мисля, че е старо (предковидно). 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И на мен, в Упсала и по пътя до /от Арланда.

Аз така и не носих кеш де, но да си кажа. Опитах всякакви български карти, всичко работи. 

Не съм изчислила колко съм се "набутала" с дебитната си карта от превалутиране, но това е риск, който ми беше известен 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сигурна съм, че четох тук, а и проверих в А1, но да попитам - в Швеция и Финландия нали говорим и ползваме роуминг като в ЕС? Благодаря!

Връзка към мнение

И Швеция и Финландия са в ЕС, така че не виждам защо е това "като в ЕС".

Норвегия не е, и е там е "като"

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 2.05.2023 г. в 10:28, iceman00 каза:

Самолетът от София каца в 8:40, ранните автобуси, които обикновено са по-евтини не вършат работа, има в 9:05, който също не е вариант според мен и в 9:50, който може би е ОК, но пак има голям риск при малко закъснение да го изпуснеш и вместо 5 лева по-евтино да ти излезе 25 лева по-скъпо. Следващият е чак в 14. В обратна посока съм съгласен, че с Flixbus по всяка вероятност ще излезе по-евтино.

Да, аз кацнах със същия самолет. И понеже след самолетен полет никога няма гаранция какво ще хванеш после, взех си отворен билет за влака до Стокхолм от гарата в Нюшопинг, от сайта/приложението на шведските железници SJ. Цените варират, взех за 155 крони (с флекс функция и рифънд опция за още 10 крони) общо 165 крони. В крайна сметка... за левче повече, си даваш спокойствието, че ако ти закъснее полетът, поне си имаш билет за влака. А билетът за автобус от летището до жп гара Нюшопинг е 32 крони, ако се купи от Pressbyrån магазинчето на летището, или 35 крони, ако се плати на шофьора с карта.  

На 9.05.2023 г. в 21:52, Бръмбар каза:

За 4 дни не ми потрябва никъде кеш в Стокхолм + Скваста, аз и не носех, де. Даже в тоалетните, които сме ползвали, се плащаше с карта, повечето заведения, атракции и  хотели даже изрично пишат, че не приемат кеш. Някъде бях прочела, че тоалетните в молове са с кеш, но не сме ползвали и видели такива,  и мисля, че е старо (предковидно). 

Не е нужен кеш в Швеция, но винаги е добре човек да има дребни. При напускане на стаята двайсетина крони ... или 2 евро/2 долара (за 2 нощувки) на човек. В заведение със сервитьор, макар, че се плаща с карта, редно е извън сметката да се остави малко на сервитьора бакшиш, макар че това е типично за южните страни и е чуждо за скандинавските. При сметка 112 крони, нормално е да закръгля на 120 на сервитьора. Разбира се, не говоря за заведенията, в които се плаща на каса и после се консумира. На литургия в църква като минат с дискоса и всеки пуска по нещо ... какво ще пуснете?

На 9.05.2023 г. в 21:52, Бръмбар каза:

За 4 дни не ми потрябва никъде кеш в Стокхолм + Скваста, аз и не носех, де.

Сигурно имаш предвид Скавста. (Даже шофьорът на автобуса го произнася Сковъста, няколко пъти го каза. Забравих, че "å" се чете като "о" на шведски)

На 3.05.2023 г. в 18:47, antea каза:

като пишете за ранния полет към София, кой имате предвид? нашето връщане е в 9:35, и сме си запазили един Radisson, който е до гарата/автобусната спирка, и уж ми излиза, че има един-два автобуса, които да ни докарат навреме до летището, но сега като чета как си запазвате хотел на самото летище се чудя постижимо ли е от Стокхолм да стигнем навреме?

Аз си запазих хотел на самото летище Скавста (Connect Skavsta Hotel или от сорта), мн. добър хотел. На 2 мин. пеша от летището. И тъй като няма нищо извън него, просто отидох късно предната вечер на летището с Фликсбус от 19.00 ч от Сититерминален в Стокхолм, пристигна към 20.30 там

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 3.05.2023 г. в 20:28, Фил каза:

сутринта във вторник по това време в рамките на 45мин. има три полета от Скавста (до София, Белград, и Краков)

Даже са 4 полета, има и до Гданск във вторник... поне сега, на 9 май беше така. Полети за Гданск, Краков, София и Белград имаше съответно в 8.00, 8.50, 9.35 и пак 9.35.  Skavsta Connect Hotel беше пълен с поляци, сърби и българи.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Hakkâri Spor каза:

 

Не е нужен кеш в Швеция, но винаги е добре човек да има дребни. При напускане на стаята двайсетина крони ... или 2 евро/2 долара (за 2 нощувки) на човек. В заведение със сервитьор, макар, че се плаща с карта, редно е извън сметката да се остави малко на сервитьора бакшиш, макар че това е типично за южните страни и е чуждо за скандинавските. При сметка 112 крони, нормално е да закръгля на 120 на сервитьора. Разбира се, не говоря за заведенията, в които се плаща на каса и после се консумира. На литургия в църква като минат с дискоса и всеки пуска по нещо ... какво ще пуснете?

Сигурно имаш предвид Скавста. (Даже шофьорът на автобуса го произнася Сковъста, няколко пъти го каза. Забравих, че "å" се чете като "о" на шведски)

Във всички заведения, където сме били, като носеха сметката имаше опция за бакшиш, който да оставиш, ако решиш. На литургия не сме били. Скавста имах предвид, да. Разбира се, ако човек реши може да си носи кеш. 

Връзка към мнение

Аз го казах просто като пример това с литургията, може да има още десетки места, където е добре да се остави бакшиш във вид на банкноти. На мен ми е супер неудобно да си платя сметката, точно до стотинка и да не оставя нищо извън нея, ако е със сервитьор. Същото важи и за такси/Юбър/Яндекс/Болт ... В някои държави хората си чакат рестото, дори и сметката да е 29.90 евро, дават 30 и си чакат 10-те цента. Хора всякакви.

Връзка към мнение

сега в четвъртък се пада Kristi himmelfartsdag - Възнесение Господне, който е официален празник и неработен ден, някой има ли впечатления това как засяга животът в Швеция или други скандинавски държави, очаква ли се много неща да са затворени, или пък да има някакви специални празненства?

Връзка към мнение

Фликсбуса при мен беше 13 евро, но купих билет десетина дни преди това. Цената се качва на всеки няколко закупени седалки.  Идваше от Арланда, през Сититерминален Стокхолм, летище Скавста (Сковста), жп гара Нюшопинг, Норшьопинг и Линшьопинг. На табелата на автобуса, както и на таблото на departures в автогарата, си пишеше Linköping

Връзка към мнение

Получих код за 10% отстъпка от хотела, в който отседнахме в Копенхаген. Хотелът е Andersen Boutique Hotel, който препоръчвам - чудесни условия, комуникативно място, прекрасна закуска. Ако някой има интерес...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Hakkâri Spor каза:

Даже са 4 полета, има и до Гданск във вторник... поне сега, на 9 май беше така. Полети за Гданск, Краков, София и Белград имаше съответно в 8.00, 8.50, 9.35 и пак 9.35.

Така е, но не го споменах този до Гданск, понеже излита 1:35 по-рано от нашия (за София).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Hakkâri Spor каза:

Аз го казах просто като пример това с литургията, може да има още десетки места, където е добре да се остави бакшиш във вид на банкноти. На мен ми е супер неудобно да си платя сметката, точно до стотинка и да не оставя нищо извън нея, ако е със сервитьор. Същото важи и за такси/Юбър/Яндекс/Болт ... В някои държави хората си чакат рестото, дори и сметката да е 29.90 евро, дават 30 и си чакат 10-те цента. Хора всякакви.

Аз обикновено се интересувам какво е обичайно да се оставя като бакшиш там където ходя. От това, което прочетох основно в ресторанти и таксита се оставя бакшиш (5-10%), в ресторантите можеш лесно да оставиш при плащане с карта,  предполагам, че и в такси е така. В хотелите не се очакава очаква да оставяш бакшиш, може да оставиш на портиера или пиколото ако ти носи багажа (нямаше такива), или ако си супер-мега доволен от почистването, но не е нещо което се очаква.

image.png.9f3801cd0307d97cba581e4182ed42da.png

Като цяло Швеция е една от най-кешлес страните  трябва наистина много да се постараеш за да ги използваш и да ти потрябват. 

https://sweden.se/life/society/a-cashless-society

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Hakkâri Spor каза:

В крайна сметка... за левче повече, си даваш спокойствието, че ако ти закъснее полетът, поне си имаш билет за влака.

Въпросът не е в левчето повече, а че изглежда да отнема повече време - при теб за колко време стана от излизането от летището да гарата в Стокхолм?  
Колкото до спокойствието - досега не ми се е случвало закъснение на Скавста, та нямам личен опит, но съм 99% сигурен, че и да закъснее полетът, автобусите на Flygbussarna ще са налични, защото те са свързани със съответните полети, пък е не вяравм да свършват билетите за влака, в случай че се наложи да се ползва този вариант. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е... Уизеър никога ли не закъсняват? Най-редовно са ми закъснявали с по над 2 часа... Не по това направление, но все пак. Сърбал съм им попарата. И понеже не знаех дали Флигбуссарна или Флексбус ще чакат, затова не си купих билет за 9.50 на Фликсбус, още повече това  са автобуси, които идват от Линшьопинг (тези на Flixbus) и отиват в Стокхолм, тоест летище Сковста е междинна спирка и хората вътре едва ли биха чакали, ако полетите от София и Белград закъсняват, знам ли... Иначе влакове има през 2 часа, така че не е проблем. Центърът на Нюшопинг е доста красиво място, така че.. взех влака в 13.15 и изобщо не съжалявам за трите часа, прекарани в Нюшопинг 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой купувал ли си е билет за ферибота между Хелзинки и Талин в последния момент? ChatGPT ме съветва да си букна предварително билета защото местата свършвали, пък аз не обичам всичко да ми е букнато предварително и се чудя доколко да му вярвам понеже го хванах на няколко пъти че ми дава неточна информация 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз си купих преди 2 седмици билет за същия ферибот ... за 24 май от https://www.tallink.com/, има флекс функция за 5 евро отгоре, платих и нея, защото никога нищо не се знае. Откакто съм купил билети на турските авиолинии, два  пъти промениха полетите и датите (т.е. два пъти канселираха отсечката "Талин-Истанбул", за датите, които бях букнал) и пътуването ми се измести по-рано. Та е добре да се доплати за този флекс. А може и заради лошо време да не може да пътувате с ферибота, поне ще ви върнат парите.

И дори и да не свършат местата, цените се качват доста с наближаването на датата. По-отрано, но с опция за refund, по-добре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, antea каза:

сега в четвъртък се пада Kristi himmelfartsdag - Възнесение Господне, който е официален празник и неработен ден, някой има ли впечатления това как засяга животът в Швеция или други скандинавски държави, очаква ли се много неща да са затворени, или пък да има някакви специални празненства?

antea, ние бяхме на католическия Великден. Не забелязах нещо особено, което да ни попречи, освен че имаше много хора навън, още повече, че беше и хубаво времето. Някои атракции даже имаха удължено работно време или работеха и в понеделник по изключение (напр. триповете с лодки, които гледах  през април по принцип работеха само събота и неделя , но в случая и в понеделник понеже беше почивен ден), обаче пък Кметството не работеше в някои от 3-те празнични дни дни, въпречки че по принцип работи в този ден работи. Най-добре си погледни работното време за музеи и други атракции, които мислите да посетите и дали  има някаква промяна, за да да си нагласите програмата според това. Заведенията си работеха, магазините май също поне тези, на които съм обърнала внимание. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Hakkâri Spor каза:

Аз си купих преди 2 седмици билет за същия ферибот ... за 24 май от https://www.tallink.com/, има флекс функция за 5 евро отгоре, платих и нея, защото никога нищо не се знае. Откакто съм купил билети на турските авиолинии, два  пъти промениха полетите и датите (т.е. два пъти канселираха отсечката "Талин-Истанбул", за датите, които бях букнал) и пътуването ми се измести по-рано. Та е добре да се доплати за този флекс. А може и заради лошо време да не може да пътувате с ферибота, поне ще ви върнат парите.

И дори и да не свършат местата, цените се качват доста с наближаването на датата. По-отрано, но с опция за refund, по-добре.

В крайна сметка реших да си резервирам билет с Viking Line за 18.90 евра и без включен cancelation insurance. Според общите условия билет по линията Хелзинки - Талин може да се канселира без уддръжка по всяко време, но не по-късно от 24 часа преди пътуване. Следователно въпросният флекс няма смисъл за тази отсечка.
Направи ми впечатление, също че цената на билета с ферибота на Tallink е близо с 10 евра по-скъп.

Редактирано от par de pirin
правописна грешки
Връзка към мнение

Здравейте, интересува ме кога е по-подходящо пътуването до Тромсьо, за да се види сиянието? Имам колебание между 4-7 февруари и 25-28 февруари, че за тези периоди намерих по-нормални цени на билетите. Като за края на февруари са по-ниски, но предполагам, че и тогава е по-малък шанс да се види северното сияние? Ако има някакъв сайт с календар на Northern lights, да видя как са били през зимата, ще ми е от полза. Знам, че от ноември до февруари са по принцип и най-вече през декември и януари. 

Връзка към мнение
преди 5 минути , Hakkâri Spor каза:

Здравейте, интересува ме кога е по-подходящо пътуването до Тромсьо, за да се види сиянието? Имам колебание между 4-7 февруари и 25-28 февруари, че за тези периоди намерих по-нормални цени на билетите. Като за края на февруари са по-ниски, но предполагам, че и тогава е по-малък шанс да се види северното сияние? Ако има някакъв сайт с календар на Northern lights, да видя как са били през зимата, ще ми е от полза. Знам, че от ноември до февруари са по принцип и най-вече през декември и януари. 

Ако се види календар за предстоящи магнитни бури ще се научи и кога има сияние.Дори в Румъния,Унгария,Германия е имало преди 20 дни.

 

 

https://telegraph.bg/interesno/novini/fenomen-moshtnite-magnitni-buri-dokaraha-severno-siianie-pri-sysedite.-tova-e-naj-silnoto-izrigvane-ot-shest-godini-nasam-snimki-374580

Screenshot 2023-05-18 at 16-08-02 ФЕНОМЕН Мощните магнитни бури докараха Северно сияние при съседите (СНИМКИ).png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Е къде го този калентар? Иначе благодаря за инфото. В началото или в края на февруари има по-голям шанс, това ми беше питането.

Връзка към мнение

какви ли не неща са писани във форума, само малко търсене трябва

я виж тук дали ще намериш идеи

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.